Tak já si nechám napsat pilulku… Ale kterou?

Aspirin, antibiotika, vitamin C nebo něco na hlavu?:)…
Ne, tak o tom bych dnes (a ani nikdy jindy) psát nechtěla – nevěděla bych, jak na to … Dnes bych ráda napsala něco o Pilulkách s velkým „P“… … jak je slangově nazýváme my všechny ženy fertilního věku, které „momentálně nechtějí děti“ (to je opravdu příhodná věta na tento server:-)… Ale snad mě za nikdo neukamenuje, protože všem je určitě jasné, jak je to myšleno. Abych to aspoň trochu zmírnila, napíšu raději „momentálně nechtějí děti, aby je později i se všemi svými blízkými mohly nerušeně krásně chtít“ (pozn. Pilulka si ono velké „P“ jako převratný objev asi opravdu zaslouží – kdesi sem dokonce četla, že někteří vědci ji považují na největší objev 20. století – na první pohled asi trochu divné, ale když se nad tím člověk zamyslí…)

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovalo jednak mé medicínské (ale předesílám – ne přímo gynekologické) vzdělání, dále pocit, že na mateřské jsem po této stránce velmi nevyužitá:-)) a v neposlední řadě článek o Mireně – hormonálním nitroděložním tělísku a potažmo diskuse o antikoncepci vůbec.
V souvislosti s tím, že já sama právě vhodnou pilulku hledám – zde bych ráda zdůraznila první důležitou informaci v toku mých myšlenek – antikoncepční hormonální pilulka je lék, který je v dnešní době farmaceutickými giganty chrlen v mnoha variantách (ale vždy na stejném principu) a ženě prostě musí „sednout“. Tady platí více než kde jinde, že tolerance jednotlivých přípravků je opravdu individuální a žádný gynekolog vám nezaručí, aby právě první zvolený přípravek byl pro vás „to pravé ořechové“ – mějte tedy trpělivost a doporučení kamarádky na „pilulku, se kterou je fakt v pohodě“ berte s určitou rezervou (vy po ní ztloustnete, budete krvácet z průniku a budete mít deprese)… Musíte si svou „pilulku, se kterou…“ najít samy.

Teď mi došlo, že „hormonální antikoncepce“ je téma tak široké, že by vydalo na několik článků (a to nejsem gynekolog) a přemýšlím, co bych tak chtěla vypíchnout. Možná, že některé z vás čekaly výčet mechanismů působení, nežádoucích účinků nebo rizik, ale to je v každém příbalovém letáku a na internetu je materiálu k tomuto taky dost – předem se tedy omlouvám těm, jejichž očekávání asi zklamu – rozhodla jsem se jednak pro takovou všehochuť toho, co v návodu k použití asi nenajdete, trochu odborného výkladu a taky pro porovnání jednotlivých preparátů z hlediska složení a ceny – s tím jsem si totiž ve snaze pro sebe nalézt optimální přípravek nedávno dala dost práce…

Tak třeba:
První veliká klinická studie nově objevených látek bránících ovulaci byla prvedena v 50. letech u chudých žen v Portoriku ve snaze omezit porodnost u chudiny… První „opravdický“ antikoncepční preparát byl uveden v USA v r. 1960, u nás o 5 let později. První Pilulky měly silné nežádoucí účinky – množství hormonů obsažených v tehdejší 1 tabletě bylo zhruba takové, že by se z něj dnes daly vyrobit tabletky pro 1 měsíční cyklus (množství hormonů v tabletách bylo určováno výhradně metodou zkoušky).

A teď trochu teorie ke složení toho zázraku:
Tyto tabletky (hormonální antikoncepce – HAK) můžeme v zásadě rozdělit na 2 skupiny: jednosložkovou – obsahuje jen ženský pohlavní hormon progesteronového typu – ta se používá méně a spíše ve zvláštních případech – u kojících matek, u žen, které nesnášejí podávání estrogenů apod. O tom možná jindy, já se zaměřím na HAK tzv. kombinovanou, kdy tableta obsahuje jednak hormon estrogenového typu (v současné době se používá jediný – ethinylestradiol), jednak látky odvozené od ženského hormonu progesteronu – tzv. gestageny.

V čem se jednotlivé přípravky liší:

1) množstvím ethinylestradiolu – (0,2-0,5ug) – podle toho se dělí na pilulky s vysokým, nízkým, velmi nízkým a extrémně nízkým množstvím – co se týče tohoto, je zde tendence brát co možná nejnižší množství a někde jsem četla, že dnes by se mělo začínat přípravky s nízkým mn. (0,2ug – přípravky Mercilon, Harmonet, Lindynette 20, Novynette, Logest…) – hlavně rizikové skupiny – kuřačky nad 15/D, ženy starší 35 let… některým ženám ovšem toto množství nestačí – obtěžuje je tzv. „krvácení z průniku“ (takovéto urprostřed cyklu) – tehdy by se mělo vyčkat asi 3 měsíce(to by se mělo vždy – většina vedlejších účinků po této době odezní a žena si na preparát „zvykne“),pokud toto nepřestane, byl by vhodný přípravek s množstvím o maličko vyšším- 0,3..0,35ug), další skupinou, která by měla zvážit vyšší dávky estrogenů, jsou ženy užívající léky, které mohou ovlivnit činnost jater – např. antiepileptika..takže při „konkursu na optimální HAK“ určitě upozornit gynekologa na léky, které dlouhodobě užíváte!
2)„generací“ gestagenové složky (I.,II.,III.) – zde platí čím vyšší, tím lepší (blíží se složením přirozenému progresteronu) – v I. generaci je norethisteron (HAK NoNOvlon, Restovar, Trinovum), ve II. je levonorgestrel – to je takový „standart“ (HAK Gravistat, Anteovin, Microgynon, Minisiston, Steridil,Loette 21), ke III. generaci řadíme norgestimát (někde jsem se ale setkala s tím, že tento byl řazen ještě ke II. – HAK Cilest, Pramino), dále desogestrel (HAK Marvelon, Mercilon, Regulon, Vilonet, Novynette) a gestoden (HAK Femoden, Harmonet, Milvane, Minulet, Logest, Gynera)…

Tak a je v tom pěkný guláš,co? A to ještě není všechno. Teď shrnutí – z předchozího odstavce vyplývá, že za „nejlepší“ jsou v současnosti považovány pilulky s velmi nízkým množstvím estrogenů (0,2ug) a III. generací progestinů. Patří ale také samozřejmě k těm dražším…

Teď jen stručně – další dělení HAK je na přípravky:
monofázické – všechny pilulky v platíčku obsahují stejné množství obou hormonů – to je nejčastější a všechny výše uvedené přípravky patří do této skupiny
bifázické – ve druhé polovině cyklu se zvyšuje množství podávaného gestagenu, množství estrogenní složky je pořád stejné – já osobně nic takového neznám…
trifázické – gestagen se v pilulkách zvyšuje natřikrát (takovéto přípravky většinou mají název začínající na „Tri-“ -Trinovum, Trisiston,Triquilar, Triregol apod.)
Důvod je napodobit co nejvíce kolísání hormonálních hladin během přirozeného menstruačního cyklu. Zdali používat mono nebo trifázický preparát – to vám fakt neřeknu (nenapíšu), zas tak podrobně to neznám – je to spíše na ženě, co jí bude vyhovovat (jen si vybavuji, že snad u žen, které mají obtíže v období „menstruace“ při uřívání HAK, jsou lepší ty monofázické…)
Ještě poznámka, kterou si neodpustím – existují speciální, trochu odlišné preparáty, které se předepisují při kožních problémech typu akné – např. Jeanine nebo Diane 35 – antikoncepčně působí stejně, na pleť jsou tyto „opravdu velmi dobré“, jiná kombinovaná antikoncepce je „velmi dobrá“ – a jsou řádově 2x tak drahé jako „běžná HAK“…

Tak jestli jste to dočetli až sem, jste dobří (dobré:-)) Necháme teorii a na závěr trochu praxe – ve snaze najít pro sebe optimální preparát jsem zjišťovala jejich složení a hlavně ceny (znáte to – nechci polovinu té almužny, co jí stát říká „rodičovský příspěvek“ vynaložit na to, abych aktuálně neměla další dítě) a došla jsem k závěru, že je dobré si zjistit přesné složení přípravku, jeho cenu a to, zdali na trhu neexistuje stejný přípravek pod jiným názvem od jiné firmy za jinou cenu – já jsem zjistila třeba: Lindynette 20 = Harmonet, Novynette = Mercilon, Minisiston = Microgynon, Regulon = Marvelon, Femoden = Minulet – liší se výrobcem a cenou, a to někdy dosti výrazně (nechci dělat reklamu, ale psala jsem to tak, že první HAK ve dvojici je levnější), takže bereme-li HAK dlouhodobě, ušetří nám to dost peněz (na plínky a tak:)).

Samozřejmě, že toto je jen výtažek z množství preparátů, které jsou na trhu (a přibývají další a další), ale co se týče složení, v naprosté většině je to pořád na jedno brdo, tj. kombinace výše uvedených 2 typů látek. Ještě k té ceně – to je ale jen moje odpozorovaná zkušenost: cenové rozmezí dnes „běžné“ HAK se pohybuje v rozmezí cca 300-500 Kč za 3 platíčka – pokud je cena vyšší, obvykle je to nějaká „novinka“, kde jsou na místě gestagenní složky nové látky třeba právě s účinky speciálně proti akné, nebo je dávka estrogenu „extrémně nízká“ (pod 0,2ug) apod. – pokud jste standartní česká celkem zdravá neklimakterická nepoďobaná partnerka, maželka, popř. matka rodu lehce bojující s finanční situací svou nebo celé rodiny, nejsou takové preparáty nutné. Jiná věc je když vám je z nějakého důvodu gynekolog doporučí. Pravidlo „čím dražší, tím lepší“ určitě neberte tak doslova – opravdu nejdůležitější je, abyste se během užívání HAK cítily přirozeně a dobře (něco vám napíšu – ve snaze zlepšit svou myslím celkem dobrou pleť jsem si po odkojení nasadila Diane 35 – a takové záchvaty zlosti a vzteku před koncem cyklu, jako teď, to jsem nezažila – právě proto hledám jiný preparát:-).

Uź vážně končím, ale ještě si neodpustím jednu důležitou poznámku v souvislosti s článkem o Mireně, kde si hodně žen stěžuje, že si Pilulky zapomínají vzít. V poslední době je trend, že se HAK bere několik cyklů bez přerušení(třeba 3) a menstruuje se potom 4x ročně – a nebo se jen 4x ročně Pilulka na týden vysadí a menses ani neproběhne, jen třeba slabé špinění. Uvádí se, že je to bezpečné, pohodlné a nemá to vliv na další plodnost po vysazení. Zatím o tom moc nevím (jsem přece na MD, mimo medicínu), ale váš gynekolog by měl. Pokud by vám toto vyhovovalo (mně teda jo!!), neváhejte se zeptat – já jsem zatím slyšela samé pozitivní ohlasy (a mám známou – 38 let, silnou kuřačku, která brala HAK asi 3 roky nepřetržitě – nechtělo se jí menstruovat – pak ji vysadila, do pár měsíců otěhotněla a teď má měsíčního synka).
Stejně tak se neváhejte zeptat, není-li vám v tomto mém šíleném přspěvku něco jasné – já když chytím slinu:-) Tímto se omlouvám a smekám před těmi, kdo to dočetli až do konce nejkoncovatějšího…Díky!

Doporučujeme k přečtení také článek: Mirena od A do Z