Jak na horečku?

Rubrika: Onemocnění a léčba

962546_medical_careNormální teplota kolísá v závislosti na denní a noční době. Nejvyšší bývá odpoledne kolem 15.hodiny a nejnižší po půlnoci…Mezi 37 (nebo 37,2) a 37,9°C je teplota zvýšená.O horečce mluvíme, když teplota vystoupí přes 38°C a více.
Většina virových onemocnění dýchacích cest probíhá s horečkou. Horečnatý stav může trvat 4-5 dní. Teplota v průběhu dne kolísá kolem 38,4°C s maximem v odpoledních hodinách a v noci. Podstatou léčby není, aby dítě bylo zcela bez teploty, neboť při virovém onemocnění má teplota určitý obranný charakter, ale aby se teplota nedržela dlouho nad 39°C.

Léčba horečky

1.) Nutnost podávat chladné tekutiny neutrální chuti
(nejlépe mírně slazený čaj nebo vodu)
Stoupne-li teplota o 1°C, zvyšuje se spotřeba tekutin o 12%. Bez dostatečné dodávky tekutin neuspějeme se žádným antipyretikem.

2.) Celkové zábaly nebo sprchování vlažnou vodou

a.) Zábaly
Dítě dáme na nepropustnou podložku, namočíme osušku nebo prostěradlo do chladné (ne ledové!) vody, vyždímáme a dítě zabalíme od kolen do podpaží.Paže ponecháme odkryté a bérce rovněž. Chladný obklad dáme i na čelo dítěte. NIČÍM NEPŘIKRÝVÁME!
Ponecháme tak dlouho, až cítíme, že je obklad při dotyku teplý. Pak zábal sejmeme, dítě ponecháme 2-3 minuty nahé a vlhké, dáme mu napít chladnou tekutinu a zábal popřípadě jednou či dvakrát opakujeme.
POZOR!!! Dítě nesmí mít ledové ruce ani nohy. Pokud tomu tak je, zábal se neprovádí a nebo se přeruší.

b.) Vlažná sprcha
Dítě posadíme do vany a sprchujeme vodou, jejíž teplotu postupně snižujeme(od nejteplejší po vlažnou, cca 20°C). Sprchujeme 10-15 minut.

3.) Místnost, ve které leží dítě s horečkou by neměla být přetopená! Teplota okolo 22-23°C je optimální.Je-li dítě dostatečně přikryté, často větráme.

4.) Léky, které snižují teplotu = analgetika-antipyretika

Doporučená analgetika-antipyretika
a.) děti do 3.měsíce:
– vždy konzultovat léčbu horečky s lékařem

b.) děti od 3.měsíce -1 rok:
-doporučuje se konzultace s lékařem , obzvlášť pokud se objeví některé příznaky (porucha chování, porucha vědomí, křeče, poruchy dýchání, poruchy polykání…)

c.) děti do 15 let:
-paracetamol a ibuprofen

U dětí je antipyretikem 1.volby PARACETAMOL.Podáváme 50-60 mg paracetamolu na kg tělesné hmotnosti za den ve 3-4 dávkách, jednotlivá dávka je 10-15mg/kg tělesné hmotnosti.
Někdy se doporučuje zahájit dávkou až 30mg/kg (první dávka) a druhou polovinu denní dávky rozdělit po 6 hodinách. Nástup účinku je při tomto postupu rychlejší. Nástup účinku paracetamolu se dostavuje do 30 minut, vrcholu dosahuje mezi 2.-3. hodinou po užití, pak klesá. Pro některé děti je šestihodinový interval příliš dlouhý, vysoká teplota se objevuje již po 3 hodinách po podání. V takových výjimečných případech je možno paracetamol kombinovat s ibuprofenem. Trvání léčebného účinku ibuprofenu je až 8 hodin. Podává se ve 3 denních dávkách 20-30mg/kg za den. Takže můžeme střídavě podat 4 dávky paracetamolu a 3 dávky ibuprofenu. U kojenců a batolat podáváme léky ve formě sirupu, resp. ve formě, kterou dítě lépe snáší.

Antipyretika by se neměla podávat nalačno, protože zvláště při vyšší teplotě se žaludek snadno dráždí a dítě může zvracet, což nám zhoršuje situaci. Nemusíme dítě nakrmit! Stačí několik soust např. chladného rozmačkaného banánu. Antipyretika je vhodné zapít chladnou tekutinou.

d.) těhotenství 1. trimestr:
– pokud je to nutné, dává se přednost acetylsalicylové kyselině po dohodě s lékařem

e.) těhotenství 2.trimestr:
– přednost se dává paracetamolu, lze podat i ibuprofen po poradě s lékařem

f.) těhotenství 3. trimestr :
– paracetamol
– kyselina acetylsalicylová a ibuprofen jsou ve 3. trimestru kontraindikovány pro riziko zvýšeného krvácení u matky i dítěte a dále riziko předčasného uzavření ductus arteriosus u plodu !!!!

g.) pacienti s astmatem a vředovou chorobou
– paracetamol

h.) pacienti se zvýšenou krvácivostí
– paracetamol
/nikdy ne acetylsalicylovou kyselinu!/

ch.) pacienti s onemocněním jater
– přednostně kyselina acetylsalicylová (pokud nejsou známky zvýšeného krvácení) nebo ibuprofen

i.) pacienti užívající léky na cukrovku, ředění krve, při epilepsii, léky na bolesti (analgetika-antiflogistika), kortikosteroidy
– pro menší riziko interakcí se doporučuje paracetamol

PARACETAMOL
Je analgetikum-antipyretikum vhodné zejména u dětí. Má menší analgetický účinek, nemá protizánětlivé účinky. Antipyretický účinek po podání nastupuje do 30 minut a maxima dosahuje mezi 2.-3. hodinou po podání, pak klesá.

Použití : k snižování teploty, při bolesti zubů, hlavy, neuralgiích, menstruačních bolestech…

Kontraindikován je při onemocnění jater, v 1.trimestru těhotenství se jeho podání nedoporučuje.

Maximální dávky pro dospělé:
max. jednotlivá dávka = 1g (tj. např 2 tablety o obsahu 500mg )
max. denní dávka = 4g
max.denní dávka při dlouhodobém podávání = 2,5g!!

Maximální dávky pro děti:
max.jednotlivá = 15mg/kg
max.denní dávka = 50-60mg/kg
!!! Pozor na podávání vyšších než maximálních dávek, kdy hrozí riziko poškození jater. Denní dávky nad 4 g paracetamolu za den mohou poškodit funkci jater, při vysokých dávkách(6-8g) nebo i po vysokých jednorázových dávkách (2g a více), může dojít až k selhání jater.

Upozorňuji právě u paracetamolu na pečlivé přečtení příbalového letáku u volně prodejných léků, vzhledem k tomu, že je na trhu velké množství přípravků s paracetamolem. Uvádím i svoji zkušenost z lékárny, kdy jsem pacientku, která si kupovala PARALEN (obsahuje 500mg paracetamolu v 1 tabletě) a COLDREX Horký nápoj (obsahuje 750mg paracetamolu v jednom sáčku pro přípravu horkého nápoje) upozornila, že oba léky nesmí brát současně a ona se zhrozila, že už pár dní bere dvě tablety Paralenu a zapíjí to Coldrexem jako čajem….

Přípravky s paracetamolem
PARALEN tablety 500mg – pro dospělé a děti od 6 let nebo od 20kg tělesné hmotnosti

PARALEN tablety 125mg – vhodné pro děti od 9. měsíce nebo od 9 kg tělesné hmotnosti, vzhledem k tomu, že dítě spolkne tabletu až cca od 3 let, je nutné mladším dětem podávat tablety rozdrcené na lžičce s čajem

PARALEN čípky 100mg
– vhodné od 7 kg tělesné hmotnosti
– léková forma čípku je vhodná tam, kde nelze podat lék ústy (zvracení)
– časté podávání čípků u dětí není vhodné protože pomocné látky mohou dráždit sliznici konečníku a případně způsobit průjem

PARALEN čípky 500mg
-vhodné pro dospělé nebo od 9 let resp. od 40kg tělesné hmotnosti

PARALEN BABY suspenze
-je vhodná od 3. měsíce nebo od 5kg tělesné hmotnosti

PARALEN HOT DRINK
– prášek pro přípravu horkého nápoje
– kombinace paracetamolu a phenylephrinu
– vhodné pro dospělé a děti od 15 let
– phenylephrin pomáhá uvolňovat ucpaný nos a vedlejší dutiny nosní, ale zároveň má řadu kontraindikací (těhotenství, cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění štítné žlázy a jater, zelený zákal, léčba některými antidepresivy…..)

PARALEN PLUS
-kombinovaný přípravek paracetamolu, pseudoefedrinu (uvolňuje ucpaný nos a zlepšuje dýchání) a dextrometorphanu (lék na suchý dráždivý kašel!!)

PANADOL tablety 500mg
PANADOL čípky 125mg – vhodné od 9 kg tělesné hmotnosti
PANADOL Junior čípky 250mg – vhodné od 15 kg tělesné hmotnosti
PANADOL BABY sirup – vhodný od 3. měsíce nebo od 6 kg tělesné hmotnosti
PANADOL RAPID 500mg potahované tablety
-vhodné pro dospělé a děti od 6 let

PANADOL EXTRA tablety (paracetamol 500mg + kofein )
-kofein podporuje analgetický účinek paracetamolu tím, že zmírňuje únavu, podporuje dýchání a krevní oběh v průběhu horečnatého onemocnění
-přípravek je vhodný k léčbě bolestí zubů, hlavy a menstruačních bolestí
-vhodný je pro dospělé a děti starší 12 let

MEXALEN TABLETY 500MG
MEXALEN čípky 125mg, 250mg, 500mg

COLDREX tablety-paracetamol 500mg+phenylephrin+vitamín C
COLDREX HORKÝ NÁPOJ – sáčky na přípravu horkého nápoje
(paracetamol 750mg+phenylephrin+vitamín C)
-vhodný od 12 let
COLDREX MAXIGRIP sáčky (paracetamolu 1000mg! v 1 sáčku)

EFFERALGAN 500mg šumivé tablety
EFFERALGAN vitamín C šumivé tablety

FERVEX pro děti prášek pro přípravu nápoje
-kombinace paracetamolu+antihistaminika feniraminu a vitamínu C
-vhodný od 6-15 let
FERVEX pro dospělé
-vhodný od 15 let

ATARALGIN tablety (paracetamol+kofein+guajfenesin)
vyšší analgetický účinek, není vhodný pro děti

IBUPROFEN
Je analgetikum-antipyretikum s protizánětlivým účinkem.
Je vhodné jej podávat během jídla a dostatečně zapíjet. Po dobu léčby se nedoporučuje pít alkohol a kouřit (viz. příbalové infomace).
Použití: horečka, bolesti hlavy, zubů, zad, menstruační bolest…

Kontraindikace: děti mladší 3 měsíců nebo s hmotností pod 6kg, 3. trimestr těhotenství, vředová choroba, porucha krevní srážlivosti

Přípravky obsahující ibuprofen
IBALGIN 200mg tablety – vhodné od 6let
IBALGIN 400mg tablety – vhodné od 12 let
IBALGIN 600mg tablety – pouze na recept pro dospělé
IBALGIN suspenze (100mg ibuprofenu/5ml)
-výrobce doporučuje podávat od 6. měsíce resp. od tělesné hmotnosti 7kg
BRUFEN tablety 400mg
BRUFEN sirup(100mg ibuprofenu /5ml)
výrobce doporučuje podávat od 6. měsíce, resp. od tělesné hmotnosti 7 kg

NUROFEN tablety 200mg
NUROFEN FORTE 400mg
NUROFEN ACTIVE 200mg – tablety pro rozpuštění v ústech

NUROFEN pro děti jahoda sirup (100mg ibuprofenu/5ml)
– složení je naprosto stejné s předchozími přípravky tohoto typu, přesto výrobce doporučuje lék podávat u dětí již od 3. měsíce, resp. od tělesné hmotnosti 6kg

NUROFEN čípky 60mg ibuprofenu
– vhodné od 3. měsíce, nepodávat dětem déle jak 3 dny
NUROFEN čípky 125mg ibuprofenu
– vhodné pro děti od 2-6let
NUROFEN STOPGRIP tablety
(200mg ibuprofenu+pseudoefedrin)
– vhodný od 12 let

MODAFEN tablety (200mg ibuprofenu+ pseudoefedrin)

IBUMAX tablety 200mg, 400mg,
IBUMAX 600mg (pouze na recept)

KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ
(zkratka ASA)
Je mírné až středně silné analgetikum-antipyretikum.
Použití: horečka pro děti starší 15 let a dospělé, bolesti hlavy, zubů, svalů, menstruační bolesti…

Kontraindikace:
děti do 15 (resp. 16let) pro riziko tzv. Reyeova syndromu (poškození jater a mozku), 3. trimestr těhotenství, vředová choroba, alergie, dna, astma,, minimálně 14 dní před plánovaným chirurgickým nebo stomatologickým výkonem (riziko většího krvácení)

Přípravky s ASA:
ACYLPYRIN tablety 500mg, šumivé tablety 500mg
ACYLPYRIN C šumivé tablety (ASA 320mg+ vitamín C)
ASPIRIN tablety
ASPIRIN C šumivé tablety (ASA 400mg+vitamín C)
ASPIRIN DIREKT žvýkací tablety

ANOPYRIN tablety

UPSARIN C šumivé tablety (ASA 330mg+vitamín C)

SUPERPYRIN tablety – ASA je vázaná na oxid hlinitý (aloxiprin), přípravek má tak nižší dráždivost na žaludeční sliznici

ACYLCOFFIN (ASA+kofein)- kofein podporuje analgetický účinek

Napsal/a: Mirkali

Toto taky stojí za přečtení!

Tvoření: Kouzelné obrázky

Se sychravým počasím vzniká větší potřeba zabavit děti. Venku se už nedá trávit tolik času jako v létě a

Čtu dál →

Domácí salko

Už nějakou dobu chci vyzkoušet domácí salko, jestli to opravdu jde a jaké bude chuťově. A kdy jindy než

Čtu dál →

[Soutěž] Van Goghova hvězdná noc

Startujeme poslední letošní soutěž. Opět si představíme 3 knížky pro děti a o jednu z nich si rovnou zahrajeme…

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist