Syndrom toxického šoku – nebezpečí nejen pro ženy

Rubrika: Onemocnění a léčba

659291_belly_buttonVzácné, ale velmi závažné onemocnění, které je dáváno do souvislosti především s užíváním menstruačních tamponů. Postihnout ale může kohokoliv, včetně dětí. Jeho původce, zlatý stafylokok, může i zabíjet…

Syndrom toxického šoku jako onemocnění byl poprvé popsán až v roce 1978. Ve více jak polovině případů se vyskytuje u dívek a žen během menstruace, popř. krátce po ní. Častěji se pak vyskytne u žen mladších třiceti let. U dospívajících pak až přes 90% případů souvisí s použitím tamponů.

Původcem jsou bakterie

Jak bylo řečeno, původcem syndromu toxického šoku je bakterie Stafylococcus aureus, tj. zlatý stafylokok. Ve vzácnějších případech pak může být původcem i streptokok – streptococcus pyogenes.

Když se stafylokok dostane do lidského organismu, začne produkovat toxin, který se nazývá Toxic shock syndrome toxin – 1 (TSST-1). Tento toxin vyprovokuje, zaktivuje velmi silným způsobem náš imunitní systém, což ale vede k velmi silné obranné reakci organismu (tento toxin je naším organismem vnímán jako zvlášť nebezpečný), dochází k vyplavování obranných látek do krevného oběhu v masivním počtu a následkem nepřiměřené reakce je pak vzniklý šokový stav.

Výskyt

Kromě zmiňovaného nejvyššího počtu onemocnění u žen během menstruace a užívání tamponů se onemocnění syndromem toxického šoku může vyskytnout v podstatě kdykoliv jako komplikace u stafylokokových či streptokokových nemocí, nákaz. To znamená v praxi například u popálenin, jakýchkoliv infikovaných ran, při zánětech močového ústrojí a ledvin apod. Vyskytnout se může také u všech vnějších poranění, kdy je rána infikována touto bakterií. Jsou popsány případy tzv. nozokomiálních nákaz, tedy nákaz získaných při pobytu v nemocničním zařízení.

Nakažlivost pak končí naprostým vyléčením daného poranění, léze apod., což je individuální a trvá tedy různě dlouhou dobu.

Inkubační doba

Je různě dlouhá, závisí na podmínkách. Uvádí se od 8 hodin do 2 dnů.

Příznaky onemocnění

Jedním ze základních příznaků je náhle vzniklá vysoká horečka, která se pohybuje nad 39°C. Dále se objeví vyrážka charakterizovaná jako tzv. erytrodermie (načervenalý vzhled, šupinatá kůže, která mokvá, pak začíná hrubnout a rohovatět, olupovat se – k olupování dochází především na dlaních a ploskách nohou a přibližně až za týden či dva od počátku nemoci). Vyrážka může být, i když méně často, zjevu i jako drobnější petechie.

Kromě toho se objevují typické příznaky pro šokový stav, tj. výrazný pokles krevního tlaku a rychlý puls, dochází i k zástavě močení, ke zvracení, může být průjem, hodně se objevují bolesti svalů.
V krvi jsou zvýšené hodnoty jaterních testů, kreatininu, bílých krvinek a dalších. Dochází k celkovému minerálnímu rozvratu organismu a selhávají základní životní funkce.

Přenos

Jak bylo řečeno, syndrom toxického šoku souvisí ve více jak polovině případů se zaváděním vaginálních tamponů. Přenos ale může být i například od zdravotnického, resp. nemocničního personálu.

Léčba

Jak bylo řečeno, jde o bakteriální infekci, takže se syndrom toxického šoku léčí antibiotiky, která musí být nasazena co nejdříve a v dostatečné dávce. Před nasazením antibiotik se provádí stěry z daného ložiska, ten se posílá ke kultivaci. Dle výsledků se pak případně léčba upravuje.

Důležitá je protišoková léčba, nemocný člověk je vždy umístěn na jednotce intenzivní péče nebo na oddělení ARO.

Pokud se jedná o stav, kdy se infekce do těla dostala vstupem například kožní léze apod., pak je na místě chirurgická léčba.

Preventivní opatření

Protože více jak polovinu případů tvoří dívky a ženy během menstruace, výskyt tedy v tomto případě souvisí s používáním vaginálních tamponů, patří do prevence tato opatření:

– před zaváděním tamponu si umýt důkladně ruce

– tampon měnit nejdéle za 8 hodin, ideálně po 4 hodinách

– používat nejen tampony, ale střídat je s vložkami

– používat tampony s co nejmenší absorpční schopností, vyhýbat se těm, které mají absorpci vysokou

– nepoužívat tampony v případě výtoků z pochvy nebo vůbec v době mezi dvěma menstruacemi

Samozřejmě platí, že dodržujeme zvýšené hygienické zásady při nejrůznějších poraněních, u některých specifických chirurgických výkonů, operací, se pak může provádět i zjišťování nosičství u pacientů, především jako součást preventivních opatření.

Komplikace

Syndrom toxického šoku má i přesto, že se nevyskytuje extrémně často, vysokou úmrtnost. Například mezi lety 1983 – 1996 se vyskytlo u nás celkem 35 případů, mezi lety 2000 – 2009 to bylo 30 případů, nejvíce pak v roce 2007, kdy jich bylo hlášeno 8. Nyní, v roce 2010, bylo nahlášeno zatím 5 případů. (Zdroj SZÚ). Úmrtnost může být až 11%, i když klesá v důsledku efektivní léčby.

Existuje zvýšené riziko opakování výskytu syndromu toxického šoku u jednou postiženého člověka, a to v souvislosti s použitím menstruačních tamponů. Je doporučeno tedy vynechání použití tamponů, alespoň do doby naprostého vyléčení.

Jedná se o závažné onemocnění, vyhledání lékaře při prvních obtížích je na místě vždy.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist