Když se jídlo stane jedem

Rubrika: Onemocnění a léčba

1205290_table_with_food_2K teplým dnům roku patří v oblasti zdraví i nejrůznější nemoci, kterým počasí plné sluníčka naprosto vyhovuje. Jednou z těch nejčastějších, jejíž výskyt se soustředí ve většině právě na toto období, je salmonelóza. Nemoc, která nejen pro děti znamená vysoké nebezpečí.

Salmonelóza je vcelku časté infekční onemocnění, ročně se u nás nakazí několik tisíc lidí. Na její následky pak zemře ročně i několik lidí. Není výjimkou, že mnohdy probíhá jako epidemie. Typické jsou potom pro její výskyt například školní jídelny, zdravotnická zařízení, předškolní zařízení atd.

Výskyt salmonelózy má stoupající tendenci od roku 1952, dalo by se říci, že jednou za čas se objeví epidemie, jako například v letech 1981, 1989 či 1995.

Salmonely jsou velice odolné bakterie

Salmonely patří do skupiny gramnegativních anaerobníchtyčinek, čeledi Enterobacteriacae. Enterobakterie jsou nejrozsáhlejší skupinou uvedených tyčinek, vyskytují se na celém světě.

Rod salmonella se rozděluje na více jak dva tisíce typů. Jejich označení se řídí podle antigenů, resp. rozdělení do skupin.

Salmonely jsou velice silně odolné proti vlivům zevního prostředí, mohou se vyvíjet i tam, kde nemají kyslík, budou si libovat v prostředí plném vlhka, nebo naopak odolají vyschnutí a přežijí i ve zmrazeném stavu. Přesto jsou věci, poměrně jednoduché, které je dokážou zničit kyselé prostředí, teplota nad 70°C a dezinfekční prostředky, které si koupíme v jakékoli drogerii.

V naší republice patří k nejčastějším několik sérotypů salmonel, z toho první místo zaujímá salmonella enteritidis.

Příznaky
Nejčastějším klinickým obrazem uvedeného typu je gastroenteritida. Ta se projeví přibližně za 10 hodin od chvíle, kdy jsme požili nějakou závadnou potravinu. Salmonely pronikají žaludkem, a i když jsou v určité míře ničeny kyselým žaludečním obsahem, dostávají se do tenkého střeva, kde se zdárně pomnožují. Mohou se dostat i do krevního oběhu, za určitých podmínek.

– nevolnost
– zvracení
– bolesti břicha
– může být horečka nad 39°C
– průjem (bez tenesmů), který může často obsahovat hlen a krev

Onemocnění salmonelózou trvá 1-3 dny, jejich vylučování ale může přetrvávat i několik týdnů.

Ohroženy jsou především děti, starší osoby a lidé se sníženou imunitou, rovněž tak osoby trpící dalšími onemocněními, kdy salmonelóza může probíhat v těžších formách, například tyfoidní.

Nejvíce vnímavé jsou pak hlavně děti nedonošené a novorozenci, kojenci a staří lidé, kteří mají jiné základní onemocnění (postačí například vředová choroba). Jak vyplývá, vnímavost se odvíjí jednak podle věku, dále podle stavu imunitního systému a s tím souvisejícím možném oslabení přirozené ochranné bariéry, ale vše také závisí i na sérotypu salmonelózy a množství infekční dávky.

Nebezpečí salmonelózy spočívá hlavně v dehydrataci, která nastupuje velice rychle. Pokud dojde k jejímu rozvoji, rozvíjí šokový stav.

Zdroje nemoci
Zdrojem může být jak zvíře, tak člověk.
Na prvním místě je třeba jmenovat tolik oblíbenou drůbež, a to tu, kterou kupujeme mraženou. Rovněž vajíčka mají své skryté nebezpečí především, pokud je budeme požívat ve stavu syrovém. Pozor ale i na volská oka, domácí majonézy apod. Vejce je nutné předem vždy tepelně upravit.
K dalším rizikovým potravinám patří syrové maso a všechny potraviny, které nejsou zpracovávány za vyšších teplot (tlačenky, sekaná, jitrničky, paštiky, játrovky, ale i salámy atd.)

Pokud máte rádi cukrářské výrobky, pak vězte, že i tam se skrývá nebezpečí, hlavně u těch, které řadíme do skupin nedostatečně tepelně opracovaných bílků a žloutků (žloutkové věnečky, krémy, polevy….)

Pozor si dejte i na potraviny, které mají uplynulou záruční dobu – má jistě své opodstatnění.

No a konečně je nutné varovat před špatným zpracováním potravin, resp. si dejte pozor na syrovou zeleninu, abyste ji při jejím zpracování nedostali do kontaktu například s vajíčky, včetně jejich skořápek.

Upozornění – nikdy nepoužívejte k přípravě jídel maso a jiné potraviny, které byli opakovaně zamraženy!

Inkubační doba
Nejobvyklejší je doba mezi 12 – 36 hodinami, někdy se mohou příznaky objevit již po 6ti hodinách, či do 72 hodin. Aby se objevili do doby šesti hodin, musí jít o velmi vzácný případ.

Diagnózu salmonelózy stanovujeme pomocí mikrobiologického vyšetření stolice. Postačí výtěr z konečníku, který si můžeme udělat i doma a poté donést k lékaři či do laboratoře (na výtěr je třeba použít speciální štětičku uchovávanou ve speciálním obalu).

Jak dlouho roznášíme infekci
Období nakažlivosti trvá po celou dobu průběhu nákazy. Zda šíříme infekci dále, závisí především na tom, jak rychle se vylučuje z těla. To je faktor velice proměnlivý, obecně lze říci, že období nakažlivosti trvá v době od několika dnů až po několik týdnů.

Co se týče chronických bacilonosičství, jedná se o vzácné případy. V tom případě se může jednat o bacilonosičství bezpříznakové.

Léčba salmonelózy
Pokud jde o nekomplikovaný průběh, pak si vystačíme s domácí léčbou. Konzultace s lékařem ale není od věci, hlavně pokud jde o děti či těhotné.
V první řadě zahájíme boj proti dehydrataci, a to bez odkladů. Podáváme tekutiny ve formě čajů nebo minerálních vod bez bublinek. Pro děti (ale nejen pro ně) je možné v lékárnách zakoupit tzv. rehydratační roztoky, například Kulíšek. Jestliže je přítomno zvracení, podáváme tekutiny po lžičkách.

Nezapomeneme ani na dietu, ale tím není míněna hladovka, ta by k ničemu nevedla. Zavedeme tzv. šetřící dietu. Patří sem odvary z mrkve a rýže, podat můžeme i banány, různé suchary atd. Snažíme se doplňovat minerály, hlavně draslík a samozřejmě energii. Podat můžeme například roztok od firmy HIPP, který zakoupíme v lékárně.

K dalším jídlům přistupujeme uvážlivě a pomalu, podle zdravotního stavu, jako poslední zařazujeme mléčné výrobky a mléko.
Na průjem můžeme užívat z léků například tablety Endiaronu (jsou i další preparáty, s jejich výběrem poradí v lékárně).

Antibiotika, jak se někdy lidé mylně domnívají, v případech infekce salmonelózy nepomohou. V tomto případě mají nežádoucí účinek na přirozenou střevní flóru. Ty se podávají pouze v případech komplikovaných, či u jiných forem salmonelózy, například tyfoidní.

Prevence na prvním místě

Jako prevence funguje stokrát opakovaná hygiena. Tu dodržujeme jak v koupelně, tak v kuchyni.
Při přípravě potravin se staráme o čistotu všech používaných nástrojů, i pracovní desky, prkýnek atd. Nezapomínáme na důkladné omytí například syrové zeleniny před její konzumací.
V koupelně se staráme o důkladnou čistotu především WC. Pokud je v rodině infikovaný člověk, měníme co nejčastěji ručníky, kdy by každý člen rodiny měl mít svůj vlastní, ruce si umýváme častěji, každopádně vždy před jídlem a po použití toalety.

Každý případ salmonelózy zjištěný u lékaře podléhá hlášení na hygienickou stanici. Lidé, kteří pracují v potravinářství, mohou do práce nastoupit až při opakovaných negativních výsledcích mikrobiologických vyšetření.

Abychom se vlastní vinou s tímto nepříjemným onemocněním nesetkali, závisí především na nás samotných. Pokud budeme zachovávat určitá pravidla v hygieně a čistotě, hlavně pak co se týká kuchyně a přípravy jídel, pravděpodobnost nákazy se výrazně sníží. V tomto případě platí skutečně, že prevence je na prvním místě.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Hezky napsané, my zažili sestřičku salmonely, tzv. campylobacter je-juni, nikdy více! A to jsme se ještě dověděli, že máme slabší formu, pouze krev ve stoličce a nevolnost. Poté ještě 2x střevní chřipka. Je to už 2,5 roku a od té doby snad pokoj. Připisuju to i drahým a velmi silným probiotikům, které bereme ob den. A na tyto střevní potíže opakovaně sděluji, že nejlepším pomocníkem v tu chvíli je aktivní dřevěné uhlí, tzv. Čárkl (Carbofit). Vždycky mě i malou dostal z největších bolestí a průjmů!

  • Padmé

    Iveto, děkuji za článek. Souhlasím s tím, že prevencí se výrazně snižují rizika (u vlastního zavinění) – takže i Ty jsi přispěla… a to je dobře, mělo by se vědět a mělo by se číst…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist