Povídání o atopickém ekzému

Pro dětský věk jsou charakteristická akutní horečnatá onemocnění, tedy nemoci, které mají jasný začátek a konec. Když nemoc odezní, je dítě opět zcela zdravé.
Díky očkování, masivnímu používání antibiotik a vlivem prostředí ustupují v západní civilizaci tyto choroby stále více do pozadí. Na jejich místě se objevují nemoci, které řadíme mezi chronické…Ty vyžadují víceméně trvalou léčbu.

Jedním z nejčastějších chronických onemocnění dneška je tzv. atopický ekzém. Je to onemocnění, které se sice projevuje na kůži, jeho příčiny je ale třeba hledat uvnitř organismu. Vedle výrazných vlivů dědičných (v rodině atopický ekzém, astma či senná rýma) můžeme často u postižených jedinců pozorovat jemné poruchy trávicího systému – od slabosti jater, střeva či slinivky břišní až po potravinové alergie. Protipólem slabosti zažívání je zvýšená citlivost, vnímavost i rychlejší duševní vývoj těchto dětí. Později je velmi zřetelné, jak duševní rozpoložení nemocného ovlivňuje stav, resp. projevy choroby.

Onemocnění vykazuje velmi mnoho individuálních rysů. I postižení kůže může sahat od nenápadných, téměř neznatelných projevů až po těžké postižení vyžadující pobyt v nemocnici. Kožní projevy jsou navíc časově velmi proměnlivé. V pozdějším věku může atopický ekzém přejít v astmatické obtíže, resp. kožní a průduškové projevy se mohou střídat.

Léčba by měla být v rukou lékaře a měla by mít plně individuální charakter. Obecně platí, že pokud se podaří ovlivnit konstituční jednostrannost dítěte, pak je zejména v předškolním věku velká šance na úplné vyléčení či podstatné zlepšení onemocnění. Ošetření kožních projevů je přitom jen jednou částí komplexní léčby, samo nestačí k zásadnímu ovlivnění nemoci. Následující tipy pro pomoc při léčbě atopického ekzému nemohou nahradit lékařskou péči. Uvádějí některé méně známé aspekty přístupu k dětem s atopickým ekzémem a snaží se napomoci orientaci v této nelehké problematice.

Pedagogické motivy

  • Tyto děti vyžadují vstřícný, zároveň však střízlivý a nesentimentální přístup. Povzbuzování a chválení dítěte by mělo převažovat nad zákazy a kritikou.
  • Dítě s atopickým ekzémem se nesmí stát tyranem rodiny. Tomu pomáhá srozumitelný řád života rodiny i jasně stanovená a dodržovaná pravidla.
  • Přehnaná úzkostlivost rodičů často zhoršuje projevy ekzému.
  • Právě tak negativně se projevuje úsilí o předčasné intelektuální výkony (učíme-li dítě již v předškolním věku číst, psát, počítat nebo zacházet s počítačem apod). Jednostrannost, kterou dítě s atopickým ekzémem často mívá, se takto ještě prohlubuje.
  • K pozitivnímu ovlivnění konstituční jednostrannosti přispívá, vedeme-li dítě k hravým tělesným aktivitám a k rozvoji tělesné zručnosti (práce se dřevem, modelování….).Možnosti ovlivnění obtíží dietou
  • Snášenlivost a nesnášenlivost potravin je u AE vysoce individuální a je dobré, aby každý rodič věděl, které potraviny případné projevy ekzému u jejich dítěte zhoršují či dokonce vyvolávají. Přesto ve většině případů můžeme využít některé z následujících doporučení ověřených praxí:
  • Projevy ekzému poměrně často zhoršují některé z těchto potravim: citrusové plody, jahody, vejce, čokoláda, aromatické sýry, maso, mléko.
  • Při slabosti zažívání lze obecně doporučit potraviny lehce stravitelné a šetrně upravené. Jídlo dáváme raději v menších dávkách a častěji.
  • Problémy může způsobovat větší množství tepelně nezpracovaných obilovin, někdy dokonce i jinak doporučeníhodné celozrnné pečivo.
  • Snažíme se vyhledávat kvalitativně nezávadné potraviny, nejlépe z kontrolovaného ekologického zemědělství.
  • Vyhýbáme se naopak potravinám synteticky konzervovaným, obsahujícím tzv. přírodně identické (tj. chemickou cestou vyrobené) aromatické látky a další neprůhledné přísady (označované E, i když zdaleka ne všechna Éčka jsou problematická).
  • Řada pacientů s AE si pochvaluje účinky jednoho tzv. odlehčovacího dne v týdnu. Tehdy pouze pijí bylinkové čaje nebo čistou vodu, případně snědí trochu ovoce nebo zejména kořenové zeleniny.
  • Negativně působí černá káva, resp. nápoje s obsahem kofeinu, a alkohol (tato poznámka platí pro dospělé, děti většinou k těmto nápojům nemají přístup).Možnosti zevního ošetření AE přípravky Weleda

    Jak již bylo řečeno v úvodu zevní ošetření má za cíl zmírnit příznaky onemocnění nebo zhojit špatně se hojící plochy nebo bolestivé praskliny kůže. Na podstatu onemocnění nemá zevní terapie příliš velký vliv. V každém případě je třeba varovat před dlouhodobým používáním mastí, které obsahují kortikoidy. Tyto přípravky sice rychle přispějí ke zhojení akutních příznaků, při častém používání ale dochází brzy k projevům předčasného stárnutí pokožky, nemluvě o negativním působení těchto hormonálně aktivních látek, které se pokožkou vstřebávají do organismu.

  • Do koupele je možné přidat Měsíčkový kojenecký olej Weleda, který je potřeba před použitím smísit s vodou a protřepat. Přispívá k tomu, že pokožka není po koupeli tak vysušená, navíc má hojivé a zklidňující účinky.
  • Na špatně se hojící praskliny kůže je možné vyzkoušet Měsíčkový kojenecký krém Weleda . Je dobré testovat ho nejprve na malé ploše, zda pokožku u konkrétního pacienta nedráždí. Pokud určitou reakci vyvolá, je možné vyzkoušet Calendula mast Weleda .
  • Atopici by měli používat co nejméne mýdlo. Pokud je však jeho použití nezbytné, osvědčilo se na základě velmi dobrých zkušeností Měsíčkové rostlinné mýdlo Weleda . Vedle čistícího účinku v něm hojivě působí výtažky z měsíčku a violky trojbarevné.
  • Speciálně pro přecitlivělou pokožku byla vyvinuta Mandlová řada (Mandlová pleťová maska, Mandlový pleťový krém, Mandlový pleťový olej, Mandlové čistící mléko) , která neobsahuje žádné dráždivé složky ani éterické oleje. Vyhovuje i většině nemocných s AE.
  • Osvědčeným prostředkem ke zmírnění svědění jsou koupele s přesličkou. Na jednu vaničku vhodíme do 1 litru studené vody hrst sušené přesličky rolní, přivedeme k varu a vaříme cca 5 minut. Na samém konci přidáme ještě půl hrsti přesličky a vyluhujeme (již bez varu) dalších 5 až 10 minut. Tento odvar pak přidáme do koupele. Do této koupele je možné přidat zároveň i výše uvedený olej.Atopický ekzém je často zatěžkávací zkouškou nejen pro samotného postiženého, nýbrž i pro celou rodinu. V každém případě je dobré se připravit na běh na dlouhou trať, obrnit se trpělivostí a snažit se o určitý nadhled. Tím pomůžeme malému pacientovi mnohem víc než usilovnou aktivitou a přebíháním od jednoho lékaře či léčitele k druhému.

    Atopický ekzém (atopický – z řečtiny – neobvyklý, překvapivý; topos – místo). Jiné názvy jsou endogenní ekzém (vzniklý z vnitřních příčin) či v německy mluvících zemích tzv. neurodermitida.