Překyselení vašeho těla – civilizační nemoc, která číhá i na vás, nebo vás již přepadla?

Rubrika: Onemocnění a léčba

137566_stress_or_whatPokud je naše tělo zdravé, vládne v něm harmonie. Harmonie mezi zásaditými a kyselými látkami, které přijímáme v potravě. Pokud ale přijímáme ve větší míře kyselinotvornou stravu, nastane překyselení, které způsobí únavu, zaplavení organismu jedy a vede k nemocím…

Příznaky překyselení organismu (acidózy):
Únava, bolest hlavy, nespavost, zadržování vody v těle, migréna, kožní onemocnění, zažívací problémy, záněty kloubů, osteoporóza, obtížné polykání, pálivý pocit v ústech, nízký krevní tlak.

Co způsobí překyselení organismu?

Překyselení organismu způsobí hlavně strava. Ta je vždy základem pevného zdraví a příčinou nemocí. Dále, nadměrná fyzická námaha, která vytváří velké množství kyseliny mléčné, již tělo nestačí odbourávat, hladovění, drastické hubnutí, zejména z omezení příjmu sacharidů a nadměrného příjmu bílkovin a také rychlé odbourávání tuků. Dále metabolické a hormonální poruchy, cukrovka, onemocněním ledvin, které nezvládají vylučovat škodlivin z organismu, sedavý způsob života a sedavé zaměstnání v uzavřeném prostoru. To způsobuje únavu a bolest hlavy a proto je po práci vhodný pohyb na čerstvém vzduchu, který okysličí krev. Také průjem, při němž se z těla vylučují zásadité látky. Nemoci ledvin, dýchací choroby a střevní problémy. Z psychiky tento problém způsobují negativní emoce (strach, hněv, závist) a také stres.

Jak se naše tělo brání překyselení?
Pokud se v tkáních a krvi člověka hromadí nadměrné množství kyselin, tělo se je snaží neutralizovat tak, že zvyšuje funkce jednotlivých orgánů, např. ledvin, nadledvinek, jater a plic. Zvýšená zátěž je oslabuje, tím je vystavuje zvýšenému riziku onemocnění nebo selhání. Na harmonizaci a také odbourávání kyselosti tělo potřebuje velké množství energie a zásaditých látek, které nám potom chybí jinde. Proto ta únava, bolesti hlavy a nespavost.
Schopnost těla zachovat si rovnováhu a odbourávat kyseliny je omezena. Jakmile se zvýší hladina kyselin v organismu nad normál a klesne hladina zásadotvorných látek, snižuje se odolnost našeho těla vůči nemocím, jako jsou infekce, plísně, kvasinky, nádory. Kyseliny, které tělo nezvládá neutralizovat ani vyloučit, se hromadí ve svalech, kloubech, tepnách, žlučníku, ledvinách, kůži. Pokud člověk trpí zácpou, což je také důsledek nesprávného stravování a převážní kyselinotvorné stravy, hromadí se v těle nestrávené zbytky, toxické látky z potravy a metabolické odpadní látky. Tím se snižuje vstřebávání veškerých živin, vitamínů, minerálů, zhoršuje se imunita a toxické látky se dostávají do celého těla. Zácpa jde velice často ruku v ruce s překyselením organismu. Hromadění kyselin, toxických odpadů a snížené vstřebávání živin vede ke zhoršenému hojení ran, nedostatku vápníku, zubnímu kazu, alergiím, onemocnění ledvin, jater, srdce, nadledvinek, dně, horečnantým onemocněním, otravám, revmatickým onemocněním, poruchám centrální nervové soustavy, extrémně nízkému tlaku.

Stravování
Z našeho hlediska se strava dělí na kyselinotvornou a zásadotvornou. Obě složky stravy by jsme měly kombinovat tak, aby mezi nimi byla rovnováha nebo převažovaly potraviny zásadotvorné.
KYSELINOTVORNÉ POTRAVINY
Bílkoviny, živočišné tuky obsažené v mase, masných výrobcích, mléce, sýrech.

V mase, zejména v masných výrobcích je ve velkém množství obsažena potravinová chemie (zejména konzervační látky, barviva) a sůl, která v nadměrném množství znečišťuje organismus. Uzeniny jsou také těžce stravitelné a mohou být příčinou zácpy.

Mléko, které také organismus zahleňuje.

Cukr – bílý rafinovaný, sladkosti, čokoláda, jsou pro tělo zátěží a pro jejich trávení potřebuje tělo velké množství živin. Jejich nadměrná konzumace může způsobit nevstřebávání se živin z jiné potravy.
Sůl, solená jídla a ostrá jídla..Nadmíra soli vede k vzniku mnoha chorob, např. odvápnění, vápník je potřeba pro zpracování soli, stejně jako sycených vod.
Obiloviny, pšenice,oves, veškeré bílé pečivo a těstoviny. Bílá mouka je mouka zbavená slupek, ve kterých je obsaženo nejvíce živin. Často se bělí a konzervuje.
Další potraviny patřící do této skupiny: ocet, káva, limonády, zavařeniny, alkohol. kečup, čočka, instatní a konzervované potraviny, kyselé zelí, olivy, hořčice, sušené ovoce, semena, čokoláda, alkohol, cigarety.

ZÁSADOTVORNÉ POTRAVINY

Všechny druhy zeleniny. Pro získání co největšího množství vitamínů a minerálů je nutné ji konzumovat syrovou. Po teplené úpravě jsou její živiny znehodnoceny, včetně enzymů, které regulují metabolismus a vylučování toxických látek z těla.
Ovoce, dále jáhly, pohanka, amarant, zakysané mléčné výrobky, brambory, madle, ořechy, řasy, klíčky, melasa, kokos, sója, fazole, brambory, pšeničné otruby.

Jak pomoci překyselenému organismu nebo tomu předcházet?

Prevence i léčba je ve zdravé plnohodnotné stravě, nezatížené potravinovou chemií, kde panuje rovnováha mezi kyselinotvornou a zásadotvornou složkou potravy.
Tzn. jíst hodně syrové zeleniny a ovoce, bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a enzymy. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.
Kvalitní celozrnné obilniny, zařadit do jídelníčku kukuřici, pohanku, která svým obsahem rutinu dává pevnost žilám, jáhly, působí proti alergiím a mají vysoký obsah železa.
Zakysané mléčné výrobky, bohaté na bakterie mléčného kvašení, které chrání a čistí střevo, pohlavní orgány a močové cesty. Jak víte zdravé střevo je základ, pokud trpíte zácpou nebo průjmy, dokud si nezharmonizujete potravou střeva a vylučování, svých dalších chorob se nezbavíte.
Luštěniny, vlákninou čistí střevo a dodávají vitamíny a minerály.
Kvalitní netučné maso, ryby. Za studena lisované rostlinné oleje, semena, ořechy, med.
Dávejte přednost syrovým nebo krátce tepelně upraveným potravinám.
Vyvarujte se tučným masům, masovým výrobkům, uzeninám, konzervovaným a instantním potravinám, polotovarům a hotovým jídlům, potravinám s dlouhou záruční lhůtou, sladkým limonádám. Omezte pití kávy, sladkosti a alkohol.

Dodržujte pitný režim (voda, čaje, minerálky, džusy), bez dostatku tekutin nemůže Vaše tělo dobře fungovat.
Myslete pozitivně, vyhledávejte kladné pocity radosti a lásky.
Hýbejte se, sportujte na čerstvém vzduchu.
Na zklidnění nervů si večer dopřejte šálek čaje z třezalky (pokud užíváte hormonální antikoncepci neužívejte ve velkém množství, snižuje její účinek) nebo z meduňky, dopřejte si koupel s levandulí a hodně relaxace.

Strava je hlavním lékem na překyselení organismu. Pokud překyselením organismu trpíte, zvyšte příjem zásadotvorných potravin, hlavně syrové zeleniny, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, velice vhodná je mrkvová šťáva a šťáva z černého rybízu, pijte nesycenou pramenitou čistou vodu bez jakýchkoliv příchutí, neutralizuje kyselost a čistí organismus. Výborným pomocníkem je zelený čaj a pampeliška, ideální je čerstvá šťáva, kopřiva a šťáva ze syrových brambor.
Léčba zdravou stravou se neprojeví během chvilky. Tělo potřebuje čas na očistu od kyselin a toxinů. Kromě překyselení organismu Vám také vyléčí nebo zmírní další zdravotní problémy, které jím byly způsobeny, ale i ty, o kterých si myslíte, že mají jiný původ.

Ovocné a zeleninové šťávy na dodání „energie navíc“ pro boj s kyselinami
a) 1 mango, 1 banán, střední ananas, 1/2 l mléka, zakysaného mléka nebo jogurtu, možno přidat med.
b) 1 petržel, 6 listů bílého zelí, 2 mrkve
c) stejný poměr malin, jahod a meruněk, přidat mléko, zakysané mléko nebo jogurt.

Bylinkové čaje
Upozornění ! Tyto čaje nemohou pít kojící a těhotné ženy! Při jejich užívání se nesmí pít alkoholické nápoje.

Čaj na překyselení organismu léčitele p. Suchého
Složení : 200g pampeliška, 50g mochna husí, 50g řepík, 50g benedikt, 50g třezalka, 50g dobromysl,
100g řebříček, 200g kopřiva, 20g květ měsíčku, 150g ovoce hlohu

Dávkování : 1 lžičku směsi na 1 hrnek vody. vařit 3 minuty a pít 2x denně před snídaní a večeří.

Čistící čaj léčitele p. Kupce
Složení : 25g pelyněk, řepík, 50g kořen pampelišky, květ měsíčku, meduňky a semeno lichořeřišnice větší.
Dávkování : 1 polévkovou lžíci směsi zalít 1/4 litrem vroucí vody a nechat vyluhovat 8 minut. Užívat 2x denně (ráno a večer) 20 minut před jídlem. Z počátku může být tmavá moč (asi 5 dní) o barvě „světlé kávy“ – jde o čištění organismu.

Čaj překyselení ledvin léčitele p. Suchého

Tento čaj užívejte jen pokud máte popisované příznaky a diagnóza je potvrzena lékařem.

Překyselení ledvin vzniká, když ledviny nestačí vylučovat z těla kyseliny a toxické látky a vylučují čpavek.
Složení : 50g přesličky, květu černého bezu, lipového květu, kůry bílé vrby, zlatobýlu, kořenu jehnice trnité, řebříčku, třezalky a 100g lusku fazole.

Dávkování : 1 lžičku směsi na hrnek vody, vařit 3 minuty a pít 3x denně šálek 30 minut před jídlem.

Čaj na překyselení trávícího traktu léčitele p. Suchého
Je způsobena průjmy a zvracením, které vedou také k odvodnění. Snižuje se činnost ledvin a tím vylučování kyselin, čímž se toxikuje organismus. Vzniká také při vyhladovění organismu, který spaluje vlastní bílkoviny a tuky, po narkóze, při onemocnění jater, ledvin, nadledvinek a velké ztrátě krve.
Složení : 50g list břízy, 50g kopřivy, 50g maceška polní, 50g třezalka, 30g puškvorec, 30g kořen pýru, 20g ostřice, 20g kůra krušiny, 30g tymiánu, 50g kůry bílé vrby, 50g kořen čekanky.
Dávkování : 1 lžičku směsi na 1 hrnek vody, vařit 3 minuty a pít 3x denně šálek 20 minut před jídlem

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Anonymní

  Doporučuji používat i kokosové mléko.
  Je skvělé i jako koktejl třeba s mangem atd. 🙂

 • Anonymní

  Mléko nezahleňuje,je to starý a vžitý názor,který se NOSÍ….a bohužel se ještě někde vyučuje….

 • Anonymní

  Po přečtení všech možných doporučení a zpráv ohledně překyselení docházím k názoru, že co jeden doporučuje to druhý zakazuje a co se týká acidity potravin jsou zde rovněž rozporuplné hodnoty. Mám několik tabulek kyselinotvorných a zásaditých potravin a jsou tam také markantní rozdíly. Asi přestanu číst. Věřím ale tomu, že vše je v psychice. Magda

 • Anonymní

  Při prevenci překyselení organismu doporučuji užívat doplněk stravy, který naleznete zde:

  http://www.vitaminy-doplnky.cz/13-ph-minerals.html

 • Anonymní

  Na překyselení organismu znám poměrně dobrý doplněk stravy, který se osvědčil a funguje. Je lepší tělo dostat do ideálního Ph, kyselé je nebezpečné pro vznik různých kyselých chorob, např. rakovina.V rámci reklamy nechci sem psát více informací, ale kdybyste se někdo chtěl dozvědět více, tak napište.
  email smazán administrátorem

 • Anonymní

  Užívám zelené potraviny chlorellu a ječmen už několik let jako prevenci.Také jsem upravila stravu. Zelené potraviny mi vyhovují, jejich užívání je jednoduché a pohodlné. Teď se věnuji zdravé výživě a prodeji těchto zelených potravin, protože mám ověřeno na sobě i na blízcích, rodině a přátel, že fungují nejen pro mě, ale i pro ostatní. Moje jedna klientka má syna, kterému je teprve 10 let a jeho pH v těle bylo kolem 5.5!!!Hned po nasazení zelených potravin se mu pH do 3 měsíců pravidelného užívání upravilo a je již zásaditvorné. Pokud je tělo překyselené několik let, nelze čekat zázraky na druhý den, ale je třeba v užívání vydržet, aby se tělo vyčistilo. Velice doporučuji.

 • Anonymní

  slyšely jste někdy o tzv. zelených potravinách? mě upravily ph cca do 14 dní. Pracuji jako výživový poradce a tohle mi připadá jako nejlevnější a nejúčinější způsob.

 • Hani, vzít si tabletku určitě nestačí, ale mám taky několik oblíbených výrobků, které pojídám a popíjím a tyto problémy jsem zatím neměla.
  Slyšela jsem nedávno, že „zdravé stravování“ se stává moderní nemocí a někteří se živí tak zdravě, až z toho vzniknou zdravotní problémy. Takže všeho s mírou, i v tom hlídání jídla.
  Snad to někdo nepochopí špatně, rozumný zájem o to, co jím, je na místě a jíst v Mekáči nikdy nebudu 🙂
  Nějaké dobré doplňky docela uznávám a používám. A když si člověk najde, co mu sedí, dokonce to i funguje. Nevěřím na jednu tabletku pro každého, zázraky se nedějí.

 • jo kdyby to bylo tak jednoduché,vzít si tabletku a šup organismus v pohodě:)
  Co pamatuju matka každé jaro natrhala mladé kopřivy,přidala olivový olej/ pár kapek/a rozmixovala.Nevím zda to bylo všechno,Nevím zda tam ještě něco nedávala,snad citronšťávu? Opravdu nevím,vypadalo to nelákavě,zelené ani jsem to neochutnala.
  Jednou za čas jsem si kupovala v lékárnách různé očistné čaje,při čtení složení jsem žasla nad různými názvy,které jsem v životě neslyšela a nebo i slyšela,ale ani tu rostlinku neviděla.
  Takže jsem jedna z těch kteří řeší problémy až když tu jsou a prevenci probírají teoreticky.

 • Článek se mi moc líbí, dokonce bych řekla, že jsem dlouho na nějaký v tomto duchu čekala. Ono je opravdu těžké vybrat z dnešní nabídky čistě zásadotvornou potravinu. Chce to asi pěstovat, mít na to čas, zajímat se o to a hlídat si ten příjem a vhodný poměr těch látek. Těším se až mě kamarádka zase pozve na čerstvou šťávu z pampelišek, či špenátových nebo řepových listů, vždy na jaře a v létě toto spolu pijeme. Chuťově nic moc, barva hrozná :o))) ale to zdraví tam vidím. Ještě kdyby mi tak někdo sestavil jídelníček přímo na míru a dovážel různá semínka a klíčky :o)))

 • Anonymní

  Problematikou zásaditosti v těle jsem se zabývala z důvodu nemoci docela dlouho. Navštívila jsem spoustu doktorů jak alternativní, tak klasické medicíny. Byly mi doporučovány různé zásadotvorné diety a vymezovány potraviny, které jsou kyselé a zásadité. Z hlediska nemoci mi ale tyto diety moc nepomáhaly. Odpověď jsem pak dostala u jednoho nejmenovaného pana doktora, který mi řekl, že téměř všechny potraviny jsou dnes kyselé. Plodiny vypěstované na polích jsou překyselovány kyselými dešti, ryby umírají díky překyselené vodě atd… no a my na tom nejsme jinak. Zkoušela jsem proto na jeho doporučení různé přírodní preparáty, které pomáhají vytvořit a udržovat v těle zásaditost. Nejvíce mi pomohl a doposud pomáhá produkt dovezený z ameriky – X2o. Je čistě přírodní( z korálu z japonského ostrova obsahujícího 70 důležitých prvků, vitamínu C a 2mg stříbra).Je zformován do malých sáčků(připomínajících čajové pytlíčky), které se vloží do čisté vody a takto pak pijí. Účinky tohoto produktu je možné si ověřit přeměřením pH vody před a po vhození sáčku.

 • Pěkný článek, aspoň jsem se dozvědal víc – neboť jeden čas jsem trpěla překyselením žaludku a teda nebylo to příjemné..také když jsem čekala druhé dítě, nemohla jsem jíst ty šťavnaté kyselejší jablka,mandarinky (pokud nebyli úplně sladké)..okamžitě jsem je vyzvrátila…a bylo mě pak těžko.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist