Co mě naučila homeopatie 3: Výběr léku

Rubrika: Onemocnění a léčba

Homeopat zjišťuje pacientovy symptomy, jak se nemoc projevuje, co mu dělá dobře a co jeho stav zhoršuje, kdy se během dne cítí nejlépe, jaké má chutě, strachy atd. Tyto symptomy porovnává s obrazy léků a hledá ten nejpodobnější.


Např. jeden z nejpoužívanějších léků – Arsenicum album – má popis takový:

Má velikou nejistotu, úzkost o zdraví, bojí se, že zemře, nechce být sám, protože se bojí, že se o něho nikdo nepostará a nikdo mu nepomůže, je velice neklidný a velice vyčerpaný, pedantický na pořádek, chce mít vše porovnané a čisté. Fyzické bolesti provází pálení v jednotlivých částech těla. Zlepšuje se teplem, teplým pitím. Má žízeň, ale popíjí po malých doušcích, je velice zimomřivý, výtoků nebývá mnoho…

Když k nám přijde pacient, tak nezáleží ani tak na názvu nemoci, ale právě na tom, jakými symptomy se nemoc manifestuje. Může mít např. střevní chřipku se zvracením, provází ji veliké vyčerpání, i když z něj toho neodejde mnoho, je mu velká zima, trochu mu pomůže, když popíjí teplý čaj a chce, aby s ním někdo neustále byl, pálí ho žaludek a konečník.
Homeopat v tomto rozpozná právě obraz léku Arsenicum album a když jej pacientovi podá, tak se pacient brzy vyléčí.

Přijde ale jiný pacient, který má také střevní potíže, taky nechce být sám, taky je zimomřivý, ale ten má obrovskou žízeň na studené. Když se ale pití v žaludku ohřeje, tak ho vyzvrací. Výtoků je mnoho, velké množství, proto u něj snadno dojde k dehydrataci…
Homeopat v této kombinaci symptomů pozná lék Phosphorus a po jeho užití dojde rychle k ústupu potíží.

Léků je mnoho, asi 3 tisíce, těch nejpoužívanějších asi 300 a člověk v danou chvíli potřebuje jeden z nich. Homeopat tak musí pracovat s obrovským množstvím informací. Jeden jednotlivý lék může mít stovky a tisíce symptomů, nahoře je jen malá ukázka. Léky se mnohdy velice podobají – jak vidíte výše – a homeopat musí vědět, jak je od sebe odlišit.

Pozor na reklamy a rady z internetu

Z pohledu homeopatie není průjem jako průjem, úzkost jako úzkost.

Proto bych všem, kteří homeopatii chtějí vyzkoušet, doporučila, neřídit se radami z internetu, z lékárenských příruček, většinou obsahují informace naprosto nedostatečné pro výběr léku. Stejně tak mnoho lékárníků a lékařů, byť v dobré víře, nemá takové homeopatické vzdělání, aby mohli vést homeopatickou léčbu, která se svými principy a způsobem léčení od klasické medicíny odlišuje.

Dalším častým nedorozuměním je podávání homeopatických léků preventivně. Každé onemocnění se projeví u každého jinak a my předem nevíme jak. Předem nevíme, jestli vůbec organismus bude nějaký lék potřebovat nebo jestli si s danou situací poradí sám. Pokud lék potřebovat bude, těžko můžeme předem vědět jaký. Musíme počkat, až se objeví symptomy a teprve poté vybrat lék. Nedoporučuju podávat homeopatika před operací, před porodem, před očkováním. Ze stejných důvodů se taky nemají dávat léky rutinně, tzn. na neštovice Rhus-t., po očkování Thuja atd. Takových rad je plný internet, ale často pak jediným výsledkem je zklamání z homeopatie. Protože takto homeopatie nefunguje.

Někteří homeopaté podávají více léků současně, ale toto také nevychází z klasické – mnoha desítkami let prověřené metody. Působení léků pak nejde vyhodnotit. Pokud dojde ke zhoršení či zlepšení, nevíme, který lék to způsobil, který nechat a který vysadit. Taky nikdo z nás nemůže vědět, jak jednotlivé léky působí mezi sebou vzájemně. Toto je i důvod, proč doporučuju vyhýbat se homeopatickým přípravkům, které známe z reklamy. Většinou se jedná o kombinované preparáty obsahující několik homeopatik o velice nízké potenci, tedy síle léku. Pokud je v dané směsi lék, který zrovna náhodou potřebujeme, pak v této nízké síle nikdy nedosáhne takového efektu, který by udělal, pokud by působil sám ve vyšší potenci. Např. lék slibující vyléčení jakéhokoliv druhu kašle obsahuje 9 různých homeopatický léků, ale v tak slabé potenci, která se běžně téměř nepoužívá. Jen na suchý kašel ale existuje dalších cca 250 léků.

Jak vybírat homeopata?

Názory jednotlivých homeopatů se mohou v těchto otázkách lišit, v závislosti na škole, kurzu, který studovali. Někteří k nalezení léku využívají i kyvadlo, astrologii, doporučují více homeopatik najednou, používají více léčebných metod nebo homeopatika doporučují preventivně. Ale nejedná se o klasickou homeopatii. Klasický homeopat vybere na základě podobnosti symptomů jeden lék a pak čeká na reakci, kterou vyhodnotí. Teprve podle reakce zjistí, jestli volba léku byla správná.

Na tomto místě bych ještě zmínila rady pro výběr homeopata. Doporučuji nejít za tím nejbližším, pokud o něm nejste přesvědčeni. Za dobrým homeopatem se vyplatí i dojet dál.
Ptejte se. Jednak homeopata – kde a jak dlouho studoval (homeopatie se studuje roky, víkendový kurz nestačí, ale i jednotlivé homeopatické školy se od sebe liší), jak dlouho probíhá vyšetření (většinou 1-2hodiny), jaké používá metody (jeden lék? více léků? kyvadlo? atd.), jak je to s placením konzultací v průběhu léčby (někdo chce za každý telefonát další peníze, jiný má vše zahrnuto v první platbě). Ptejte se ale také jeho pacientů. Opravdu je vyléčil? Nebo jen jeden problém zmizel a druhý se objevil?

…pokračování článku: Léčba.

Předchozí články ze série Co mě naučila homeopatie: O zdraví, nemoci a léčení, Nemoc a její projevy – co to vlastně znamená?

Napsal/a: makinea

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Marinada

  Makineo, děkuji za vysvětlení – je to opravdu zajímavé.

 • Marinado, homeopaté vypozorovali, že kofein (zejména káva), máta, mentol a kafr mají schopnost narušit působení homeopatického léku. Pacient si vezme lék, jeho stav se začne jednoznačně zlepšovat, pak si vypije kafé a třeba následující den se vrátí jeho problémy do původního stavu.
  Každý je citlivý na něco jiného, ale toto jsou nejčastější látky a proto někteří homeopaté doporučují se jim při homeopatické léčbě vyhnout. Někteří homeopaté to neřeší vůbec a jiní na tom trvají. I z důvodu přehlednosti situace… protože pokud člověk pije každý den kafé, nejde jednoznačně říct, proč lék třeba nefunguje. Je špatně vybraný nebo jen káva zabraňuje jeho účinku. Sama to nepovažuju za omezující, takže jsem se naučila žít bez milované coca-coly, bez mentolových žvýkaček atd. Pastu používám Homeodent, chutná mi, takže s tím nemám problém.
  Konkrétně ale u zubní pasty i přísnější homeopaté říkají, že u většiny lidí problémy nezpůsobí. Na mentol jsou přehnaně citliví zejména pacienti, kteří potřebují lék Natrum muriaticum (příp. i jiná Natria), takže těm zakazují i tu zubní pastu.

 • Marinada

  Makineo, opět jsi to moc hezky a srozumitelně napsala, jsou to bezvadné články.
  Kamarádka mi teď jednu homeopatku doporučila, tak uvidím, jak se rozhodnu. Říkala, že se bude na problém dívat úplně jinak, globálně – s ohledem na všechny dceřiny okolnosti, že jí bude zajímat, jak se dcera narodila, kdy jí vypadl první zub, atd., podle toho udělá profil a z toho že by pak hodně vycházela.
  Ještě mě napadla jedna věc – dcera nemá ráda v zubní pastě mentol, tak jí kupuju Elmex bez mentolu, kde je napsáno, že je to vhodné pro lidi užívající homeopatika. On se k těm homeopatickým lékům nesmí mentol?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist