Milia u novorozenců

Rubrika: Onemocnění a léčba, Péče o miminko

Čerstvý novorozenec má velice jemnou pokožku, která je náchylná na vnější prostředí, a proto miminka často trpí kožními chorobami. Jedním z důvodů je právě porod, a sice změna prostředí, ve kterém se pokožka nachází. Před porodem bylo miminko v absolutně čistém milieu (prostředí), a to se jeho narozením radikálně změnilo. Jednou z kožních nemocí, která miminka postihuje, je milia. Tato nemoc není u novorozenců nic neobvyklého.


Pamatujte, že čerstvě narozená miminka jsou náchylná i na prací prášek, ve kterém perete oblečení, na aviváže, pleny, kůži podráží i moč a stolice. V neposlední řadě pokožku mohou rozdráždit krémy, kterými se snažíte jejich pleť ošetřit.

Jak miliu poznáte a kdy dítě postihuje

Kožní vyrážka se objeví u novorozenců zpravidla bezprostředně po porodu, popř. maximálně do tří týdnů věku miminka. Na obličeji, zejména na čele, tvářích, bradě a nosu se objevují malé bílé až nažloutlé pupínky, zpravidla se jich objevují desítky ve skupinách. Přibližně 1–2 milimetry velké cysty, které jsou naplněné rohovinou, se ukrývají pod povrchem kůže. Okolní pokožka není zarudlá a ani nemocná. K dalším novorozeneckým kožním nemocem patří seborhoická dermatitida – šupinky, které se olupují z kůže ve vlasech novorozence. Postihuje od 30 do 50 procent novorozenců.

Léčba nemoci a ošetření pokožky

Tato nemoc odezní stejně tak, jak přišla – sama. Milia zmizí během několika týdnů (přibližně do čtyř týdnů od prvních příznaků), a to bez trvalých následků. Kůži pečlivě myjte vlažnou vodou a masírujte ji krémy pro novorozeňata. Dbejte na to, aby krém byl neparfémovaný, určený pro miminka a nedráždivý. Základem je, aby pokožka volně dýchala, nezapařovala se a byla čistá. Pupínky v žádném případě nemačkejte, a to z několika důvodů. Tím prvním je, že mačkání léčbu neurychlí, za druhé se pupínky mohou zanítit a způsobit infekci, a miminko by muselo dostávat antibiotika, a na závěr tento způsob ošetření bude pro miminko zbytečně bolestivý. Proto se této metodě, která léčbě nepomáhá, vyhněte.

Babské rady na závěr

Ošetřování lihem nebo Jarischovým roztokem je zbytečné. Kůže novorozeněte je vysušená, roztok ji podráždí, a to zcela zbytečně. Milia odezní sama. Mateřské mléko, které se používá na obklady kůže, obsahuje vysoké procento tuku, a proto jej dobře supluje kvalitní krém a není potřeba kůži mlékem potírat. Tyto babské léčitelské rady jsou v případě novorozenecké kategorie spíše na obtíž. Vždy se poraďte s ošetřujícím pediatrem.

Jakou péči by měla mít novorozenecká pokožka?

Pro miminka je nejvhodnější pravidelná hygiena nedráždivými a neparfemovanými mýdly – ideální jsou emulze pro děti, které nebudou pokožku dráždit a mají adekvátní pH. Kůži ošetřujte oleji nebo neparfemovanými krémy s obsahem lipidů bez parabenů. Tyto přípravky zakoupíte v lékárnách, popř. v internetovém obchodě, který se specializuje na dětskou kosmetiku.

Článek připraven dermatologickým centrem CMCPraha
http://www.cmcpraha.cz/

Napsal/a: CMC Praha

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist