Skvrny, flíčky, pupínky….

Rubrika: Onemocnění a léčba

160430_having_a_napHorečka, rýma, kašel, průjem, zvracení…která matka malého dítěte by toto všechno neznala – ty šťastnější občas, ty méně šťastné „v jednom kuse“ řeší nemoci mrněte s víceméně výše uvedenými příznaky v různých kombinacích a obměnách…s nástupem povinného očkování nám ovšem jeden příznak téměř („téměř“) vymizel a jedna skupina infekčních nemocí podstatně prořídla…

Tímto příznakem myslím „vyrážku“ a tou skupinou nemocí myslím tzv. skupinu „dětských exantémových onemocnění“ (exantém = vyrážka). Asi máte každá prostudovaný očkovací kalendář, takže si dáte dohromady její „nejznámější členy“, kteréžto naštěstí už dnes neřešíme vůbec (pravé neštovice – díky neuvěřitelnému úsilí WHO se tuto nemoc podařilo očkováním zcela vymýtit v 70. letech minulého století), nebo u nás díky očkování řešíme opravdu supervyjímečně (spalničky, zarděnky). Oproti tomu se naprostá většina maminek setkala (nebo setká) s planými neštovicemi, oblíbenou to virózou přenášenou v kolektivních dětských zařízeních a eventuelně s některými jinými méně známými. V tomto článku bych chtěla upozornit na některá z méně častých dětských exantémových onemocnění, která mohou malé děti prodělat.

Ale popořádku:
Nejčastější infekční vyrážkou jsou plané neštovice (v posledních letech v ČR necelých 40 000 případů/rok). Je to viróza, přenáší se vzdušnou cestou a nakažlivý je také sekret z puchýřků. Po inkubační době cca 12-16 dní se ve vlnách po dobu 2-4 dnů vysévají puchýřky, které jsou „úplně všude“ (ve vlasech, v ústech…), po nějaké době zasychají, vytvoří se strup, který se musí nechat sám odpadnout, jinak bude jizva:-). Díky výsevu „ve vlnách“ můžeme na dítěti pozorovat různá stadia vyrážky (puchýřek vedle stroupku). Dítě je infekční od počátku výsevu až do zaschnutí všech puchýřků ve strupy, které už infekční nejsou. Onemocnění zanechává dlouhodobou přirozenou imunitu, virus ovšem po celý život přetrvává v organismu a manifestuje se potom případně ve formě onemocnění pásovým oparem. Upozornění – u jinak zdravých dětí probíhá onemocnění obvykle bez celkových těžších příznaků a komplikací, naproti tomu u dospělých je celkový stav těžší, horečnatý, častější jsou komplikace ve formě zápalu plic nebo zánětu mozku – takže to, že rodiče někdy děti schválně vystaví nákaze (hrací odpoledne s opuchýřkovaným kamarádem), aby si dítko infekci „odbylo“ v útlém věku, má svoji logiku (nepočítejte s tím, že dospělý, který plané neštovice neměl a je v kontaktu s infekčním dítětem, neonemocní – nemoc je opravdu vysoce nakažlivá). Další upozornění se týká jedné nepříjemnosti této infekce – totiž úporného svědění – všichni víme, že udržet dítko, aby se neškrábalo, je výkon takřka nadlidský, takže tekutý pudr teče proudem a od věci nejsou ani léky proti svědění (anthistaminika – léčí se jimi i alergie), ale skutečně dělejte vše, co je ve vašich silách – krom zajizvení rozškrábaného puchýřku trvalou jizvičkou hrozí asi nejčastější komplikace u dětí – totiž ta, že ranka „opravdicky zhnisá“ (= vnese se tam bakteriální infekce), toto se dokáže dosti rychle rozšířit a to už je potom závažnější stav, kdy se nasazují antibiotika. Tímto se dostáváme k léčbě – všimli jste si, že je řeč o viróze – na nekomplikované plané nešotvice tedy žádná antibiotika neplatí, léčí se pouze příznaky – tekutý pudr, popř. desinfekční mast, Paralen při horečce, léky proti svědění, hodně tekutin… izolace dítěte je samozřejmostí.

Dalším vyrážkovým onemocněním, kterým může vaše ratolest onemocnět, je spála (v ČR 3000-6000 případů/rok, nejčastěji děti mezi 3.-10. rokem věku) – narozdíl od ostatních nemocí, o kterých je tento článek, je toto onemocnění bakteriálího původu – jedná se vlastně o „spálovou angínu“. Onemocnění začíná horečkou, angínou a velmi brzy se objeví spálová vyrážka. Jsou to světle červené malé skvrnky (v úrovni kůže), které jsou na pohmat drsné (příznak „husí kůže“ – je velmi důležitý pro odlišení spály, stejně tak jako drobné bělavé pupínky na kůži kolem nehtového lůžka a na ušních boltcích – tzv. „Šrámkův příznak“). Vysévá se nejvíce na podbřišku, v tříslech, vnitřní ploše stehen a v podpaží. Charakteristický vzhled má obličej dítěte – je bez skvrnek, ale s výjimkou oblasti kolem úst a brady je obličej souvisle zarudlý. V pozdějších fázích onemocnění se kůže v místě vyrážky lehce olupuje. V současnosti je průběh spály lehký, angína nemusí být ani hnisavá (jen zduřelé krční mandle a uzliny). Jednoznačnou diagnózu potvrdí až nález původce (Streptokoka) ve výtěru z krku. Léčba bakteriální infekce je jasná – antibiotika, v tomto případě je lékem volby starý dobrý V-penicilin (je opravdu nejúčinnější) podávaný nejméně 10 dní. Izolace dítěte doma by měla při nekomplikovaném průběhu trvat 2-3 týdny, aby bylo prohlášeno za vyléčené, musí být v normě sedimentace, nález v krku, negativní nález v moči a normální poslechový nález na srdci (nejčastějšími komplikacemi neléčené streptokokové angíny byly „revmatická horečka“ = postižení jedné ze srdečních chlopní a dále postižení ledvin – díky antibiotikům je toto minulostí, ale právě proto se trvá na minimálně 10 denní antibiotické therapii – opravdu nezkracovat, i když by se vám zdálo, že dítě je již dobré).

A závěrem bych vám chtěla představit 2 méně častá „vyrážková“ virová dětská onemocnění, která by vás mohla vyděsit, ale není třeba – i když tak nevypadají, nejsou nijak závažná. Česky se jmenují „pátá nemoc“ a „šestá nemoc“. Fakt. Vzniklo to tak, že lékaři zkrátka spočítali 4 nejběžnější dětská virová vyrážková onemocnění (pravé neštovice, plané neštovice, spalničky, zarděnky) – no a těmto dvěma přiřadili číslo 5 a 6…a ačkoli je čeština jazykem opravdu bohatým, pro tyto nemoci zkrátka jiné názvy nevymyslela….takže:
„Pátá nemoc“ – latinsky erythema infectiosum („infekční zarudnutí“) – viróza, která se šíří vzdušnou cestou, postihuje hlavně školní děti a mladistvé a často probíhá zcela bezpříznakově. U části dětí může způsobit necharakteristickou „chřipku“, anémii (pokles počtu červených krvinek), bolesti kloubů nebo právě vyrážku. Vyrážka má na obličeji tvar motýlovitého zardnutí a na končetinách se tvoří velké, nepravidelné, často splývající červenofialové skvrny, které trvají 1-3 týdny, často lehce svědí a někdy se po přechodném zmizení znovu objeví. Na trupu je vyrážky méně a nebývá na dlaních a ploskách. Nebývá také horečka, rýma apod. Častým průvodním jevem jsou bolesti kloubů. Léčba zahrnuje pouze léčení příznaků – léky proti svědění, proti bolesti koubů, klid, hodně tekutin….

„Šestá nemoc“ – latinsky roseola infantum nebo exantema subitum (něco jako „dětská růžovka“, „rychlá vyrážka“ nebo podobně – česky se vzácně hovoří i o „třídenní horečce“) – je virové onemocnění starších kojenců a batolat, virem je promořeno 90% dospělé populace, nákaza se šíří vzduchem. Onemocnění začíná vysokou horečkou trvající cca 3 dny, bez jiných příznaků. Následuje náhlý pokles teploty a hlavně na trupu dítěte s v této době objevuje růžová drobně skvrnitá vyrážka trvající několik hodin až 2 dny. Pokud v období horečky nedojde k febrilním křečím, je průběh jinak nekomplikovaný, léčíme pouze příznaky. Hlavním problémem i pro lékaře je odlišení tohoto onemocnění od alergické vyrážky po podání léku na snížení horečky v první fázi onemocnění – tato alergická vyrážka se objevuje později (tak až 6.-8.den při podávní léku), zatímco tato infekční vyrážka se vysévá opravdu po 2-3 dnech horečky.

Samozřejmě, že příčin vyrážek u dětí je daleko více, ať už infekčních, či jiného původu, a určení diagnózy často opravdu není lehké – tento článek je jen zlomkem toho, co by vás na kůži dítka mohlo překvapit a zaskočit…naštěstí žádná z těchto nemocí není smrtelná, ba ani neléčitelná či dlouhodobá a při správné léčbě všechny odeznívají bez následků, pouze s tím, že imunitní systém dítěte se zase jednou seznámil s infekčním mikrosvětem, vytvořil si protilátky, je zase o stupínek odolnější a tak to vlastně má být:-)
Přeji nám všem zdravé děti a pokud už k tomu dojde, tak rychlé a lehké uzdravení!!

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

  • Anonymní

    Pro anonymni z 21.2.2009, mam 15-mesicniho syna, od dnesniho rana ma na ruce jak pisete plasticke flicky, kterych pomalu, ale jiste pribiva, jinak je v poradku. Odpoledne zajdu k dr. a pak napisu, co mi rekla.

  • Anonymní

    Taky tím právě procházíme.4letá dcera se před 14dny vzbudila s uplně rudým obličejem,do večera už to měla na pažích,lýtkách a ramenech a do rána všude.Během5dní se to postupně ztratilo,za10dní měl to samé sterší syn(8let)a za další 3dny se osypala dvouletá dcerka,tedˇuž jen čekám,kdy to přijde na mě a manžela(zatím nic).Proti svědění se nám osvědčil Fenistil-pouze na předpis… Hodně zdravíčka-Poulíci

  • Anonymní

    Ráda bych se zeptala, jestli někomu připadá povědomé tohle: 5 leté dítě bez teploty, veselé, normálně jí atd., jen na trupu, nožkách a ručičkách má menší i větší růžové flíčky, „plastické“, tj.vystupující nad okolní kůži, některé uprostřed světlejší, nesvědí to. Má to 3.den, myslela jsem, že je to alergie, v tom mě podpořilo, že po Xyzalu flíčky zesvětlaly a skoro zmizely, ale teď jsou tam zas. Mám 3 starší děti, ale tohle jsme nikdy neměli. Díky za odpověď. Judita

  • Anonymní

    Mám kluky 10 a 6 roků. Starší se osypal nejprve na tvářích pak asi za 2 dny i na trupu, byl bez teplot. Asi za 4 dny se to samé objevilo i u mladšího syna a u mně také. Myslím si, že to bude asi ta pátá nemoc. Nejprve jsem myslela, že je to alergie, ale když jsme to dostali i my další, tak to už na alergii nevypadá.

  • Anonymní

    ahoj všem.
    mám roční holčičku. teď měla 2 dny teploty kolem 39 a jinak žádné příznaky a dneska je celá opupínkovaná,ale první pupínky měla na sobě už během těch teplot.mám ještě 10letou dceru, která včera měla taky 39.4 a jinak jí nic není. dneska už je bez teploty. nevíte někdo prosím, jestli 6.nemoc může dostat i takhle velké dítě?díky za odpověď Martina

  • Anonymní

    Tak to u naší malé při šesté nemoci bylo hrozné!Měla taky čtyřicítky horečky a nechtěli klesnout měla je už tři dny lékařka dělala maximum,vzala krev,moč.Poslouchala na plicích ale nic nenašla na čtvrtý den se malá osypala a horečky se stratili jako by je ani neměla.Tak sme si oddechli hodně sme se oni báli kor když ted řádí takové nemoci kdy děti umírají!Elena

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Letos na přelomu ledna a února prodělala Any zápal plic s horečkami a hospitalizací. Na kontrole po propuštění jsme s doktorem objevili několik červených pupínků – nehnisavých. Myslela jsem, že se z toho vyvinou neštovice – ale žádný vývoj nenastal. A pupínky, jak se objevily, tak i zmizely.
    Teď se nám osypala Lu, a to totálně. Naštěstí měla jen zvýšenou teplotu a přes den to snášela dobře. Horší to bylo v noci – budila se, plakala, měla problém usínat.
    Už je to skoro týden, a Any furt nic. Přitom jsou všude spolu. Tak nevím, jestli je to dáno třeba rozdílem v imunitním systému (holčičky jsou dvojvaječná dvojčata).
    Každý večer „přemlouvám“ Any, aby se už osypala. A ona mi dennodenně slibuje, že „zítra se osype“.

  • Pro Tomasu – nemoc se hlásí prostě proto, aby bylo zdokumentováno, že pacient už toto prodělal a tudíž, kdyby byly někdy v budoucnu u nějakých pupínků pochybnosti, jestli je to ev. šestá nemoc nebo ne, mohlo by se říci, že šestou nemoc už pacient měl, tudíž to bude něco jiného. Nic se neděje, klidně to lékařce řekni na nějaké pravidelné prohlídce.
    Pro dadu – nevím, jaký lékař syna viděl, ale pokud se to nelepší, měl by to vidět kožař – ne všechny fleky u dětí jsou atopický ekzém nebo alergie (což diagnostikují často i pediatři).

  • Anonymní

    Mam 8mesicniho syna a uz cca 3tydny ma po telicku(hlavne na rucickach a nozickach,zadecku a poslednich par dni i na obliceji)nepravidelne zarudle fleky.Nemokva to,nesvedi to a v dopolednich hodinach je to mene viditelne.Lekar nam diagnostikoval alergii,ale na co ,to se neda rict.Jiz 7den jen kojim a v poledne ma bramborovou kasi.Stale se to nelepsi nekdy se to dokonce zhorsuje.
    Mate nekdo podobnou zkusenost.???
    Diky dada.

  • Káčo, prosím tě, proč je důležité hlásit do doktorce? My jsme 6.nemoc asi taky prodělali, ale já jsem to nenahlásila.

  • Anonymní

    Mi měli teď taky 4dny horečky tak 38,5.Po 4 dnech se teplotky ztratily, a malý má teď na zádíčkách a na bříšku vyrážku.Ne moc, jsou to takové malinké červené pupínky.Nevím jestli jsme 6 nemoc prodělali nebo ne.Ze začátku jsem myslela že je to ono,ale teď si nejsem jistá, protože sjem myslela,že tu varážku bude mít daleko horší.

  • Pro Martinu – dítě s 6. nemocí přestává být infekční s poklesem horečky – když je bez teplot a má vyrážku, tak už infekční není.

  • Anonymní

    Prosím, jak dlouho je dite s 6.nemoci infekční?
    díky za super článek 🙂
    Martina

  • Pro poslední anonymní – pokud teploty s výsevbem vyrážky klesly, je to šestá nemoc a k lékaři ani nemusíte – nic se na to nedává (jen léky na snížení teploty)a tímto to končí (abyste něco nechytli v čekárně)…stačí mu to jen oznámit, aby to napsal(a) do karty.

  • Anonymní

    dobrý večer.mám osmi měsíční dceru a zítra letíme k doktorce.tři dny vysoké teploty a od včera se objevila vyrážka po celém těle.je mrzutá,brečí tak že není k utišení a hlavně v noci.a jiné příznaky nemá.tak si myslím že to je určitě šestá nemoc.

  • Anonymní

    měli jsme to složitější, že 2letý syn dobral antib. Den po té nastali 40horečky a následný den se mu začaly dělat fleky po zádech a obličeji. Víkend před námi. Na dětské klinice identifikovali silnou alergii na antib., dostal kortikoid a antihystaminikum. Jenže nic nezabíralo, zhoršovalo se to rapidně, po 2 dnech horeček, silné rýmy byl flekatý všude, některé fleky bělaly nekteré fialověly. 3.den další návštěva dětské kliniky – možná to alergie není, ale pátá dětská nemoc. Dostal další antihistamin. a kortikoid. 4.den fleky výrazně mizí – dětská lékařka potvrzuje pátou dětskou nemoc.Stále Teploty do 38,5. 6den opět 40horečka a nové fleky v obličeji. 7.den teplota klesá, fleky mizí. 8.den máme stále teplotu, ale už malou… Všude jsem se dočetla, že je to onemocnění s mírným průběhem… Tak píšu svojí zkušenost, třeba to někoho uklidní.

  • Anonymní

    mám 10 měsíční mimčo a práve jsme ve stadiu kdy máme horečky za sebou a máme ten příšerný ekzem, pupínky. Hrůza, nastestí nás to nesvědí, ale četla jsem, že ty pupínky mají do 2 dnů zmizet. My už je máme 4 den, doktorka nám diagnostikovala šestou nemoc, hnali nás kvůli té vyrážce i na bulovku na infekční a tam to paní doktorka potvrdila. Tak nevím, kdy ta vyrážka zmizí, nezdá se mi, že by to bylo nějak lepší, ale ani horší…

  • Anonymní

    No jo no,taky nás to postihlo.Najednou vysoké teploty přes 39°C, které trvaly až 4 dny a pak nastalo pupínkování.
    Jen jsem zvědavá, kdy se z toho vyloupe:-)…

  • Jo, šestá nemoc je jedna z mála situací, kdy se rodičům i doktorům uleví, že se dítě „jen osype“ a není to nic horšího:-)…

  • Anonymní

    Máme malou 6-ti měsíční dcerku a dnes jsme se vrátily z nemocnice.Měla čtyřicítky teploty,jinak vůbec žádné příznaky nějaké jiné nemoci.Po třech hrozných dnech v nemocnici se k večeru strašně osypala a teplota v tu ránu zmizela.Bylo vidět jak lékařům spadl kámen ze srdce,jeden se nechal slyšet,že je to pěkný svinstvo.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist