Co mě naučila homeopatie 4: Léčba

Rubrika: Onemocnění a léčba

Lék se většinou užije jednorázově a pak jen čekáme, co se bude dít. Po podání homeopatického léku často některé naše obtíže zesílí… Zesílí symptomy, prostřednictvím kterých se tělo snaží nemoci zbavit. Toto je otázka dnů až týdnů. Zhoršení může být velmi nepříjemné, ale nikdy by nemělo být ohrožující.

Počáteční zhoršení (které se objeví cca do týdne po léku) je dobré znamení. Po počátečním zhoršení by se stav měl začít zlepšovat. Organismus si nejdříve vybere ty nejdůležitější a nejvíc omezující problémy. Tedy pokud vás trápí bradavice a nespavost, tak správný lék v prvé řadě a většinou velice rychle zlepší spánek… Bradavice se mohou dočasně i zhoršit. Teprve pak přijdou na řadu bradavice. Pokud dostanete špatný lék, může se stát, že bradavice zmizí, ale zhorší se spánek.
(U akutních nemocí je často zhoršení jen krátké, mnohdy ho pacient ani nemusí postřehnout. Jinak platí stejné pravidlo. Lék by měl nejdříve zlepšit bolesti, psychiku, celkovou energii… a až nakonec třeba rýmu. Nicméně u akutních nemocí je zlepšení v řádech hodin až několika dnů.)

Je velice důležité se snažit co nejobjektivněji zhodnotit, co se po léku změnilo a jestli je to dobrá, špatná nebo nejasná reakce. Proto je nutné, aby homeopat stav sledoval. První kontrola se většinou provádí zhruba po dvou měsících. V mezidobí a v případě nějakých potíží, stačí využít telefonické či mailové konzultace.

Lidé, kteří jsou zvyklí na západní léčbu, se mohou mnohdy podivit nad tím, že častým doporučením homeopata je čekat. Pokud ale homeopat usoudí, že se léčba vyvíjí správným směrem, tedy, že z vážných problémů se stávají méně vážné, pak je důležité tento proces nenarušovat. Organismus se vydal správnou cestou a tento proces se urychlit nedá.

S tím souvisí i délka homeopatické léčby. Ta může být velice různá, někdo, kdo byl ještě v docela dobré kondici (většinou lidé, co mívají horečky) se může i poměrně vážných zdravotních obtíží zbavit i po několika týdnech a jiný pacient bude postupovat jen velice pozvolna.

„Já homeopatii nevěřím, mně by nepomohla“

Na závěr bych se ještě chtěla vyjádřit k námitkám a nepřesným informacím, které nejčastěji slýchám o homeopatii.

  • Jak si mohu být jistá, že to, co jsem výše napsala, je pravda, že to tak opravdu funguje? Jsou to poznatky prověřené časem, zjištěné pozorováním miliónů pacientů. Vše, co jsem jako pacient prožila sama na sobě, zapadalo do těchto teorií.
  • Občas jsem se taky setkala s reakcí, že „mě by homeopatie nepomohla, já na to nevěřím“. Jen chci všechny skeptiky ujistit, že věřit nemusíte. Není to otázka víry a pouhého placebo efektu. Většinou pokud homeopatie někomu nefungovala, pak je to tím, že nedostal ten správný lék. Pokud by se jednalo jen o placebo efekt, pak bych očekávala, že každému pomůže hned první podaný lék, kdy je víra v uzdravení největší. A tak to není, často se ten pravý podaří najít třeba až na třetí pokus. Úspěšnost léčby mnoho pacientů může prokázat lékařským vyšetřením před homeopatickou léčbou a po ní. Nejedná se tedy jen o nějaké dojmy, ale o opravdové vyléčení.
  • Taky často slýchám námitku, že homeopatie je drahá. Je fakt, že homeopatovi dáte za první konzultaci cca 1.000-1.500 Kč. Za kontrolu pak 600-800 Kč. Toto se může opravdu zdát na první pohled hodně. Ale k homeopatovi se nechodí každý měsíc. Většinou párkrát do roka, zbytek se řeší po telefonu a mailem. Když si spočítáte, kolik peněz utratíte v lékárně za rok, myslím, že se vám ta částka najednou nebude zdát už tak vysoká. V mém případě jsem za poslední rok dala homeopatovi asi 900Kč, za homeopatika asi 300 Kč a v lékárně ani korunu. Za děti nikde nic.
  • Další námitkou bývá, že homeopatie je blízká magii. Tady bych se moc rozepisovat nechtěla, protože některé argumenty jsem dodnes nepochopila, ale jen stručně zmíním, že tady hodně záleží na výběrů homeopata. KLASICKÁ homeopatie využívá jen porovnávání pacientových symptomů se symptomy léku. Žádné čáry a věci mezi nebem a zemí v tom nehledejte.
  • Často taky slýchám a čtu, že homeopatie nemůže uškodit. Toto platí stoprocentně jen u dobře vybraného léku. Ten opravdu může jen pomoct. Ve většině případů se po jednorázovém užití nesprávného léku nestane nic nebo se potíže jen nějakým způsobem změní – např. místo na levé ruce budu mít ekzém na pravé ruce.
    Může se ale stát, že nesprávný lék stav zhorší. Pokud je lék např. vybrán jen podle kožních problémů, může se stát, že dojde k potlačení nemoci do hlubších vrstev organismu, např. zmizí ekzém a zhorší se bolesti hlavy. Dlouhodobě užívaný nesprávný lék může dokonce některé nové potíže vyvolat. Některé pacientky např. užívají homeopatika i měsíc před porodem každý den a neuvědomují si, že takto si mohou porod naopak zkomplikovat. Např. lék Arnika se často užívá na pohmožděniny a krvácení, ale pokud ho začneme užívat dlouhodobě před porodem ve chvíli, kdy není indikován na základě současných symptomů, tak může naopak nadměrné krvácení a pocit „zmlácenosti“ vyvolat. Tedy opatrně.

Na závěr vám všem přeji zdraví, ať už ho dosáhnete jakoukoliv metodou. Pokud jsem vám alespoň trochu homeopatii přiblížila, pak jsem moc ráda. Pokud budete mít ještě nějaké otázky, neváhejte se na mě obrátit.

Předchozí články ze série Co mě naučila homeopatie: O zdraví, nemoci a léčení, Nemoc a její projevy – co to vlastně znamená?, Výběr léku

Napsal/a: makinea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    makineo, přidávám se k Marinadě, kdyby bylo nějaké pokračování, tak na VD je pro ně určitě místa dost 😉

  • Marinado, díky, jsem ráda, že se Ti články líbily. 🙂

  • Marinada

    Makineo, opět skvělý článek, který má jen jednu chybu – že je poslední 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist