Kdy pomýšlet na alergii?

Mnozí se domnívají, že alergie je nemoc. Ve skutečnosti je však pouze podnětem vyvolávajícím různé projevy. Ty se mohou objevit v oblasti dýchací (ORL nebo průdušky), oční, kožní, trávicí, nebo mohou být celkové, například anafylaktický šok. U téhož dítěte se může alergie projevit v oblasti dýchací i kožní, například astma a ekzém…Vývoj alergika
Kožní příznaky jsou často prvním projevem alergie – dítě má ekzém . Tento ekzém neboli atopická dermatitid a může souviset s potravinovou alergií (nazývanou též alergií na trofoalergeny). S přibývajícím věkem většinou kožní příznaky vymizí a alergie se začne projevovat respiračními obtížemi. Nejčastěji se jedná o kašel, „záněty průdušek s pískoty “, astma nebo opakované rýmy.
V tomto stadiu většinou zmizí alergie na potraviny a objevuje se alergie na to, co dítě vdechuje (alergie na vzdušné alergeny = pneumoalergeny). Hlavními vzdušnými alergeny jsou roztoči, pyly, vzdušné plísně , zvířata a švábi (viz dále příslušné otázky). Projevy alergií se vyvíjejí často nepředvídatelně; potíže mohou na několik let zcela vymizet a najednou se znovu objeví, aniž bychom tušili proč. A přesto i v klidovém období je alergie přítomna, pouze se navenek nijak neprojevuje. Je spící.

A pokud by to nebyla alergie?
Stejné příznaky jako má alergie (rýma, kašel…) mohou být vyvolány i jinými příčinami než alergickými (infekce , znečištěné ovzduší…). Ale pokud se dané potíže často opakují, je velmi pravděpodobnou příčinou alergie. Zda se jedná skutečně o alergii, objasní lékařské vyšetření. Přesná diagnóza je velmi důležitá, protože v případě alergií mohou správná léčba a režimová opatření výrazně omezit příznaky, nebo je dokonce zcela potlačit.

Když se stav komplikuje
Nemoc s alergickou složkou může být vyvolána i jinými faktory než pouze alergií. Například u téhož astmatického dítěte může být záchvat vyvolán alergií, poté virovým onemocněním, dráždivými látkami (smog, tabák ový kouř), námahou, emočními faktory nebo gastroezofageálním refluxem (tj. návratem potravy ze žaludku do jícnu při ochablém dolním jícnovém svěrači). Alergie může být jak dominující příčinou obtíží, tak zcela podružnou. Určení podílu jednotlivých složek je obtížné, a to tím spíše, že jejich význam se může v průběhu času měnit. Alergologické vyšetření se zaměřením na dobu trvání potíží umožní většinou podíl jednotlivých složek objasnit.

Kdy pomýšlet na alergii?

  • Opakované rýmy, záněty hltanu a středouší.
  • Dlouhodobě ucpaný nos.
  • Opakované záněty spojivek.
  • Opakované záněty hrtanu.
  • Dlouhodobý zánět dutin.
  • Kašel, recidivující zahlenění průdušek.
  • Astma, záněty průdušek s „pískoty“.
  • Kopřivky.
  • Atopická dermatitida nebo ekzém .
  • Anafylaktický šok.
  • Recidivující trávicí potíže.
    Jedná se o ukázku z knihy Alergie u dětí
    Portál, 2005