Mami, mě to bolí ! 2. část

Rubrika: Onemocnění a léčba

882301_a_boy_and_his_bearU starších dětí je již menší problém s tím, abychom zjistili daleko dříve a přesněji, co naše dítě bolí a jakou intenzitou. I když nám toto dítě může velmi výrazně pomoci, neznamená to, že ho bolesti můžeme zbavit ihned.

Jsou určité situace, které vyžadují přítomnost lékaře a mnohdy nasazení účinné farmakologické léčby. Znamená to tedy, že i v těchto případech může dítě svou bolest prožívat daleko déle, než jsme původně mohli předpokládat. Je zde tedy na místě nutná pomoc především matky dítěte, protože její přítomnost působí na dítě veskrze pozitivně. Dítě ví, že jeho nejmilejší osoba je mu na blízku a ví tak, že se na ní může spolehnout. Pokud bychom dítě v této situaci opustili, mohla by následovat i ztráta důvěry v nás, neboť dítě od svých rodičů očekává, že ho nikdy neopustí a vždy mu budou na blízku.

Nejčastějšími příčinami bolesti u dětí jsou bolesti hlavy, často způsobené prožíváním určitého stresu, přetíženosti, ale i únavou například z nadměrné aktivity. Nebezpečnou příčinou může být nedostatek potravy a pak především nedostatek tekutin, což může u dětí vést velmi rychle k dehydrataci organismu. Bolest hlavy ale může být způsobena například i některými očními poruchami či záněty nebo infekcemi různého původu.
Další častou příčinou jsou bolesti v krku a uší, nejčastěji způsobené různými virovými či bakteriálními záněty. Rovněž bolesti zubů u dětí nejsou výjimkou, způsobené zkaženými zuby nebo také při růstu zubů. Hodně dětí může také trpět bolestmi zad a vůbec pohybového aparátu, především v době růstu. Ani tyto bolesti bychom neměli podceňovat a říkat si, že takhle malé dítě přece záda bolest nemohou. Existuje spousta užitečných a vyzkoušených metod cvičení, při kterých dojde k velké úlevě od bolesti.
Rozhodně by se u dětí v žádném případě neměla podceňovat bolest bříška. Ta sice bývá velmi často způsobena nesprávnou stravou a jejím složením, nebo prostě přejedením, ale příčiny zde mohou být i jiné, závažnější, jako například různé záněty a podobně.

BOLESTI BŘICHA U DĚTÍ

Bolesti břicha u dětí mohou provázet celou řadu onemocnění a rozhodně by neměly být podceňovány.
Mezi příčiny bolestí bříška u dětí patří:

1. Úrazy, které jsou velmi častou příčinou a mnohdy jsou podceněny. Nezapomínejme, že projev poranění dutiny břišní se nemusí projevit ihned, ale třeba až za několik hodin! Většinou se jedná o bolest velmi krutou, bodavou. Následuje často po bouchnutí či kopnutí do břicha, pádem na tupé předměty atd. Pokud víme, k jakému úrazu došlo, měli bychom co nejdříve navštívit lékaře a nechat dítě prohlédnout.

2. Infekce, které se mohou objevit například po požití zkažené potravy, anebo vůbec obecně se s nimi často setkáme v letních měsících s požitím nevhodné stravy. Důležité je vyloučit otravu, například houbami. Tyto infekce jsou doprovázeny především průjmy, či zvracením. Proto se nesmí zapomínat nahrazovat ztráty tekutin, aby u dítěte nedošlo k dehydrataci organismu. Pokud průjem přetrvává déle jak 2-3 dny, je vhodné navštívit lékaře.

3. Infekce močových cest jsou u dětí také časté a doprovázené bývají právě bolestmi bříška, ale i častým nucením na močení. Opět nesmíme zapomínat na dostatečný příjem tekutin a navštívit lékaře, neboť tyto infekce by měly být přeléčeny, aby se předešlo různým komplikacím.

4. Zánět dutiny břišní, kdy nejčastěji se jedná o zánět slepého střeva. Vzhledem k tomu, že u tohoto onemocnění je diagnóza mnohdy obtížná, měli bychom s dítětem lékaře vyhledat ihned, když zvrací, má průjem, zvýšenou teplotu a stěžuje si na bolesti bříška. Uvedené příznaky ale nemusí tuto chorobu doprovázet vždy, někdy se objeví jen jeden příznak a podobně.

5. Neurotické projevy jsou častým důvodem bolesti břicha dětí navštěvujících školu. Bývají projevem takzvané dětské neurózy. Pokud se dítěti nechce do školy nebo se například bojí písemky a podobně, může si stěžovat na bolest bříška, ale klidně může i zvracet nebo mít průjem. V lehkých případech postačí klidné utěšení ze strany rodičů, v těžších případech je vhodné navštívit dětského psychologa.

6. Kolikovité bolesti břicha jsou nejčastější příčinou u malých kojenců, často do 3 měsíců věku. Prevencí je nechat dítě dostatečně odříhnout po jídle, pokud k nim dojde, pomůže například rektální rourka, fenyklový čaj, masírování bříška. Pokud by se ale přidaly teploty a zvracení, je nutné ihned vyhledat lékaře.

7. Zácpa se vyskytuje při poruše stravovacích návyků nebo u změn celkového režimu dítěte. Vhodné je zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, ovoce a zeleniny a nezapomínat na dostatečný příjem tekutin a pohybovou aktivitu. Pokud by se k zácpě ale přidalo zvracení či silné bolesti břicha, je opět na místě vyhledat odbornou pomoc. Každé dítě je v tomto směru individualita, některé dítě má stolici několikrát denně, jiné jednou po 3 dnech.

CO DĚLAT U BOLESTI BŘICHA

Nikdy nepodceňujte bolest břicha. Pokud se jedná o bolest způsobenou úrazem, ihned vyhledejte lékaře. Stejně vyhledejte pomoc u malých kojenců, pokud neměli stoličku a neodchází jim větříky ani po zavedení rektální rourky, dítě je velmi neklidné a silně pláče. Teplé obklady aplikujte pouze tehdy, pokud víte, že se jedná pouze o dietní chybu.
Obecně platí, že pokud dítě bolí bříško, nepodávejte žádné tekutiny ani potravu a v žádném případě nepodávejte léky proti bolesti. Maximálně můžete podat několik lžiček vlažného čaje. Dítě uložte do postele s mírně zvýšenýma nohama a zkuste se dopátrat příčiny bolesti. Pokud se přidají opět teploty, dítě je neklidné, zvrací, neodchází ani stolice či větry, nebo se vám nepodařilo vypátrat příčinu, vyhledejte raději lékaře. Nezapomínejte, že je lepší tuto pomoc vyhledat raději zbytečně než pozdě.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist