Jedovaté poznámky kamarádů (a kamarádek)

Rubrika: Onemocnění a léčba

505841_light_me_onZbývá ještě jeden velmi významný okruh: kamarádi a kamarádky. I jejich ironické poznámky mohou svým ostřím křehkou dospívající dívku zranit. Dívky se k sobě navzájem dokážou chovat s nepředstavitelnou krutostí…S nevinnou tváří vypouštějí zraňující střely typu „Nechci ti radit, ale v tom pruhovaném svetru vypadáš tlustá…“ Trefí se přímo do černého. Chlapci sice nejsou tak rafi novaní, ale uplatňují se spíš na poli sexu a dělají obhroublé narážky na dívčiny oblé tvary. Takové poznámky zvlášť těžce přijímají předčasně vyspělé dívky, jejichž tělo je ve srovnání s věkem o hodně napřed.
Tohle se samozřejmě odehrává mimo rodičovský dohled a oběť o takové hrubé šikaně nejčastěji ani nešpitne. Nicméně, pokud se vám o tom vaše dcera zmíní, zkuste jí pomoci vytvořit krunýř, který ji alespoň trochu ochrání před těmi nejostřejšími šípy. Je na první pohled patrné, že ve věku, kdy se přechod od party ke dvojici zdá téměř životně nezbytný, se člověk často bojí stavět na zadní ve strachu před vyvržením z party kamarádů. A tak raději skloní hlavu… Přesto dceři vysvětlete, že opravdové přátelství se neměří počtem kilogramů, které se objeví na váze. Měla by pochopit, že hrubost je často jen odrazem vnitřního napětí dívky nebo chlapce, které ji (nebo ho) obrací proti ostatním. Vyrovnaná dívka jen výjimečně cítí potřebu ponižovat svou kamarádku…

Dejte jí zbraně k sebeobraně

Pokud se budou agresivní poznámky opakovat, poraďte dceři, aby se vyrovnaně zeptala: „Proč mi to vlastně říkáš? Copak si myslíš, že mě moje tloušťka netrápí?“ Můžete se vsadit, že pak problém s posměváčkem zmizí. Nejlepší ochrana proti ošklivým poznámkám okolí, kterou byste mohli své dospívající dceři poskytnout, je však přenést na ni pozitivní představu o sobě samé. Pokud cítí, že ji rodiče mají rádi takovou, jaká je, bude pro ni jednodušší zachovat si odstup od ironických poznámek z jakékoliv strany – ať už má skutečně nadváhu, nebo ne. Nepodaří se jí sice, aby ji vůbec nezasáhly, ale neutopí se v nich. Začněte tedy tak, že si zakážete jakékoliv shazující poznámky o jejím vzhledu nebo stravovacích návycích… Pobouřené nebo chápavé pohledy jsou stejně výmluvné jako slova. Pravda, někdy je to těžké. Ale uvědomte si, že dobré návyky se budují pomalu. Jděte své dospívající dceři příkladem a vařte kaloricky lehkou stravu. Zkrátka pracujte s podvědomím: je to méně bolestné než ironické poznámky a rozhodně ve velké míře účinné!

Shrnutí

– V dospívání vyvolají ironické poznámky nebo kázání o správné váze hluboké rány v sebepojetí dívky, které jsou určeny. Má totiž kvůli nim dojem, že je zodpovědná za to, co se s ní děje. Výsledkem je pokles sebevědomí s důsledkem, že buď začne držet drastickou dietu, nebo se utěšuje jídlem.
– Rodič by si měl uvědomit, jaký je jeho vlastní vztah ke štíhlosti. Zraňující poznámky, které vysílá k dítěti, často maskují jeho osobní složitý vztah k (nad)váze. – Pokud si to uvědomí, přestane přenášet na svou dospívající dceru své vlastní problémy.
– Měli bychom se soustředit ne na komentáře k dceřiným stravovacím návykům, ale spíše na jinou oblast.
– Například na význam sdílení jídla a jeho rozdělování mezi spolustolovníky.
– Pokud se na dívčinu adresu snášejí ironické poznámky od sourozenců nebo kamarádů, musíme jí pomoci se proti nim chránit. Nejlépe bude dávat jí najevo, že ji máme rádi takovou, jaká je.

Jedná se o ukázku z knihy Když chce dcera hubnout
(autoři: Dominique-Adele Cassuto, Sophie Guillou)
vydal Portál, 2008

Napsal/a: Dominique-Adele Cassuto, Sophie Guillou

Toto taky stojí za přečtení!

Nevychováváte je stejně! … i když si to myslíte

Tak to prostě je! Můžete se o to snažit sebevíc, ale nikdy nebudete všechny své děti vychovávat stejně.

Čtu dál →

Recenze: Kdo v přírodě čaruje – Pohádky od jara do zimy

Na pulty knihkupectví přichází kniha od Anny Burdové – Kdo v přírodě čaruje – Pohádky od jara do zimy. Měla

Čtu dál →

Recenze: Štěpán Kobliha není žádná bábovka

Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Takoví debílci, co mají blbé poznámky patří do vězení! Kamarádce vykládaly spolužačky, že je tlustá a vypadá jak těhotná. Byla citlivější povahy a dost se jí to dotklo. Nakonec, po 5 letech prohrála svůj boj s anorexií. Jejím spolužačkám „děkuji“ za to , že jsem kvůli nim ztratila skvělou kamarádku a dobrého člověka.

  • Na jedovaté poznámky týkající se vzhledu doporučuji tuto odpověď: Lepší být tlustá (hubená, pihovatá, vysoká, šišatá…možno doplnit dle situace:-), než blbá.

  • Anonymní

    Timhle jsem si prosla ze strany otce (cely zivot pedagog). Od mych 13ti let jsem poslouchala, ze jsem tlusta, ze mam osklivou tvar, ze ma plet je popelava, ze nemam co nabidnout, ze mam tvar jako mongol – sirsi nez vyssi, chodila jsem k nemu zasadne otocena tvari, aby nemel poznamky na ma stehna, na muj zadek … (upozornuji, ze jsem vazila 63 kg/175 cm) NO, ted po 15ti letech stale nevim, proc to delal … vim jen, ze bylo velmi tezke uverit svemu dospelemu okoli, ze jsem hezka, nadejna, mlada zena … bylo pro me prekvapenim, ze se i JA muzu libit … asi pred mesicem se mi mamka omluvila, ze mu v tom nezabranila ….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist