Onemocnění způsobená parazity III. – Svrab

Rubrika: Onemocnění a léčba

young and old handsUž sám název onemocnění vyvolává nepříjemné pocity, nikdo z nás si nepřeje, aby tohoto členovce na svém těle někdy pocítil. Přesto to není zase tak neobvyklá nemoc, nákaza se může manifestovat i jako hromadná. Často také převládají mírnější projevy této nemoci, které mohou ujít pozornosti.

Svrab = scabies patří mezi tzv. epizoonózy, tedy nemoci vyvolané endoparazity, členovci.

Původce scabies

Původcem je endoparazit Sarcoptes scabiei, neboli zákožka svrabová. Je to roztoč o velikosti 0,2 – 0,5 mm, který napadá kůži člověka. Dospělý parazit je velký asi jako špendlíková hlavička s osmi nožičkami. Samečkové žijí na povrchu těla, zato samičky se zavrtávají do kůže a vytvářejí typické „chodbičky“. V těchto chodbičkách (ty jsou vytvořeny pouze ve vrstvě kůže nazývané stratum corneum), pak kladou svá vajíčka, a to přibližně 2-3 denně. Larvy se z nich vylíhnou za asi 3-4 dny, jejich vývoj je ukončen za  10-14 dní. Všechny se ale dospělosti nedožijí, pouze asi 10% z nich.

Zákožka svrabová je velmi citlivá na pobyt mimo lidské tělo, dokáže tak přežít maximálně 3 dny.

Výskyt nemoci

Nemoc je zajímavá tím, že se velmi často vyskytuje v epidemiích, resp. počet onemocnění se navyšuje po téměř 15ti letech. Pak je tendence klesající.

Svrab se vyskytuje po celém světě, u nás zaujímá asi čtvrté místo v pořadí infekčních chorob. Například v roce 1995 se vyskytlo (bylo nahlášeno) 12360 nemocných, v roce 2000 8021 nemocných, minulý rok to bylo 2935 nemocných, letos v říjnu to bylo 323 nemocných (zdroj SZÚ).

Svrab může postihnout jakoukoli věkovou skupinu, včetně kojenců. Vyskytuje se po celý rok, snad jen jaro se jeví jako měsíc s mírným poklesem.

Přenos

Nemoc se přenáší hlavně přímým stykem s nemocným, například i pomocí sexuálního styku. Vyskytuje se hlavně tam, kde se hromadí větší množství lidí, tedy v kolektivech, včetně dětských. Může se ale přenést eventuálně i kontaminovaným prádlem.

Inkubační doba

Je to přibližně 4-6 týdnů.

Jak se svrab projevuje

Především se projeví jako úporné svědění a to s maximem v noci (zákožka má ráda teplo, takže člověk přikrytý peřinou ve vyhřáté posteli je pro ni „ráj“.

Toto svědění se projevuje tam, kde je zákožce nejlépe, tudíž se jedná o místa tenká a teplá. Jedná se o místa mezi prsty na rukou i nohou, v podpaží, na hýždích, v okolí pupíku, kotníků, ale u mužů i na genitálu, u žen například na prsou. U dětí se vyskytuje často i na obličeji, ve vlasaté části hlavy, na dlaních či ploskách nohou a krku. Kojenci nemají typické místo výskytu, u nich se jedná v podstatě o celé tělo.

Velmi často se ale může stát, že na kůži nenalezneme zmiňované typické chodbičky, ty mohou být překryty škrábanci a puchýřky. Ty se pak následně rychle mohou zanítit a začít hnisat. Tímto škrábáním pak vzniknou celé ekzematické plochy bez toho, aby byly vidět chodbičky.

Existují ale i další varianty svrabu. Jedná se například o typ zvaný Scabies u čistotných osob, tedy tam, kde je dodržován vysoký standard hygieny. V těchto případech je i určení diagnózy obtížnější, neboť nejsou přítomny klasické příznaky, resp. chodbičky se nenaleznou téměř vůbec a není téměř ani možné vidět roztoče, ti jsou odstraňováni z kůže při pravidelném koupání apod. Vždy je ale přítomné úporné svědění v noci a často se diagnóza provede s ohledem na fakt, že svěděním trpí celá rodina.

Další variantou je Scabies nodulární, vyskytující se asi u 1/16 případů nákazou zákožkou. Zde se jedná o přehnanou reakci organismu, vyskytují se velké noduly, pupence, které svědí a mají červenohnědou barvu. Lokalizace je hlavně na genitálu u muže, v axile, v tříslech. Snadno se může zaměnit za poštípání hmyzem.

Z dalších variant se může vyskytnout například Scabies norský, což je virulentní forma, kdy jsou postiženi hlavně oslabení jedinci, například i z řad mentálně postižených, ale i poruch imunity, například u infekce HIV. Jedná se o formu, která je velmi vysoce nakažlivá a projevující se hlavně olupující kůží. V této kůži se nachází nespočet roztočů. Svědění je zde minimální.

Diagnostika nemoci

Odběr kožních vzorků na mikroskopické vyšetření – seškrábnutí kůže (nejlépe tam, kde je kůže nepoškozená škrábáním, nebo kde jsou vidět chodbičky).

Léčba svrabu

Používají se léčebné přípravky, tzv. antiscabietické. Jedná se o mastičky, kterou se večer po koupeli natře kompletně celé tělo, s výjimkou obličeje a vlasaté části hlavy, prostor za ušima nevynecháme (u malých dětí může určit lékař výjimku). Ráno se pak nakažený vykoupe a je nutné kompletně převléknout ložní a osobní prádlo. U některých přípravků se může nemocný vykoupat až po několika dnech.

Toto prádlo se vypere při minimální teplotě 60°C (zákožka nepřežije teplotu nad 50°C), s tím, že toto ložní prádlo se nepoužije další tři dny, osobní prádlo a boty se nepoužijí celý týden. Prádlo je vhodné vyžehlit. Je nutné také vyprat veškeré textilní výrobky, včetně záclon, ubrusů apod. Textilie a další věci se nemusí nezbytně prát a žehlit, ale je pak nutné je nechat aspoň týden v plastových pytlích (mohou se na ně použít insekticidní přípravky). Také matrace je nutné ošetřit, tedy vyluxovat, použít insekticidní přípravky.

Rovněž se znehodnotí veškeré krémy, mastičky, pleťové přípravky další výrobky, se kterými nakažený přišel do styku.

Vždy by se měly léčit všechny osoby, které s nemocným přišly do blízkého kontaktu během posledního minimálně jednoho měsíce, tedy například rodina, partneři atd.

Prevence

Dodržujeme zásady standardní hygienické péče, na maximum omezujeme intimnější kontakty s neznámými lidmi a nepoužíváme ložní či osobní prádlo neznámých osob. Pokud využíváme například ubytovny, hotely, motely a další ubytovací zařízení, je vhodné si nejprve ověřit tato zařízení.

Nákaza svrabem patří mezi povinně hlášené nemoci.

Příště Toxokaróza

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den, co se týká svrabu a parazitálních nemocí nemusíte používat sirnou páchnoucí mast, stačí bylinná léčba.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist