Tak já si nechám napsat pilulku… Ale kterou?

Rubrika: Onemocnění a léčba

938735_medicinesAspirin, antibiotika, vitamin C nebo něco na hlavu?:)…
Ne, tak o tom bych dnes (a ani nikdy jindy) psát nechtěla – nevěděla bych, jak na to … Dnes bych ráda napsala něco o Pilulkách s velkým „P“…

… jak je slangově nazýváme my všechny ženy fertilního věku, které „momentálně nechtějí děti“ (to je opravdu příhodná věta na tento server:-)… Ale snad mě za nikdo neukamenuje, protože všem je určitě jasné, jak je to myšleno. Abych to aspoň trochu zmírnila, napíšu raději „momentálně nechtějí děti, aby je později i se všemi svými blízkými mohly nerušeně krásně chtít“ (pozn. Pilulka si ono velké „P“ jako převratný objev asi opravdu zaslouží – kdesi sem dokonce četla, že někteří vědci ji považují na největší objev 20. století – na první pohled asi trochu divné, ale když se nad tím člověk zamyslí…)

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovalo jednak mé medicínské (ale předesílám – ne přímo gynekologické) vzdělání, dále pocit, že na mateřské jsem po této stránce velmi nevyužitá:-)) a v neposlední řadě článek o Mireně – hormonálním nitroděložním tělísku a potažmo diskuse o antikoncepci vůbec.
V souvislosti s tím, že já sama právě vhodnou pilulku hledám – zde bych ráda zdůraznila první důležitou informaci v toku mých myšlenek – antikoncepční hormonální pilulka je lék, který je v dnešní době farmaceutickými giganty chrlen v mnoha variantách (ale vždy na stejném principu) a ženě prostě musí „sednout“. Tady platí více než kde jinde, že tolerance jednotlivých přípravků je opravdu individuální a žádný gynekolog vám nezaručí, aby právě první zvolený přípravek byl pro vás „to pravé ořechové“ – mějte tedy trpělivost a doporučení kamarádky na „pilulku, se kterou je fakt v pohodě“ berte s určitou rezervou (vy po ní ztloustnete, budete krvácet z průniku a budete mít deprese)… Musíte si svou „pilulku, se kterou…“ najít samy.

Teď mi došlo, že „hormonální antikoncepce“ je téma tak široké, že by vydalo na několik článků (a to nejsem gynekolog) a přemýšlím, co bych tak chtěla vypíchnout. Možná, že některé z vás čekaly výčet mechanismů působení, nežádoucích účinků nebo rizik, ale to je v každém příbalovém letáku a na internetu je materiálu k tomuto taky dost – předem se tedy omlouvám těm, jejichž očekávání asi zklamu – rozhodla jsem se jednak pro takovou všehochuť toho, co v návodu k použití asi nenajdete, trochu odborného výkladu a taky pro porovnání jednotlivých preparátů z hlediska složení a ceny – s tím jsem si totiž ve snaze pro sebe nalézt optimální přípravek nedávno dala dost práce…

Tak třeba:
První veliká klinická studie nově objevených látek bránících ovulaci byla prvedena v 50. letech u chudých žen v Portoriku ve snaze omezit porodnost u chudiny… První „opravdický“ antikoncepční preparát byl uveden v USA v r. 1960, u nás o 5 let později. První Pilulky měly silné nežádoucí účinky – množství hormonů obsažených v tehdejší 1 tabletě bylo zhruba takové, že by se z něj dnes daly vyrobit tabletky pro 1 měsíční cyklus (množství hormonů v tabletách bylo určováno výhradně metodou zkoušky).

A teď trochu teorie ke složení toho zázraku:
Tyto tabletky (hormonální antikoncepce – HAK) můžeme v zásadě rozdělit na 2 skupiny: jednosložkovou – obsahuje jen ženský pohlavní hormon progesteronového typu – ta se používá méně a spíše ve zvláštních případech – u kojících matek, u žen, které nesnášejí podávání estrogenů apod. O tom možná jindy, já se zaměřím na HAK tzv. kombinovanou, kdy tableta obsahuje jednak hormon estrogenového typu (v současné době se používá jediný – ethinylestradiol), jednak látky odvozené od ženského hormonu progesteronu – tzv. gestageny.

V čem se jednotlivé přípravky liší:

1) množstvím ethinylestradiolu – (0,2-0,5ug) – podle toho se dělí na pilulky s vysokým, nízkým, velmi nízkým a extrémně nízkým množstvím – co se týče tohoto, je zde tendence brát co možná nejnižší množství a někde jsem četla, že dnes by se mělo začínat přípravky s nízkým mn. (0,2ug – přípravky Mercilon, Harmonet, Lindynette 20, Novynette, Logest…) – hlavně rizikové skupiny – kuřačky nad 15/D, ženy starší 35 let… některým ženám ovšem toto množství nestačí – obtěžuje je tzv. „krvácení z průniku“ (takovéto urprostřed cyklu) – tehdy by se mělo vyčkat asi 3 měsíce(to by se mělo vždy – většina vedlejších účinků po této době odezní a žena si na preparát „zvykne“),pokud toto nepřestane, byl by vhodný přípravek s množstvím o maličko vyšším- 0,3..0,35ug), další skupinou, která by měla zvážit vyšší dávky estrogenů, jsou ženy užívající léky, které mohou ovlivnit činnost jater – např. antiepileptika..takže při „konkursu na optimální HAK“ určitě upozornit gynekologa na léky, které dlouhodobě užíváte!
2)„generací“ gestagenové složky (I.,II.,III.) – zde platí čím vyšší, tím lepší (blíží se složením přirozenému progresteronu) – v I. generaci je norethisteron (HAK NoNOvlon, Restovar, Trinovum), ve II. je levonorgestrel – to je takový „standart“ (HAK Gravistat, Anteovin, Microgynon, Minisiston, Steridil,Loette 21), ke III. generaci řadíme norgestimát (někde jsem se ale setkala s tím, že tento byl řazen ještě ke II. – HAK Cilest, Pramino), dále desogestrel (HAK Marvelon, Mercilon, Regulon, Vilonet, Novynette) a gestoden (HAK Femoden, Harmonet, Milvane, Minulet, Logest, Gynera)…

Tak a je v tom pěkný guláš,co? A to ještě není všechno. Teď shrnutí – z předchozího odstavce vyplývá, že za „nejlepší“ jsou v současnosti považovány pilulky s velmi nízkým množstvím estrogenů (0,2ug) a III. generací progestinů. Patří ale také samozřejmě k těm dražším…

Teď jen stručně – další dělení HAK je na přípravky:
monofázické – všechny pilulky v platíčku obsahují stejné množství obou hormonů – to je nejčastější a všechny výše uvedené přípravky patří do této skupiny
bifázické – ve druhé polovině cyklu se zvyšuje množství podávaného gestagenu, množství estrogenní složky je pořád stejné – já osobně nic takového neznám…
trifázické – gestagen se v pilulkách zvyšuje natřikrát (takovéto přípravky většinou mají název začínající na „Tri-“ -Trinovum, Trisiston,Triquilar, Triregol apod.)
Důvod je napodobit co nejvíce kolísání hormonálních hladin během přirozeného menstruačního cyklu. Zdali používat mono nebo trifázický preparát – to vám fakt neřeknu (nenapíšu), zas tak podrobně to neznám – je to spíše na ženě, co jí bude vyhovovat (jen si vybavuji, že snad u žen, které mají obtíže v období „menstruace“ při uřívání HAK, jsou lepší ty monofázické…)
Ještě poznámka, kterou si neodpustím – existují speciální, trochu odlišné preparáty, které se předepisují při kožních problémech typu akné – např. Jeanine nebo Diane 35 – antikoncepčně působí stejně, na pleť jsou tyto „opravdu velmi dobré“, jiná kombinovaná antikoncepce je „velmi dobrá“ – a jsou řádově 2x tak drahé jako „běžná HAK“…

Tak jestli jste to dočetli až sem, jste dobří (dobré:-)) Necháme teorii a na závěr trochu praxe – ve snaze najít pro sebe optimální preparát jsem zjišťovala jejich složení a hlavně ceny (znáte to – nechci polovinu té almužny, co jí stát říká „rodičovský příspěvek“ vynaložit na to, abych aktuálně neměla další dítě) a došla jsem k závěru, že je dobré si zjistit přesné složení přípravku, jeho cenu a to, zdali na trhu neexistuje stejný přípravek pod jiným názvem od jiné firmy za jinou cenu – já jsem zjistila třeba: Lindynette 20 = Harmonet, Novynette = Mercilon, Minisiston = Microgynon, Regulon = Marvelon, Femoden = Minulet – liší se výrobcem a cenou, a to někdy dosti výrazně (nechci dělat reklamu, ale psala jsem to tak, že první HAK ve dvojici je levnější), takže bereme-li HAK dlouhodobě, ušetří nám to dost peněz (na plínky a tak:)).

Samozřejmě, že toto je jen výtažek z množství preparátů, které jsou na trhu (a přibývají další a další), ale co se týče složení, v naprosté většině je to pořád na jedno brdo, tj. kombinace výše uvedených 2 typů látek. Ještě k té ceně – to je ale jen moje odpozorovaná zkušenost: cenové rozmezí dnes „běžné“ HAK se pohybuje v rozmezí cca 300-500 Kč za 3 platíčka – pokud je cena vyšší, obvykle je to nějaká „novinka“, kde jsou na místě gestagenní složky nové látky třeba právě s účinky speciálně proti akné, nebo je dávka estrogenu „extrémně nízká“ (pod 0,2ug) apod. – pokud jste standartní česká celkem zdravá neklimakterická nepoďobaná partnerka, maželka, popř. matka rodu lehce bojující s finanční situací svou nebo celé rodiny, nejsou takové preparáty nutné. Jiná věc je když vám je z nějakého důvodu gynekolog doporučí. Pravidlo „čím dražší, tím lepší“ určitě neberte tak doslova – opravdu nejdůležitější je, abyste se během užívání HAK cítily přirozeně a dobře (něco vám napíšu – ve snaze zlepšit svou myslím celkem dobrou pleť jsem si po odkojení nasadila Diane 35 – a takové záchvaty zlosti a vzteku před koncem cyklu, jako teď, to jsem nezažila – právě proto hledám jiný preparát:-).

Uź vážně končím, ale ještě si neodpustím jednu důležitou poznámku v souvislosti s článkem o Mireně, kde si hodně žen stěžuje, že si Pilulky zapomínají vzít. V poslední době je trend, že se HAK bere několik cyklů bez přerušení(třeba 3) a menstruuje se potom 4x ročně – a nebo se jen 4x ročně Pilulka na týden vysadí a menses ani neproběhne, jen třeba slabé špinění. Uvádí se, že je to bezpečné, pohodlné a nemá to vliv na další plodnost po vysazení. Zatím o tom moc nevím (jsem přece na MD, mimo medicínu), ale váš gynekolog by měl. Pokud by vám toto vyhovovalo (mně teda jo!!), neváhejte se zeptat – já jsem zatím slyšela samé pozitivní ohlasy (a mám známou – 38 let, silnou kuřačku, která brala HAK asi 3 roky nepřetržitě – nechtělo se jí menstruovat – pak ji vysadila, do pár měsíců otěhotněla a teď má měsíčního synka).
Stejně tak se neváhejte zeptat, není-li vám v tomto mém šíleném přspěvku něco jasné – já když chytím slinu:-) Tímto se omlouvám a smekám před těmi, kdo to dočetli až do konce nejkoncovatějšího…Díky!

Doporučujeme k přečtení také článek: Mirena od A do Z

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (20 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahojky holky pokud máte některa z vas prebytecna platicka antikoncepce mercilon rada ihned odkoupim na cene nezáleží Děkuji důvod prace v zahraničí …720362433

 • Hanko, DP jsem si nechala dát jednou a už nikdy víc. Už jsem o tom někde psala, nevím sice kde, ale nechci se opakovat. Já vím, každýmu to sedne jinak, ale ptáš se na názor.
  Jenom jsem v souvislosti s ní před časem zaslechla (četla) názor, že při dlouhodobějším používání způsobuje problém – snad řídnutí kostí? Prosím nezabijte mě, jsem laik a už jsem to moc nesledovala – podruhé už jsem si ji dát rozhodně nechtěla. Tak si o tom na netu zkus najít pár informací, třeba na něco narazíš.

 • Kaco, dobre, podivam se jeste na jejich stranky, jestli existuji, to je dobry napad.. jeste jednou diky moc

 • Ahoj klarito, pokud je to antikoncepce vyloženě určená pro kojící, tak bych zobala, když jinak dodržuješ zásady zdravé stravy (tzn. nestravuješ se jednostranně)…opakuji, že to tam ti výrobci napsat musí i kdyby se to vyskytlo jednou za X let nebo třeba jen v laboratorních zkouškách…jinak takové podrobnosti opravdu neznám (jako co ze stravy by mohlo konkrétně škodit), já obvykle, pokud si chci být opravdu jistá něčím takovým, tak vyhledám internetové stránky výrobce a zaptám se přímo tam – obvykle mi firma odpoví – pokud teda má internetové stránky:-))
  Ahoj Hanko2 – Depo Provera je jednosložková antikoncepce – obsahuje pouze gestagen. Je to jedna z možností antikoncepce při kojení , kdy se nesmí podávat estrogeny, ale je možnoji používat i v „normálním stavu“. Její nevýhodou je, že mezi jiným právě zhoršuje kvalitu pleti (tuto vylepšují v standartních dvousložkových preparátech právě estrogeny), její výhodou, že ji lze podávat injekčně – dvousložková antikoncepce existuje jen v pilulkách. Pokud nepatříš vyloženě k rizikové skupině (jako kuřačka, jaterní choroby, trombóza v anamnéze) a krom té pleti nemáš žádné problémy, tak je to spíše na Tobě, jestli bys chtěla přejít na pilulky nebo zůstat u tohoto – pilulky by pleť zlepšily, ale jestli jsi zvyklá na injekce a ten obličej není zase tak hrozný…popř. se zeptej svého gynekologa (já neznám úplně Tvůj zdravotní stav) – opravdu je to spíše na Tvé volbě.

 • Já bych ráda věděla, jaký je váš názor na antikoncepci Depo Provera – je to injekce na tři měsíce a můj gynekolog mi ji nechal i po kojení – nyní již dva roky po odstavení. Zdá se mi, že mám horší pleť, ale jinak žádný problém. Mělo by to být v pohodě?

 • Kaco, chtela jsem Te poprosit o radu, pro klid duse… konkretne ohledne antikon. vhodnou pro kojici, mam tu, i jak pises, s jednim hormonem, doporucenou doktorkou. Mimo vedlejsi ucinky jsem ale nasla poznamku, ze se prenasi do mleka a je mozny (may have)efekt na mimco, v pripade, ze se matka dobre nestravuje.. mam se plasit nebo zacit zobat ? (jim normalne, plus nejake ovoce a zeleninu navic)
  Diky moc….

 • Petra Vymětalová

  … možná se divíte, proč se tento článek opět objevil na hlavní straně…
  Zjistila jsem, že díky drobné chybě při schvalování článku, se tento příspvěk nezařadil do soutěže, i když tam patří. Touto cestou chybu napravuju.

  Kaáčo, omlouvám se za zmatek a v soutěži držím palce 😉

 • BLAHOPŘEJI – tu doktorku si hýčkej, takhle by to mělo být (já sama jsem – pokud to šlo- pacientům dávala na výběr z více přípravků s různými účinky v různých cenových relacích – myslím, že by se každý měl rozhodnout zda a za co si „připlatí“) a snad to takhle už i většinou funguje, ale úplná samozřejmost to asi ještě není (nevím – jsem už skoro 2 roky doma:-))

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  ano, ano, mám mladou paní doktorku, které jsem řekla, s čím mám zkušenosti a ona se mě zeptala, v jaké cenové relaci se chci pohybovat…
  Jsem u této pí doktorky krátce a zatím spokojená. ;o)

 • No tak vidíš, aspoň ušetříš – máš asi uvědomělého gynekologa, ta Minerva je na trhu poměrně nová a výrazně levnější než Diana a jestli jsi byla spokojena s D.,tak by neměl být problém…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Diane-35 jsem měla tak před pěti lety a vím, že to bylo kolem pětistovky…
  Minerva v naší nemocniční lékárně včera 398,- přesně…

 • Jo Minerva – no tak to je složením nemlich to samé jako Diane 35 – to je onen preparát, který jsem si nasadila po odstavení a z nějž jsem měla strašné záchvaty vzteku před dobráním platíčka…patří k těm „trochu jiným“ – místo gestagenu je tam antiandrogen – antikoncepčně působí v podstatě stejně, ale navíc je určen specielně třeba na akné…klidně jej zkus, třeba ti sedne – já jsem krom výše uvedeného žádné jiné nepříznivé vedlejší účinky neměla…ten leták prostuduj, ale uvědom si – a to obecně – že to tam být napsáno MUSÍ, i kdyby se to vyskytlo třeba jen v 1 případě z milionu – firmy se tím kryjí v případných soudních sporech – znáš přece tu story o kočce v mikrovlce, že:-)…jinak si ještě srovnej ty ceny – nevím, kolik stojí Minerva, ale Diane jsem měla tak nějak za 594 Kč na 3 cykly…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  …asi Ti tam splunul vykřičník jako „L“…
  já myslela HA „MINERVA“…

  Četla jsem si příbalový leták a až jsem se vyděsila, jaké horory tam píšou… To asi, aby si to každá řádně rozmyslela…

 • jarmuscko – Patentex Oval je stejný typ antikoncepce jako Pharmatex – chemická antikoncepce (globule obsahuje „spermicid“ – chem. látku, která zabíjí spermie) – asi lepší než nic, al spolehlivé to moc není – pozn.: spolehlivost antikoncepce udává tzv.“Pearl index“ – kdybyste to někde četly – je to číslo, které udává, kolik žen ze sta otěhotní při používání daného typu antikoncepce během 1 roku…tyhle spermicidní látky mají PI 4-25!!, takže se doporučuje to kombinovat třeba s kondomem… no a to se na to můžu už fakt vykašlat:-)…k tomu PI – jako nejspolehlivější (pomineme-li pohlavní abstinenci a sterilizaci:-)) se jeví opravdu HAK (PI asi 0,2-3 podle různých zdrojů) a nitroděložní tělísko (PI 0,1-3) – tělísko s gestagenem typu Mireny jej má ještě nižší…
  …k tomu Minervalu – to vůbec neznám, to musí být nějaká horká novinka ne?

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  A co Patentex Oval (doufám, že ten název moc nekomolím…)
  Působí to asi stejně jak Pharmatex, drahé mi to nepřipadalo ani jako studentce a osobně jsem s tím měla dobré zkušenosti…

  Kačo, a co Minerva!? Dnes jsem si ji donesla od doktorky… Takříkajíc na zkoušku… Uvidíme, co to se mnou udělá…

 • Dík za odpověď. Ptala jsem se proto, že ji mám taky – v šuplíku :)). Koupila jsem to už před časem a použila jednou – od té doby jsme na ni pravidelně zapomínali :)). Mě to nijak nepříjemný nebylo, alespoň po tom jednom použití. Ale je to dražší, máš pravdu že méně pohodlné, kdyby na to alespoň byl spoleh. No nic, díky za info.

 • Ahoj Vandulo, dík za uznání…na Pharmatex jako lokální antikoncepci jsem nenarazila během bádání, ale osobně – pořídila jsem si ho na zkoušku, když jsem kojila a já sama s ním dobré zkušenosti nemám (pálení a svědění téměř ihned po zavedení – zkrátka jej nesnáším) – to ale neznamená, že jiným nevyhovuje…jinak tyhle vag. globule obsahují látku, která ničí spermie, ale jsou tam jistá omezení – třeba že nesmí přjít do kontaktu s mýdlem, při opakovaném „aktu“ se musí zavést vždy nová globule…podle mě je to drahé a nepohodlné a zcela jisté mi to taky nepřijde…ale je to věc zvyku

 • Teda Káčo, škoda že jsem na HAK už více méně zanevřela, protože po přečtení tvého článku bych se snad i nechala na nějakou zlákat. Napsalas to perfektně.
  Při tvém bádání jsi asi náhodou nenarazila na nehormonální antikoncepci (Pharmatex) – nějaké bližší info o ní nemáš (krom toho, že to leze do peněz :)?.

 • Ahoj jarmuschko –
  s tím Praminem – je to složením stejné jako Cilest, jenže právě to Pramino je třífázové, kdežto Cilest jednofázový…pokud fakt nemáš beďary, tak si nedělej hlavu – KAŽDÁ kombinovaná HAK je na pleť, vlasy, nehty…s tím druhým bodem máš pravdu, ale opravdu je to individuální viz moje známá 38 let, silná kuřačka…:-)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Káčo, díky, pro mě je to teď taky dost aktuální – dokojily jsme (holky se na svém odstavení podílely víc než aktivně…), tak se budu s doktorkou domlouvat na změně HA…

  Jen doplním, že:
  – Pramino je PRÝ taky na zlepšení pleti
  – čím déle se HA v kuse užívá, tím déle zpravidla trvá návrat k normálnímu cyklu a možnosti otěhotnět, ale je to silně individuální

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist