Jarní očista organismu

Rubrika: Onemocnění a léčba

Není nutné držet hned měsíční hladovku. Po dlouhé zimě potřebuje tělo trochu odlehčit a zbavit se škodlivých látek. Stačí malé změny v jídelníčku. K detoxikaci výrazně přispěje i pravidelné sportování a hluboké dýchání…

Pro pročištění organismu po zimě je nejlepší začít u střev. Můžete volit z několika metod. „Velice účinná je colonhydroterapie, při níž se rozpustí a vymyje obsah střeva včetně toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů. Provádí se ve specializovaných zařízeních odborníkem,“ říká Ing. Jaroslava Škoudlilová, expertka na zdravou výživu.

Můžete zkusit i další, méně známý a na první pohled trochu nezvyklý způsob očisty žaludku a horních trávicích cest. Jmenuje se dhauti, vychází z jógy a alespoň poprvé ho provádějte pod dohledem odborníka. Asi tři metry dlouhý a deset centimetrů široký pruh bavlny se ponoří do misky s teplou slanou vodou a pak se kousek po kousku polyká. Trvá to přibližně pět minut. Stejnou technikou se pruh vytahuje ven. Pokud máte o dhauti zájem, zeptejte se ve větších centrech jógy.

Domácí detoxikace

Jednodušší a také rozšířenější domácí variantou pro pročištění trávicího traktu je použití psyllia nebo zeleného jílu. Jde o látky, které se v těle nevstřebají, projdou zažívacím traktem a cestou na sebe navážou toxiny. Koupíte je v lékárnách a v prodejnách se zdravou výživou.

Český název pro psyllium je jitrocel indický. Rostlina má semínka, která jsou krytá slupkou. Ta je výtečným zdrojem vlákniny. Psyllium nejčastěji seženete v práškové nebo kapslové formě. Zelený jíl je minerál, který se dlouhou dobu používá v kosmetice a také na vnitřní užití.

Změny v jídelníčku

Po vyčištění zažívacího traktu se zaměřte na znovuobnovení rovnováhy v trávicím traktu. Je nutné osídlit ho zdraví prospěšnými bakteriemi. Můžete je užívat formou tablet, ale přirozenější je konzumace jogurtů a dalších zakysaných mléčných výrobků. „Dále doporučuji přejít na dietu, skládající se z dostatku ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin,“ říká Jaroslava Škoudlilová. Právě toto složení jídelníčku čistí a ozdravuje lidský organismus.

K důležitým detoxikačním potravinám například patří: * citron * česnek * cibule * jablka * mrkev * hroznové víno * zázvor * brambory * olivový olej * mléčně kvašená zelenina * mořské řasy.

Hladovka: ano, nebo ne?

Mnoho lidí se snaží zbavit toxických látek hladovkou. Tento způsob má své příznivce, ale i odpůrce, kteří poukazují na to, že dlouhodobé nepřijímání potravy připraví hladovkáře o zásobu důležitých látek. Zastánci hladovky ale poukazují na to, že odepření stravy má na organismus velmi kladné účinky: střeva se efektivně zbaví nečistot, kůže znovu získá lesk, zlepší se fungování ledvin, jater, plic a lymfatického systému. Také se zlepší mozkové funkce.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, 4/2009 – vydává Portál

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • JanaOss

  Jarní očista je sice fajn, ale kdyby si tak někdo půjčil moje tělo a očistil ho ze mne. nějak mi na to nezbývá čas a energie

 • K jarní očistě nic nenamítám je to důležitá část našeho organismu.Očistěné tělo se zdá jako by omládlo o dvacet let,lépe se nám přemýšlí,nebolí nás hlava a také se nám zdá,že věci jdou snáze od ruky než dříve.Prostě taková dietka není k zahození když víme jak na ni.Hladovka nic nevyřeší-jen tělo spíše ještě více ukládá nečistoty a cítíme se pod psa.
  Důležité je také dodržovat pitný režim,nejlepší jsou čaje-zelené,mátové,ovocné a ostatní čaje připravené obyčejným způsobem-můžou být i vychlazené.
  K navrácení rovnováhy v těle jsou velice dobré jogurty s probiotikem,nastrouhaný celer s jablkem,mrkev s jablkem a banánem,prostě zelenina která vám chutná.
  Podle sebe vím,že nejlepší očistou těla je dělená strava spojená s jízdou na kole,alesponˇ tak 2-3 hod.-to se mi osvědčilo nejvíc.
  Přeji všem kdo si toto budou číst krásný den plný sluníčka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist