Příběhy z ušáku – Truhla

Rubrika: Onemocnění a léčba

Tento příběh vám budu vyprávět z ušáku, tedy křesílka. Musím se vydat časově zpět, kdy jsem byla ještě malá (ne že bych moc od té doby vyrostla) holčička. Babička nám říkávala cácorky moje. Tož tedy začínám…

Moje babička, tak jako jiné vesnické ženy, pocházela z malé vesničky Páleček a byla to babka kořenářka. Vždy jsem měla ráda naše „nájezdy“ na bylinky. Babička si vzala nůši, maminka košík a já se sestrou malý košíček. Byl to výlet na celý den. Vždyť rostlinky se musely sbírat v lese na louce a ne u žádné silnice! Hezky v čistém prostředí. Babička se řídila zásadou – něco na kašel, cosi na horečku, pozor na nadýmání, žaludek je také náš, když vidíš, je to dobré, ach ty bolavá kolena, odřenina žádný problém, ovšem nožky musí vše unést, vydržet, odolat!
Bez černý – Říkaly jsme mu naše povidlovka. Květ je výborný při srážení horečky. Báječná bylinka! Naše babička ale dělala dryák, tedy něco na způsob povidel, který jsme využili, když nás bolelo v krku. Tož jedna lžička každý den po dobu bolesti a bylo po problému. Přiznávám, časem nás bolelo stále častěji a častěji. Moc dobrý, vždyť už jen ten hrnek byla událost. Byl z babiččiny výbavy, převázán plátýnkem a ovázán stužkou. Na plátýnku byla navíc vyšita bezinka.
Borůvka – O této rostlince je všeobecně známo, protiprůjmovka. Ano ano je to tak. Ale má i jiné uplatnění. Působí i na oči a je možné použít ji i na kloktání.
Bříza – Všichni známe březový šampón, ale bříza je též výborná do čaje při léčbě ledvinových kamenů, revmatismu a dně.
Divizna – Je to krásná rostlinka. Pomáhá při nachlazení, usnadňuje odkašlávání, uvolňuje křeče a podporuje tvorbu moče. Jednu rostlinku mám i na zahrádce.
Rdesno hadí kořen – Ten jsem ráda sbírala. Maminka jí používala při silné menstruaci a tatínek na hemeroidy.
Heřmánek – Tak tady není co dodat. Všichni známe tuto rostlinku, před kterou smekáme. Používá se vnitřně i zevně. Však těch odřených kolen, co už vyléčila! Krků, co jí kloktalo! Čajíčků jsem vypila mnoho neb chřipečka byla velice často u mě na návštěvě.
Hloh – I ten patřil do naší nůše. Pravda, já jedla kuličky přímo ze stromu. Jako drogu už ne, to byla výsada naší babičky. Používá se na sklerózu, vysoký krevní tlak, nespavost, bušení srdce, arytmii a při migrénách. No uznejte, trpí tímto neduhem dítě?
Hluchavka – Aneb oblíbená bylinka mojí sestry. Rostla všude a vždy byl košíček brzo plný. Však taky měla největší spotřebu! Byla často nemocná a její horní cesty dýchací rády kašlaly. Tato rostlinka, krom jiného, usnadňuje odkašlávání.
Jitrocel kopinatý – To byla bylinka v naší oblasti velice nutná. Všichni si jistě pamatujete slovo inverze. I teď se vyskytuje. Dýchací cesty, záněty průdušek, odkašlávání. Prostě severočeská bylina.
Kontryhel obecný – Též pár bylinek bylo v našem pokladě. Zabírá na průjmy, silnou menstruaci a křeče.
Kozlík lékařský – Na srdíčko, vyčerpání, hlavičku, nespavost, žaludek, křeče, tak tam všude pomáhá.
Levandule – Šup s ní do koupele. To nás všechny napadne nejdříve neb je to voňavka. Ale má i jiné využití. Uklidňující prostředek, nadýmání, průjem, mastičky – revma, nervy.
Lípa – Kolik jsem vypila tohoto čaje, to by bylo i na docela slušný rybník. Funguje na nachlazení, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu.
Máta peprná – Nervová soustava, podporuje vylučování žluče, trávení, zabraňuje nadýmání, uvolňuje křeče. A všichni známe mentolová šidítka, tak tam se s mátou setkáte nejčastěji.
Mateřídouška – kašel, rozpouští hleny, průjem, obklady, kloktadla
Meduňka – Tož to je rostlinka mojí dcérenky. Bolesti hlavy, migréna, uklidňuje nervovou soustavu. Krásně se po čaji z ní spinká.
Pampeliška lékařská – Žlučník, tož to bolístka mojí maminky, povzbuzuje chuť k jídlu, proto se jí raději vyhnu. A všichni známe pampeliškový med!
Pelyněk – Trávící poruchy – pozor jen s vědomím lékaře!
Podběl lékařský – Tak to si ještě pamatuji odpolední školní výpravy za sběrem této bylinky. Dýchací cesty, záněty žil, že jsem si nevzpomněla dříve,!
Přeslička rolní – při kataru průdušek, vypadávání vlasů, hemeroidech a kloktání.
Rozrazil lékařský – Odvodňování, chuť k jídlu, bolesti hlavy, ledviny, vyrážka, kožní choroby, spále.
Šípek – Tak to je moje první pomoc při únavě z nedostatku vitamínu C.
Řebříček obecný – Podporuje trávení, žlučník, močopudný, průdušky, uvolňuje křeče.
Řepík – Vždy si vzpomenu na zuby! Výborné kloktadlo, koupel též není špatná, protizánětlivé účinky.
Šalvěj – Angína, kloktadlo, krvácení dásní, obklady.
Třezalka – Krevní oběh, protizánětlivě, nechutenství, žlučník, játra.
Zlatobýl – Močopudný a protizánětlivá bylinka.
Tak toto byl malý seznam rostlinek, co se sbíraly. Pravda, musela jsem si vzít na pomoc knihu, proto ten abecední seznam. Jinak naše putování za bylinkami bylo velice veselé. Musím se přiznat, uvádím jen základní údaje, neb každá věc má svoje pro a proti. Raději se domluvte s lékařem, který zná váš problém a ví, co můžete. V dnešní době je mnoho lidí s alergií a nerada bych přidala další potíže. Tož jak to bylo dál.
Když byla nůše plná, šlo se domů a tam se třídilo, svazovalo, dávalo na plata nebo věšelo na trámy. Byla to krásná vůně. Postupně, jak se dosoušelo, vše se plnilo do plátěných vyšívaných sáčků či dóz a šupky do truhly. Vzpomínám si ještě na kaštany, mast výborná na křečové žíly. Kostival na namožené svaly. To bylo taky v kouzelné truhle. Jen jak doba pokročila, pomalu zapomínám na školu svojí babičky. Škoda, asi budu muset začít používat hloh. Nebo gingo? Kdo ví. Tak to byl příběh truhlový.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing

Napsal/a: Kasparek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Kasparek

    ahojky lojzino,mentolová šidítka jsou žvýkačky,mentolové dropsy tam všude se dává máta jinak všem děkuji

  • Kasparku, mooc krásný článeček :))

  • co to jsou mentolová šidítka?

  • Bramborka

    Moc hezky napsáno((-:.

  • Padmé

    Kasparku, opět jsi mě potěšila – kouzelný příběh a moc hezky napsané, děkuju.
    Příjemně jsem si zavzpomínala na svou babičku, také dělala pampeliškový med a to byla nějaká dobrota :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist