Vzhledem k tomu, že je období, kdy většinu z nás postihne rýma a kašel, tedy typické známky nachlazení, je dobré si připomenout některé pojmy týkající se tohoto nejběžnějšího zdravotního problému…
Do pojmu nachlazení zařazujeme vlastně všechny zdravotní problémy, se kterými se setkáváme v chladnějších obdobích roku a které se projevují svými typickými příznaky. Velmi často se s nachlazením setkáváme právě u dětí.Projevy nachlazení: pocit únavy, škrábání v krku, ucpaný nos, rýma, kašel – často dráždivý, suchý. Může se objevit teplota či horečka.
Rýma je nejčastějším projevem nachlazení. Jde o zánět nosní sliznice, kdy dochází ke snížení nosní průchodnosti. Projeví se výtokem z nosu, kýcháním, svěděním, huhňáním u větších dětí. Rýmu způsobují nejčastěji viry – rinoviry, adenoviry. Inkubační doba je velmi krátká. Virová rýma přejde do 5-7 dní. Ovšem velmi často se stává, že na rýmu virovou naváže rýma bakteriální. Je to způsobeno tím, že viry oslabí nosní sliznici a pak je vytvořeno lepší působiště pro bakterie. Bakteriální rýma se projeví tím, že výtok z nosu zhoustne a především změní barvu. Původně hlenovitý, bezbarvý nebo bílý sekret má pak barvu zelenou, žlutou nebo nahnědlou. Dítě začne více huhňat a mohou mu i zaléhat uši. Je to způsobeno ucpáním Eustachovy trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu.Často se také bakteriální zánět spojuje se zánětem vedlejších dutin, které se projeví velmi nepříjemnou bolestí hlavy, především čela. Rovněž se situace může zkomplikovat přestupem zánětu na plíce, kdy si bude stěžovat na bolesti na prsou a bude se mu hůře dýchat, bude dušnější.
Charakteristické projevy jednotlivých dětských kategorií:
Novorozenci a kojenci – neklidný spánek, vysoká horečka, povrchní dýchání. Může zde dojít k vážné poruše dýchání, neboť nemohou dýchat spontánně nosem. Sekrece z nosu je nejprve serozní, bezbarvá či bílá, později může měnit barvu.Hlen vyvolává kašel, mohou být poruchy trávení – zvracení a průjmy.
Starší děti – trpí nechutenstvím, zvýšenou teplotou, kašlem, bolestmi hlavy, malátností, ospalostí, může dojít k překrvení a zarudnutí spojivek. Sekrece je opět nejprve vodnatá, později může měnit barvu. U starších dětí může velmi často zánět přejít do vedlejších dutin nosních a způsobit jejich zánět – tzv. sinusitidu. U tohoto onemocnění jsou u dětí nad 5 let příznaky podobné jako u dospělých, tj. bolesti hlavy s preferencí na čele, kašel, který je vyvolán stékáním sekretu, sekrece je hnisavá. U menších dětí pak dominují hlavně celkové příznaky – dítě je neklidné, plačtivé apod. Sinusitidy jsou také nebezpečné z hlediska možných komplikací, jako jsou různé typy abscesů, infekční komplikace vnitrolebeční atd.
Kašel, zvláště ten dráždivý, suchý je nepříjemný nejen pro rodiče, ale především pro děti je velmi otravný.Jakmile ale dítě začne vykašlávat, tak se mu uleví. Malé děti také při kašli velmi často zvrací.
Chřipka je virové onemocnění, které je oproti nachlazení více nebezpečné, a to pak především možným vznikem komplikací, jako je postižení srdce, kloubů apod. Nejčastěji chřipku vyvolávají chřipkové viry A a B. Začátek onemocnění je náhlý a mezi typické příznaky patří horečka, někdy se zimnicí, bolesti svalů, hlavy, kloubů, nesmírná únava. Dítě je ospalé, apatické nebo naopak podrážděné, nemá chuť k jídlu. Pravidlem je také suchý a dráždivý kašel. Malé děti mohou zvracet, trpět průjmem, křečemi. Každý rok vyvolává chřipku jiný typ viru, protože chřipkové viry se množí.
Chřipka odeznívá zpravidla po 10 dnech.
Jak bylo řečeno, nachlazení i chřipku způsobí především viry, které se uchytí na sliznici nosu či krku a přecházejí do horních cest dýchacích a mohou přejít i do plic. Tato onemocnění se objevují hlavně v zimních měsících, především od října do dubna. V tomto období se totiž snižuje hlavně vlhkost vzduchu v bytech topením a dochází k vysušování nosní sliznice. Mezi preventivní opatření patří tedy zajištění dostatečné vlhkosti v bytech. Jsou vhodné různé typy zvlhčovačů nebo stačí, když na radiátor dáme kastrůlek naplněný vodou, případně mokrý ručník položený na radiátoru. Důležité je také otužování dítěte, se kterým je vhodné začínat již od útlého dětství, ale pomalu, a pozorovat reakce dítěte. Samozřejmostí je pak v rámci preventivních opatření denní podávání vitamínů a to nejlépe v přírodní formě, tedy ovoce, zelenina.
Kdy navštívit lékaře a co dělat?
U novorozenců a malých kojenců je vhodné navštívit lékaře vždy, když se objeví již první známky možného nachlazení. Vždy je vhodné vyhledat lékaře, když je dítě apatické,nic ho nebaví, nemá chuť k jídlu a nejí, když má horečku nad 38°C déle jak 2 -3 dny. Pokud je horečka nad 39°C, pak je vhodné vyhledat lékaře co nejdříve. Lékaře vyhledáme pokud se stav dítěte nelepší po 3 dnech domácího ošetřování. Lékaře vyhledáme také pokud barva výtoku z nosu je zažloutlá, zelená nebo nahnědlá, nebo když si dítě stěžuje na bolesti na prsou a je dušné. U bakteriálních typů zánětu lékař naordinuje dítěti antibiotika. Na virové infekce antibiotika nepůsobí. Tady je základem klid na lůžku, dostatek tekutin, hlavně bylinkových čajů, a ovoce a zeleniny. Pokud má dítě rýmu, nutíme ho sami co nejčastěji smrkat, aby nedošlo k postupu zánětu do vedlejších dutin nosních. U kojenců a dětí, které se neumí ještě sami vysmrkat, používáme (ale s rozvahou a opatrně) nosní odsávačky. Při teplotě podáváme léky, které snižují teplotu. U malých dětí jsou jistě vhodnější léky ve formě sirupů, které mají i příjemnou chuť. Na kašel může lékař naordinovat léky proti kašli, tzv. antitusika. Zásadou tady je, že není dobré úplně tlumit suchý kašel, ale je nutnost, aby se tento kašel změnil na vlhký, kdy dítě začne vykašlávat. Proto ordinování léků na kašel ponechte na lékaři.
Rovněž používání přípravků na rýmu má svá omezení. Může totiž dojít k návyku na nosní kapky, a to při dlouhodobém nebo velmi častém užívání.Nosní sliznice si vlastně zvykne a jsou pak velké problémy s vysazením a rovněž se také nedostavují očekávané účinky. Takže nosní kapky užíváme maximálně týden. U novorozenců a kojenců je vždy vhodnější poradit se s lékařem o užívání jakýchkoliv léků.
Napsal/a: Iveta Pešková
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)
Nám na nachlazení a kašel posledně výborně zabral sirup z cibule.
Jinak syn, co začal chodit do školky, tak jsme nasadili Preventan Junior na imunitu. A opravdu oproti jiným dětem moc nemarodí.
Probiotika dětem také občas dávám, dřív, když braly antibiotika a po jejich léčbě, nebo když mají žaludeční problémy, musím říct, že tento rok se opravdu drží, protože jsme začali užívat sirupek Stopbacil, je vhodný pro děti od tří let, tak ho může mladší ze školky, i starší ze školy a nasadím ho vždy hned, když se děti necítí dobře, jsou unavené, cítí „něco“ v krčku, díky Stopbacilu se ty bacily fakt stopnou a žádná nemoc se nerozjede, fajn je, že obsahuje čistě jen hodně bylinek, proto má dobrý účinek a bereme ho i my s manželem
A tyhle probiotika se můžou užívat i dlouhodobě?Já takovou doktorku nemám, co si většinou nenajdu sama na internetu nebo mi neporadí kamarádky,tak od ní se nic nedozvím.Asi ji budud muset brzo změnit.A od kdy se tenhle junior může používat?
Zdravím. Podle mě jsou jednoznačně lepší probiotika. Naše malá nastoupila v září do školky a prakticky celou druhou polovinu doma proležela. Myslela jsem, že to přejde, jenže v říjnu lehla znovu a mezi tím měla pořád rýmu. Tak jsem se ptala doktorky, aby mi něco poradil na imunitu. Ta mi řekla, že se teď hodně kupuje biopron junior. Že si to maminky chválí. Tak jsem to vyzkoušela a musím říct, že to pomohlo. Jasně sem tam má rýmu, ale nemocná od té doby ještě nebyla a za to sem hrozně ráda. Hlavně teď, když jsou ty chřipky !!
Pro děti jako dělaný! Já si ho dávám tak 3x denně (no někdy častěji, protože mi chutná) a zabere mi většinou první, max druhý den, na jakýkoli kašel.
Hanzlíci,za jak dlouho zabírá jitrocelový sirup? Je na suchý nebo na vlhký kašel?Je i pro děti?
Aladin10: na kašel. Já ho baštim i když mě začne bolet v krku a taky ok.
Moje dcera je také stále nemocná od doby co začala chodit do školky.
Teď jsem tu četla,že je velmi dobrý jitrocelový sirup,na co pomáhá?
Ja bych chtela davat Marusce neco na prevenci,aby na tohle nachlazeni a rymy tolik netrpela,ale nevim po cem sahnout.Jestli vzit probiotika nebo echynaceu?Co myslite ze bude lepsi nebo spis bude vic ucinne?Ted bych potrebovala neco na zbytek zimy a pak az na podzim,az bude nastupovat do skolky.A z toho mam dost strach,protoze je vazne dost nachylna na nachlazeni a v tom kolektivu deti,nevim co to s ni bude delat
Pokud jsou děti nachlazené,tak nejčastěji sahám po jitrocelovém sirupu a na rýmu používám sprej do nosu od vincentky.Řekla bych, že to zabírá nejlíp a vyjde mě to 3x levněji než spreje, které se prodávají v lékárnách.Jinak teď dávám jako prevenci biopron probiotika,aby jsem nachlazení předcházely.Zatím je to měsíc,ale nachlazení se nám vyhýbá,tak snad to bude pokračovat i dál 🙂
Dcera si nosila rýmu a kašel ze školky každou chvíli. Kamarádka mi doporučila, ať vyzkoušíme pastilky na imunitu Herbalmed, že jejím dětem pomohly a navíc jsou přírodní, z bylinek. Tak je teď malé taky kupuju a musím zaklepat, že nachlazení se nám už pár měsíců zdařile vyhýbá. A navíc jí nevadí ani chuťově, cucá je jak bonbóny.
Můj syn měl často rýmu, bolelo ho v krku a to se opakovalo zhruba co měsíc. Už mě to opravdu nebavilo a ho taky..pořád jsme byli doma a do školky nemohl. Doktorka mi doporučila at mu koupím Imunit Hlívu ustřičnou mickey. Skvěle to zabralo, preventivně mu ji dávám pořád, chutná mu a sbírá i dárečky které tam jsou přibalené. Od té doby je v pohodě..
tak to je pro nás zrovna aktuální článek. Eliška má všechny zmíněné příznaky pro chřipku. Jen rýma odezněla a na bolesti na prsou taky nedošlo (zatím).
dneska z ní nečekaně vypadlo, že na šli na školkové procházce rampouch a tak ho ochutnaly. ( sama ví, že je plný špíny a bacilů, jenže jedna holčička ve školce je konzumuje dost pravidelně,…no a proč to tedy taky nezkusit že, …paní učitelka na to nic neříkala…)
musím říci, že se držela docela dlouho, než na ni něco takového dolehlo. už asi 14 dní chodí ze školky promáchaná jako by se koupali v potoku. řeknete že není sníh, my tu nějaké zbylé špinavé kopce sněhu máme pořád a tak proč by se děti nevyřádily.
Mobile Sliding Menu