Léky z konopí budou možná „na pojišťovnu“

Rubrika: Onemocnění a léčba

Od roku 2012 nebo 2013 nebudou muset lidé s roztroušenou sklerozou nebo s Parkinsonovou nemocí, kterým užívání marihuany pomáhá překonávat problémy s nemocí spojenými, jejím pěstováním či nákupem porušovat zákon.


Chystá se totiž změna zákona, která užívání látek z konopí pro léčení umožní a konopí tak bude možné k tomuto účelu pořídit legálně. Nově by navíc měla být tato léčiva hrazena ze zdravotního pojištění. Předpokládá se zavedení obdobného systému jako v Izraeli, kde cena měsíční dávky vyjde asi na 5% nejnižšího příjmu. Tomu u nás odpovídá doplatek v řádu stokorun.
Pro srovnání – dnes lze legálně získat přípravek Sativex s obsahem konopí, ale jedna dávka stojí přibližně 12 tisíc korun, což značně snižuje dostupnost tohoto léku.
Užití konopí pro léčebné účely je nyní legální ve dvanácti státech. Vedle Izraele je to například i Kanada.
Kromě výše uvedených nemocí (roztroušená skleroza a Parkinsonova choroba) třeba i nechutenství při léčbě rakoviny či AIDS.
Pěstování v domácích podmínkách (a tím neregulovaná léčba) bude ale i nadále ilegální. Není zatím jasné, zda bude konopí pro léčebné účinky dováženo za zahraničí, například z Nizozemí, nebo se bude pěstovat v ČR.
Bude také třeba zákonem určit, který lékař a komu bude moci léky s konopím předepsat. Případně, který specializovaný lékař schválí léčbu konopím s tím, že pak už bude moci lék na základě tohoto doporučení předepsat jakýkoliv lékař.

Více informací k tématu získáte zde.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Už loni jsme se těšili, že zákon bude platit od 1. ledna 2012 a najednou nás překvapilo, že se o něm znovu hovoří, ale ještě ani nemá definitivní podobu. Buď jsme všichni špatně poslouchali, nebo to dopadlo jako všechno v našem státě…v každém případě doufám, že už se to konečně někam pohne, abych nemusela začít nelegálně pěstovat konopí ve skleníku:-)

 • Anonymní

  Taky doufám, že se to konečně pohne a snad co nejdřív….
  Markittka.P

 • Padmé

  Děkuji za článek.
  Osobně se domnívám, že lidé takto vážně a často nevyléčitelně nemocní si zaslouží jakoukoli účinnou pomoc a úlevu od potíží, které provázejí jejich onemocnění.
  Jsem zcela jednoznačně „pro“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist