Neplodnost a bylinky

Někdy se bohužel naše ženskost dostane do malé či větší krize a najednou toužené početí vlastního miminka se stane problémem, můrou, která nás trápí, bere úsměv a nenechá v noci v klidu spát.
Bylinky jsou malým zázrakem přírody, ale jejich léčivá moc se neobejde bez Vaší síly, touhy, pozitivního myšlení, radosti a kvalitní zdravé stravy. V neposlední řadě také navštivte odborné pracoviště, které se tímto problémem zabývá. Lékaři jistě najdou důvod, který brání otěhotnění a spolu s bylinkami Vám k miminku pomohou.

Zdravá strava je základem zdravého těla, zdravých orgánů, které nemusí bojovat s toxiny. Proto doporučuji jíst jen přírodní, kvalitní, chemicky nezatíženou potravu. Vynechat veškerou potravinářskou chemii (konzervanty, barviva, aromata apod.), konzervované, instantní a syntetické potraviny, jako např. uzeniny, paštiky, polotovary, hotové výrobky, potraviny s dlouhou záruční lhůtou, brambůrky, cukrovinky, limonády, živočišné tuky, atd.). Jezte hodně syrové zeleniny, ovoce, obiloviny, luštěniny, kvalitní maso, ryby, mléčné výrobky. Když budete mít zdravé čisté tělo, bude takové i Vaše miminko.

Také doporučuji svoje tělo co nejvíce vyčistit od všech nečistot a toxinů obsažených v potravě. Vynikající kůrou na čištění krve je pití čaje z čerstvých kopřiv, tento čaj prý také pomáhat otěhotnět. Protože stav našich střev se odráží na všech zbývajících orgánech a čistí tělo, doporučuji jíst potravinové doplňky s lactobacilem (např. Acidophylus nebo Yogurt). Je to tělu přirozená bakterie, která udržuje rovnováhu poševní a střevní flóry, působí také proti kvasinkám způsobujícím záněty a kožní problémy, zvyšuje imunitu.
Problém s plodností souvisí s imunitou, proto doporučuji ji posilovat. Imunitní systém posiluje vitamín C a A, vitamín E tzv. imunitní systém buduje, je také vitamínem plodnosti. Na posílení imunity konzumujete ovoce a zeleninu pro dostatek vitamínů a minerálů, česnek zabíjí choroboplodné zárodky, vláknina čistí trávící ústrojí a med ji posiluje. Dbejte na dostatek pohybu, pitný a spánkový režim. Z bylinek imunitní systém posiluje třapatka nachová, doporučuji výluh z kořene, žen-šen, propolisové kapky či mateří kašička.

Zde uvádím několik bylinkových receptů, které mají tu sílu pomoci. První tři recepty jsem získala od lékařky, porodní asistentky a kamarádky, které s nimi mají zkušenosti. Další recepty jsou z knih.

Čaj na otěhotnění báby Radnické
Složení : 70g heřmánek, 150g dobromysl, 50g sléz, 150g šípek, 100g maceška, 100g jablečník, 150g čekanka, 100g mařinka, 200g řebříček, 200g meduňka
Bylinky promíchat. Hrst bylinek dát do 300ml vody, nechat přejít varem, promíchat a luhovat 15 min. Pít nejlépe nalačno – 30 min. před snídaní a večer 30 min. před spaním.
Měl by pomoci upravit cyklus a těm, kdo se chystáte na IVF, pomůže dostatečně prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.

Bylinkový čaj na podporu ženské plodnosti
Složení : nať kontryhelu 5 dílů, nať řebříčku 2 díly, nať šalvěje 2 díly, tinktura ze jmelí
Dvě lžíce směsi dát do půllitru vroucí vody a nechat asi 10 minut vylouhovat. Přecedit, přidat 2 kapky tinktury ze jmelí a pít 3xdenně třetinu množství.

Čaj na otěhotnění, starý recept od pratety
Složení : 10g světlík lékařský, 10g třezalka, 10g kontryhel, 10g yzop, 10g mateřídouška, 10g řebříček, 5g heřmánek, 10g tužebník jilmový
1 polévkovou lžíci přelít 1/4 l vroucí vody, nechat 1/4 hod. louhovat a slít. Pije se po menstruaci prvních 7 dní dvakrát denně – nalačno a večer, zbylé dny cyklu jednou denně ráno nalačno. Při menstruaci pití vynechat a pokračovat až po skončení. Opakujte 3 měsíce.

Čaj na neplodnost pana Josefa Suchého
Složení : 30g divoký chmel, 100g kontryhel, 50g řebříček, 10g routa, 20g komonice, 20g květ levandule , 20g kořen puškvorce, 20g květ měsíčku, 50g šípek

1 lžičku směsi na 1/2l vody, vařit 2 minuty a pít 3x denně šálek čaje před jídlem.
nebo výplach pochvy před pohlavním stykem
Složení : 25g truskavec, 25g šalvěj, 25g kopřiva, 35g dubová kůra, 30g heřmánek, 15g květ měsíčku
4 lžíce směsi na 6 šálků, vařit 5 minut a přecedit.

Čaj na neplodnost domácího lékaře

Složení : stejný poměr těchto bylinek : kontryhel, zeměžluč, třezalka, meduňka, srdečník, rozmarýn, kostival
Jednu čajovou lžíci směsi přelít 1/2l vody, 10 min luhovat. Pít ráno a večer 1 šálek.
Čaj je vhodné 2x týdně podpořit teplými zábaly ze senných strusů přes ledviny a břicho. Zábal ponechejte cca 1,5 hod a jděte si lehnout. Léčebná kůra trvá 1 měsíc, vynechejte při menstruaci.

Kontryhel
Na jakýkoliv gynekologický problém, včetně poruchy plodnosti se od pradávna doporučuje čaj z kontryhelu.
Naše prabáby říkaly, že tato skromná a nenápadná bylinka má přímo ženské a mateřské poslání, a proto to byla magická bylinka k čarování pro lásku a krásu. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, především dělohu. Zpevňuje podbřišek, tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí . Je jedinečný při menstruačních poruchách, a to oslabené nebo slabě vyvinuté menstruaci. Tlumí menstruační bolesti. Upravuje nadměrné krvácení Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, včetně zánětu vaječníků. Působí proti bělavému výtoku a svědění, kde jsou dobré sedací koupele. Více, viz, článek Naše ženské bylinky na gynekologické problémy na těchto stránkách.
Čaj z kontryhelu: 2-4 čajové lžičky drogy vhodíme do 1/4 litru vroucí vody a necháme jen
krátce přejít varem; poté necháme 10 minut ustát. Pijeme 2 šálky denně.

V prodejnách zdravé výživy se dá koupit směs s extraktem byliny Brahmi (Bacopa monnieri), což je tradičně užívaná bylinka indické ajurvédské medicíny pro léčbu mužské a ženské neplodnosti.
Zejména při mužské neplodnosti je doporučována pravidelná konzumace carnitinu, který napomáhá zejména tvorbě či zkvalitnění spermií. Není problém ho zakoupit v lékárně. Dále se doporučuje konzumace několika kapek propolisu denně a kyseliny listové (droždí, sója, fazole, špenát, zelený salát, kapusta, brokolice, červená řepa, cereální produkty, ořechy, játra).
Pohlavní orgány a plodnost lze také posilovat aktivací vhodných akupresurních bodů. Jeden z nich se nachází pod kostí vnějšího kotníku a další tři ve středu každé stydké kosti. Pokud se pro tuto podporu rozhodnete, vyhledejte odborníka.

Pokud máte dotazy k tomuto článku, chybí Vám zde nějaká informace nebo nám chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda Vám odpovím či na toto téma „pokecám“ a určitě nebudu jediná, připojí se naše čtenářky a čtenáři.
Věřím, že Vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Výše uvedené informace jsem čerpala od porodní asistentky, lékařky, z knih, domácích lékařů a také z internetových serverů zabývajících se touto problematikou. Všem jejich autorům tímto děkuji.