Onemocnění způsobená parazity IV. – Toxokaróza

Rubrika: Onemocnění a léčba

1262699_sunshine_catKočka nebo pes jsou věrnými příteli člověka v podstatě odedávna. Jenže soužití s nimi může přinést do našeho života i nepříjemné okamžiky. Pokud již nějaké zvířátko vlastníme, pak je jednou z důležitých věcí pravidelná péče o jeho zdraví a tím pádem i o naše.

Toxokaróza je dalším onemocněním, které je vyvoláno parazity, nemoc tedy patří opět do skupiny tzv. helmintóz.

Původce nemoci

Původcem jsou larvy psích (Toxocara canis) či kočičích škrkavek (Toxocara cati). Obě škrkavky patří mezi nejčastější parazity, které se vyskytují u psa či u kočky. U psů se štěňata mohou nakazit již v děloze, koťata se naopak nakazí až pitím mateřského mléka. Ovšem nakazit se mohou tato zvířata v podstatě kdekoliv ve venkovním prostředí, stačí, aby pozřela infekční vajíčka (ta se dostávají do prostředí spolu s trusem). Navíc tato vajíčka jsou velmi odolná, dokážou přežívat a jsou schopné infekce i po dobu několika let.
Pokud bychom to shrnuli, tak všechna místa, kde venčíme své psí či kočičí miláčky, kteří nejsou odčervení, patří mezi riziková a jsou většinou také zamořena těmito škrkavkami.

Cesta přenosu na člověka

Přenos je orální cestou, musíme pozřít nakažená vajíčka. Což ale v praxi, zvláště tedy pokud budeme mluvit o dětech, není až zase tak velký problém, například při hraní na pískovišti, kdy si děti jednak strkají ruce do pusy, nebo i ochutnávají hlínu, písek apod.

Ovšem ani dospělí nejsou vyjmuti z možnosti nakažení. Platí to v případech snížení hygienické péče, tj. například pokud si neumyjeme ruce před jídlem, po práci na zahradě, s hlínou, neomýváme zeleninu a ovoce apod.

Rovněž déšť (například) hraje svou roli při možnosti šíření – voda může spláchnout vajíčka škrkavek do studny, ze které čerpáme vodu, velkou „zásluhu“ může mít v podstatě v tomto směru jakákoliv činnost člověka, například i pokud se napijeme, byť nechtěně při koupání v rybníce.

Výskyt

Toxokaróza se nejčastěji vyskytuje právě u dětí, v rozmezí 14 – 40 měsíců. Výskyt tohoto onemocnění je celosvětový, naštěstí jsou vcelku vzácné závažné formy.

O něco větší procento nakažených se vyskytuje na venkově, zřejmě proto, že zde není věnována taková pozornost pravidelnému odčervení zvířat a také je zde větší kontakt s půdou a hlínou (zdroj ZDN).

Inkubační doba

Ta se pohybuje v řádu několika týdnů až měsíců. Ovšem například u oční formy tohoto onemocnění trvá dokonce i 4 – 10 let.

Toxokaróza není přenosná z jednoho člověka na druhého, rovněž v těle člověka nedosáhne tento parazit dospělosti, nedokončí svůj biologický cyklus (člověk je pro něj nespecifický hostitel).

Jak se nemoc projevuje

Podle toho, jaké orgány a tkáně jsou zasažené, se toxokaróza projevuje v různých formách.

Forma viscerální neboli orgánová, která se vyznačuje zvětšením jater, bolestmi břicha, dochází k nevolnostem a zvracení, malátnosti, může být i teplota okolo 38°C, dochází ke ztrátě chuti k jídlu, mohou bolet klouby a svaly.

Pokud se jedná o postižení plic, pak je přítomen kašel, většinou sípavý a bolestivý.

Toxokaróza se může projevit i alergickou reakcí, jsou přítomny kožní vyrážky především na trupu a končetinách.
U formy viscerální se uvádí, že musí dojít k požití většího množství zralých vajíček najednou nebo naopak ke konzumaci v delším časovém úseku menšího množství. Naopak u oční formy stačí daleko menší množství larev (zdroj ZDN).

Oční forma se projevuje většinou jednostranně a dochází k určitým patologickým změnám v oku, například poruchy vidění.

Další formou je smíšená, uvádí se i forma skrytá, která se vyskytuje ve větší míře u dospělých a je objevena zcela náhodně.

Bylo ale také popsáno postižení ledvin, srdce či centrálního nervového systému.

Larvy, které člověk pozře, se dostávají střevní cestou a dále pak cestou krevní či lymfatickou k jednotlivým orgánům, nejčastěji tedy k játrům a plicím.

Diagnostika nemoci

V první řadě jde o klinické vyšetření, kdy se dítě či dospělý dostaví s uvedenými příznaky, jako je například bolest břicha apod.

Další diagnostika pak spočívá v sérologickém vyšetření krve.

Jak se toxokaróza léčí

Podávají se specifické léky, tzv. anthelmintika (například Thiabendazol = Mintezol, Albendazon = Zentel, Mebendazol = Vermox….).

Tyto léky se mohou užívat také v kombinaci s kortikosteroidy.

Pokud se jedná například o závažnou oční formu, může se jednat i o speciální chirurgickou léčbu, která by měla zabránit trvalému zrakové postižení.

Prevence je důležitá

Psi a kočky by v žádném případě neměli navštěvovat místa, kde si hrají děti, tedy pískoviště apod., Tato místa by měla být pravidelně udržována, písek vyměňován, prováděna sanace apod. Psí či kočičí výkaly by se měly likvidovat, a to nejen na těchto dětem určených prostorech, ale výkaly po svých miláčcích by měli odstraňovat všichni majitelé, a to kdekoliv (chodníky, ulice, tráva, park…)

Děti by měly být opakovaně poučovány o tom, aby si nestrkaly písek či hlínu do úst, důležitá je i jejich kontrola při hraní – dojde alespoň ke značnému omezení možností, byť zřejmě ne zcela úplnému.

Učit děti od malinka, aby si před každým jídlem, a to i před tím, než snědí ovoce či zeleninu, umyly ruce a také vždy po návratu z venku. Zeleninu a ovoce, které se konzumuje syrové, vždy omýváme, popř. dostatečně tepelně upravujeme. To platí samozřejmě i pro dospělé.

U dětí je v tomto směru důležitá výuka již od útlého věku.

Pokud vlastníme pejska či kočičku, pak nezapomínáme na pravidelnou péči o jejich zdraví a provádíme odčervení, a to jak u dospělých zvířat, tak u mláďat.

Kočkám, které mají „domácí toaletu“, ji pravidelně vyměňujeme a při práci postupujeme s ohledem na naše zdraví v co největší čistotě, toaletu dezinfikujeme apod.

Onemocnění toxokarózou podléhá povinnému hlášení.

Toxokaróza postihuje jak děti, tak dospělé, ale například u dětí se skryté formy vyskytují v daleko menší míře.

Důležitá je a měla by být na prvním místě ochrana našeho zdraví a zdraví našich dětí, preventivní opatření nejsou zase tak náročná a tak je jen na nás, jak ke zdraví z pohledu této nemoci budeme přistupovat.

Příště – trichinelóza.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Zakázali antihelmetika, aby bylo víc nemocných, doktoři nás léčí na vše možné a paraziti jsou pro ně tabu. Farma firmy potřebují nemocné, aby měli tučné příjmy.

 • Anonymní

  67 let důchodce. Na podzim 2012 zjištěna prokrvácená cysta v játrech (CT). Podle lékařů nic nenormálního. V lednu 2013 jsem to ukázal svému internistovi. Nechal udělat test na parazity, zjištěna pozitivita na toxokarozu. Po dalších 2 měsících další test. Potvrzeno zvýšení protilátek a hodnoceno jako vysoce pozitivní. Doporučena léčba albendazolem ( Zentelem). Lék se do ČR nedováží ani není registrovaný.
  Po dalších cca 3 měsíčním čekání lék dovezen pro léčbu na tři týdny, 42 tablet za 14 000 Kč !! Nakonec pojišťovna zaplatila.
  Léčbu právě dokončuji a přesto že mám další vážné nemoci cítím se o mnoho lépe.

 • Pingback: Jílovská s!ova | HOVNA, všude samá HOVNA!!! ()

 • Anonymní

  Preventivní opatření jsou náročná!! jak mám uhlídat 3 děti do 3 let na pískovišti a klouzačkách aniž by si nestrkali kde co do pusy????
  Proč se nikde neprodává cicvárové semínko, přírodní prostředek proti škrkavkám podávané třeba v sušené švestce dětem. Dříve za dětmi nikdo neběhal s vlhčeným kapesníčkem z DM. Mamka byla „pravidelně“ touto pochutinou odčervována starostlivými rodičemi, mělo to dokonce formu čokoládičky, a sladkostí málo tak to snědli a vyhnalo to nechtěné obyvatele z těla.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist