Hemangiom a hemangiomatóza

Rubrika: Onemocnění a léčba

Jé, maminko, co to má na tváři? To je bebínko, víš!?
Tak tohle často slyšíme při svých vycházkách s holčičkami. Anežka má totiž na pravé tváři dosti výrazný hemangiom…


Když jsem za holčičkami chodila na dětskou JIPku, kde ležely po porodu v inkubátorech, zdálo se mi po pár dnech, jakoby Anynka byla na pravé tváři poškrábaná. Řekla jsem si, že je to možné, protože jsem věděla, jak rychle dětem rostou nehtíky a jak dokážou být ostré…

Jenže ono to nebylo škrábnutí – červená skvrnka nemizela, ale naopak se začala zvětšovat.
A teprve, když jsem byla s holčičkami hospitalizovaná, abych se, jako jiné maminky po porodu, i já, když už to stav holčiček dovoloval, zaučila v péči o ně, teprve tehdy jsem zjistila, že takových, jakoby velice plastických a červených znamínek má Anežka po tělíčku víc. A že je má i Lucinka.
V nemocnici mi řekli, že to jsou hemangiomy a že to je poměrně časté a není to nic nebezpečného.

Při propuštění domů jsme dostaly podrobnou zprávu pro naši dětskou doktorku, včetně doporučení, jakých vyšetření se máme zúčastnit. Mimojiné jsme už byly objednané do poradny pro předčasně narozené děti.
Tam zjistili, že stav holčiček odpovídá faktu předčasného narození. A že pokud nebudeme mít potíže, tak tam nemusíme docházet, že stačí kontroly na odděleních dle doporučení z nemocnice. A jen nás objednali do hematologické poradny, kvůli těm hemangiomům. Hlavně kvůli tomu, že Anynka ten hemangiom má na tváři, pod okem, které by se v důsledku dalšího růstu hemangiomu nemuselo vyvíjet tak, jak má…

Byly jsme v této poradně zatím třikrát.
Poprvé přímo u pana profesora – holčičky prohlédl a nechal jim udělat ultrazvuk hlavy a bříška. To aby zjistil, jestli náhodou nemají holčičky nějaké hemangiomy i na vnitřních orgánech. Naštěstí ne. (U Lucinky to proběhlo naprosto hladce, Anežka se vrtěla trošku víc, takže bříško zhodnotili cca na 95% jako „čisté“…)
Pan profesor nám vysvětlil, že v našem případě se už jedná o hemangiomatózu (výskyt více hemangiomů). A že v tuto chvíli s tím nebudou nic dělat, že jsou holčičky stejně moc malé (byly jim 3 měsíce) na nějaké rázné řešení. Že to budeme sledovat a pouze v případě, že by došlo k poranění hemangiomu, že máme okamžitě přijet. (Jak jsem pochopila, hemangiomy jsou vlastně jakýmisi shluky cév, takže při poranění by došlo k intenzivnímu krvácení, což by mohlo být, v krajním případě, i život ohrožující…)
Dále nám pan profesor řekl, že se často stává, že hemangiomy se časem samy ztratí, a když v našem případě ne, že nás, až budou holčičky větší (věk nespecifikoval), pošlou nás do Brna, kde je specializované pracoviště, na kterém by provedli zaslepení přívodní (vyživující) cévy. Ale na to, že je ještě čas.
Také se nás ptal, jestli se nějaké hemangiomy nevyskytly někdy v rodině, že to často tak bývá. U manžela ne, zato já věděla, že mému synovci jeden takový velký odoperovali z čela, když mu byly dva měsíce (a zůstala mu jizva…). Dodatečně jsem se od své maminky dozvěděla, že také moje sestřenice byla z tohoto důvodu na operaci (velký hemangiom měla na hrudníku).


Po třech měsících jsme byly v poradně znovu, tentokrát tam byla paní doktorka (a dvě medičky). Holčičky jen zkontrolovala a objednala nás na další termín.
Potřetí jsme byly v poradně ve věku 11,5 měsíce. I tentokrát byla v poradně jiná paní doktorka. Anežka byla opět na ultrazvukovém vyšetření bříška, které potvrdilo, že opravdu hemangiomy na vnitřních orgánech nemá.
Paní doktorka nám zopakovala, jaký je pravděpodobný průběh tohoto „onemocnění“ a v případě potřeby že nás odešlou k odbornému ošetření do Brna na specializované pracoviště. Opakovaně na mě apelovala „Hlavně trpělivost maminko…“
Věděla, o čem mluví… nám už to ani nepřijde, bereme ty hemangiomy jako fakt, ale na ulici se nás lidé stále ptají, co to je, a jestli to malou nebolí, a co s tím budeme dělat… je to pořád dokola, takže už mě to pomalu unavuje…
Pár lidí nás uklidňovalo, že ze svého nejbližšího okolí znají případy, kdy se hemangiom vytratil sám o sobě a ani jizva po něm nezůstala.
My jsme rozhodnuti vytrvat, maximálně to řešit v době, než půjdou holky do školy – abychom je uchránily před ačkoliv přirozenými, přece jenom ne nejvhodnějšími reakcemi ostatních dětí.

Na další kontrolu jsme objednané na jaro 2006. Prognóza je dobrá – všechny ty hemangiomy pomalu nekrotizují (probělávají – přívodní cévy se zřejmě postupně zaslepují přirozenou cestou). Věřím, že máme velkou šanci, že se to spraví samo. A na vycházky se obrňuji trpělivostí ke zvědavosti a zájmu okolí.
Holčičkám je to naštěstí ještě jedno…

Napsal/a: Jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (97 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj, já mám dceru a ta má hemangiom na horním rtu, taky se objevil asi 14 dnů po porodu. Taky jsme brali prednison(malá se nám po něm strašně nafoukla).Ted je jí pět a půl a hemangiom se zmenšil a zesvětlal a úplně nezmizel. Ted v říjnu jde na operaci do brna k mudr Vokurkové. Tak jsem zvědavá jak to bude probíhat. Mám docela strach co s malou udělá narkoza.Jinak otázky typu co to má a jak se jí to stalo, nebo jestli má tak velkou zimu absalvujeme pořád. člověk se musí obrnit trpělivostí.Jo na odběru plodové vody jsem byla. Ted jsem navíc v šestém měsíci druhého těhotenství,na odběru jsem nebyla, tak jsem zvědavá jestli to bude mít i to druhé mimi. Taky jsem slyšela, že je to genetického původu.Můj muž má křečáky a celá jeho rodina taky, takže by tam nějaká spojitost mohla být.

 • Jarmuschko, tak jsi mě potěšila, že jsou na tom holky o poznání líp, já teda doufám, že to malýmu zmizí a nebudou se podnikat nějaké kroky.
  Utvrdila jsi mě, že to zmizet může, takže budu čekat a doufat:)
  Děkuji:)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Mariko, hemangiomatozu mají obě (dvojčata).
  Ta jedna už byla z poradny „vyřazena“ – po jednom hemangiomu už není skoro ani památky (na nártu), den druhý (nad lopatkou) je už jen kosmetickou otázkou.
  A druhá – hemangiom na tváři je stále v regresi, bělá a zmenšuje se. Na kontrolu chodíme jednou za rok.
  Na podzim se máme objednat na vyšetření doplerem.
  Ty zbývající dva se taky pomalu ale jistě zmenšují a světlají.
  Holky chodí do školky, a tam bývá problém, když o prázdninách přijdou děti z jiných školek, a na začátku roku, když nastoupí nové děti.
  Uvidíme, jak to bude dál – jak ve škole.
  Chceme vyčkat, co to půjde.

 • Téma pro mě, protože se mě to týká, ne mě, ale deseti měsíčního syna.
  Má hemangiom na levém oku, nenarodil se s tím, ale asi 14.po porodu se mu to začalo objevovat. Všichni si mysleli, že tak malý a spadl, ale dokola jsem opakovala, že nespadl.
  Pediatrčka nás poslala na kožní, kde to přeměřili a říkali, at si hlídáme růst. Nevidím žádnou změnu, ale ostatní říkají, že se mu to zmenšuje, ale já, jelikož ho vidím každý den, tak mi to tak nepřipadá, že by to bylo menší.
  Také nám říkali, vyčkejte, může a nemusí to zmizet.
  Když se na syna zadívám, tak vidím, že to oko má menší než druhé, jde to vidět i na fotkách.
  Takže prozatím vyčkávám a poku by to nezmizelo, tak určitě něco podniknu, ale ted je ještě malý na jakýkoliv zákrok.
  Akorát mě štvou ty otázky typu a kde spadl??? Nikde, to má znamínko:)
  Jarmuschko, a jak je na tom dcera ted???

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  My máme prokazatelně rodinné předpoklady k hemangiomům (i z řad mých bratranců a sestřenic – to už je let). Ale na odběrech plodové vody jsem nebyla ani já ani matky těch, kterých se hemangiomy týkají.
  Nám bylo řečeno, že to je dáno geneticky.

 • Anonymní

  Pro Ludvíka – Prednison je vhodné rozdrtit a smíchat se Sab Simplexem(na doporučení lékařů) s vodou nebo mlékem je to strašně hořké-zkuste to vyzkoušet. S tím Sab Simlexem se nám to malý naučil jíst pěkně. Dítě by mělo být cca 1,5 hod po jídle. Jinak syn absolvoval zhruba 3 měsíční léčbu Prednisonem(hemangiom má na horním víčku)- hemangiom se po léčbě podstatně zmenšil a uvidíme jak se to bude vyíjet dále. No a pro zajimavost- na odběru plodové vody jsem byla. Sylva

 • Anonymní

  Ja jsem teda na odberu plodovy vody nebyla…s.k.leniczka

 • Anonymní

  Zdravím všechny maminky dětí s hemangiomem. Náš 7 měsíční chlapeček ho má bohužel také a v obličeji. Zatím se rozhodujeme zda ho odstranit nebo vyčkávat. Dnes mě však v obchodě překvapila paní s dotazem zda jsem byla v těhotenství na odběru plodové vody. Byla. Prý mají hemangiomy v rodině všude tam kde maminka byla na odběru plodové vody. A prý se občas zeptá cizích maminek u jejichž dětí vidí hemangiom a ty ji prý většinou odběr pl.vody také potvrdí… Zajímalo by mě zda to opravdu má souvislost. Do dneška jsem o tom neslyšela ani nečetla. Děkuji za Vaše zkušenosti.

 • Anonymní

  jejda, samozřejmě “ Polykat“ …

 • Anonymní

  Dobrý den,

  máme u naší dvouměsíční holčičky hemangiom na tváři od kořene nosu, pod okem přes nos až po horní ret. Napřed jsme měli vyčkávat a nyní
  jsme už na kůře s Predisonem. Opravdu moc bojujeme, malá nechce léky polikat. Pokud se nepozvrací, dokáže jej držet půl
  hodiny v puse. Pak klidně 4 hodiny spí v kuse, nejí – nebo jí málo. Máme strach, že se nám odstaví od kojení.
  Máme strach, že zhubne. Dosud se jí dařilo výborně.

  Má někdo s podáváním toho svinstva ( Predison ) zkušenosti? Do mléka? ( to moc nejde ), do kojenecné vody? Do rajčatové šťávy? To už střílím od boku.
  Je to boj vyčerpávající, pokud víte, prosím o radu.

  díky Ludvík

 • Anonymní

  Dobrý den,i když já naštěstí u dětí tuto zkušenost nemám,je to můj problém,který ,jak mně sdělila kožní p.doktorka mě na životě neohrožuje,ale pokud chci mám ho řešit kosmeticky.Jenže u mě se spousta drobných hemangiomků vysypala v době těhotenství a s léty přibývají,mám pocit,že už bych se nedopočítala.Utržená z toho nejsem,ale jsem už v letech a děti jsou děti!!!Když se syn narodil,privezla k nám kamarádka ukázat o týden staršího,který měl hemangiom asi 5x5cm na stehně,vím,jak jsem děkovala Bohu,že to není ten náš(člověk je opravdu sobec!!!),a i když zdrav. sestra nedovedla jsem si představit,že „TO“ opravdu samo zmizí.Bohužel Matu asi hemangiom svědil,takže si ho často škrabal,čímž vznikaly ranky a následně jizvy,nicméně asi do pěti let opravdu došlo ke krásnému bělení(bohužel s jizvičkama),ale to už se dá určitě řešit plasticky a nebo spíš „CHLAP JE CHLAP“.Přeji všem maminkám i tatínkům,kteří se s tímto mzusíte potýkat opravdu pevné nervy a velikánskou naději.Napsala bych,budte vděční,že to není nic horšího,ale vím,jak nás rodiče rozhodí každé nečekané a nemilé narušení zdr.stavu dětátka,ještě,že se většinou jedná o miminka a ta jsou ušetřena debat spolužáků.Tak hodně síly Jana

 • Anonymní

  Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o mou zkušenost s hemangiomem. Jsem zdravotní sestra a o hemangiomu jsem v životě neslyšela, ani jsme se o něm neučily:-( O to větší překvapení bylo, když se objevil na tvářičce mojí hočičce. Jelikož se s ním nenarodila, objevil se cca po měsíci, byla jsem vyděšená. Z počátku jsme si mysleli že je to modřinka, ale byla ještě malá, nehrála si, takže se praštit nemohla… Tak jsme asi po 3 týdnech kdy to nemizelo šli k naší pediatričce. Ta nám sdělila že si myslí že je to hemangiom a napsala nám doporučení ke kožní ještě na týž den. Tam řekli Hm, je to hemangiom, vzali si od nás 30Kč a prej choďte jednou ročne na kontrolu kdyby se to zvětšovalo! Tak asi po dvou měsících se mi zdálo že se to zvětšuje, ale k tamtý kožařce se mi už nechtělo, tak jsme šli na kožní do Vinohrad, kde se malá narodila. Tam nám docela milá doktorka poradila vyčkávat (ostatně jako každý…) a předepsala nám ňákou mastičku a že ji máme chránit před sluníčkem. A na kontrolu zase v červnu.. Tak jsem zvědavá…Nemá to zas tak veliký (asi jeden cm), ale nelíbí se mi to..:-( Je to jakby červený kolečko s bílým středem a okolo prosvítaj cévky (prej to neni typickej hemangiom, ale tzv. pavoučkovité névy, říkal naše dr.). Má to pod levým očičkem, skoro spíš na tváři. Naštěstí plošný, nevystupuje to. Teď už jí je půl roku a stále vyčkáváme, přítel by chtěl zkusit dalšího kožního… Myslíte, že máme zkusit tu paní doktorku z Motola? Když jsme z Prahy a je tu na ní tolik chvály?! S laserovým odstraněním bych souhlasila, ale aby to neublížilo očičku… Nikdo neví jestli to doopravdy zmizí, i když to každej říká. Taky bych chtěla aby byla zdravá a vypadala jako ostatní. Jelikož jsme ,,mladý“ rodiče, tak si někteří myslejí že je to modřinka a že ji bijeme (nebo to ze srandy říkají! A denně se někdo vyptává co to má… Ale jak říkáte, aspoň že to nebolí. Jinak mi teď přijde že už neroste… Jestli chcete, napište mi na s.k.leniczka@seznam.cz. Přeji všem pevné nervy jak na vyšetření se svými ratolestmi tak při tom hrozným čekání… Můžeme být ještě ,,rádi“ že to není nic horšího…:-( Mějte se moc hezky!

 • Anonymní

  Děkuji za radu. Doktorka nám řekla jen že to děti mívají a že to mám nechat být. Mě se to ale nelíbí, protože to roste a je to vlevo kousek o fontanelky. dělá se tam čím dál větší boule. Vyhledám tedy odborné pracoviště, ale nejdřív bych mohla zkusit navštívit kožaře a on nás třeba někam doporučí. Boženka

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Naše holky jako nedonošeňátka měly z porodnice doporučení do poradny pro takováto miminka a odtud nás objednali přímo do hematoonkologické ambulance. Tím jsme to měli usnadněné.
  Máme sousedku, jejíž holčička měla hemangiom u oka, rostl, očičko se zavíralo, přestávalo pracovat.
  Dětská ani oční lékařka si nevěděly rady. Já jsem mamince dala kontakt přímo do ambulance, kde ji rovnou objednali (jestli pak musela dodatečně donést nějaké doporučení od pediatra, netuším).
  Takže na Vašem místě bych se ozvala u pediatra, ovšem kdyby se neměl k žádné akci, objednala bych dcerku ke konzultaci přímo na odborné pracoviště.

 • Anonymní

  Ahoj všem.
  Mám tříměsíční holčičku a ta má hemangiom na hlavičce ve vláskách. Četla jsem tu všechny ty příspěvky, ale nikdo tu nepíše, že by to měl na takovém místě. Většinou je to u oušek čelíčku, tvářičce, nebo na jiné části těla, ale ještě jsem nenarazila na názor, který to má na stejném místě hlavy jako naše holčička. Mám moc velký strach. Chci se ještě zeptat, zda vás na podrobnější vyšetření hemangiomu posílal pediatr, nebo zda jste maminky šli sami ke specializovanému lékaři??? Děkuji za rady Boženka.

 • Anonymní

  Dobrý den,děkuji.Já Vašemu synkovi též přeji at se to časem vytratí!Asi to má horší i v tom poranění,že to má na pusince i dovnitř.Náš Danda stále někde bourá a urazem do hemangiomu hrozí krvácení i infekce.Já ho stále hlídám,ale jsou to kluci.Ona spíš i dnešní společnost lidí a oči okolí na tuto záležitost člověka taky moc nepodpoří,co si budeme říkat.Já se na to začala dívat tak- hlavně,že to synka nebolí a jeho to už nijak netrápí!Mějte se pěkně a když se vám bude chtít klidně mi napiště na muj email-monika.pabiskova@seznam.czPěkný večer Monika

 • Anonymní

  Dobrý den Moniko,děkuji vám za váš názor a máte naprostou pravdu je třeba vyčkávat.Vlastně to člověk nakonec i zjistí sám když vidí ty změny,které probíhají.Boule u levého ouška se sice začala nafukovat,ale né do takové míry jak byla kdysi a občas se mi zdá o něco větší a pak zase menší.U pravého ouška je ta boulička tak malinkatá,že ji nevidíme je pouze hmatatelná.Ret je čím dál lepší a světlejší.Myslím,že z nejhoršího jsme venku a jak píšete s věkem a růstem dítěte bude menší a menší,alespoň v to doufám!!!Je to opravdu běh na dlouhou trať a je za potřebí hodně,hodně trpělivosti!!!Ještě jednou vám moc děkuji a přeji vám a vašemu synkovi hodně moc štěstíčka a zdravíčka!!!s pozdravem Vláďa

 • Anonymní

  Dobrý den,píši ještě jednou pro Vládu,psala jsem o mém synovi,který má hemangiom u ouška a zapomněla jsem napsat,že jsme jezdili do Motola pan Docent Kabelka.Je to vážený pán,který ví o čem mluví.Termíny objednání k němu jsou tedy na dlouho,ale v našem případě to stálo zato.Zabývá se touto problematikou a je to moc příjemný člověk,který zotpoví všechny Vaše otázky.Není marné navštívit vícero doktoru.Já jsem z Liberce a mohu říci,že tady jsem oběhla pár doktoru a sama jsem byla v šoku,jak se názory ruznili a pak babo rad.takže jsem ráda,že jsme se dostali do rukou právě tomuto Docentovi!Vše přeji dobrou léčbu a hlavně co nejmenší rust této potvory!Monika

 • Anonymní

  Dobrý den,již jsem psala příspěvek o mém synkovi,který má hemangiom u ouška.Mému synkovi to také rostlo až do roka jeho věku.Byla jsem z toho zoufalá skončili jsme v motole u Dc.Kabelky na vysokých dávkách prednisonu.Syn je bral4měsíce.Hemangiom nejen,že už nerostl,ale hlavně se také zmenšil.Po vysazení léku se malinko zvětšil,ale už to nebylo tak hrozné jako předtím.Hemangiomu ke opravdu více druhu a dnes mužu říci,že synkovi budou v létě3a rustem se to menší,přesně jak říkal pan docent.Nikdo vám neřekne,zda to uplně zmizí,ale vzhledem k tomu,že děti rostou,tak se to změnší i opticky.Já jsem to měla ještě horší v tom,že synek též byl na magnetické rezonanci a jelikož to má na lícní nervu,není možná ani leisrová terapie ani operace.Pan Docent nám vyprávěl,jak tam má chlapečka též s tímto hemangiomem u ouška,rodiče,že nechtěli vyčkat,synkovi odebrali pouze povrchní část a pulku mu tam nechali,aby nezasáhli nerv a malýmu to po zákroku začalo rust obrovským zpusobem.Co jsem si nastudovala já,tak opravdu vyčkat a jestli se rozhodnete to vyndat,tak opravdu se svěřit zkušenému doktorovi.Je to cevá a hodně to prý krvácí,což muže též znamenat riziko.Já jsem byla taky špatná a říkala jsem si to není možný,že mu to tam nechají?Ale pak jsem si nastudovala o co přesně jde a podívala jsem se jinam,co mají jiné děti za problémy a došla jsem k závěru,hlavně,že to není nic zhoubného a žít se s tím dá!Opravdu radím všem vyčkat,je to to nejlepší co mužete pro ty děti udělat!Muj synek to měl tak ošklivý,ouško mu nešlo vyčistit,hemangiom mu rosl až do zvukovodu a z toho se mu dělali záněty v uších.Takže jsme chodili ještě k ušnímu a věřte,že všichni na to koukali,až jsem kolikrát říkala jdete někam…A pak jsem si řekla prdim na lidi,hlavně,že to není nic horšího a synek má právo taky choditmezi lidi a děti,ne?Až jsem si na to zvykla,že to tam má,že užmi to ani nepříjde divný!A opravdu se to zmenšuje.Nyní už má dírku do ouška otevřenou,krásně mu to vyčistím a záněta se už nedělají.Akorát pozoruji,když je nemocný,že se to malinko zvětší a je to víc rudé,Když se pak uzdraví,tak je to zase menší!Mějte se všichni fain a až dětem bude15let,tak to bude bud malinkaté,nebo tam nebude nic!monika

 • Anonymní

  Dobry den,neda mi to abych tady neco take nenapsala ohledne hemangiomu i kdyz asi nektere z vas vubec svymi zkusenostmi nepotesim,ba naopak. Me se hemangiom objevil az v mych 35 letech,dneska je mi 50 let a zadny uspech jsem nikde nezaznamenala.Uz 4x mi delali angio a 1x magnetickou rezonanci.Mam celkem 3 hemangiomy v prave tvari,nastesti jsou vystouple dovnitr ust a neni to viditelne na tvari,jen jakoby trochu opuchnuta tvr,jinak si toho nikdo ani nevsimne. Jenomze mam problemy pri spani,nemuzu vubec spat na pravem boku,protoze se ten hemangiom plni krvi a boli to kdyz si to prilehnu,takze spim stale jen na levem boku a uz mam tak perfektne zkracene svaly,ze to tak zacalo bolet,budi me to v noci. Tento muj hemangiom mi nikdo nechce ani odoperovat,pritom kdyz jsem s nim pred 15 lety prijela do Brnatak mi tam rekli,jak je to jednoduche,ale chut je presla ihned 1. mesic po vysetreni na angiu. Zacali se vymlovat,ze to neni tak jednochuche,ze je to blizko mozku,ze bych mohla ochrnout atd. Ted po 15 letech mi vyskocil dalsi na krku a v Brne mi rekli,ze to mam radeji nechat tak vsechno v klidu,ze s tim nemaji dosud dobre zkusenosti. Na onkologii v Brne mi pan primar rekl,ze se to da nejak odstranit laserem,ale ze byt mnou,tak to necha tak,jak to je,ze kdyz uz s tim ziji tolik let,tak nemam ryskovat,protoze se to po tom laseru zase znovu rychle objevi a situace je tudis stejna jako predtim. Tak ja nevim. Jak tady ctu o vasich malych detech a o tom co vam tvrdi lekari,ze se to da operovat,opravdu nevim,co si mam o tom vsem myslet.Mozna ze je vic druhu hemangiomu,ty moje jsou mozna jinaci nez o cem vy tady pisete,ja nevim.Me se vlastne objevil ten uplne prvni kdyz jsem chodila na rehabilitaci se zadama. Kdyz jsem cvicila a zvedala nohy nizko nad podlozku,tak me v te tvari ruplo a vydul se mi hemangiom,od te doby si davam pozor na to abych zbytecne nic tezkeho nezvedala,abych se do te tvare neuhodila,nektere cviky vubec nemuzu cvicit,abych si to jeste nezhorsila. Kdyz se shybam k zemi,tak se mi to naplni krvi a toci se mi hlava,no neni to nic prijemneho.Ale ja vas tady nechci strasit,protoze je mozne,ze malym detem se to da v dnesni dobe bez problemu odstranit.Na stomatoligii o tom nikdy moc nevedeli a na Plasticke chirurgii v Brne me jen odbili.Pred 10 lety jsem byla na magnet. rezonanci v Praze-Motole,na oddeleni stomatologie,ale kdyz jsem se tam chtela objednat letos,rekli mi,ze uz to tam zrusili,ze je tam jenom detske oddeleni.Tak nevim,jestli se muzu ja – dospelak objednat na detskem? Ale moc rada bych se tam o tom dozvedela neco noveho po tech dlouhych 10 letech co jsem tam nebyla,je mozne,ze veda pokrocila a ze by mi take uz konecne nekdo mohl od toho pomoci.Nevi nahodou nekdo z vas,jestli je mozne se tam objednat v mem veku? Nedokaze mi nekdo z vas poradit kam s tim mam jit,kdyz jsem v Brne zadnou nadeji zatim nemela? Nevim uz na koho se obratit,protoze ani muj obvodni lekar mi v tomto nepomohl,rekl me,ze v dnesni dobe si to musim sama nekde zjistit a domluvit se jestli me tam vysetri. Tak jestli mi muzete neco poradit,piste prosim na moji adresu- miramikulasek@yahoo.com Dekuji! Mirka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist