Co pomáhá na dětský kašel?

Rubrika: Onemocnění a léčba

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze o bacily. Není se pak co divit, když se ráno probudí a necítí se ve své kůži, mají rýmu, chřipku a třeba i kašel. Co s ním? Jak ho zmírnit, aby se potomek vyspal a vy také?

Když se řekne kašel

Asi každý z nás si ho dokáže představit, každý se s ním už aspoň jednou potýkal. Je dobré ale vědět, že kašel působí jako obranný mechanismus organismu, který zároveň pročišťuje dýchací cesty. S jakým kašlem se u dětí můžeme setkat?

 • Dráždivý kašel, který označujeme také jako suchý kašel a je pro dítě vyčerpávající.
 • Vlhký kašel doprovázený hlenem, který často navazuje na suchý kašel, charakterizuje ho tvorba hlenu, který je třeba vykašlat.
 • Dávivý kašel doprovázený zvracením a záchvaty kašle
 • Štěkavý kašel
 • Chronický kašel, který trvá už více než 3 měsíce a neustále se vrací

Jak na kašel u dětí?

Kašel dokáže pěkně potrápit, a to nejen nás dospělé, ale hlavně děti. Právě horečka a kašel u dětí často vedou k návštěvě ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, kde hledáme pomoc.

Když děti postihne suchý kašel, jsou unavené a plačtivé, v noci se pořádně nevyspí, protože je sliznice podrážděná a nutí dítě pořád kašlat. Na řadu pak přichází antitusika, léky na kašel, které dráždivý kašel potlačují. Příkladem je sirup na kašel Stoptussin nebo Robitussin.

Postupem času se ale suchý kašel promění na ten produktivní, při kterém se v dýchacích cestách tvoří hlen. V této fázi je třeba podpořit jeho vykašlávání, netlumit ho. Antitusika tak vyměníme za expektorancia, která hlen zkapalní a usnadní jeho vykašlání. Vyzkoušet můžete ACC sirup nebo Mucosolvan Junior.

Víte, že léčbu kašle podpoříte i dalšími způsoby?

 • Trápí dítě rýma? Hned při prvních příznacích virové infekce začněte podávat Sinupret.
 • Na suchý kašel pomáhá i Priessnitzův zábal na krk.
 • Důležité je správně větrat. Pokud dítě trápí jen nachlazení a nemá teplotu, choďte na procházky na čerstvý vzduch.
 • Zejména v noci zvlhčujte vzduch.
 • Nezapomínejte na dostatečný pitný režim.
 • Zvyšte přísun vitamínů, minerálů a vlákniny. Když už tuto potřebu nedokáže vykrýt strava, nebojte se ani vitamínů a multivitamínů pro děti. Co třeba Rakytníček s rakytníkem? Ten děti milují.
 • Důležitá je i průchodnost nosu. Když bude ucpaný, dítě to bude nutit ke kašli, bude se mu špatně dýchat. Vsaďte na aplikaci mořské vody, který nos hydratuje, čistí a mírní jeho podráždění.

Kdy je čas požádat lékaře o pomoc?

Když nic nepomáhá a kašel trvá déle než týden, je na čase vyrazit k lékaři. Stejně tak když během dýchání dítě píská, kašel doprovází horečka u dětí nebo zvracení. Návštěvu lékaře neodkládejte ani u dětí mladších 6 měsíců nebo tehdy, kdy dochází i k vykašlání krve.

Náš tip na závěr: Aby se vám nachlazení vyhnulo obloukem, nezapomínejte posilovat imunitu. Dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu.

 

Napsal/a: BENU.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist