Jak předcházet zánětu močového měchýře? A jak s ním bojovat?

Rubrika: Onemocnění a léčba

Zánětem močových cest trpí dvakrát více žen než mužů, jednou se zánět opakoval u poloviny pacientů a u patnácti procent byly zaznamenány opakované záněty močových cest. I když nepatříte mezi nemocné, je vhodné dodržovat preventivní opatření, abyste onemocnění předešli.

Rozdíly v příčinách zánětu močových cest u žen a mužů

Tělu prospěšná bakterie Escherichia coli (dále bakterie Proteus či Pseudomonas aeruginosa) způsobuje zánět močových cest(cystitida). V okamžiku, kdy bakterie pronikne do močové trubice, vyvolá infekci, která se rozšíří do močového měchýře. K častému zánětu močového měchýře vedou další nemoci, například cukrovka, celkové oslabení organizmu a imunity. Může vzniknout jako následek radioterapie či cévkování.

U žen bývá původem zánětu neléčená infekce v pochvě. Močová trubice žen dosahuje délky tří až čtyř centimetrů a ústí kousek od řitního otvoru. Ze střev se bakterie může do močové trubice dostat snadno. Dalším rizikovým faktorem je nechráněný pohlavní styk.

Těhotným ženám je doporučeno, aby dostatečně pily a preventivně užívaly brusinky. Mohou předcházet zánětu močových cest v těhotenství. Neměly by jíst kořeněné pokrmy a příliš nesolit. Pokud není zánět včas léčen, je možné, že dojde k předčasnému porodu nebo k potratu.

Muži mají močovou trubici dlouhou 25 centimetrů a obranný mechanizmus těla jedince má dostatek času, aby infekci zničil dříve, než dojde k zánětu močové trubice. U mužů bývá nejrizikovějším faktorem zánětu močových cest časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk. Mezi další rizikové faktory patří nedostatečná hygiena a zadržování močení.
Děti trpí spíše na zánět horních cest močových,jehož příznaky bývají horečka, únava a rozmrzelost. Bohužel tyto symptomy doprovází velké množství jiných nemocí a zánět není možné poznat okamžitě. Pokud dítěti nebude poskytnuta včasná léčba, rozšíří se zánět do ledvin.

Jak se pozná zánět močových cest?

Pacient může mít zánět močového měchýře v akutní formě, ve které bude pociťovat silné a nepříjemné bolesti. Vhodná a včasná léčba umožní rychlé uzdravení. Chronický zánět močových cest bolí méně, avšak soustavněji a může vyvolat komplikace v celém vylučovacím systému.

Příznaky zánětu močového měchýře:

  • Bolesti při močení (pálení a řezání)
  • Ostré bolesti v podbřišku
  • Zakalená moč
  • Časté močení
  • Nutkání močení i v případě, kdy je močový měchýř prázdný
  • Stopy krve v moči

Pokud má pacient teplotu, třese se a zvrací, postihl jej zánět ledvin a urychleně musí navštívit lékaře, který nasadí antibiotika na zánět močových cest, respektive protiinfekční léky ze skupiny chemoterapeutik (Biseptol, Nolicin). Pacient by měl být v klidu a v teplém prostředí. Příjem tekutin je doporučeno zvýšit v průběhu léčby, ne na začátku.

V lékárně je vhodné si na domácí léčbu zánětu močových cest zakoupit potravinové doplňky s antibakteriálním účinkem, doplňky stravy – Nephrosal s výtažky z brusinek, kustovnici čínskou, která je užívána v tradiční čínské medicíně, či Wobenzym. Nejvyšší koncentraci brusinek v jedné dávce obsahuje Urinal Akut, který zajistí první pomoc při neočekávaných potížích s močovými cestami. Časté vyprazdňování a odplavování choroboplodných zárodků z těla je zajištěno pravidelným příjmem tekutin. Dobré je konzumovat čaje s brusinkami, například Apotheke Brusinkový čaj nebo Megafyt Čajová směs ledviny s brusinkou.

Napsal/a: Videolékárna

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Me se osobne dost osvedcil tento vyrobek http://www.lekarnasporilov.cz/leciva-a-doplnky-stravy/ledviny-a-mocove-cesty/walmark-urinal-akut-new-tbl-20-akce.html . Ac jsem skepticka. Opravdu pomohlo do par dnu a nemusela jsem pro antibiotika a k doktorce.

  • Ahojda, děkuji za příspěvěk. Já trpím docela často zánětem moč. cest 🙁 kustovnici čínskou vyzkouším 🙂 zatím, když začínám cítit spodek, tak mažu do lékárny pro Uroval Masona akut plus(protože není potřeba předpis) a piji brusinkový čaj, jsem v teple a snažím se být v klidu. Bohužel někdy musím pro antibiotika. Je to mazec 🙁 Mamča mi koupila termofor, takfže teplíčka mám dost 🙂 Jsem ostuda a piji málo – myslím, že to je vždy ta příčina mého prochladnutí 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist