Moje bylinková zahrádka

Bylinky jsou od nepaměti nepostradatelným pomocníkem člověka… už nejstarší civilizace je používaly k léčení různých nemocí a neduhů, jako účinnou prevenci, k vaření jako koření, ale také k různým rituálním účelům…
Tohle všechno já určitě nepraktikuji, ale vzhledem k tomu, že mám konečně vlastní zahrádku, jsem jim přece jen tak trochu propadla 🙂Jelikož jsem si o nich ledacos přečetla a o jejich blahodárných účincích jsem se přesvědčila nejen na sobě, ale i na široké rodině, začala jsem tak zlehýnka mátou a měsíčkem lékařským. Pak jsem k nim přidala heřmánek, levanduli, šalvěj, rozmarýn… a snad budu ještě pokračovat. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s těmito „přírodními medikamenty“.

Máta je úžasná bylinka na jakékoliv žaludeční a střevní potíže – stačí vypít trochu vlažného neslazeného mátového čajíku a člověku se hned o poznání uleví – to jsem si vyzkoušela mnohokrát na sobě i na dětech. Pro tento účel je lepší sušená máta. Sběr listů k sušení je nejlepší ještě před tím, než bylinka začne nakvétat.

Heřmánek a měsíček lékařský mají podobné dezinfekční účinky a doslova čarují – v létě vařím z obyčejného vepřového sádla a květů těchto bylin mast – není složitá na přípravu, ale využití má velmi široké – od drobných řezných ran, popálenin, odřenin až po rozpraskané a miminkem rozkousané bradavky. V lednici vydrží bez úhony několik měsíců a účinky se projevují doslova za pár hodin.
V létě také často vařím čaj – hrst květů heřmánku a hrst listů máty opláchnu, zaliji vroucí vodou a nechám 20 minut louhovat – výsledný čajík pak popíjíme celá rodina. Je výborný – nejen že má lepší barvu než tentýž čaj ze sušených bylinek (je krásně zlatozelený), ale i chuť je odlišná – není hořký, je lahodný, voní nejen po bylinkách, ale lehce i po citronu. S chutí ho vypijí i děti.
Květ měsíčku lékařského (a také listy kontryhele) jsou výborné při ženských potížích – uvolňují svalstvo a tlumí bolest.

Levandule je krásná voňavá bylinka, která se používá v přírodní kosmetice, sušená se používá k odpuzování molů, její vůně podporuje sladké usínání, takže se dává i do bylinných polštářků. A je opravdu nádherná a dekorativní – kdo by neznal úžasné fotky fialových provensálských lánů 🙂

Šalvěj je velice účinná bylinka při bolestech – zubů, břicha, tlumí výrazně bolesti v krku a často se používá k výplachům ústní dutiny.
Podobně majoránka – z té se také vaří účinný čaj při nachlazení – a obě bylinky jsou skvělé jako koření k různým pokrmům.
Také nedám dopustit na bazalku – nádherně voní a skvěle chutná na rybách, k pokrmům z rajských jablíček, ve špagetách, na pečená masa. Podporuje trávení a je velmi zdravá. A protože můj muž a dva mí synové ji nemají rádi, mám jí víc pro sebe 😉

Na začátku léta také sbíráme lipový květ – sbírá se kvítek s přilehlým listem. Pak jej zvolna sušíme na zimu. V kombinaci s medem (jako čaj) neznám lepší přírodní lék na odkašlávání.

Rozmarýn – výborná bylinka k pečeným rybám a masu – a libeček, kopr, petrželku, pažitku – ty vám jistě nemusím představovat. Nejsou jen výborným kořením do pokrmů, ale také všechny podporují trávení a obsahují hromadu vitamínů.

A když už jsem u mé domácí „bylinkárny“, nemůžu nezmínit smetánku lékařskou neboli obyčejnou pampelišku – když na jaře vyroste tráva, máme zahradu jako sluníčkovou louku. Pravda, jako zahrádkáři mi opravdu vadí, když se peru s půlmetrovými kořeny tam, kde se mi to ale vůbec nehodí… ale poctivě každé jaro s dětmi sbíráme žlutá kvítka a já z nich pak vařím pampeliškový med. On je to spíše sirup, víceméně tekutý, ale chutná skvěle a je to úžasný lék do čaje při nachlazení, bohatý na vitamíny.

A na závěr – lidová moudrost babiček praví, že proti bolení stačí sníst jeden květ sedmikrásky denně. Nevím, co je na tom pravdy, ale touto moudrostí se řídíme a oďobáváme naši zahrádku :). Několikrát jsem viděla v kulinářských časopisech sedmikráskami posypaný dort nebo jarní salát. Proč ne – podporují trávení, jsou zdravé na játra a čaj z jejich květů je také účinný při kašli.

Kopřivy ráda nemám – ale mlaďounké beru na milost 🙂 – o Velikonocích je dávám spařené do nádivky, jejich výluh je velmi výživný k oplachování vlasů a čaj z listů kopřiv čistí organismus.

A pokud vás zajímá, jak si některé z uvedených bylinek vypěstovat – není to vůbec nic složitého. Heřmánek a měsíček na jaře vysévám ze semen (koncem léta se rády vysemeňují, takže mohou na jednom místě přetrvávat dlouho), pak jen zpočátku trochu přihnojím a podle potřeby zalévám. Pak až do sklizně nedělám nic 🙂 Takže bylinky jsou opravdu přírodní, čisté a navíc měsíček ve váze rozzáří pokoj jako sluníčko. Levanduli a bazalku je lépe koupit v zahradnictví předpěstovanou. Bazalka je letnička, ale levandule trvalka, takže při správné péči se rozrůstá. Šalvěj jsem vysévala ze semen, ale je to také trvalka – takže je slabounká jen v prvním roce, pak už roste krásně. Jen malá rada- bylinky mají v drtivé většině rády sluníčko.

Tolik mé zkušenosti s bylinkami – a opravdu, je dobře, že pro tohle kvítí slunce svítí 🙂

Článek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing.