Kdy pomýšlet na alergii?

Rubrika: Onemocnění a léčba

894326_sneezeMnozí se domnívají, že alergie je nemoc. Ve skutečnosti je však pouze podnětem vyvolávajícím různé projevy. Ty se mohou objevit v oblasti dýchací (ORL nebo průdušky), oční, kožní, trávicí, nebo mohou být celkové, například anafylaktický šok. U téhož dítěte se může alergie projevit v oblasti dýchací i kožní, například astma a ekzém…

Vývoj alergika
Kožní příznaky jsou často prvním projevem alergie – dítě má ekzém . Tento ekzém neboli atopická dermatitid a může souviset s potravinovou alergií (nazývanou též alergií na trofoalergeny). S přibývajícím věkem většinou kožní příznaky vymizí a alergie se začne projevovat respiračními obtížemi. Nejčastěji se jedná o kašel, „záněty průdušek s pískoty “, astma nebo opakované rýmy.
V tomto stadiu většinou zmizí alergie na potraviny a objevuje se alergie na to, co dítě vdechuje (alergie na vzdušné alergeny = pneumoalergeny). Hlavními vzdušnými alergeny jsou roztoči, pyly, vzdušné plísně , zvířata a švábi (viz dále příslušné otázky). Projevy alergií se vyvíjejí často nepředvídatelně; potíže mohou na několik let zcela vymizet a najednou se znovu objeví, aniž bychom tušili proč. A přesto i v klidovém období je alergie přítomna, pouze se navenek nijak neprojevuje. Je spící.

A pokud by to nebyla alergie?
Stejné příznaky jako má alergie (rýma, kašel…) mohou být vyvolány i jinými příčinami než alergickými (infekce , znečištěné ovzduší…). Ale pokud se dané potíže často opakují, je velmi pravděpodobnou příčinou alergie. Zda se jedná skutečně o alergii, objasní lékařské vyšetření. Přesná diagnóza je velmi důležitá, protože v případě alergií mohou správná léčba a režimová opatření výrazně omezit příznaky, nebo je dokonce zcela potlačit.

Když se stav komplikuje
Nemoc s alergickou složkou může být vyvolána i jinými faktory než pouze alergií. Například u téhož astmatického dítěte může být záchvat vyvolán alergií, poté virovým onemocněním, dráždivými látkami (smog, tabák ový kouř), námahou, emočními faktory nebo gastroezofageálním refluxem (tj. návratem potravy ze žaludku do jícnu při ochablém dolním jícnovém svěrači). Alergie může být jak dominující příčinou obtíží, tak zcela podružnou. Určení podílu jednotlivých složek je obtížné, a to tím spíše, že jejich význam se může v průběhu času měnit. Alergologické vyšetření se zaměřením na dobu trvání potíží umožní většinou podíl jednotlivých složek objasnit.

Kdy pomýšlet na alergii?

  • Opakované rýmy, záněty hltanu a středouší.
  • Dlouhodobě ucpaný nos.
  • Opakované záněty spojivek.
  • Opakované záněty hrtanu.
  • Dlouhodobý zánět dutin.
  • Kašel, recidivující zahlenění průdušek.
  • Astma, záněty průdušek s „pískoty“.
  • Kopřivky.
  • Atopická dermatitida nebo ekzém .
  • Anafylaktický šok.
  • Recidivující trávicí potíže.
    Jedná se o ukázku z knihy Alergie u dětí
    Portál, 2005
  • Napsal/a: Dr. É. Bidat, C. Loigerot

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

    • Stará vojna

      Manželka byla v práci, mobily ještě nebyly, ale měli jsme státní telefon. Při ukládání věcí do sklepní kóje se tam objevila vosa. Nepodařilo se mi ji odehnat a právě, když jsem měl obě ruce zaměstnané, vlezla mi vzadu pod límec košile a dala mi tam žihadlo. Ucítil jsem bodnutí a takové naježení s teplem, které se rozlévalo po okolí, začal mi tuhnout vaz; stačil jsem se ještě vrátit do bytu. Sotva jsem zavřel dveře, ztratil jsem vědomí a padnul na zem, až mi zubní protéza vyletěla z pusy. Jak dlouho jsem v té divné poloze ležel, to nevím. Ale pak jsem z povzdálí zaslechl jemný hlásek mého tehdy tříletého vnuka, který u mne seděl na bobečku a volal „dědo, co tije?“ ručkou mne přitom hladě. Nějak jsem nemohl pohnout hlavou, ani se posadit, trvalo to dost dlouho, než se mi podařilo vstát a zavolat naši známou zdravotní sestru která se vnuka ujala a zavolala sanitu. Byl jsem ospalý, zablokovaný, svaly mne bolely, musel jsem si lehnout. Sanita mne odvezla do nemocnice, kde jsem dostal nějakou injekci, ale to už se mi dělalo lépe, takže mne na revers pustili domů. Musel jsem pár dní brát Dithiaden a pro každý případ mít ho stále u sebe. Byla to alergie na hmyz. Před několika dny mne zřejmě opět něco kouslo, vyrazila se mi po těle červenka, místy slitá do velkých pupenů, s místním ztuhnutím svalu, silné pocení a ospalost. Co čert nechtěl zrovna začínal prodloužený víkend a pohotovost daleko. Ten Dithiaden jsem už neměl, anžto mi nedávno z nákupního koše ukradli kabelku s doklady a lékem. Doma jsem vzal aspoň vnukův antihistaminový lék Zodac, mazal jsem se sprejem Panadol, chodil a spal nalehko a věřte – nevěřte po 3 dnech mi všechny známky alergie vymizely.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist