CIBULE, z cyklu Zeleninka také léčí – díl I.

V naší bylinkové poradně často doporučuji cibuli, česnek, křen, libeček, kopr a další dobře známé bylinky, proto si řekneme o těchto malých zázracích přírody něco víc. V tomto článku se podíváme na „zoubek“ cibuli. Takže, jdeme na to: „Cib, cib, cibulenka…“

Cibule pod mikroskopem
Cibule obsahuje sirnaté sloučeniny, bílkoviny, cukry, silice, rostlinné ochranné látky, enzymy, kyselinu listovou, vitamín C, E, vitamíny skupiny B. Z minerálů železo, vápník, sodík, draslík, fluor, zinek. Má přírodní antibiotické, antibakteriální, protirakovinové a sedativní účinky. Vstřebává choroboplodné zárodky v těle i prostředí, ve kterém se nachází.

Kde cibule pomáhá:
O cibuli se dá říci, že má všestranné léčebné použití a její hlavní význam je v prevenci nemocí. Působí preventivně proti infekcím dýchacích cest a léčí jejich nemoci jako jsou kašel, zahlenění, špatné dýchání, chrapot, rýma, angína, chřipka, bolesti v krku. Dezinfikuje ústní dutinu, dýchací cesty a nosní sliznici. Preventivně působí proti oparu. Podporuje růst vlasů, jejich kvalitu a sílu. Posiluje slabé nehty. Léčí zánět středního ucha. Podporuje chuť k jídlu. Zvyšuje sekreci trávících šťáv v žaludku a ve střevech, dále sekreci žluče a enzymů slinivky. Posiluje sliznice žaludku a střev. Dezinfikuje střeva, ničí střevní parazity. Léčí hemeroidy. Z gynekologických problémů léčí trichomoniázní výtok. Posiluje srdce a krevní oběh, zpevňuje cévní stěny. Čistí krev, podílí se na krvetvorbě a zvyšuje prokrvování. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi. Při cukrovce snižuje hladinu cukru v krvi. Posiluje imunitní systém. Poranění, vyrážky a akné chrání před infekcí. Zmírňuje ekzém a zklidňuje takto poškozenou pokožku. Působí jako mírné sedativum na nervový systém. Podporuje tvorbu stresových hormonů. Likviduje kuří oka a bradavice. Posiluje unavené svaly. Působí jako afrodiziakum.
Cibuli nekonzumujte při otevřených žaludečních vředech. Při skladování v rozkrojeném stavu se cibule stává mírně toxickou.

Několik receptů

Dýchací cesty
Při prvním náznaku chorob dýchacích cest, snězte cibuli. Další rozkrájejte a dejte do místnosti, ve které se nacházíte. Cibule vyčistí místnost od choroboplodných bakterií. Tuto cibuli již nekonzumujte, vstřebáním bakterií se stává toxickou.
Všechny uvedené varianty receptů mají stejné léčebné účinky. Záleží jen na Vás, který si vyberete, např. podle dostupnosti surovin.

  1. Šťávu ze syrové cibule smíchat s medem v poměru 2:1.Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění,
    chrapotu a bolesti v krku.
  2. Syrovou cibuli nakrájet na kolečka, přelít vřelou vodou, přidat špetku majoránky, nechat 1/4 hodiny louhovat. Podávat s medem. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.
  3. Cibuli nakrájet, zasypat lžící práškového cukru. Za hodinu pustí cibule šťávu, bere se třikrát denně po jedné
    polévkové lžíci. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.
  4. Smíchat drcenou cibuli, med a trochu drceného fenyklu. Užívá se 1 lžička před jídlem. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.
  5. Nakrájenou cibuli přelít horkou vodou, povařit, scedit, smíchat s lipovým čajem, přidat med nebo cukr. Recept vhodný pro děti při rýmě, kašli,chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.
  6. Obklad krku při zánětu. Nadrobno nakrájet 100 g syrové cibule, podusit cca 10 minut s lžící anýzu. Přiložit
    teplé na krk, měnit po 2 hodinách.
  7. Při poraněných nosních sliznicích cibulovou šťávu kapat do nosu.

Hemeroidy

  1. Opéct 4 cibule, následně uvařit v 125 g oleje, natřít na pláténko a přiložit.
  2. Uvařit cibuli, vymačkat z ní šťávu, dát na plátno a přiložit na hemeroidy, možno vložit do konečníku.
  3. Mast, 2 lžíce cibule, mrkve a olše rozmixovat a vmíchat do 100 g sádla. Mazat dle potřeby.

Gynekologické využití

Léčí výtok vyvolaný parazitem trichomonem, výtok je zelenožlutě zbarven, nikoliv bílý výtok, ten je způsoben kvasinkou. Tampon s cibulovou šťávou vložit do pochvy.

Vysoký krevní tlak
Nakrájet 4 cibule, 4 citrony, nastrouhat 80 g česneku a 40 g křenu. Svařit 3 litry vody s 1 kg cukru. Vlažné nalít na směs, občas zamíchat. Za 14 dní přecedit a dát do menších lahviček. Užívá se třikrát denně jedna polévková lžíce.

Zánět středního ucha
Kapat cibulovou šťávu do ucha nebo vložit vatový tamponek. Vložení tamponku je vhodné pro děti.

Trávící problémy, bolesti břicha, podpora srdce, krevního oběhu, žil a čištění krve a další problémy popsané v odstavci „Kde cibule pomáhá“.

Vhodné je užívání syrové cibule nebo tinktury podle tohoto receptu. Nadrobno nasekat 2 větší a vyluhovat 10 dní v 1/2 litru režné kořalky; v případě potřeby pít 1 – 2 x denně po 0,02 litru. Tinkturu lze použít na všechny nemoci při kterých umí cibule pomoci a vhodná je také jako jejich prevence.

Ekzém

Tři polévkové lžíce dubové kůry, heřmánku a třezalky, 50 g drcené cibule. Povařit 8 min v cca 1 l vody, 8 min nechat vyluhovat, scedit a přidat do teplé koupele. V koupeli setrvat 15 min. Koupel se provádí v třídenních cyklech, tj. tři dny koupat, tři dny přestávka atd. Lze použít i pro děti.

Posilující koupel a prevence křečových žil

Do 4l vařící vody dát 100g cibule, hrst dubové kůry a trošku pelyňku, vařit 10min přidat hrstku soli a vlít do vany s horkou vodou.

Včelí bodnutí, rány, vyrážky, akné a slabé nehty
Potírat je čerstvou cibulovou šťávou. Zabrání vzniku infekce, otoku a posílí poraněné místo.

Záněty šlach a kloubů
Nakrájet cibuli, zabalit do gázy, upevnit na postižené místo, po dvou hodinách sejmout a natřít vhodnou mastí.

Bradavice

Na bradavici přiložit kašičku cibule naložené v cukru. Nanášet opakovaně do vymizení bradavice.

Kuří oko
Syrovou cibuli naložit na 24 hodin do octa, na noc přiložit na kuří oko, podle potřeby opakovat. Nebo na 3 dny přiložit cibuli mírně povařenou ve víně na kuří oko.

Vlasy

Cibulovou tinkturu smíchat s odvarem z dubové kůry a vtírat do vlasů.

Pokud máte dotazy k tomuto článku, chybí Vám zde nějaká informace nebo nám chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda Vám odpovím či na toto téma „pokecám“ a určitě nebudu jediná, připojí se naše čtenářky a čtenáři. Věřím, že Vám moje rady alespoň trošku pomohly. Silvie

Výše uvedené informace jsem čerpala z knih, domácích lékařů a také z internetových serverů zabývajících se touto problematikou. Všem jejich autorům tímto děkuji.