Vždy jsem si myslela, že rakovina děložního čípku nebo např. rakovina prsu postihuje spíše starší ženy. Dnes již vím, jaký to je omyl.
Když jsem po porodu mladší dcerky navštívila gynekologa v rámci preventivní prohlídky, nečekala jsem žádný problém. Pan doktor udělal cytologické vyšetření a já odjela v pohodě domů.
Co je biopsie?
Jedná se o odebrání vzorku tkáně pro laboratorní analýzu. Abnormální výsledek biopsie může představovat CIN společně s číselným označením (1 až 3). Diagnóza CIN 3 znamená, že se abnormální buňky děložního čípku vyskytují v celé vrstvě výstelky čípku.
Objednala jsem se tedy ihned do nemocnice na zákrok. Velmi jsem se bála. Ale u mě tento zákrok proběhl naprosto bez problémů. Vše bylo hotové za 3 minutky. Lehla jsem si a povídala si s paní doktorkou. Ta pak řekla, že první odběr už máme, ještě vás štípnu 2x. A já koukala, protože jsem žádné štípnutí vůbec necítila. Myslela jsem, že lékařka ještě ani nezavedla nástroje a přitom už bylo skroro hotovo. Po tomto zákroku jsem tedy celý den mírně krvácela. Za pár dní jsem opět jela ke svému gynekologovi a ten mi vysvětlil moji situaci. Prý se nejedná o rakovinu, ale předrakovinový stav. Moje diagnóza zněla dysplazie děložního čípku třetího stupně. Začala jsem se o problém více zajímat. Nikdo mi nedokázal říci, zda, pokud odmítnu konizaci čípku, přejde mé onemocnění do zhoubného bujení. Bylo mi vysvětleno, že pravděpodobnost je hodně vysoká. A já souhlasila s konizací .
A o co se vlastně jedná?
Rakovina děložního čípku patří mezi poměrně časté typy zhoubných nádorů u žen. U nás na něj zemře zhruba 400 žen ročně. Tomuto rakovinnému bujení se však dá zabránit, protože mu předchází předrakovinný stav, který lze včas rozpoznat a léčit.
Jaká je příčina?
Je prokázána souvislost s infekcí lidským papilomavirem ( HPV).Tento virus je přenosný. Během života se s ním setká až 80% žen. Ale pouze u malého zlomku žen infekce přetrvává a může vyvolat nežádoucí změny. Ve většině případů si tělo ženy s viry poradí samo. Udává se, že u žen nad 35 let, u nichž je infekce HPV přítomna, je až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich vyvine rakovina. Rakovina čípku je tedy virového původu.
Další rizika:
časný začátek pohlavního života
častá změna sexuálních partnerů
kouření
poruchy imunity
Důležitá prevence:
Rakovina děložního čípku je jednou z mála, kde lze onemocnění předcházet. Pravidelné cytologické vyšetření pomůže odhalit až 60% případů v předrakovinovém stadiu. Bohužel problémem bývá také nekvalitně provedený stěr nebo špatné vyhodnocení v laboratoři.
Po mých mnohačetných cytologických stěrech v uplynulých dvou letech jsem se samozřejmě ptala na laboratoř, kde mé výsledky hodnotí. Pan doktor mě ujistil, že stěry posílá do největší laboratoře v ČR a velmi jim důvěřuje.
Takže následovala konizace. V té době bylo mojí nejmenší 9 měsíců. Protože jsem kojila, nastoupil se mnou do nemocnice i manžel a dcerka. Měli jsme vlastní pokoj s WC/sprchou. Ráno jsem přišla do nemocnice sama a byla domluvená, že kolem poledne přijede manžel s maličkou. Na sál jsem šla jako první. Vzhledem k tomu, že to byla již moje pátá gynekologická operace, ani jsem se moc nebála. Než jsem se nadála, už jsem byla zpět na pokoji. Probuzení z narkozy ovšem nebylo zrovna příjemné. Bylo mi neskutečně zle. Na zvarcení, motanice a k tomu veliká bolest v podbřišku. Nebyla jsem schopná vstát. Bylo mi jasné, že musím co nejdříve odstříkat mléko, protože jakmile mě malá uvidí, bude chtít kojit. Ale nešlo to. Vstala jsem s pomocí sestry až v 11 hodin. Něco málo odstříkala a zase honem do postele. Než rodinka přijela, bylo mi už lépe. Druhý den mi lékař oznámil, že jsem měla obrovské štěstí. Rozbor tkáně rakovinu nepotvrdil, prý mám skvělé vyhlídky na vyléčení. Čípek se také povedlo zachovat v dobrém stavu, takže případnému třetímu těhotenství by nic nemělo vadit.
Co je konizace děložního čípku?
Konizace spočívá v odstranění kuželu poškozené tkáně. Někdy následuje plastická úprava. Těhotenství po konizaci je možné, ale je vždy bráno jako rizikové. Hrozí zvýšené riziko potratů nebo předčasných porodů. Operovaný čípek nemusí unést zátěž v těhotenství a má sklony k předčasnému otevírání, čemuž lze zabránit tzv. cerkláží.
Od operace uběhly dva roky. Po celou dobu jsem chodila na pravidelné prohlídky po cca 4 měsících. V listopadu minulého roku přišly neuspokojivé výsledky. Měla jsem opět nastoupit do nemocnice. Nakonec jsme se domluvily na kontrole po Vánocích. No, přiznám se, že kontrola se trošku protáhla. Byla jsem až v březnu. A tento týden si měla zavolat na výsledky.
A jak jsem na tom? Nemohla jsem ani uvěřit slovům pana doktora, když mi do sluchátka říkal, že vše je v pořádku! Další kontrola za půl roku! Mám velikou radost a věřím, že už žádné problémy nenastanou!
Na závěr bych chtěla ještě malou poznámku.
V ČR je již k dispozici první a jediná vakcína určená k prevenci:
cervikálního karcinomu
cervikálních a vulválních dysplazií vysokého stupně
kondylomat zevního genitálu
vyvolaných lidskými papilomaviry typů 6,11,16 a 18
Očkuje se ve třech dávkách, 0, 2, 6 měsíců. Vakcína se aplikuje buď do oblasti horní paže nebo do oblasti stehna.
Očkování nenahrazuje preventivní prohlídky ani není určená k léčbě karcinomu. Je určená pro dívky a ženy od 16–26 let. Přičemž důležité je očkovat dívky ještě před zahájením pohlavního života.
Cena vakcíny je v součastné době cca 10 tisíc korun (všechny 3 dávky). Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek. Do budoucna je možné, že očkování bude plošně pro všechna děvčata.
Protože mám s tímto onemocněním špatné zkušenosti, vím jistě, že svoje dcery nechám naočkovat.
Napsal/a: Peťka
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)
Mankaš, držím palečky, bude to v pořádku. Měla jsem konizaci v roce 2006 a úplně mi to zmizelo, chodím na kontroly jednou za rok (když teda z vlastní lenosti nevynechám:-)Operace v pohodě, já šla domů ten den večer (podepsala jsem revers).
Dr. mi tenkrát řekl, že si tělo dokáže taky poradit samo a třeba, že právě těhotenství po konizaci je naprosto ideální, protože ve většině se to pak zcela vyléčí (pravdou je, že u mě se to potvrdilo, jsem bez nálezu). Naopak to prý zhoršuje kouření, to se prý zase „probouzí“.
Uvidíš, vše bude v pořádku:-)
Mankaš, vůbec není čeho se bát. Zákrok je úplně v pohodě, druhý den jdeš domů. Já v té době také kojila a manžel byl se mnou a dcerou na pokoji, i v noci. Dodnes má zážitek, jak ležel na gynekologii v nemocnici. Když vyšel z pokoje tak na něj všechny ženy koukaly jak na blázna, co tam dělá. 🙂 Pokoj jsme měli samostatný, jen toaleta byla na chodbě. Po zákroku jsem jednu dávku mléka odstříkala a pak už jsem kojila bez omezení dál. Držím palce, aby bylo vše v pohodě.
Mankaš, taky budu držet palečky a uvidíš, jak rychle ty dvaměsíce utečou. Léto utíká vždycky hrozně rychle:)
Manko, tak to máš teda „radosti“. Přidávám se k držení palců. Vím, že se to snadno říká, když nejde o mě, ale jak jsi to tu napsala, tak mi to čekání nijak rizikové nepřijde, tak neboj…
Petro díky, já doufám, že tomu tak bude, nedovedu si představit, že by to bylo jinak, tak věřím, že bude vše ok.
MANKAš, tak to držím palce, ať tě čekají samé příznivé zprávy.
Moc děkuju za článek…bohužel se mě momentálně také týká, kvůli častým zánětům mě čeká také biopsie, ale podle pana doktora, nejsou hodnoty tak akutní, takže můžeme vydržet po prázdninách…chtěla jsem kvůli kojení…ale vůbec z toho nemám dobrý pocit, tak teď nevím jestli to tak dlouho vydržím, vlastně nevědět…
Mobile Sliding Menu