Strašák jménem kolonoskopie

Rubrika: Onemocnění a léčba

449234_hospital_roomDřív nebo později někteří z nás uslyší od lékaře zaklínadlo: “Nedá se nic dělat, musíte na kolonoskopii.“ Většina se rozklepe hrůzou, protože si pořádně neumí představit, o co jde, a vždy se najde nějaký dobrodinec, který toto vyšetření popíše tak, že máte chuť předem utéct.

Co to vlastně ta kolonoskopie je a k čemu slouží?

Kolonoskopie je nesmírně užitečné vyšetření, při kterém lékař prohlédne tlusté střevo zevnitř, může takto diagnostikovat jakékoli známky zánětu, polypy, nebo nádory. Prostě vše, co jinými vyšetřeními prohlédnout nejde. Díky tomuto vyšetření se zavčas rozpoznají závažná onemocnění, lze rovnou odstranit polypy či odebrat vzorky tkání pro histologické vyšetření.
Jak je asi všeobecně známo, do tlustého střeva se tento optický přístroj dostává cestou budící u spousty lidí zbytečný stud a rozpaky, tedy přes konečník.

Aby bylo vyšetření úspěšné a mělo žádoucí efekt, je nutné provést jeho důkladné vyčištění. Variant je více, ale nejčastěji používaný přípravek se jmenuje Fortrans. Tři dny před vyšetřením je nutné zahájit dietní režim. Musíte se vzdát masa, zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva, luštěnin – tedy jídel s vysokým obsahem vlákniny.
Naopak je velmi vhodné pít velké množství tekutin bez bublinek, jíst polévky a vývary (ale bez zeleniny a masa) pouze s nudlemi, pochutnat si můžete na omáčkách s knedlíkem či těstovinami, výborné jsou i jogurty (bez ovoce) či pudingy, sýry, bramborová kaše. Z pečiva je vhodné bílé pečivo – veka, obyčejný rohlík.

Podle hodiny objednání na samotné vyšetření vám lékař řekne, v kolik hodin musíte začít s vyprazdňováním. V danou dobu si do džbánu připravte litr tekutiny, může to být ovocný čaj nebo šťáva.. Do tohoto litru tekutiny pečlivě rozpusťte a rozmíchejte obsah jednoho sáčku Fortransu (v krabičce na vás zatím počkají další tři).
Tento litr musíte vypít během jedné hodiny. Nejjednodušší způsob je ten, když si rozdělíte dávku po čtvrt hodinách, každých patnáct minut vypijte jeden hrnek roztoku. Pijte po doušcích, nesnažte se vypít hrnek na ex. Po dvou, třech hrníčkách můžete mít pocit nevolnosti. Vydržte, přejde to samo. Snažte se tekutinu v sobě udržet, vyplatí se to. Až dopijete první džbánek, vrhněte se ihned na druhý. Během popíjení druhého litru už můžete počítat, že se pomalu dostaví vydatný průjem.
Nepřestávejte v popíjení, musíte zvládnout ještě třetí litr. Budete velmi překvapeni, s jakou lehkostí už budete tu třetí dávku pít. Pokud po vypití třetího litru z vás odchází jen čirá tekutina, nemusíte načínat poslední dávku. Pokud je stolice ještě zabarvená, je nutné vypít i poslední dávku.
Pokud trpíte zácpou, přidejte si ještě Šaratici. Střevo totiž musí být důkladně vyčištěno, protože jinak nebude možné provést vyšetření v celém rozsahu, nebo pod povlakem stolice může být ukryt patologický nález. Proto dbejte, aby ze střeva odcházela opravdu jen čirá voda.
Počítejte s tím, že průjem trvá i několik hodin. Nesnažte se po stolici utírat klasickým toaletním papírem, zbytečně si už tak podrážděný konečník ještě více rozbolavíte. Nejvhodnější jsou vlhčené ubrousky pro miminka.
Pokud zvládnete toto, můžete si s čistým svědomím říct, že to nejhorší máte za sebou.

Pak už vás čeká jen vyšetření. Při domlouvání termínu si dohodněte variantu tišících prostředků. Toto vyšetření lze provést v celkové anestezi, je tak ale prováděno pacientům s těžkými srůsty či po závažné operaci střev. Nejčastěji je používána analgosedace. Buď v přítomnosti anesteziologa, který vám infuzí zavede látku, která tiší bolest a zároveň vás dostane do silně omámeného stavu, ale jste při vědomí a reagujete na pokyny lékaře. Nejčastěji je aplikována injekce, která vám sebere strach, jste lehce omámení, ale opět reagujete na lékaře.

Samotný zákrok pro pacienta není nijak složitý. Nejprve si lehnete na záda, do konečníku se zavede „hadička“, ve které je „kamera se světlem“. Zároveň je do střeva napumpován vzduch, aby se trochu roztáhlo. Poté je hadička celým tlustým střevem posouvána až nakonec. Během zasouvání se budete muset otáčet na bok (dostanete pokyn kdy). Můžete cítit velký tlak, můžete mít pocit, že vás ten tlak musí roztrhnout, což se samozřejmě nestane. Je to opravdu jen nepříjemný pocit, ale netrvá naštěstí moc dlouho, vždy dostanete čas na odpočinek. V průběhu zasouvání lékař na obrazovce sleduje stav tlustého střeva. Pokud najde polyp nebo zánět, odebere maličkatý vzoreček kleštičkami. Zní to drsně, ale protože ve střevu nejsou nervy, vůbec nepostřehnete, že vzorky byly odebrány. Vyšetření trvá průměrně kolem dvaceti minut, ale díky tišící injekci máte pocit, že jde o podstatně kratší interval.
Samotné vysouvání „hadičky“ už nevnímáte, vnímat začnete o chvíli později tlak ve střevech způsobený napumpovaným vzduchem. Takže si stačí v průběhu dne uzobávat Espumisiam, nebo svému dítěti tajně choďte na kapky Sab Simplex.

Nezapomeňte si zařídit doprovod, protože minimálně čtyři hodiny po aplikaci injekce se budete chovat jako opilí, bude se vám chtít spát. Pokud máte malé dítě, musí vám jej někdo hlídat. Po analgosedaci nesmíte 24 hodin řídit automobil ani vykonávat odpovědnou činnost.

Po vyšetření nemusíte držet žádnou dietu, jen se vyhněte nadýmavým potravinám. Kupte si probiotické bakterie, nebo si dopřávejte jogurty, po vyčištění střeva jste přišli i o zdravé bakterie. Pokud vám brali vzorek na histologii, nelekněte se při první stolici. Může se stát, že si strhnete „stroupek“ a objeví se vám ve stolici trocha krve. Je to v pořádku. Výjimkou by samozřejmě bylo masivní krvácení.

Z tohoto vyšetření jde strach, není nijak příjemné, ale opravdu se dá vydržet, a když to budete brát s humorem, můžete na něj vzpomínat v dobrém. Drobný tip na závěr: až budete pociťovat kvalitní účinky vyprazdňovacího roztoku, vzpomeňte si na sudoku. Luštění jde báječně od ruky .

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (52 vyjádření)

 • Včera 26.1.2017 jsem byl také poprvé na kolposkopii na Krušnohorské poliklinice v Litvínově, a k celému vyšetření můžu jen říci NEBOJTE SE TOHO !!! Fakt to nic není !!! Paní doktorka Irena Knotová je velmi příjemná, snaží se Vás uklidnit i trochu zavtipkovat, aby jste nebyli nervózní a možná se i trochu odreagovali. Také jsem se tohoto vyšetření obával, když jsem četl na internetu ty různé (strašně to bolí, už na to nepůjdu, nebo že mu to dělal snad vrátný) Tak toho jsem se obával zcela zbytečně. Dostal jsem injekci na uklidněni, prý „dětskou dávku“ ale protože jsem před tím den a noc nespal, tak jsem po té dětské dávce usnul jak male dítě. Jen jednou jsem pocítil asi v místě, kde se střevo stačí mírný tlak patrně od nafouknutí střeva, aby se lépe stočil endoskop ale sestra břicho prohmatala a ihned to přestalo. Cele vyšetřeni trvalo asi 20 -30 minut, a pak cca 20 minut jsem odpočíval po zákroku na lůžku ve vedlejší místnosti. V čekárně čekala má přítelkyně (doprovod) která mě pak zavolala taxi, které nás odvezlo domů. Po té injekci je nějakou dobu trochu horší rovnováha. Přípravny den před zákrokem jsem se trochu obával vypít 4 litry Fortrans ale dalo se to pít i samotné ,nepřipadalo mi to, až tak strašně odporné jak někdo píše. Takové sladko slané, nevím, dalo se to pít samotné. Já jsem si to rozdělil na 4x 250 ml hrnek. Nemělo to ani až tak silně projímavé účinky jak jsem od toho čekával ale vždy jsem poznal moment, kdy mám ůůůůůůů jíííít. Fortrans jsem začal pít v 15 hodin odpoledne, končil v 19 hod. noooo v 19,30 . 4 litry je nadlidský výkon vypít za 4 hodiny ale ani mě se to nepovedlo. Ve 22 hod. už jsem na WC skoro nemusel, ale ??? Raději jsem šel. Pak asi po půl noci 2x. ale na každého to prý jinak působí a také záleží co jí den před dnem diety a vyprázdňováním(pitím Fortrasu). Měl jsem strach, že nejsem dostatečně vyprázdněn, protože jsem neposlechl a 2 dny před vyšetřením jsem si dal ke snídani Kafe a 2 rohlíky – bílé pečivo, (měl by být jen Jogurt) oběd hovězí vývar a 1 rohlík – bílé pečivo, (měl by být jen sceděný vývar bez zeleniny ale někde píšou že může být kaše, rýžová, bramborová, krupičná) večer pak kdy by se nemělo už jíst, jsem si dal bramborovou kaši (abych neměl dlouho hlad) Proto jsem se bál, že dostanu od paní doktorky vynadáno nebo že to vše budu muset podstoupit znova v náhradním termínu ale obavy zcela zbytečné. Fortrans to zvládl !!! Ale raději to nedělejte. Večer dva dny před vyšetřením je už je lépe nejíst !!! Po včerejším vyšetření jsem tedy celkem v pohodě. Tak se nenechte nikým vystrašit !!!,. Jděte na to v klidu (i když vím, ono se to řekne !!! ) Každý kdo musí podstoupit něco takového, jako je Kolonoskopie, že klidný asi moc není. ALE NEBOJTE SE TOHO !!! Fakt to nic není !!!

 • Anonymní

  Na kolonoskopii jsem byla v MN na Fifejdách v Ostravě u pana doktora Kovaly. Musím pochválit jak přístup pana doktora, tak sestřiček. Nejhorší na celém vyšetření byla příprava- vypití roztoku, poslední litr jsem málem vyzvracela. Před samotným vyšetřením mi píchli injekci proti bolesti a na zklidnění. Byla jsem celou dobu při vědomí, nic mne nebolelo. Po vyšetření to pak bylo horší, asi tak po hodině asi až odezněl účinek injekci se bolesti dostavily, ale dalo se to vydržet, trvalo to asi 1 hodinu. Celkově bych to zhodnotila: raději na kolonoskopii, než k zubaři:-)

 • Anonymní

  byla jsem na kolonoskopii bez „oblbovačky“ a dalo se to vydržet.Sice jsem měla pocit, že mi prasknou střeva a v záhybu střev to dost bolelo, ale zvládla jsem to. Za týden mě čeká vyšetření znovu a nevím jestli můžu jet vůbec sama. Minule jsem měla doprovod.

 • Anonymní

  Mám jít podruhé preventivně na kolonoskopii, ale sestra od doktorky mě oznámila, že pokud bude potřeba injekce, trak a|ť si nachystám 300 Kč. Je to normální?

 • Anonymní

  Kolonoskopii jsem si“dala“už 2x s rozdílem 7 let.Je fakt,že i přesto,že dnes už jsem věděla do čeho jdu,jsem moc klidná nebyla,ale strach byl spíš z výsledku vyšetření.Moc záleži na lékaři a sestřičce,kteří vlastní výkon provádí.Já měla štěstí na výbornou gastroenteroložku v Litvínově.Vypití 4 litrů Fortransu den před je náročné, ale dá se to.Kolonosopii jsem po aplikaci zklidňjící injekce prožila v naprostém omáení,nic mě nebolelo,po hodině odpočinku už jsem byla doma,prospala jsem odpoledne a teď už jsem úplně OK!!!

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Opravdu to nic není a už jsem kolonoskopii absolvovala 3x,je lepší předcházet nemocem.Horší je před zákrokem se vyčistit,na to nevzpomínám ráda.

 • nica1

  Zrovna včera jsem se objednala na pravidelnou kontrolu.Chodím každý rok.Není to nic příjemného,ale dá se to vydržet a když jsem šla poprvé tak mi doktor řekl,že jsem přišla za pět minut dvanáct.
  Noa teď už musím pravidelně.Hlavně taky proto,že brácha měl rakovinu tlustého střeva.
  Nejhorší z toho vyšetření pro mě je píchnutí oblbovačky.Mám strach z injekcí a po tom projímadle se žíly strácejí normálně takže já je nemám vůbec.Sestry maj vždy problém nějakou najít.
  Já musím všechny co váhaj jestli jít nebo nejít ujistit,že je lepší to vyšetření podstoupit a mít opravdu klid.

 • meggi41

  rakovina strev je bohuzel velmi casta,hned po rakov.prsu a rakov.
  deloz.krcku!!Ja diky Dr.razim prevenci i v tomhle smeru;mel ji i
  maminky tatinek..
  Bohuzek se netyka jen stars.muzu,ale i mladych zen.
  http://nemoci.vitalion.cz/rakovina-tlusteho-streva/

 • Anonymní

  Josef, kolonoskopie není žádný strašák. Absolvoval jsem ji 14x. Zachránila mi zdraví. V rukou odborníka super.

 • Anonymní

  Zdravím všechny „spolubojovníky“ A rozhodně doporučuji jít do toho.Je to sice nepříjemné, ale dá se to celkem dobře vydržet.Asi mají pisatelé lepší vyšetřovny v okolí,pač mě vždycky píchnou jen jednu injekci a to mi připadá že šetří,pač se mi jen asi 5 vteřin lehce zatočí hlava a jsem zase při plném vědomí a „redy“. Každopádně jděte,já už jsem tu bez tohohla vyšetření nemusel 7let být(masivní rakovina).Od té doby chodím pravidelně a tak vím o čem mluvím.Nebojte se a běžte,je to opravdu užitečné vyšetření.Já už jdu zítra po dvanácté.Všem přeju hlavně hodně zdraví.

 • Anonymní

  Zajímalo by mne, zda pisatel vůbec někdy toto vyšetření včetně předchozího postupu (Fortrans) podstoupil…

 • Anonymní

  Všechny Vas zdravím a děkuji Vam za Vaše příspěvky. Dnes v 9:30 jsem podstoupila kolono. Já se ta bála a v noci jsem pročítala všechny diskuze. Včera jsem snídala jen rohlíky a ve dvanáct lehký oběd (knedlík, omáčka). Pak jem pila až do večera 4 litry roztoku, pěkně to prohání a už žádné jídlo, nic. Ráno v šest jsem se vzbudila a šla ze mne voda, ale trochu do hněda, tak jsem vypila ještě litřík 🙂 roztoku, bonus. Myslela jsem že má téct ze mne čirá voda, ale byla žlutá jak citronový vitacit. Sestřička mi řekla, že to je normální a že jsem správně vyčištěná. Aby toho nebylo málo, dostala jsem menzes 🙁 ale nevadilo to, vzala jsem si tampon. Před vlastní kolono mi píchla sestřička 2 injekce, jedna oblbovačka a druhá proti bolesti. Lehla jsem si na levý bok. Pak to začlo, nepříjemné. V některých zatáčkách to dost bolelo, tak jsem chytla sestřičku za ruku, tak to bylo asi třikrát. Ufff. Podle pokynů doktora jsem se obrátila na záda a pak opět na bok. Ale když už to vyndaval, tak to bylo dobrý, nebolelo to tak. Potom jsem ještě zůstala ležet a vypouštěla ze sebe vzduch. Teda toho tam bylo. Celkový dojem: díky supr sestřičce se to dalo vydržet, bolestivé to bylo, ale krátce. Ted uz je mi fajn. Hlavně: jsem zdravá!!! A stálo to za to.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist