Nejste na to sami

Rubrika: Onemocnění a léčba

Máte doma postižené dítě a nevíte, jak mu ulehčit život, které cviky s ním cvičit, jaké hračky mu pořídit nebo do jaké školky ho zapsat? Poradit často nedovedou ani lékaři, úřady také nejsou dvakrát vstřícné. Řešením je obrátit se s prosbou o bezplatnou pomoc na některé ze středisek rané péče, které pomáhá rodičům a dětem do šesti sedmi let.

Raná péče ale nepomáhá jen těm, kteří už nějaký zdravotní problém mají, ale i těm, kterým reálně hrozí. Například v důsledku komplikovaného těhotenství nebo porodu. To se týká například dětí z vícečetných těhotenství, narozených předčasně či s velmi nízkou porodní hmotností. Kromě toho mohou být do systému rané péče zahrnuty děti s vývojovým opožděním, případně děti ohrožené vlivem sociálního prostředí.

Brali nám naději

Když se rodičům narodí děťátko s postižením, jde o velkou zátěž pro celou rodinu. Rodiče jsou postaveni před situaci, s níž většinou nepočítali a s níž si nevědí rady. „Johanka se mi narodila v šestém měsíci těhotenství. Bylo to vytoužené dítě, mně bylo třicet šest let, manželovi čtyřicet, takže na miminko byl nejvyšší čas. Nejdřív jí doktoři nedávali velké šance na přežití, pak zase říkali, že bude celý život jen ležet, nebude mluvit a nikdy se na nás neusměje. Radili, abychom ji dali do ústavu, o naději na zlepšení nepadlo jediné slovo. Často jsem se úzkostí nemohla ani nadechnout, pak mě zase popadala beznaděj a bylo mi už všechno jedno,“ vypráví maminka dnes už pětileté Johanky.

Už zvládne i básničku

S pomocí rodině si mnohdy nevědí rady ani lékaři, kteří řeší převážně tělesné symptomy. Rodičům nedokáží dodat psychickou podporu, ani jim neporadí, jak postiženému dítěti poskytnout co nejlepší péči a podmínky pro duševní a tělesný rozvoj. Právě v takovém případě je vhodné obrátit se na některé ze středisek rané péče. Starost a smutek pak může vystřídat radost z vývoje a pokroků dítěte. ,,Když jsme poprvé přišli do střediska rané péče, zažili jsme obrovskou úlevu. Najednou se všechny hovory točily kolem možností rozvoje našeho dítěte, poprvé nám někdo řekl, že je naše holčička krásná a šikovná. Navzdory původním prognózám lékařů začala malá dělat velké pokroky. Když se na mě poprvé usmála, rozplakala jsem se radostí. Dnes už zvládne i krátkou básničku. Málokdo si umí představit, jak velkým přínosem může pro své rodiče postižené dítě být a kolik radosti mohou jeho pokroky přinášet. Jméno Johanka znamená v hebrejštině dar boží. Jsem ráda, že jsem pro své dítě právě tohle jméno vybrala. Johanka je tím největším a nejkrásnějším darem našeho života,“ říká nyní už šťastná maminka.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my č. 2/2007, vydává Portál

Napsal/a: Barbora Matyášová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Snad Johanka dělá pokroky a bude se na tomto světě jen usmívat i když je to někdy těžké pro všechny.Přeji vám krásný slunečný den.

  • Anonymní

    Preju Johance moc stesti v zivote!!!je to moc sikovna holcicka,mam taky telesne postizenou dcerku,tak vim jak vam je.At vam vse vyjde!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist