Noční pomočování

Rubrika: Onemocnění a léčba

815611_resting_peacefully2V dnešní době považujeme pomočování spíše za slabost než za onemocnění, za které se stydí nejen postižené děti, ale i jejich rodiče. Většina z nich si však ani trochu nepřipouští, že v podstatě každé dítě, které není psychicky postižené, má sklon a schopnost naučit se ovládat močení vůlí. Chce to ovšem skálopevnou trpělivost…

Sekundární a primární enuréza

Rozdílem mezi sekundární a primární enurézou je, že u primární je důsledkem nočního pomočování základní onemocnění, kdežto u sekundárního se jedná o psychické problémy. Stresorů a faktorů, které mohou být příčinou této enurézy, je mnoho. V prvé řadě je to slabost centrálního nervového systému, který je křehčí, a tím i psychika snadněji zasažitelná běžnými životními událostmi. Mezi ně může patřit například narození sourozence, stěhování rodiny, vstup do kolektivu v mateřské školce, u citlivějších dětí přílišná náročnost výchovy, zásah hádkami či rozvodem rodičů.

Noční pomočování

Lidské tělo se skládá přibližně ze 60 % z vody a všechny jeho tělesné pochody probíhají ve vodě nebo vodných roztocích. K udržení přiměřeného množství vody v organizmu slouží řada regulačních mechanismů. Hlavní roli hraje hormon arginin vasopresin, který řídí hospodaření organizmu s vodou. Vasopresin především zvyšuje zpětné vstřebávání vody v ledvinách (antidiuretický účinek), zvyšuje krevní tlak (presorický účinek), stimuluje hladké svalstvo a zlepšuje peristaliku střev. Nedostatek vasopresinu může člověku způsobit závažné zdravotní problémy, např. diabetes insipidus centralis (úplavici žíznivou) nebo noční pomočování (enuresis nocturna), především u dětí.

Zdravé lidské tělo vytváří v nočních hodinách více vasopresinu než ve dne, proto se v noci tvoří menší množství moči, ale hustší. Lidé s nízkou hladinou vasopresinu vytvářejí větší množství moči, takže jim kapacita močového měchýře nestačí. Vznikají tak podmínky pro noční pomočování dětí. Pouze v některých případech hraje roli dědičnost. Za prokázané se ale považuje, že u enuretiků je porušeno spojení mezi močovým měchýřem a centrálním nervovým systémem (CNS). Přenos zprávy od močového měchýře do mozku o tom, že močový měchýř je už plný, nefunguje tak, jak by měl.

Děti s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) se zpravidla pomočují ve spánku. Enuréza se vyskytuje asi u 20 % pětiletých a přibližně 10 % u šestiletých dětí. Mnoho dětí se ještě ve školním věku ráno probouzí v mokré posteli, je to přibližně 7 % sedmiletých a 5 % desetiletých školáků. U adolescentů se výskyt těchto případů snižuje údajně až na 3 % u dvacetiletých.

Rodiče dětí, které se pomočují ještě ve čtyřech letech jednou za čtyři týdny, by se měli poradit s odborníkem. Do pěti let je vhodné začíst s psychoterapií. Pětileté dítě je dobré nechat odborně vyšetřit lékařem. Doporučení k psychologickému vyšetření a terapii dodává dětský ošetřující lékař a tato péče je hrazena pojišťovnou.

Psychické důsledky nočního pomočování

Psychické důsledky nočního pomočování zasahují do celého vývoje osobnosti, patrné jsou zejména v sebepojetí a sebehodnocení samotného dítěte. Obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím horší bývají následky na sebevědomí, projevuje se u nich smutná nálada, pocity bezmoci, studu, znechucení, trapnosti a neschopnosti tuto situaci ovlivnit. Tyto děti se straní společnosti, skrývají rozpaky nejen před blízkými, ale i před odborníky, jež mají snahu o těchto problémech s nimi hovořit. Někdy ovšem bezúspěšně.

Léčba enurézy

Podstatným prvkem v léčebném procesu je zvýšená pozornost, kontakt a podpora nejbližších. Důležitější než druh a úspěšnost léčby či terapie je stálá útěcha a odborná pomoc jako taková. Psychologové v prvé řadě doporučují vždy dokonalé urologické či nefrologické vyšetření. Ideální je souhra medikamentózní léčby společně s psychoterapií. Podle výsledků výzkumu je doporučován raný začátek léčby už u dětí ve věku 5 až 6 let.

Při primární léčbě, ale i sekundární enurézy, se zaměřujeme na: relaxační techniky a hypnoterapii, dále na rodinnou a systematickou terapii, a na využití EEG biofeedbacku (je to specifická intervence v oblasti vztahu mysl-tělo). Biofeedback ovlivňuje aktivitu mozkových vln. Je používán k terapii širokého spektra stavů a nemocí, mezi nimiž je i enuréza.

Při samotné léčbě bychom se měli snažit ovlivnit tři základní problémy, a to: snížit množství moči produkovaného během nočních hodin, vytvořit podmíněný reflex mezi maximální náplní močového měchýře a procitnutím dítěte (tzv. enuretické alarmy), snížit dráždivost močového měchýře, aby v noci udržel více moči (dopomáhá se většinou léky ovlivňující vegetativní nervový systém).

A jak by se měli zachovat rodinní příslušníci?

Rodinní příslušníci by se měli chovat klidně, chválit za každý úspěch a podporovat vše pozitivní, co dítě dokáže. Rozhodně nekřičet a nevyčítat! Důležité je vést dítě k pomoci při úklidu znečištěné postele a ocenit jeho spolupráci při dodržování pravidel. Pomoc rodiny spočívá také v kontrole důsledného dodržování pravidel pitného režimu. Váznoucí komunikace mezi rodičem a dítětem zhoršuje řešení problému. Rodiče by toto téma měli sami otevřít, povídat si s dítětem a dávat mu najevo, že jej nenechají samotné.

Ani při komplexní léčbě se nedaří pomočování u značné části dětí zvládnout tak, aby se v dohledné době problém zcela odstranil. Většinou se ale přecejen podaří dosáhnout určitého efektu. Ten však často není stabilní a problémy se vrací. Někdy je třeba léčbu kombinovat (desmopresin, alarmy).

Desmopresin (DDAVP)

DESMOPRESIN (DDAVP) je uměle připravený preparát s obdobnými antidiuretickým účinkem jako má vasopresin (hormon produkovaný tělem). Jeví významnou schopnost zahušťovat moč a snižovat její množství. Preparát je jako lék velmi účinný a navíc má při správném použití jen minimum nepříznivých účinků. K léčbě se používá přes 30 let. Je k dispozici ve formě nosního spreje nebo klasických či rozpustných tablet (Minirin melt), které se nemusí polykat. Efekt léku je po podání velmi rychlý, počet pomočení se většinou významně snižuje.

Závěr

Náhled na problematiku nočního pomočování se liší dle různých zemí a etnika. U nás se již tříleté dítě nesmí pomočovat, kdežto např. ve Skandinávii jsou rodiče tolerantnější a čekají až do pátého až šestého věku dítěte.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    Tříletá dcera se začala v noci počůrávat, řešíme problém u psychologa. Doufám, že to pomůže. Každopádně maminky, které máte stejný problém doporučuji koupit neprosakující podložku, která ochrání matrace, mají je v různých velikostech. http://www.nastrojan.cz/podlozka-chranic-matraci-neprosakujici-dets

  • Anonymní

    pomoc je na / enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz /

  • Anonymní

    Moje dcera, které teď bude 17 roků se počurávala téměř do 6 let. Nikdy jí za to nikdo nenadával, protože víme všichni , že za to nemůže. Dětská lékařka zastánkyně přírodní medicíny, mně říkala, že léčba bude náročná a dlouhá, chtěla nastavit homeopatika. Ale díky jedné známé, jsem navštívila s dcerkou nefrologii dětské nemocnice v Brně.Dostali jsme kapky do nosu (samozřejmě po vyšetření moče atd.)během dvou měsíců potíže vymizely, ale kapky jsme používali asi rok.Holčička pak byla a dosud je úplně bez problémů.

  • Anonymní

    pomoc je // polula.webgarden.cz//

  • Budulinku, dík za dobrý článek! Před časem tu někdo psal rovněž o enureticích cosi ve smyslu „enuretik není neurotik“. Je pravda, že být nemusí, ale při čtení odstavce o sekundární enuréze jsem pokyvovala hlavou. Znám jeden chodící případ dítěte, které evidentně takto reaguje na chování svých rodičů(hlavně matky)…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist