Povídání o atopickém ekzému

Rubrika: Onemocnění a léčba

505864_playing_in_the_dirt_73Pro dětský věk jsou charakteristická akutní horečnatá onemocnění, tedy nemoci, které mají jasný začátek a konec. Když nemoc odezní, je dítě opět zcela zdravé.
Díky očkování, masivnímu používání antibiotik a vlivem prostředí ustupují v západní civilizaci tyto choroby stále více do pozadí. Na jejich místě se objevují nemoci, které řadíme mezi chronické…

Ty vyžadují víceméně trvalou léčbu.

Jedním z nejčastějších chronických onemocnění dneška je tzv. atopický ekzém. Je to onemocnění, které se sice projevuje na kůži, jeho příčiny je ale třeba hledat uvnitř organismu. Vedle výrazných vlivů dědičných (v rodině atopický ekzém, astma či senná rýma) můžeme často u postižených jedinců pozorovat jemné poruchy trávicího systému – od slabosti jater, střeva či slinivky břišní až po potravinové alergie. Protipólem slabosti zažívání je zvýšená citlivost, vnímavost i rychlejší duševní vývoj těchto dětí. Později je velmi zřetelné, jak duševní rozpoložení nemocného ovlivňuje stav, resp. projevy choroby.

Onemocnění vykazuje velmi mnoho individuálních rysů. I postižení kůže může sahat od nenápadných, téměř neznatelných projevů až po těžké postižení vyžadující pobyt v nemocnici. Kožní projevy jsou navíc časově velmi proměnlivé. V pozdějším věku může atopický ekzém přejít v astmatické obtíže, resp. kožní a průduškové projevy se mohou střídat.

Léčba by měla být v rukou lékaře a měla by mít plně individuální charakter. Obecně platí, že pokud se podaří ovlivnit konstituční jednostrannost dítěte, pak je zejména v předškolním věku velká šance na úplné vyléčení či podstatné zlepšení onemocnění. Ošetření kožních projevů je přitom jen jednou částí komplexní léčby, samo nestačí k zásadnímu ovlivnění nemoci. Následující tipy pro pomoc při léčbě atopického ekzému nemohou nahradit lékařskou péči. Uvádějí některé méně známé aspekty přístupu k dětem s atopickým ekzémem a snaží se napomoci orientaci v této nelehké problematice.

Pedagogické motivy

  • Tyto děti vyžadují vstřícný, zároveň však střízlivý a nesentimentální přístup. Povzbuzování a chválení dítěte by mělo převažovat nad zákazy a kritikou.
  • Dítě s atopickým ekzémem se nesmí stát tyranem rodiny. Tomu pomáhá srozumitelný řád života rodiny i jasně stanovená a dodržovaná pravidla.
  • Přehnaná úzkostlivost rodičů často zhoršuje projevy ekzému.
  • Právě tak negativně se projevuje úsilí o předčasné intelektuální výkony (učíme-li dítě již v předškolním věku číst, psát, počítat nebo zacházet s počítačem apod). Jednostrannost, kterou dítě s atopickým ekzémem často mívá, se takto ještě prohlubuje.
  • K pozitivnímu ovlivnění konstituční jednostrannosti přispívá, vedeme-li dítě k hravým tělesným aktivitám a k rozvoji tělesné zručnosti (práce se dřevem, modelování….).Možnosti ovlivnění obtíží dietou
  • Snášenlivost a nesnášenlivost potravin je u AE vysoce individuální a je dobré, aby každý rodič věděl, které potraviny případné projevy ekzému u jejich dítěte zhoršují či dokonce vyvolávají. Přesto ve většině případů můžeme využít některé z následujících doporučení ověřených praxí:
  • Projevy ekzému poměrně často zhoršují některé z těchto potravim: citrusové plody, jahody, vejce, čokoláda, aromatické sýry, maso, mléko.
  • Při slabosti zažívání lze obecně doporučit potraviny lehce stravitelné a šetrně upravené. Jídlo dáváme raději v menších dávkách a častěji.
  • Problémy může způsobovat větší množství tepelně nezpracovaných obilovin, někdy dokonce i jinak doporučeníhodné celozrnné pečivo.
  • Snažíme se vyhledávat kvalitativně nezávadné potraviny, nejlépe z kontrolovaného ekologického zemědělství.
  • Vyhýbáme se naopak potravinám synteticky konzervovaným, obsahujícím tzv. přírodně identické (tj. chemickou cestou vyrobené) aromatické látky a další neprůhledné přísady (označované E, i když zdaleka ne všechna Éčka jsou problematická).
  • Řada pacientů s AE si pochvaluje účinky jednoho tzv. odlehčovacího dne v týdnu. Tehdy pouze pijí bylinkové čaje nebo čistou vodu, případně snědí trochu ovoce nebo zejména kořenové zeleniny.
  • Negativně působí černá káva, resp. nápoje s obsahem kofeinu, a alkohol (tato poznámka platí pro dospělé, děti většinou k těmto nápojům nemají přístup).Možnosti zevního ošetření AE přípravky Weleda

    Jak již bylo řečeno v úvodu zevní ošetření má za cíl zmírnit příznaky onemocnění nebo zhojit špatně se hojící plochy nebo bolestivé praskliny kůže. Na podstatu onemocnění nemá zevní terapie příliš velký vliv. V každém případě je třeba varovat před dlouhodobým používáním mastí, které obsahují kortikoidy. Tyto přípravky sice rychle přispějí ke zhojení akutních příznaků, při častém používání ale dochází brzy k projevům předčasného stárnutí pokožky, nemluvě o negativním působení těchto hormonálně aktivních látek, které se pokožkou vstřebávají do organismu.

  • Do koupele je možné přidat Měsíčkový kojenecký olej Weleda, který je potřeba před použitím smísit s vodou a protřepat. Přispívá k tomu, že pokožka není po koupeli tak vysušená, navíc má hojivé a zklidňující účinky.
  • Na špatně se hojící praskliny kůže je možné vyzkoušet Měsíčkový kojenecký krém Weleda . Je dobré testovat ho nejprve na malé ploše, zda pokožku u konkrétního pacienta nedráždí. Pokud určitou reakci vyvolá, je možné vyzkoušet Calendula mast Weleda .
  • Atopici by měli používat co nejméne mýdlo. Pokud je však jeho použití nezbytné, osvědčilo se na základě velmi dobrých zkušeností Měsíčkové rostlinné mýdlo Weleda . Vedle čistícího účinku v něm hojivě působí výtažky z měsíčku a violky trojbarevné.
  • Speciálně pro přecitlivělou pokožku byla vyvinuta Mandlová řada (Mandlová pleťová maska, Mandlový pleťový krém, Mandlový pleťový olej, Mandlové čistící mléko) , která neobsahuje žádné dráždivé složky ani éterické oleje. Vyhovuje i většině nemocných s AE.
  • Osvědčeným prostředkem ke zmírnění svědění jsou koupele s přesličkou. Na jednu vaničku vhodíme do 1 litru studené vody hrst sušené přesličky rolní, přivedeme k varu a vaříme cca 5 minut. Na samém konci přidáme ještě půl hrsti přesličky a vyluhujeme (již bez varu) dalších 5 až 10 minut. Tento odvar pak přidáme do koupele. Do této koupele je možné přidat zároveň i výše uvedený olej.Atopický ekzém je často zatěžkávací zkouškou nejen pro samotného postiženého, nýbrž i pro celou rodinu. V každém případě je dobré se připravit na běh na dlouhou trať, obrnit se trpělivostí a snažit se o určitý nadhled. Tím pomůžeme malému pacientovi mnohem víc než usilovnou aktivitou a přebíháním od jednoho lékaře či léčitele k druhému.

    Atopický ekzém (atopický – z řečtiny – neobvyklý, překvapivý; topos – místo). Jiné názvy jsou endogenní ekzém (vzniklý z vnitřních příčin) či v německy mluvících zemích tzv. neurodermitida.

  • Napsal/a: Vandula

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

    • Anonymní

      Jarmuschko, ještě lepší je Robátko od Cannadermu..Atopos si koupila kamarádka pro svou 12ti měs holčinu a ta se víc osypala..pak zkusila Robátko a ekzém byl pryč. Jitka

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Nás AE naštěstí minulo.
      Ale při hledání něčeho na úplně jiný problém (afty) jsem narazila na toto:
      http://www.cannaderm.cz/index.php?scname=katalog&sk=atopos_mleko
      Třeba to někomu pomůže.
      Tak hodně zdaru.
      J*

    • Anonymní

      Moje holčička taky měla atopický ekzém. Vyzkoušela jsem mnoho pracích prostředků, ale nejvíce se mi odvědčil prášek Persan od firmy o které píše Vandula. Vyzkoušejte ho a uvidíte. Nechtěla jsem tomu věřit. Ekzém zmizel, neuvěřitelné. Moje zkušenost.
      http://www.praciprasky.cz. Adlfa

    • Evo to určitě napiš. Bude se to hodit rodičům, kteří teprve informace hledají, nebo si je potřebují připomenout.

    • Chci se jenom zeptat jestli ma smysl abych napsala povolene a zakazane potraviny v prvnim roce zivota atopika. Nechci to psat zbytecne. 🙂

    • Cat, a já měla obavu, že vám přepisuju něco notoricky známého….Tak snad se někomu přece jenom bude hodit :-)).

    • Catharine

      Vandi tak tenhle článeček by měli dostat všechny mamči už v porodnici, aby se vyvarovali chyb a včas reagovali na symptomy.

    • Pěkný čláenk, sbírám tak nějak články o AE. Občas se dozvím něco nového. Například když jím trpěl Martínek jako mimi, neměla jsem vážně ponětí, že to může mít spuvislost se stravou, brala jsem to jako prostě že to je ekzém z něčeho ze vzduchu nebo tak nějak…Teď i díky interentu a poučení, jsem trochu chytřejší a už vím, jak na něj, prevíta :o)

    • Ahoj Regi. Hlavně vám přeju úspěšnej boj a ať je Viki v pohodě.
      Tu Weledu jsem připsala proto, že celý článek je z jejich bulletinu, tak mi přišlo blbý jejich výrobky neuvést. Máš ale naprostou pravdu v tom, že co zabere jednomu, nemusí druhému vyhovovat. Je potřeba hledat kosmetiku, která pomůže. Už jsem to sice psala ke článku Cat, ale zopakuju to. Naše holka měla do půl roku ekzém, různě po tělíčku a v obličeji mokvající flek. Průběžně se to lepšilo a zhoršovalo, někdy byl skoro až do krve. Používala jsem Weledu. V jejím půl roce se mi ten mokvající flek podařilo vysušit Levandulovým pudrem od firmy Nobilis (přírodní pudr bez jakýchkoliv chemikálií) a zároveň jsem změnila kosmetiku – koupila jsem dětskou řadu Logonu. Ekzém se vyléčil a do dneška nemáme žádné potíže. Pouze místy na těle má holka trošku hrubší kůži – jako krupičku. Nic se s tím ale neděje, nemá to ani červené, ani přesušené. Dýchací ani jiné potíže taky nemá, tak doufám, že ekzém je zažehnán na trvalo.
      Pro kluka jsem Weledu používala naprosto úspěšně, on ale kožní problémy neměl. Teď má sice na nohou několik suchých míst, které se mi nedaří ničím vyléčit, ale protože Weledu už nepoužíváme, tak z ní to nemá.
      Každý si prostě musí najít to svoje, co mu bude dělat dobře. Držím všem palce, ať je ekzémů co nejmíň!

      PS: o tom mýdle na praní jsem se už taky doslechla, prý to funguje. Jinak se dají sehnat i ekologické prášky na praní, ale v běžných drogeriích k sehnání nejsou. Pokud budeš mít zájem, koukni na http://www.dongemini.cz . Používám jejich gel na praní k naprosté spokojenosti, tak výbornej prášek na praní jsem nikdy neměla. Je ale potřeba si dobře přečíst, co tam píšou o vyčištění zanesené pračky a prádla, aby to dobře pralo.

    • Ahoj Vandi, dík za článek!!! Taky jsme bojovali s AE a když jsme si mysleli, že máme vyhráno a okolo 1. roku zmizel, tak malej začal pokašlávat, hlavně v noci a k ránu. Na alergologii bylo zjištěno astma a později i alergie na trávu. Žádná omezení malej nemá, jen dostává 1x denně lék na astma a večer sirup na alergii. Jinak je to rarášek, nic bys na něm nepoznala. To boj s ekzémem byl pro nás všechny daleko horší – snažila jsem se, aby měl do roka HA výživu a pak jsem zařazovala normální jídlo velmi opatrně. Péče o pokožku byla dost náročná – měl ložiska, na které nic nezabíralo a kortikoidy jsem odmítla. Nakonec pomohla Intenzivní pupálková mast od Dr. Theisse, kterou bych tímto všem doporučila. Nemá vedlejší účinky, mokvavá ložiska vysušila a zahojila, že po nich není památky. A to jsem měla strach, protože to měl někdy i do krve. Dr.Theiss má celou řadu výrobků pro atopiky – mléko, krém, mast, šampón…. Obsahují pupálku a zdají se skutečně účinné. Důležité ovšem je, jak už je i psáno v článku, udržovat i vnitřní rovnováhu nemocného. Takže zdravé hamáníčko, pozor na rizikové potraviny, žádný stres… Atopický ekzém bývá většinou onemocnění komplexnější, není to „jen“ problém kůže…. Tak hodně síly a trpělivosti všem atopikům a jejich rodičům – bude líp :-)))
      A ještě poznámka – kamarádka zkoušela holčičce přípravky z Weledy a nezabraly…. Zjistila totiž, že malá reaguje na prací prášek, takže s manželem po večerech strouhali nějaké úplně přírodní mýdlo a v tom potom prali. Člověk opravdu vyzkouší ledacos :-)))

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist