Vlasy

Rubrika: Onemocnění a léčba

1211387_red_hair_textureVlasy jsou naší krásnou ozdobou, ale bohužel dovedou i pěkně pozlobit. Vypadávají, třepí se konečky, jsou matné a suché? Nebo máte lupy či problémy s vlasovou pokožkou? Zlobí Vás něčím takovým Vaše vlasy, tak vzhůru s bylinkami do boje!

Hygiena

Nejdříve velice stručně o mytí vlasů, což je základ pro jejich další uzdravování či rozmazlování. Volbu šamponu přizpůsobte typu vlasů: nejlepší by byl co nejvíce přírodní, bez chemikálií. Vlas je sice díky keratinu dost odolný proti působení chemických látek, ale každá ochrana může být narušena a to se stane příčinou potíží. Proto je níže uveden recept na domácí vlasový bylinkový šampon, který je vhodné smíchat se šamponem průmyslově vyrobeným. Domácí šampon dodá vlasům ochranu a zdraví a ten druhý nám zajistí jejich hygienu, která je velice důležitá zejména při problémech s vlasovou pokožkou. Před samotným mytím si vlasy pročešte – vlasy se rozdělí a uvolní se nečistota. Propláchněte teplou vodou, naneste šampon od konečků až ke kořínkům, aby se vlas očistil od prachu a kosmetických přípravků po celé délce. Mytí vlasové pokožky provádíme jemnými krouživými pohyby konečky prstů, prokrví se pokožka a tím podpoří růst vlasů. Pak vlasy oplachujte teplou vodou, až dokud oplachující voda nepoteče čistá.
Pak máte promasírovanou uvolněnou pokožku a krásně čisté vlasy připravené na ozdravující či regenerační kůry.

Nemoci

Asi nejzávažnějším a také nejnepříjemnějším je padání vlasů. Padání vlasů na rozdíl od nemoci vlasové pokožky je interní nemocí těla nebo nějakou nemoc doprovází. Může se jednat např. o hormonální potíže, stres či nedostatek vitamínů a minerálů. Proto je nutné zvýšit jejich příjem, a to zejména :

 • vitamínu A, který zvyšuje obnovu a růst buněk, vyskytuje se v másle, plnotučném mléku, rybím tuku, žloutku, mrkvi, špenátu, atd.,
 • vitamínu B5 (kyselina pantothenová), který působí na metabolismus buněk, zpřístupňuje tedy tělu energii, je obsažen v obilninách, vnitřnostech, luštěninách, vejci, zelenině, atd.,
 • vitamínu H, ten je důležitý pro zdravou kůži a vlasy, obsahují jej hovězí játra, žloutek, špenát, jahody, zelenina, ale i čokoláda, kvasnice, zejména pivovarnické, atd.,
 • zinku, posiluje imunitu a podporuje léčivé procesy v těle, je obsažen v masu, celozrnném pečivu, vejcích, mléku apod., mimo blahodárného vlivu na Vaše vlasy, doporučuji hlídat jeho přísun i u Vašeho partnera, je nezbytný pro fungování mužských pohlavních orgánů,
 • železa, je nezbytné pro vznik červených krvinek, které rozvádějí po těle kyslík, aktivuje tvorbu protilátek, je obsažen v mase, játrech, kapustě, pórku, červené řepě, černém rybízu a vlasové královně kopřivě,
 • selenu, působí jako antioxidant, odstraňuje jedy z těla, je obsažen v klíčcích, ořechách, celozrnném pečivu, zelenině, atd.,
 • vápník, zvyšuje odolnost na podráždění kůže, je obsažen v mléku, mléčných výrobcích, brokolicici, ořechách atd.,
 • mědi, je nutná pro tvorbu pigmentu a vlasů, podílí se na buněčném dýchání a vstřebávání železa, je součástí potravinových barviv, její předávkování je nebezpečné,
 • lecitinu svým obsahem vitamínu B a minerálů udržuje zdravé vlasy, brání jejich vypadávání a zamezuje tvorbě lupů, nejvíce se nachází v rostlinných olejích lisovaných za studena, v soji, melase a ořechách.

Padání vlasů také trápí většinu maminek po porodu. Způsobují to hormony a většinou se to po několika dnech samo upraví.
Neméně nepříjemnou a neestetickou záležitostí, která nás dovede potrápit je problém s vlasovou pokožkou. Nejčastější jsou asi lupy. Za jejich vznik je odpovědná tuková žláza, produkující buď příliš mnoho mazu nebo naopak jeho nedostatek.Činnost mazové žlázy je dána geneticky. Nadměrná produkce se projevuje mastnými vlasy a žlutými lupy, nedostatek mazu je způsoben odlupováním vlasové pokožky, tedy šupinkami kůže. Tvorbu lupů můžeme ovlivnit správnou hygienou a bylinkovými zábaly. Dále to může být ekzém, popraskaná zanícená kůže, různé vyrážky, atd. Kůže je ovlivněná trávením a funkcí ledvin, které pokud nezvládají vylučovat z těla odpady, toxické látky přijaté v potravě, začnou se tyto vylučovat i kůží. Základem je tedy příjem min 2l tekutin denně a zdravá strava bohatá na vitamíny.

Bylinky

Bylinky blahodárně působící na vlasy a vlasovou pokožku. Lze je používat jak samostatně tak ve směsích. Na vlasové kůry se používají bylinkové odvary nebo oleje. Aplikují se buď jako oplachy vlasů od kořínků ke konečků s masáží do vlasové pokožky nebo formou zábalů, kdy vlasy zabalíme do igelitu a ručníku, aby se zajistilo jejich prohřátí (zapaření).

 1. Kopřiva
  Má protizánětlivé a dezodorační účinky, působí příznivě při hojení ran, urychluje hojení pokožky. Oplachy a zábaly se aplikují při padání vlasů, podpoře růstu a požadovaném zlepšení jejich kvality. Je vhodné ji používat i preventivně, proti výskytu těchto problémů a navíc dodává vlasům zdravý vzhled a lesk.
  Místo odvaru lze použít kopřivovou tinkturu, kterou si můžeme doma zhotovit. 1 díl kopřivy naložíme do 3 dílů alkoholu, necháme 14 dní luhovat na světle, pak 3 polévkové lžíce tinktury dáme do 0,25 l vody. Vtíráme jemně do vlasové pokožky.
 2. Komonice
  Má protizánětlivé účinky, tiší, změkčuje a urychluje hojení nemocné pokožky. Působí proti padání vlasů, zlepšuje jejich kvalitu a dodává lesk.
 3. Lopuch
  Působí protizánětlivě. Podporuje růst vlasů a napomáhá odstraňovat lupy. Odvar z kořene lopuchu masírovaný několikrát týdně do vlasové pokožky podporuje růst vlasů.
 4. Lichořešnice
  Je to přírodní antibiotikum. Působí proti vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a pomáhá zbavovat je lupů. Odvar připravíme z hrsti listů a květů lichořešnice, které dáme do 0,5 l studené vody, zavaříme a necháme 15 minut mírně vařit. Pak zchladíme a jemně přecedíme. Vtíráme do vlasové pokožky.
 5. Přeslička
  Má protizánětlivé účinky, hojí vyrážky i hnisavou kůži. Odstraňuje lupy. Při nich si vlasy denně umývají v přesličkovém odvaru a pak se pokožka hlavy masíruje olivovým olejem. Lupy rychle zmizí. Při svrbících vyrážkách, hnisavé a strupovité vlasové pokožce se vlasy omývají a dělají se zábaly z přesličkového odvaru.
 6. Tužebník
  Má protizánětlivé účinky. Působí proti padání vlasů.
 7. Svízel
  Rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost kůže. Využívá se zejména pro zdraví vlasové pokožky.
 8. Heřmánek
  Působí protizánětlivě. Posiluje vlasovou pokožku. Zároveň však vysušuje kůži i vlasy, které se mohou začít lámat.
 9. Mydlice

  Působí antimykoticky, antibakteriálně, urychluje hojení kožních onemocnění a kůži čistí. Regeneruje vlasy. Odvar se připraví z 1 až 2 polévkových lžic a 1 l vody, 15 minut se luhovat a proplachovat vlasy.

Výborným pomocníkem při problémech s vlasy a vlasovou pokožkou je masáž. Masáží se zlepší prokrvení pokožky, které přinese výživu do vlasových kořínků. Masáž prováděná při aplikaci bylinkového odvaru či oleje zvýší hojící či regenerační účinek této kůry. Masáž vlasové pokožky začněte od čela, pokračujte krouživými pohyby konečky prstů směrem do stran až k zátylku. Potom přiložte palce ke spánkům a ostatními prsty pokračujte krouživými pohyby od stran do středu. Pokud chcete použít masážní olej zvolte buď z výše uvedených bylinek nebo olej levandulový, který pomáhá regenerovat pokožku či pupalkový, který má pozitivní účinky na padání vlasů také při vnitřním užití.

Bylinkové recepty

  Proti vypadávání vlasů :

 1. 1 polévková lžíce kopřivy a komonice, 1/2 l vody, směs spařit, luhovat 15 min, kůru je možné aplikovat 1x za týden .
 2. 1 polévkovou lžíci kopřivy a kořenu lopuchu, vařit celou směs v 1l vody 5 min, vyluhovat do vlažná a přecedit, vlasy splachovat, vmasírovat do pokožky, aplikovat max. 1x týdně, působí též na zhoustnutí vlasů.
 3. tinktura – 1 litr režné, 1 hrst listů kopřiv, list aloe 2×2 cm (tzn. rozříznout list napůl; aloe týden před odběrem listu nezalévat). 14 dní nechat louhovat. Vtírat do hlavy 3x týdně, týden vynechat, provádět po dobu 6-ti týdnů.
  Na problémy vlasové pokožky :

 1. proti lupům pomáhá zábal z vaječného bílku
 2. proti lupům – odvar z 1 dílu komonice, 1 dílu kopřivy, 1 dílu lopuchu, po umytí promasírovat vlasy vaječným bílkem, nechat uschnout, zabalit a působit do rána, ráno umýt odvarem z bylinek.
 3. alergii pokožky uklidní mateřídouška, která ničí bakterie, zevně prokrvuje pokožku a navíc krásně voní.
 4. zanícenou vlasovou pokožku potírejte odvarem nebo olejem ze šalvěje, která má silné protizánětlivé účinky, stejně tak lze použít i výše jmenované bylinky.
 5. proti lupům a na zpevnění vlasů, 1 polévkovou lžíci olivového oleje smíchat 1 žloutkem a šťávou z 1/2 citrónu, vmasírovat do vlasů od kořínků ke konečkům, nechat působit 40 – 60 minut a spláchnout.
 6. proti lupům, vetřít do vlasů šťávu z 6 citronů, vlasy spláchnout studenou vodou.
 7. na odmaštění vlasů, 1 šálek jablečného octa smíchat se 1 šálkem vody a nanes na suché vlasy, nechat působit cca 20 min.
 8. na odmaštění vlasů a proti tvorbě lupů nanést na vlasy bílek ušlehaný s citrónovou šťávou.
  Pro silné a zdravé vlasy :

 1. pro silné a zdravé vlasy nanést zábal z vaječného žloutku nebo zábal z vaječného žloutku, oleje a trochy medu, nechat působit cca 20 min a opláchnout nebo udělat zábal u třetinky piva spolu s vajíčkem, nechat působit cca 30 min a opláchnout.
 2. odvar z řebříčku vlasy posiluje a podporuje jejich růst.
 3. pro lesk a sílu nanést na vlasy šálek zvětralého piva a 3 šálky vody, nechat působit cca 20 min a spláchnout.
 4. na jemné a oslabené vlasy nanést rozmačkané kiwi s citronem, udělat zábal, nechat působit cca 2 hodiny a spláchnout.
 5. na vysušené a matné vlasy nanést zábal z 1 lžíce tvarohu zředěného s vodou, nechat působit cca 15 min a spláchnout.
 6. pro lesklé vlasy rozpustit 1 lžičku medu v 1/2 litru vody, po spláchnutí kůry je možné vlasy opláchnout březovým či šalvějovým odvarem.
 7. pro hebkost vlasů nanést na ně bílý jogurt, který také vlasy čistí a zjemňuje. Nedoporučuji pro jemné vlasy.
 8. proti roztřepeným konečkům nanést zábal z olivového, mandlového nebo avokádového oleje či směsí z olivového oleje a trochy medu, nechat působit cca 30 min, opláchnout.
 9. pro voňavé vlasy po celý den rozetřít v dlaních trochu esenciálního oleje s vodou a vetřít do vlasů.

Domácí bylinkový mýdlový šampón
Vyberte si z výše uvedených ty bylinky, které Vaše vlasy potřebují. Udělejte z nich směs. Na 8 lžic této směsi dejte lžíci suché šalvěje nebo máty peprné, 2 lžíce suché rozmarýny či mydlice a 0,5l destilované vody. Udělejte odvar, vyluhujte a přeceďte. Pak smíchejte s 60 g nastrouhaného marseillského mýdla (vyrábí se z olivového oleje) a zahřívejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Do 2 lžic vodky vmíchejte 3 kapky esenciálního oleje z máty nebo eukalyptu. Tuto směs přidejte do mýdlového roztoku. Před použitím nechejte 4 dny stát. Při mytí můžete přidat trochu průmyslově vyráběného šamponu.

Domácí bylinkové vlasové tonikum
Vyberte si z výše uvedených ty bylinky, které Vaše vlasy potřebují. Udělejte z nich směs. Na 2 lžíce této směsi dejte 1 lžičku chemicky čistého boraxu (sůl s protizánětlivými účinky) a 3 lžíce sušených listů mydlice lékařské. Vše se zalejte 450 ml vařící vody, zamíchejte, přikryjte, nechejte 1-2 dny odstát. Vlasy pravidelně omývejte tímto tonikem.

Domácí vlasové tužidlo
Používaly je naše babičky. Po omytí opláchnout vlasy pivem. Můžeme do něj přidat trošku octu či citrónové šťávy.

Domácí vlasový bylinkový olej
6 lžic listů máty peprné 6 lžic řebříčku 300 ml sójového nebo slunečnicového oleje
Směs zahřívat 30 minut ve vodní lázni, slít do nádoby se širokým hrdlem a postavit na týden na teplé místo. Denně promíchávat. Pak přelít do uzavíratelné láhve. Olej vtírat do vlhkých vlasů a nechat působit 30 minut, potom dvakrát důkladně umýt šampónem. Stejným způsobem si můžete připravit olej z jakékoliv jiné bylinky, kterou myslíte, že Vaše vlasy potřebují.

Pokud máte dotazy k tomuto článku nebo mi chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda Vám odpovím či na toto téma „pokecám“.
Věřím, že Vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

 • Pingback: Příspěvek prosince 2004 | VašeDěti.cz ()

 • Anonymní, recept nemám, ale vím, že např. v Ostravě je (někde v centru) prodejna, která má z konopí nejen šampony, ale i masti, krémy…. zkus „zagůglit“, třeba bude takových prodejen víc…
  Jinak zajímavý a přínosný článek, zvláště ta lichořeřišnice mě potěšila, neb ji mám na zahrádce 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist