Ve školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpa

Rubrika: Onemocnění a léčba, Péče o dítě

Odborníci odhadují, že zhruba každé čtvrté až páté dítě má potíže s vyprazdňováním. Zatímco u těch nejmenších je problémovým obdobím učení na nočník, u starších dětí se zácpa nejčastěji objevuje po nástupu do školky či školy. Příčinou bývá nesprávná životospráva, ale i stres dítěte ze životní změny. Správné trávení můžete podpořit užíváním mléčné probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis v dětských kapkách BioGaia ProTectis.

Rodiče by příznaky zácpy neměli podceňovat, škodliviny nastřádané v nedostatečně vyprázdněných střevech totiž pronikají zpět do organismu a při déletrvající zácpě způsobují další zdravotní problémy.

„Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka.

Upozorňuje, že častým projevem dlouhodobější zácpy bývají vyrážky a ekzémy, důsledek toho, že škodlivé látky nashromážděné ve střevech prostupují i kůží. Vedle zdravotních rizik se dítě potýká i s řadou stresujících situací, které mívají dopady i na jeho psychiku: má problémy ve školce či škole, s vlastním sebevědomím i při kontaktu s ostatními dětmi.

Hodně nepříjemná, velmi nezdravá

Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje.

„Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ vysvětluje dětský lékař.

Mami, proč to nejde?

K nejčastějším příčinám dlouhodobé funkční zácpy patří především nevhodný jídelníček a nedostatek tekutin.

„Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže dítě konzumuje hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbá se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pije. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr.

K zácpě přispívá také nedostatek pohybu. A pochopitelně ji ještě zhoršuje zadržování stolice, když dítě není schopno vykonat velkou potřebu jinde než v domácím prostředí.

biogaiaZda se dítě vyprazdňuje pravidelně či nedostatečně, je ovlivněno také kondicí jeho trávicí soustavy. Pro bezproblémové zažívání je totiž podstatné zdravé prostředí v trávicím traktu, potažmo správně fungující střeva. Pro harmonizaci celého zažívacího traktu můžete dětem podávat kapky BioGaia ProTectis s probiotickou mléčnou bakterií Lactobacillus reuteri Protectis. Podporuje zrání střevních tkání, rozvoj zdravé mikroflóry a normální fungování střev. Tím, že vytváří ideální prostředí v celém trávicím traktu, zvyšuje také jeho odolnost vůči infekcím. Více na www.protectis.cz.

Zácpu nepodceňujte

Ačkoli u dětí předškolního a mladšího školního věku bývá problém se zácpou poměrně častý, nepodceňujte ho. Při dlouhotrvající zácpě totiž hrozí i poškození střevní sliznice, která je základem správného fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70% imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. I proto je při zácpě důležité dbát na střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech.

V kapkách BioGaia ProTectis můžete dětem podat 100 milionů užitečných bakterií denně.

„Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií. Přispívají k harmonizaci zažívacího traktu, podporují zrání střevních tkání, správné trávení i normální fungování střev a zejména pak zkvalitňují fungování celého imunitního systému,“ shrnuje dětský lékař Matulka.

Pokud u dítěte příznaky zácpy zaznamenáte, poraďte se s jeho pediatrem. Je potřeba zabránit přechodu zácpy do chronického stádia. O něm mluvíme, pokud zácpa trvá déle než 6 měsíců. Léčba chronické zácpy je obtížnější a může trvat i řadu měsíců.

Napsal/a: Protectis

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • My s tímhle měli trošičku problém dříve, těsně po nástupu do školky. Prcek byl z toho trošku ve stresu, ale postupem času, kdy si tam zvykl už to bylo mnohem lepší.Dávám mu i probiotika Laktobacílky na posilnění imunity a myslím, že mu pomáhají i s trávením. Taky je dobré dávat pozor na to, co dítě jí. Třeba když má syn víc čokolády najednou, tak pak mívá s vyprazdňováním problémy. Takže hlídat jídelníček, dítě by mělo mít pravidelný pohyb a nesedět jenom u televize u pohádek, nějaké probiotika pro jistotu a bude to ok 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist