Laryngitida je zánět hrtanu provázený otokem, zúžením hrtanu (laryngu) a typickým štěkavým kašlem a chrapotem. Onemocnění se objevuje převážně u dětí předškolního věku, později jen vzácně…

Co je třeba vědět?
Laryngitida je způsobena respiračními viry. K léčbě se většinou nepoužívají antibiotika (pokud nepřistoupí sekundární bakteriální infekce dýchacích cest).
Obvykle se příznaky objeví náhle v nočních hodinách.
Laryngitida se často objeví po běžném nachlazení.
Onemocnění obvykle brzy reaguje na domácí léčbu.
Kdy hledat pomoc?
Kontaktujte lékaře, pokud:
– níže uvedená domácí léčba není účinná,
– je dítě dušné (dýchá těžce, povrchně, rychleji, usilovněji),
– má teplotu nad 39 °C,
– nechce pít, polykat a zaujímá pouze polohu vsedě,
– chrapot trvá déle než týden.
Příznaky:
Štěkavý, suchý kašel.
Ztížené dýchání, hlavně nádech, pískot při nádechu.
Horečka.
Chrapot, ztráta hlasu.
Příznaky nachlazení: rýma, slzení očí atd.
Léčba:
Vlhký, chladný vzduch: dítě necháváme 15–20 minut dobře oblečené při otevřeném oknu.
Vlhkými prostěradly obložíme lůžko dítěte.
Při teplotě nad 38 °C podáváme paracetamol (Paralen) nebo ibuprofen.
Pokud se stav nelepší a dítě je dušné, volejte pohotovost.
vydal Portál, 2005
Napsal/a: Hart Einzig
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)
taky jse dostali doporučený Curenzym na laryngitidu, docela to zabralo, syn se vylízal z opakovaných zánětů a nejsme na ORL pečení vaření
Opakující se virózy. které chytají děti hlavně ve školce, můžou vést i ke kataru dýchacích cest. My se dostali nejdál k zápalu plic, a to z obyčejné virózy. Opakovaně jsme je léčili klasickým způsobem a po dvou zdravých týdnech přišla nemoc nová … Nasadili jsme imunokúru, konkrétně APO curenzym, a zatím nelituju. Samozřejmě doplňujeme celaskonem a pyridoxinem…
Káčo, díky, já si říkala, co to je ten Heamophilus…. Nějak mi to nic neříkalo – naštěstí… Děkuji
Já bych dodala jen pro zajímavost – ještě v nedávné době se matky malých dětí mohly obávat jednoho podobného, ale ještě závažněji probíhajícího a někdy opravdu nedobře končícího onemocnění – tzv. epiglotitis (zánět příklopky hrtanové) – projevovalo se to v hrubých rysech obdobně, ale přece jen nějaké rozdíly tam byly (klasická „rozdílová tabulka“ v učebnicích pediatrie) a hlavně bylo toto onemocnění bakterálního původu – čiliž v léčbě se nasazovala hned antibiotika – před několika lety se začalo proti tomuto onemocnění (resp. proti jeho původci – bakterii Haemophilus infuenzae sérotyp b) povinně očkovat – očkovací látka je přidána k původní trivakcíně „záškrt + tetanus + černý kašel“…takže nyní se očkuje tetravakcínou „záškrt + tetanus + černý kašel + infekce vyvolané H. influenzae“ (najdete v každém současném očkovacím kalendáři)…a zase o starost méně:-)
Mobile Sliding Menu