Co jste chtěli vědět o posilování imunity u dětí (a nebáli jste se zeptat)

Rubrika: Onemocnění a léčba

1073391_isabelle_gracePředkládáme Vám další článek, který vznikl ve spolupráci se sdružením Občanská inspirace na základě dotazů na téma Posilování imunity u dětí, které jste na naši výzvu vkládali do TAM-TAMu…


*** Chromle
Ráda bych dceru (3 roky) začala otužovat sprchováním studenou vodou, ale nevím přesně jak na to. Dcera navíc trpí autoimunitním onemocněním (celiakií), nevím tedy, zda je pro ni v akutní fázi celiakie otužování vhodné či nikoli.

S otužováním lze u dětí začít velmi brzy, je vhodné pokud chceme začít navštěvovat veřejný bazén či jako prevence onemocněni horních cest dýchacích. Vhodné je postupovat velmi pomalu, aby měl organismus dítěte dostatečný čas si zvyknout. Čím dříve začínáme, tím méně je dovyvinut termoregulační systém dítěte. Obecně platí snižovat teplotu vodu o 1-2˚ během 2-3 týdnů. U starších dětí a během letních měsíců můžeme postupovat rychleji. Naopak pokud dítě prodělalo jakékoliv akutní onemocnění, celý proces zpomalíme, nebo na nějaký čas pozastavíme.

*** karamela
Do jakého věku je vhodné/nutné podávat balenou vodu či vodu převařovat?

Velmi záleží na kvalitě vody. Neboť i voda balená může nesprávným skladováním ztratit svou nezávadnost. Naopak jsou lokality, kde voda z kohoutku dosahuje kvality kojenecké vody. Bohužel není vhodné se řídit údaji z vodárny, voda k nám přitéká dlouhou cestou, během které se její kvalita může rapidně zhoršit. Takže hranice může být od 1 roku až do dospělosti. Při rozhodování bychom měli sledovat několik faktorů: možnost kontaminace bakteriemi (voda ze studny, pramenu, atd.), chlorování (veřejné vodovody), chemické látky a prvky (dusičnany, dusitany, sodík, draslík). Případně si můžete nechat udělat testy vody přímo z Vašeho kohoutku a dále se rozhodnout podle konkrétních výsledků. V případě, že byste měla zájem nechat si test udělat, obraťte se na vaši vodárenskou společnost či hygienickou stanici.

Platí pravidlo v oblékání u chodících dětí..oblékat dítě stejně jako je oblečen dospělý..stejný počet vrstev ?

Přibližně lze dodržovat toto měřítko. Musíme ale brát v úvahu dospělého, který chvíli běhá, co mu síly stačí a pak sedí na zemi v písku. Je třeba myslet na to, že děti mají horší termoregulační systém, takže se rychleji přehřejí i prochladnou. Proto je velmi důležitá funkčnost oblečení dítěte a u menších dětí pokrývka hlavy i při teplotách, kdy mi dospělí ji ještě nepoužijeme.

Od jakého věku je vhodné vzít dítě do sauny ?

Saunování lze doporučit od tří let. Individuálně podle toho jak to dítě snáší. Nutné je začínat pozvolna (kratší intervaly, méně opakování). Vhodné je, aby dítě bylo již otužováno.

Je lépe pro dětskou pokožku dítě sprchovat po potřebě nebo používat vlhčené ubrousky napuštěné nějakou pečující látkou?

Sprchování je dobré, ale asi ne vždy možné. Ubrousky jsou rychlým a šikovným řešením. U mladších dětí by měly být ubrousky neparfemovené. Lze využít i žínku a přírodní olejíček.

Lze nějak zjistit či požadovat vyjádření prodejce ovoce a zeleniny,jestli toto bylo nějak chemicky ošetřeno? Je nutné chemicky ošetřené ovoce loupat nebo jen stačí umýt kartáčkem a mýdlem a poté opláchnout vodou? Lze použít třeba kůru chemicky ošetřeného pomeranče do jídla?

Prodejce by měl podat informaci jak o chemickém ošetření tak o zemi původu ovoce a zeleniny. Spíš platí, že pokud není nijak označeno, je chemicky upraveno.
Chemicky ošetřené plochy je třeba vždy opláchnout pod teplou vodou. Pro velmi malé děti doporučujeme slupku odstranit. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že ve slupce se nachází mnoho prospěšných látek, takže je na zvážení každého z nás, co je menší zlo. Určitě je vhodné vybírat ovoce, jehož plody jsou odlišné jeden o druhého. Bylo by trochu naivní, myslet si, že např. keříčková rajčátka, kde je jeden plod jako druhý, nejsou příliš chemicky ošetřená. Dnes můžeme zakoupit téměř vše v biokvalitě, bohužel musíme sáhnout hlouběji do kapsy, ale produkty za to opravdu stojí.
Co se týče kůry, sázeli bychom na tu neošetřenou (lze sehnat i v supermarketu) nebo bychom ji raději vynechali.

*** kuře
Moje dcera byla v zimě často nemocná, dvakrát dokonce dostávala antibiotika. Jednalo se o záněty horních cest dýchacích. Před zimním obdobím začala dostávat první příkrmy a strava obsahovala zeleninu, maso i ovoce. Ale ani to asi nestačilo k dodání potřebných vitamínů do těla. Je možné ještě jiným způsobem zajistit, aby se situace letošní zimu neopakovala?

Bohužel ani dostatečný přísun vitamínů nám nezaručí absolutní imunitu. Dětem lze podávat některé preventivní preparáty posilující imunitu („Juvík“, homeopatika, bylinky atd.), ale ani na ty se nemůžeme spolehnout na sto procent. Pomoci může být i otužování (vřele doporučujeme) a správné oblékání. Důležité je zvážit, jestli jsou antibiotika v dané situaci opravdu nutná, protože jejich užívání naopak celý imunitní systém ještě více oslabuje.

Má kojenecké resp. batolecí plavání příznivý vliv na imunitní systém dítěte?

Zcela jistě a neplatí to pouze u dětí.

*** Julie75
Posiluje nepovinné očkování imunitní systém, nebo naopak oslabuje?

Záleží na druhu očkování. Na očkování se názory velmi různí. My se shodujeme v názoru, neočkovat více než je nezbytně nutné. Tedy jen na nemoci, které by mohly dítko vážněji ohrozit nebo pokud je vystaveno nějakému zvýšenému riziku (cestuje s rodiči do exotických zemí apod.). Asi nemá cenu zdravé dítě zatěžovat očkováním proti chřipce, která se dá zvládnout za pár dní, i když to není nic příjemného…

*** erča
Jak je to s oblékáním a množstvím vrstev v chladnějším počasí?

V každém věku musíme zvážit aktivitu, kterou dítě během pobytu venku vyvíjí. Ležící dítě musí být oblečeno velmi teple, raději více. Když už dítka běhají, oblékáme je méně než sami sebe. V opačném případě by se mohli zapotit a následně prochladnout, což se nám, kteří spíše jdeme nebo sedíme na lavičce jen tak nestane. Důležitá je funkčnost a variabilita oblečení. Vždy bychom měli zapřemýšlet nad tím, co všechno naši nejmenší za jednu procházku zvládnou.

Je dobré brát děti do vyhřívaného bazénu, nebo je pro posílení imunity lepší chladnější voda?

Záleží na tom, jak moc je Vaše dítě otužilé a zvyklé na studenější vodu…

*** eluska
Je pravda, že mléčné výrobky posilují imunitu?
Mléčné výrobky to je jedna velká diskuze. Jeden tábor by nejraději vymazal veškeré mléčné výrobky ze světa. Druzí zastávají názor, že bez mléka nelze přežít.
Jako u všeho je asi nejlepší zlatá střední cesta. Co možná nejdelší kojení nám toto dilema trochu oddálí. Poté je dobré sledovat, jak které dítě na mléčné výrobky reaguje. Obecně platí, že bychom měli dávat přednost kysaným výrobkům, jogurtům s živou kulturou (některé jogurty se za jogurty jen vydávají) a i jinak výrobkům opravdu mléčným (ne nějaké sušenky plné mléka, hotové pudingy apod.). U mladších dětí bychom se měli vyvarovat tučných mléčných výrobků (tvaroh, Pribináčky, tučné sýry). V období, kdy dítě trpí onemocněním dýchacích cest je třeba, spotřebu všech mléčných výrobků omezit.

Je to se solnými jeskyněmi, Je pravda, že se solné jeskyně vyrovnají pobytu u moře a dítě se pak cítí lépe (astma, alergie)?

Pravidelný pobyt v solné jeskyni dítěti zcela jistě prospěje. Pobytu u moře se sice asi nevyrovná, ale kdo z nás má možnost jezdit každý týden pravidelně k moři, že?

*** Jarmuschka
Jak je to se saunováním dětí? Dá se sauna dětem obecně doporučit, nebo ne? Od jakého věku?

Saunování lze jednoznačně doporučit. Dítě by již mělo být otužilé, nebo se pravidelně otužovat. Začínat pomalu a pokud možno při nižších teplotách. Většinou se uvádí věk od tří let. Záleží na tom, jak je schopné dítě komunikovat a jak subjektivně snáší změny teplot. Dítěti by to mělo být příjemné, abychom ho neodradili od saunování v pozdějším věku.

*** Dádule
Od kdy je dobré zmírňovat zvýšenou teplotu? Je to dobré hned nebo až když je opravdu vysoká?

U dětí přistupujeme ke snižování teploty až při vysoké teplotě. I když i tady je to velmi individuální. Je dobré znát normální teplotu dítěte a vědět jak a kdy se dítěti zvyšuje. Některé děti mají zvýšenou teplotu i při únavě a některým se naopak zvyšuje jen vzácně. Vhodné na snížení teploty jsou sirupy a zábaly.

*** Jovanka
Jaký vliv na posílení imunity má Actimel?

Vliv určitě má, i když jako všechny podpůrné prostředky 100 procentní zdraví nezaručí. Jeho hlavní výhodou jsou živé střevní bakterie, které však obsahují i některé jogurty (nutno bedlivě prostudovat). Doporučila bych ho pro rizikové skupiny (po antibiotické léčbě, u starších lidí, při poruchách střevní mikroflóry – zácpy). Nicméně stejného efektu se dá dosáhnout i pojídáním kapslí obsahujících tyto bakterie a to za nižší nebo srovnatelnou cenu.


Za pomoc při odpovídání na otázky děkujeme naší fyzioterapeutce Dis. Marianě Staňkové a přejeme krásnou mateřskou dovolenou!

Více informací o občanském sdružení Občanská inspirace získáte na www.obcanskainspirace.cz

Napsal/a: Inspirace

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Děkuju za odpovědi na mé otázky. 🙂
    Doufám, že letošní zima proběhne lépe a naše dětičky nebudou skoro nemocné.

  • Taky se připojím – poučné.

  • Peťka

    Zajímavé. Děkuji.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist