Plané neštovice – nejčastější dětská infekce na světě

Rubrika: Onemocnění a léčba

nestoviceSe začátkem školního (i školkového) roku se otvírají brány další, snad té nejčastější infekční nemoci u dětí – planým neštovicím. Většinou se objevuje právě na přelomu podzimu a zimy, dále pak na jaře. Lidstvo se s nimi zná už od pradávna – nepříjemné pupínky, vysoká nakažlivost, doživotní imunita.

Plané neštovice = varicella je vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje hlavně děti, s nástupem do základní školy se s nimi setkala již téměř většina dětí. Zcela určitě patří mezi ty nejčastější dětské infekční nemoci a to právě pro svou vysokou nakažlivost.

Původce varicelly

Virus varicelly je DNA virus, který se řadí do čeledi Alfaherpesviridae, rodu Varicelovirus. Jedná se tedy o skupinu herpetických virů.

Jak jsem se zmínila, plané neštovice jsou nemocí, která doprovází lidstvo od nepaměti. Co se ale týká jeho popsání, k tomu došlo až v roce 1765, kdy jistý Haberden prohlásil toto onemocnění jako samostatnou nemoc, neboť plané neštovice se před tím nijak neodlišovaly od jiných nákaz. K bližšímu zkoumání dochází až v devatenáctém století, kdy byla rovněž Von Bokayem stanovena i inkubační doba. Poprvé byl ale virus varicelly izolován v roce 1952 Wellerem a Stoddardem a byl pojmenován jako VZV = virus varicella-zoster.

Virus varicelly je velký asi 150 – 200nm, je velmi citlivý na vyschnutí, na ether apod.

Přenos

Přenos je možný kapénkovou infekcí, šíří se vzduchem a přímým kontaktem s nemocným. Přenos kontaminovanými předměty je téměř nemožný, protože virus je velmi citlivý na vyschnutí.

Inkubační doba

Průměrně činí 15 dní, celkové rozmezí je 9 – 23 dní.

Vnímavost

Nákaza může postihnout jak děti, tak dospělé (i když děti daleko častěji), vnímavost je tedy všeobecná. Pokud člověk prodělá plané nemoci, získává doživotní imunitu (organismus si vytváří protilátky, aby se virus reaktivoval v podobě dalších planých neštovic je téměř vyloučené, můžeme se ale setkat i s názory udávající několik málo procent pravděpodobnosti opakování nemoci).

Ovšem virus planých neštovic nadále v organismu přežívá v tzv. latentní formě. Děje se tak v gangliích zadních míšních provazců. Jestliže během dalšího života dojde ke snížení imunity, odolnosti organismu (počítáno především v dospělém věku), může se virus reaktivovat. V tom případě se pak projevuje jako tzv. pásový opar.

Výskyt

Ročně u nás onemocní několik desítek tisíc lidí. Například v roce 2007 bylo hlášeno přes 48 tisíc nemocných. Letos v srpnu bylo hlášeno 929 případů onemocnění (zdroj SZU).

Příznaky

Plané neštovice se projeví především vyrážkou a dále vysokou teplotou. Vyrážka se nejdříve objeví ve vlasech a na trupu těla, pak se šíří dále na končetiny. Objevuje se i na obličeji, na sliznici dutiny ústní, na spojivkách i genitálu. Vyrážka je svědivá.

Samotná vyrážka má několik stádií. Prvním je makula (drobná skvrnka), dále je to papula (což je pupen). Na papule se vytváří poté puchýřek (vesikula), který je naplněný čirou tekutinou. Posléze se tento čirý obsah puchýřku zakalí a dochází ke stadiu nazývaném pustula. Tyto puchýře nadále praskají, stávají se z nich tzv. krusty, ty pak odpadávají, odlučují se. Vzhledem k tomu, že k výsevu dochází několik dní, můžeme tak na postiženém sledovat vlastně všechna tato stadia vývoje této nemoci.

Obsah puchýřků je vysoce infekční. Vyrážka se vysévá přibližně týden. Nemocný je infekční od doby dvou dnů před výsevem vyrážky až do doby vytvoření krustiček.

Neštovičky, které se objeví, by se rozhodně neměly škrábat, protože mohou být při rozškrábání zdrojem bakteriální infekce, a tudíž komplikace.

Běžně mají plané neštovice mírný průběh a hojí se bez jizev.

Kromě těchto příznaků se ale mohou objevit i průjem, zimnice, bolesti hlavy, břicha.

Komplikace
Jak bylo řečeno, rozškrábání neštoviček může vést k bakteriální komplikaci. Ta se posléze hojí jizvou, která je důlkovitě vtažená.

U dospělých je průběh většinou daleko bouřlivější, dostavují se daleko vyšší teploty a s možnými komplikacemi, např. se může vyskytnout zánět plic nebo jater, pneumonie nebo rovněž může stav vést k anémii.  Může se rovněž rozvinout tzv. cerebelitida, což je postižení mozečku, dále může být komplikací encefalitida. U dospělých se komplikace vyskytují poměrně častěji než u dětí.

Plané neštovice patří mezi infekční nemoci, které mohou předcházet vzniku tzv. Reyeova syndromu.

Těhotné ženy a varicella

Pro těhotnou ženu představují plané neštovice riziko. Jestliže gravidní žena onemocní planými neštovicemi v prvním trimestru, vede stav k závažným malformacím plodu (končetin, očí) nebo mentální retardaci. Může se objevit i těžké poškození sluchu.

Jestliže dojde k nákaze u těhotné ve třetím trimestru, resp. v posledním týdnu těhotenství, pak je ohrožen život novorozence, neboť dojde k intrauterinní infekci a dítě se buď narodí mrtvé, nebo brzy po porodu umírá (ve většině případů).

Léčba
Pokud se jedná o nekomplikovaný průběh, pak je léčba pouze symptomatická. Aby nedocházelo ke škrábání neštoviček, je velmi vhodné aplikovat protisvědivé látky, například tekutý pudr, používá se také roztok manganu draselného (ten urychlí i proces zasychání). Při silném svědění se může podávat například Dithiaden.
Až dojde ke sloupnutí krustiček, je vhodné pokožku dostatečně hydratovat.

Jestliže je vyšší teplota, podáváme léky proti ní, například Panadol, Ibalgin.

Plané neštovice se neléčí antibiotiky, jsou virového původu.

Postižený člověk se léčí při nekomplikovaném průběhu doma, dítě nesmí do kolektivního zařízení do doby zaschnutí krustiček.

Pokud se jedná o těžký průběh, pak se léčba přizpůsobuje dané komplikaci a stavu nemocného. Vždy se ale jedná o hospitalizaci nemocného.

Možnosti prevence

Existuje ochrana očkováním, u nás se jedná o tzv. nadstandardní formu, není tedy zahrnuto do povinného očkování. Plošně se očkuje proti varicelle například v USA.

Pro děti je výhodná tzv. čtyřsložková vakcína proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím – Priorix Tetra. Očkuje se od věku 11 měsíců do 12 let, druhá dávka se podává přibližně za 6 měsíců po první. Většina zdravotních pojišťoven na toto očkování přispívá.

Pokud je žena těhotná, nedoporučuje se (je kontraindikováno) očkování proti planým neštovicím, existuje teoretické riziko, že vakcína proti varicelle podaná jeden měsíc před otěhotněním a v době těhotenství může způsobit poškození plodu podobné tomu, které může nastat při získání infekce bez očkování, tedy nakažením (např. abnormality končetin, nedostatečný rozvoj, abnormální vývoj mozku, mentální retardace atd).

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • Anonymní

    malej ma u stehen pupinky a svedi muzou to byt neštovice?

  • Anonymní

    Vracím se ještě k „problému“ užívání léků na bázi ibuprofenu při planých neštovicích. Shodou okolností jsem dnes navštívila dětskou lékařku, tudíž jsem se jí na její názor k tomuto zeptala (vím, je to pouze jeden odborník z praxe, ale přesto). Její stanovisko je, že o nevhodnosti užívání ibuorofenu při planých neštovicích neslyšela a neví o něm, ani nevidí důvod, běžně jej doporučuje (spolu s paracetamolem). Problém je údajně s kyselinou ascorbovou, tj. například Acylpyrin, Aspirin, ty by se tedy jednak malým dětem neměli podávat vůbec a u planých neštovic už údajně vůbec nejsou vhodnými léky (tam to může skutečně způsobit nějaký problém).

    Takže tak ještě k dovysvětlení:-)

    A všem samozřejmě moc děkuji za reakce a vlastní zkušenosti:-)
    Iveta P.

  • JanaK

    Obě mé děti měli neštovice, u obou jsme mazali genciánkou a ani jeden nemá žádné následky. Dcera je bohužel opravdu měla dvakrát. Myslím si, že poprvé jen velmi slabě (má velkou imunitu a pupínků měla opravdu jen pár), bohužel to bylo v zimě, a tak jsme nechtěli riskovat prochladnutí a tím i zhoršení průběhu. Podruhé je pak dostala za pár měsíců v plné kráse 🙂
    Jo a naštěstí jsme se pokaždé obešli bez teplot. Po informaci ohledně ibuprofenu bych nevěděla, co dělat, protože syn bohužel na paracetamol hodně špatně reaguje (téměř mu nepomáhá) a snižovat teplotu musím už při 38 st. – od malička ho trápí febrilní křeče.

  • Anonymní

    Čtenářko, tak jsem pátrala a našla toto: V příbalovém letáku, co mám doma k dispozici (jedná se o čípky pro děti) je informace, kterou uvádíš skutečně uvedena – tj. že pokud plané neštovice jsou provázeny vážnými infekcemi kůže, pak není v současné době vyloučeno, že mohou tyto léky přispět ke zhoršení těchto infekcí).
    Ovšem v příbalovém letáku uvedeném na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (u sirupu pro děti), toto uvedeno není vůbec, tj. nic ve smyslu, že by se nurofen pro děti nesměl nebo nebyl doporučen u léčby planými neštovicemi.
    Zajímavé je, že leták, který mám doma prošel revizí v roce 2008, ten na stránkách SUKL v roce 2009. Takže bych to viděla zřejmě v revizi těchto letáků….Tudíž potom podle nového by to vadit nemělo, tedy vycházím-li z těchto informací.Jinak nedokážu vysvětlit rozdílné informace, které jsem zjistila.

    Každopádně ti děkuji za upozornění,je mi líto, že jinak to vysvětlit nedokážu….

    Iveta P.

  • Anonymní

    Iveto, já vycházím z příbalové informace k léku Nurofen, kde je ibuprofen aktivní látkou pro snížení horečky, protizánětlivá látka a látka snižující bolest. Tam je jasně napsáno, že se nemá tento lék podávat pokud má někdo plané neštovice. Myslím, že pokud se jedná o čípky, tak je tam pouze uvedeno, že se to nemá podávat a u sirupu je uvedeno i to, že se nemají dávat vůbec léky na bázi ibuprofenu. Tak jsem si říkala, že je možná dobré na to upozornit a lepší by bylo sáhnout v takovém případě po paracetamolu.

    čtenářka.

  • Anonymní

    Jarmuschko, těžko takto říci, zda druhá holčička neštovice měla, to by povrdily testy na vyšetření protilátek na plané neštovice. A ano, toto vyšetření je možné.
    Co se týká očkování, názory jsou různé. Takže nechci nijak propagovat, že očkování je to jediné správné, či naopak. Ovšem prodělání neštovic v dospělosti má své komplikace, včetně rizika u těhotných, viz článek, tudíž, pokud nechceš očkovat nyní, tak navrhuji vyčkat, zda si „neštovice“ nedonese od jiného nakaženého ze školky/školy, pak popř. naočkovat (to vyšetření protilátek by nebylo od věci, zvláště v případě, který popisuješ).

    Děkuji ti za reakci:-)
    Iveta P.

  • Jarmuschka

    Naše Lu neštovice měla. Přestože se sestřičkou sdílí vše a jsou stále v kontaktu, tak Any se na bříšku objevily jeden nebo dva nespecifické pupínky. Takže se spíš přikláníme k tomu, že Any neštovice neměla.
    Řekla jsem si, že zatím tomu necháme volný průběh s tím, že později bychom nechali vyšetřit protilátky (je to vůbec možné?) a případně v těch +/- 10 letech ji nechali naočkovat.
    Je tato strategie správná?
    Třeba do té doby neštovice prodělá.

  • Anonymní

    Díky za názory:-)
    Čtenářko, rozhodně není důvod k urážení, já děkuji za názor. O nevhodnosti použití Ibalginu u této nemoci z dostupných odborných materiálů, které mám k dispozici nevím.Tím netvrdím, že to není pravda, ale můžeš prosím blíže objasnit důvod?

    Julie rovněž děkuji za tvůj názor a zkušenost. S použitím tekutého pudru se skutečně názory různí, a to nejen mezi laickou veřejností, ale i mezi samotnými lékaři (jedni doporučují, druzí ne). Já čerpala jako zdroje odborné materiály a zde tedy není tekutý pudr vyloučen, ale je uveden jako doporučovaný, proto jsem ho v článku uvedla.

    Iveta P.

  • My jsme prodělali neštovice začátkem letošních prázdnin, syn bez teplot, dcera s teplotami, syna jsem natřela tekutým pudrem a dostala vynadáno, že už se nenatírá (teta je dětská lékařka). Svědění jsme mírnili kapkami Fenistil a Zyrtec. Řekla bych, že nenatřené pupínky se hojily rychleji než natřené. Bylo dosti teplo, chladilijsme vlahými koupelemi. Ale vždy jen na chvíli. Byla jsem ráda, že se malá cca týden předtím naučila chodit na nočník, takže mohla doma běhat nahatá a tolik se neškrábala. Noci byly hrozné. Maminka na pokraji šílenství po měsící zavřeném doma. Ale zvládli jsme to. 🙂

  • Anonymní

    Jenom bych chtěla doplnit autorku článku (doufám, že tímto neurazím). Podle toho co vím, tak pokud má někdo plané neštovice, tak se pro snížení tělesné teploty při horečce NESMÍ PODÁVAT LÉK NA BÁZI IBUPROFENU, takže i Ibalgin.

    čtenářka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist