Prevence a léčba tupozrakosti u dětí

Rubrika: Onemocnění a léčba

Co je to tupozrakost?

Tupozrakost (amblyopie) je závažná funkční oční vada, kterou mohou být postiženy především děti s projevy šilhání, dioptrickými vadami, velkým rozdílem dioptrií na očích, po úrazech oka nebo šedém zákalu. Dochází k omezení komunikace mezi postiženým okem a zrakovým centrem v mozku. U neléčené tupozrakosti jsou zrakové vjemy z postiženého oka postupně ignorovány, až dojde k velmi výrazné ztrátě schopnosti vidění. Dítě pak po zakrytí zdravého oka vidí pouze obrysy. Uvádí se, že tímto onemocněním trpí 2 až 4% dětské populace.

Proč je nutná prevence?

Tupozrakost je úspěšně léčitelná pouze v raném dětském věku. Zahájení léčby je ideální kolem 2 až 3 let. S přibývajícím věkem dochází k nevratným změnám. V dospělosti tuto vadu prakticky již nelze odstranit a pacient se tak musí vyrovnat s částečnou nebo úplnou ztrátou vidění na jednom oku.

Kdy začít s preventivními kontrolami očí dítěte?

tupozrakostOční lékaři uvádějí nutnost prvního vyšetření dětského zraku kolem 6 měsíců, pak by se měly preventivní prohlídky opakovat v pravidelných intervalech. Zvlášť důležité je sledovat děti, které mají tendence k šilhání.

Metody léčby tupozrakosti

Léčba se stanovuje na základě specializovaného očního vyšetření a je ušita na míru každému dětskému pacientovi. Vyžaduje úzkou spolupráci dětského očního lékaře, ortoptisty, rodičů i dítěte.
Většinou se využívá těchto metod léčby a jejich kombinací:

 • Brýlová korekce dioptrických vad

Důležité je srovnání dioptrických vad u obou očí tak, aby mozek dítěte vjemy z jednoho oka neupřednostňoval a druhé nepotlačoval.

 • Využití okluzorů k zakrytí zdravého oka

Cílem je aktivace a trénování tupozrakého oka. Okluzory mohou být různých typů – např. ve formě náplasti, která se nalepí na zdravé oko, nebo látkové, které se upevňují do brýlových obrub. Důležité je, aby dítě „nepodkukovalo“ a oko bylo zcela zakryté.

 • Pleoptická oční cvičení

Tato cvičení mají rovněž za úkol posílit a zapojit do užívání postižené oko. Cvičení se provádí na speciálních přístrojích pod dohledem ortoptisty. Vhodně se doplňuje hrou, která děti baví a podporuje rozvoj optických drah mezi okem a mozkem. Může to být např. sestavování stavebnic, různé omalovánky, vystřihování a skládání obrazců apod.

Napsáno s využitím těchto zdrojů: www.detskeoci.cz, www.duovize.cz, www.neovize.cz

Napsal/a: Jitka Beranová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Anonymní

  ZAJÍMALO BY MĚ,CO SE DĚLÁ U DÍTĚTE,KTERÉ MÁ ZJIŠTĚNO TUPOZRAKOST NA OBOU OČÍCH?MÁ UŽ 7.LET

 • bamiska

  nám bylo řečeno že je..tatínek je tupozraký, já také na jedno oko. syn na dvě…a starší v 17 také dostal brýle na zhoršení jednoho oka díky tomuto 🙁

 • supice

  Zajímalo by mě, zda je tupozrakost dědičná.. Manžel je tupozraký – jak je zde psáno, levým okem vidí jen obrysy.. Budeme s malou muset radši na kontrolu..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist