V posledních letech se mluví o tom, že přibývá dětí s poruchami imunity (obranyschopnosti). Je tomu skutečně tak? A může se dítěti podařit z poruchy imunity „vyrůst“?
Dětí s poruchami imunity skutečně přibývá, ale je to způsobeno i tím, že dnes dovedeme lépe a důkladněji imunitu vyšetřovat, takže dokážeme prokázat i jemnější poruchy imunity, které dříve jakoby neexistovaly,“ říká doc. MUDr. Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice na Homolce v Praze. „Když jsem v 70. letech v oboru alergologie a klinická imunologie začínal, vyšetření imunity spočívalo pouze v průkazu tří hlavních obranných protilátek, tzv. imunoglobulinů, a na výsledky jsme čekali třeba měsíc. Dnes je výsledek otázkou hodin až dnů a už se vyšetřují nejen hlavní třídy, ale i podtřídy, a další ukazatelé protilátkové imunity, vyšetřuje se funkce buněk, které se také podílejí na obranyschopnosti organismu, jejich počty, činnost, aktivita atd., takže vyšetření je podstatně podrobnější. Proto také častěji zachytíme i detailnější poruchy. „Fakt, že dětí s problémy s imunitou je víc než v minulosti souvisí trochu i s dědičnou dispozicí, ale především s nezdravým způsobem života (sedavý způsob života u počítačů a televize, psychické zátěže a stres) a nevhodnýmsložením stravy (konzervované jídlo, potraviny chemicky upravované, barvené apod.). Ale souvisí to také s léčbou antibiotiky, která sice na jednu stranu pomáhají, na druhou stranu ale mohou obranyschopnost organismu oslabovat. „O nadužívání antibiotik se mluví už dlouho, ale možná je to u nás ještě lepší než leckde na Západě,“ říká doc. Petrů. „Slyšel jsem od blízkého kolegy, že například v Anglii mají lékaři takový strach z různých pacientských žalob, že jakmile má dítě dva až tři dny teplotu, nasadí antibiotika. Tak daleko jsme u nás naštěstí ještě nedospěli.“Kdy vzít dítě na vyšetření
Většina dětí začne stonat, když se poprvé dostanou do dětského kolektivu, tedy když přijdou do mateřské školy. Pokud se začnou problémy opakovat, dítě jde tzv. z nemoci do nemoci nebo má od počátku silný průběh i běžných onemocnění (vysoké horečky, dlouhodobé chorobné stavy, které vyžadují opakované podávání antibiotik), mělo by se udělat vyšetření imunity.
„Je ale důležité vědět, že vlastní vyšetření imunity (odběry krve) se má provádět v relativně klidovém stavu dítěte. V akutním stavu totiž může být imunita nemocí přechodně jakoby vybičovaná a výsledek potom vyjde téměř normální, což ovšem skutečnému stavu dítěte neodpovídá,“ vysvětluje doc. Petrů. „Mezi nemocí a náběrem k vyšetření imunity by měl být alespoň třítýdenní interval. Jsou ovšem i případy, kdy toho třítýdenníhoklidu u dítěte nedosáhneme, takže musíme odběry udělat i s rizikem zkreslení výsledku.“
Když se prokáže druhotná (sekundární) porucha imunity, snaží se lékaři o léčbu komplexní – aby mělo dítě dostatek spánku, správné složení potravy, dostatek vitaminů, aby někdy i přerušilo docházku do kolektivu, což ovšem není otázka týdnů, ale měsíců nebo i celého roku.
Existují samozřejmě různé léky, které imunitu dovedou podpořit a stimulovat. Jsou to většinou preparáty, které vznikají na podkladě úpravy bakterií. Dítě přijímá oslabené, upravené mikroorganismy, které jeho vlastní imunitu stimulují, aby se vylepšovala. „Vždy rodičům říkáme, že tělo se při této léčbě setkává s produkty mikroorganismů, které nejsou škodlivé a přitom dovedou navodit tvorbu obrany. Tělo má totiž tzv. imunologickou paměť a když se potom setká se škodlivou bakterií nebo virem, pamatuje si to a hned si začne rychle tvořit obranu, takže potom nemoc probíhá mírněji nebo vůbec nevypukne,“ vysvětluje doc. Petrů.
autorka: Helena Chvátalová
Napsal/a: redakce (Petra)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)
Musím než souhlasit, děti ve většině případů z toho šíleného koloběhu – školka, nemoc, uzdravování, školka, nemoc… opravdu vyrostou, ale přežít těch několik let, než se to zlomí, je peklo :/ Navíc se to snad nevyhne opravdu nikomu. Já u dětí proti nemocem bojovala v podstatě jen probiotiky, protože sama beru biopron forte a pomáhá mi, takže jsem jim kupovala dětská probiotika méďu a celkem se to dalo ustát, v porovnání s vyprávění jiných maminek, ale i tak to bylo náročné a člověk byl neustále ve stresu, kdy přijde dítě domů zase nemocné.
Moje děti začaly mít slabší imunitu když začaly chodit do kolektivu, do školky. Od té doby byly nemocné snad pořád. Doktorka mi řekla, at jim koupím něco na podporu imunity. Zkusila jsem imunoglukan, ale ten jim nechutná, ted užívají Sirup Donald, ten je super. Je sladký takže ho bez problémů užívají. Jsou ted zdravější a celkově jim prospívá.
Dobrý den muj syn trpi astmatem , a ktomu ma poruchu obranyschopnosti paní doktorka mi doporučila aby malej byl vyřazen z kolktivu do 5 let.- mužu se zeptat jestli když budu se synem doma- jesti mam narok na nějaky přispěvek na ditě mockrat děkuji…
Mam devitileteho syna a pravidelne s podzimem prichazeji potize, ktere pretrvavaji az do jara. Letos jsme na tom obzvlaste „dobre“. I pres radu, ze k mori lepe na podzim nez na jare, je zle. 14-ti denni pobyt ve Spanelsku moc nepomohl. Od vanoc byl syn ve skole celzch 6 dni. Nadvakrat. Antibiotika, vitaminy, laktobacily, proimunitni leky a stejne uz je zase doma. Zkousim i ruzne „babske“ recepty a neni to nic platne. Tak navim, nevim kdy z toho odroste. Spis se modlim aby se moje dite dozilo alespon puberty. Bohuzel zivot v panelaku bez moznosti jakehokoli pobytu mimo nej zdravotnimu stavu zrejme moc neprospiva. Zacinam mit obavy, jestli jeho nemoci nejsou způsobeny prave zivotem v panelaku. Je zde prilis mnoho „der“ do sousednich bytu, a tudiz veskere viry a infekce volne putuji jednotlivymi byty. Ma nekdo z Vas podobne zkusenosti a mohl by mi poradit? U vsech moznych lekaru jsme jako doma a rozhodne nechci jejich verdikty zatracovat, spis jenom podporit necim dalsim. Co kdyby….
Maro, počti si tady: http://www.ckhi.cz/?content=produkt&pid=378
Teď zrovna jsem si psala se sestrou, že její dcera, gymnazistka, je furt nemocná a do školy chodí už jen „na návštěvu“… Že sice puberťáci bývají nemocní, ale tohle už je moc…
Tak jsem si vzpomněla, že jsem v MŠ měla hnusnou angínu asi na čtyřikrát (dostala jsem nakonec nějaká šíleně silná antibiotika). Na ZŠ tak maximálně nějaký břichabol.
Ale na gymplu jsem během prváku měla snad pět angín. S kašlem jsem začínala v říjnu, končila v dubnu… Postupně mi ani kapky nepomáhaly, brala jsem cosi na posílení imunity, ale výsledky nic moc. Spolužáci už mi pak říkali „Tuberuško“…
A pak jsem objevila Vironal. Nemůžu říct, že bych nebyla vůbec nemocná, ale každá nemoc je rychlejší – jeden den jsem na hromadě, ale pak už zas normálně funguju, max. s lehkou rýmou či kašlíkem… Užívám tak jednou, dvakrát do roka… A teď jsem si uvědomila, že už nevím jak dlouho mě nic netrápí…
Smůla je, že to není pro úplně malé děti (oficiálně), pro těhotné a kojící vůbec (což mi teda chybělo…)
U nás zatím mrně nezastonalo(ťuk, ťuk,ťuk!)Ale já mám asi po těch antibiotikách problémy s imunitou, či co.Už pár let se mě drží celoroční rýma. Někdy horší,někdy v pohodě(Teď se to těhotenstvím zlepšilo, asi je to i to že si hlídám zdravou stravu).Tak mám o naše mrně trochu starost, jak bude zdravé.Ale přestěhovali jsme se z Prahy na čistý vzduch, tak snad i to bude zdraví našeho prtěte prospívat.
Chci se zeptat Vanduly, co to má za lék na podporu imunity??Já jsem zatím slyšela hlavně v tomto směru o echinacee.
Petři,měla jsi pravdu,i tento článek je pro nás aktuální.A taky jsi mi s ním nasdila brouka do hlavy.Matyášek je už snad po „150“ nemocný a paní doktorka se rozhodla pro test imunity,máme jít na krev v pondělí,ale tady čtu,že se nemají testy dělat po nemoci,ale s odstupem alespoň 3 týdnů.Tak teď nevím,jestli si mám hrát na chytrou a říct,ať s testy počká,protože zrovna teď má zánět průdušek.Naštěstí nepatří paní doktorka mezi ty ,kdož píšou antibiotika automaticky,ale bohužel se jim Matýsek párkrát nevyhnul.Tak uvidíme,jak to dopadne.Děkuji za článek.
Docela mě tohle téma teď zajímá, protože jestli se nám podaří vnutit našeho kluka v nějaké školce, tak se předem děsím, co nás čeká za choroby. Doposavaď všechny naše nemoce probíhaly naprosto bez problémů, žádné opakující se rýmy, teploty….vždycky jenom běžné nachlazení (případně jedna viróza, sice hnusná, ale přišla a odešla). Naše největší nemoc byl úporný kašel – holka chytla něco na průdušky a dostala antibiotika. Ta jí pomohla, ale po nějaké době se kašel začal vracet. Naštěstí pak zabral sirup a prsní mast (trošku si myslím, že právě ta mast byla účinější).
Takže s přemírou nemocí problémy nemáme, ale nedělám si iluze, že se to nemůže změnit. Mě osobně před několika lety pomohl Eleutherococc – v jednom roce jsem měla asi pětkrát chřipku (něco z toho bylo možná důkladné nachlazení) a už to bylo docela únavné. Tak jsem se začala pídit a objevila právě tenhle Eleutherococc. Je to keř, příbuzný ženšenu, ze sušeného kořene se připravuje čaj, nebo lze koupit tinkturu (ta ale není vhodná pro děti). Moc dobře si pamatuji, jak mi tenkrát pomohl – snad dva a půl roku jsem neměla ani rýmu (a nebo tak slabou, že to nestálo ani za řeč). Takže mám v úmyslu ho začít dávat dětem. Používá se jako kůra, jestli si dobře pamatuji asi dvakrát do roka (možná třikrát). Bylinek na zvýšení imunity je povícero, tohle pomohlo mě osobně, proto mu věřím.
Mobile Sliding Menu