Odvšivte si to dítě!

Dětí, v jejichž kšticích se vesele špacírují vši, jsou v některých školách desítky. V nižších ročnících se občas objeví třídy, kde nezůstane jediná dětská hlava ušetřená a pedagog si večer co večer s hrůzou pročesává vlasy nad ručníkem. A po zdánlivém vítězství chemií vybaveného člověka nad hmyzem se za pár týdnů vši objeví znovu… Boj proti vším se čas od času dostává do bludného kruhu. Školy si stěžují na neodpovědné rodiče, rodiče na neúčinnost dezinfekčních přípravků a zavšivené děti chodí do kolektivu dál. V jedné z pražských základních škol dokonce začali požadovat lékařské potvrzení, že žák je skutečně odvšivený a odmítali ho bez něj vpustit do budovy. Podle hygieniků jsou ale podobné reakce přehnané. „Vši nejsou nemoc. Postiženému nehrozí nebezpečí, jeho zdraví není nijak ohroženo,“ míní lékařka Eva Geryková z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Případy, kdy se vši rozmnoží natolik, aby si dítě rozškrábalo hlavu do krve a způsobilo si tím závažnější infekci, jsou podle ní ojedinělé a zavšivení je problém spíše společenský než medicínský.

Potřebujeme nové přípravky

Veš dětská (nebo též vlasová či hlavová) žije asi tři týdny. Za tu dobu samička naklade 100 až 140 vajíček, takzvaných hnid, z nichž se líhnou larvy a z nich pak zhruba do dvaceti dnů noví živočichové. Larvy i dospělé vši se živí krví. Právě bodnutí je příčinou svědění, podle něhož se výskyt vší často odhalí.

K definitivnímu odvšivení je tedy třeba zlikvidovat všechna vývojová stadia vší. Proto je také nutné zásah v pravidelných intervalech několikrát po sobě opakovat. Problém ovšem je, že vši jsou schopné si poměrně brzy vypěstovat rezistenci vůči přípravkům, které je mají hubit. A tak se mnozí rodiče přesvědčili, že dezinfekční šampon Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej ani další preparáty nezabírají. Vši po umytí či zábalu žijí dál a z hnid se líhnou zdravé larvy. Proto se někteří vracejí ke starým metodám hubení vší octem či petrolejem. Výsledkem ovšem často bývají bouřlivé kožní reakce – zčervenání či vyrážky. Petrolej dokáže kůži doslova spálit a způsobit rozsáhlé puchýře.

Jindy se lidé uchylují k používání veterinárních přípravků, některým rodičů je doporučí i dětský lékař. Výsledky takové „léčby“ jsou nejednoznačné: v mnoha případech preparáty zabraly, v jiných ne, někdy způsobí zdravotní komplikace. Doktorka Geryková veterinární přípravky nedoporučuje: „Jednak jsou určeny na veš psí, která není s tou dětskou totožná. Proto nemusí být přípravek účinný. Kromě toho je uzpůsoben na aplikaci do zvířecí srsti a na lidské pokožce může způsobit kožní problémy, jako jsou vyrážky a ekzémy.“

V nejbližší době by měl být v lékárnách k dispozici nový přípravek Diffusil H Forte a jeho inovované složení by podle odborníků mělo živé formy vší skutečně zabíjet. I ten je ovšem nezbytné použít opakovaně (podle návodu v příbalovém letáku) a ještě celou odhmyzovací akci doplňovat pravidelným, tedy každodenním, vybíráním hnid. K tomuto účelu je nejlepší hustý hřeben „všiváček“, jímž se vlasy češou nejlépe nad světlou textilií, ve které se hnidy zachycují. Hřeben i tkanina by se po odvšivení měly vyvařit. Hnidy se ale dají z vlasů vybírat i ručně – ze suchých i z umytých a ošetřených kondicionérem.

autor: Daniela Kramulová, Rodina a škola, 4/2006
Jedná se o ukázku z časopisu Rodiče a škola, vydává Portál