Kouzlo aromaterapie

Šla jsem po vůni, co se linula po chodbě. Vstoupila jsem do dveří, kde se mi aroma zdálo nejsilnější. A tam mě ta vůně úplně objala, vzala mě přímo do náruče, jako máma, co si k sobě bere své děťátko. Bylo to neuvěřitelné, ve zlomku vteřiny jsem byla malá holčička, co běží rozkvetlou loukou bosa. Slunce mi svítí na zlatavé vlásky, mám plnou náruč třezalky a v kapsičce u zástěrky s beruškami natrhané žlutavé kvítky divizny, která se tyčila snad až do nebe. Utíkám, abych všechen poklad dala své milované babičce. Usušíme je na půdě a až budou podzimní plískanice, uděláme z nich třeba čaj.

Takhle nějak mne aromaterapie zastihla v mém dospělém maminkovském věku na chodbě jednoho mateřského centra. A já jí úplně propadla. Proč? Dnes už to vím. Bylo to hned několik souher náhod najednou. Zafungovala nádherná vzpomínková úroveň z dětství. Zrovna jsem se tak trošku hledala. Byla jsem vyřízenou mámou dvou krásných dětí, ale bez jakékoli vyhlídky na zapojení svých mozkových závitů rozumným směrem. Ta voňavá informace mě však nastartovala natolik, že jsme si vzpomněla, jak je tento svět krásný za pomoci bylinek. A co teprve, když pohladíte tímto dotekem své dítě nebo ustaranou ženu – to se potom dějí kouzla. Ten okamžik z vůně mi začal měnit běh života, o mojí budoucnosti bylo náhle rozhodnuto.

Vítej ve světě vonných esencí

Když jsem se začala o aromaterapii zajímat hlouběji, byla jsem udivená, co všechno lze dělat s přírodními silicemi. Kolik zázraků může jedna kapka esence udělat. Vyvede vás z těch všech starostí okolo domácnosti a okolo práce, okolo partnera, okolo sousedky, která se přijde vypovídat ze svých starostí. A kde máte pak nabrat nějakou sílu a radost vy sama?

Nebo esence co zklidňují. Ztiší ty naše rarášky, co jsou jak andílci, když už hluboce oddychují v peřinkách, ale dostat je do postýlky v rozumnou dobu, to je přímo zázrak!
A také nás olejíčky dokážou ponechat v rozumné „poloze“, takzvaně nás zastagnují. Lépe se pak soustředíme a dokážeme udělat spoustu věcí.

Aromaterapie mne velice rychle přesvědčila, že je nezanedbatelným pomocníkem v běžném životě. Hlavně směrem k dětem – alternativní, voňavá a účinná.

Začátky jsou těžké….

Na aromaterapii mám sice papír, takže jsem způsobilá se jí zabývat. Ale nečekala jsem, že existuje tolik překážek. Jednou z nich je třeba reklama, která propaguje hlavně chemické výrobky. Dalším problémem bylo to, že nejsem nadnárodní společnost, která má k dispozici miliony korun. Přesto jsem se nenechala odradit, protože aromaterapie je úžasná a šetrná jak k nám, tak k přírodě.

Začala jsme dělat přednášky pro maminky, které jsou tématicky zaměřené (např. na imunitu, na bolest hlavy, bolest zad anebo na nachlazení). Je krásné provonět aromalampou celou místnost setkání a navazovat přátelství, která se snoubí s vůněmi. Ženy na chvilku vypustí všední rutinu a myslí také na sebe. Pomalu opouští své starosti, aby se povznesly někam daleko a začnou si užívat aromaterapie. Rozkvetou jako ta jarní louka, láskou se jim naplní srdce, pláčem uvolní nasbíraný stres. Vše je v tu chvíli dovoleno, nic není špatně.

Co je to vlastně aromaterapie ?

Co se pod tím názvem skrývá? Již ze samotného pojmu aromaterapie je vidět, že se v rámci tohoto oboru setkáváme s vůní. Aromaterapie pracuje se silicemi, které jsou získávány z aromatických siličnatých rostlin. Z historie je zřejmé, že naši předkové si byli dobře vědomi léčebného působení rostlin, jejich extraktů a pryskyřic. A tyto rostliny, které kromě léčebného působení, nabízely také svou krásnou vůní, zcela logicky stály v popředí zájmu všech, kdo s bylinami pracovali.

V oblasti dnešního Orientu byly aromatické léčivé rostliny používány již asi před 5000 lety. V dnešní době můžeme však naštěstí čerpat z poznatků, které shromáždily snad všechny národy světa. Bylo by nemožné najít kulturu, která neužívala léčebných sil obsažených v bylinkách. Z dokladů starých kultur Sumerů, Asyřanů, Egypťanů, Řeků, Římanů a mnoha dalších poznáváme, jak velké bylo vědění o léčivých schopnostech rostlin a z nich získaných extraktů.

Rostlinné silice patří mezi látky aromatické. Využívají se ve velké míře v kosmetickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu a dalších oborech. Aromatické látky působí na čichové nebo chuťové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně nebo chuti. Podle druhu použité silice působíme na různé orgány v těle s různou intenzitou a tím vyvoláváme určité žádoucí účinky.

Ne vše, ale má příznivý vliv. Některé rostlinné silice obsahují látky , které se projevují různým stupněm jedovatosti – toxicity. Silice, které obsahují tyto látky, se potom nepoužívají vůbec nebo jen omezeně. Aromaterapeut dokáže dobře poradit a zná rizikové faktory a kontraindikace v aromaterapii.
(výtažek z knihy Praktická aromaterapie, autoři Barbara Nováková a Zbyněk Šedivý)

Pozvání

Aromatické látky mohou výrazně ovlivňovat naši psychiku, ale mnoha lidem, zvláště těm, kteří žijí ve velkoměstech, je upřena možnost běžně se z přírodních vůní těšit.
Ráda bych vás pozvala na svoje přednášky o aromaterapii. Dozvíte se, jak přírodním způsobem pečovat o sebe a své nejbližší, hlavně o děti. Řekneme si, jak důležité je se pohladit a dosytit matrici ženství v nás. Vše je propojeno s „ochutnáním“ vonných olejů a v některých blocích si jako laskominu uděláme malou masáž. Obohatíme se vašimi životními postřehy, příběhy a důležitými dotazy.

Aktuální termíny a témata přednášek  najdete na mých stránkách www.sonka.napady.net.

Autorka vede na serveru VašeDěti.cz poradnu Aromaterapie. Pozvánky na její přednášky a semináře najdete v našem kalendáři akcí v kategorii „Přednáška, beseda“.