Chřipka z těla ven!

A je tady zase podzim a s ním spojené výkyvy počasí a venkovních teplot. A někde tam venku už nenasytně číhá tichý, ale nebezpečný nepřítel čekající na své první oběti. S neústupností těžkého nepřítele vyhledává a bohužel se většinou i dočká. Nepodceňujte chřipku. Zase tak banální onemocnění to není…Možná se vám zdá přitažené za vlasy srovnání s velkým nepřítelem, ale to tak skutečně je. Chřipka není banální onemocnění a bohužel si každoročně vybírá i své oběti, kterých není málo. Je způsobena viry, takže zapomeňte na přemlouvání lékaře a předepsání „oblíbených“ antibiotik – ta vám v tomto případě vůbec nepomohou, naopak. Jejich užívání je i tak více jak zvýšené v jiných případech a navíc jsou určená pro ta onemocnění, jež jsou způsobená bakteriemi. Zbytečným užíváním antibiotik si vypěstujeme rezistenci a pak nám tyto, mnohdy životně důležité léky třeba nepomohou. Takže se v případě chřipky přikloníme raději ke starým, osvědčeným, tzv. babičkovským radám.

Paní chřipka se představuje
Původcem je virus chřipky z čeledi Orthomyxoviridae. Řadí se sem viry typu A, B a typ C. Mohou se šířit i v epidemiích a pandemiích.
Virus chřipky obsahuje RNA (Ribonukleovou kyselinu), která se dále dělí na segmenty (je jich celkem osm) a díky této kyselině rozlišujeme zmiňované typy. Virus obsahuje povrchové antigeny H (hemaglutinin) a N (neuraminidasa), které jsou především u typu A hodně rozdílné a podléhají vysoké variabilitě. Vynechán není ani typ B, i když v daleko menší míře, typ C je dosud stabilní. Dá se říci, že skutečně velké, hluboké změny genů, které kódují antigeny H a N se vyskytují nepravidelně, většinou v rozmezí 20 – 30 let.

Jestliže naše tělo napadne virus chřipky, pak se N antigen „přicucne“ k nějaké vnímavější buňce. Podmínkou je, aby tato buňka obsahovala na povrchu mukoprotein. A protože se tyto buňky vyskytují v respiračním traktu, pochází odtud i následné příznaky samotné nemoci. Zde se pak virus hojně množí a tím i buňky poškozuje. Bohužel, například u oslabených jedinců může přejít z dýchacího ústrojí i dále a poškodit jiné orgány či systémy, jako nejčastěji srdce či centrální nervový systém.

Chřipka se vyskytuje každý rok na celém světě, v naší republice hojněji na počátku nového roku. Typy chřipky mohou vyvolat epidemie – rozsah závisí kromě jiného i na antigenním charakteru tohoto viru. Pokud se objeví nová varianta, pak dojde ke světové pandemii.

A mám ji
To, že „mám chřipku“ jsme si tak nějak zvykli říkat při každém nachlazení. Odlišení této nemoci od virózy je ale jednoduché a konec konců, chytit tu druhou je přece jen o něco „lepší“.

Samotná chřipka má velice krátkou inkubační dobu, většinou v rozmezí 1-3 dny. Někdy ale stačí jen pár hodin.
Hlavními a nejčastějšími příznaky u chřipky je vysoká teplota, která stoupne velice rychle na hodnoty přesahující 38°C a více. Dostaví se vysoká únava, malátnost, silné bolesti svalů a kloubů, kdy jsme rádi, že se „doplazíme“ na záchod, silné bolesti hlavy a příznaky provázející onemocnění dýchacích cest – především silný a suchý, dráždivý kašel.
Onemocnění trvá asi 3-7 dnů, tedy pokud není doprovázeno komplikacemi. Pak se doba samozřejmě prodlužuje. Komplikace mohou být u rizikových skupin lidí i příčinou smrti.

Nemoc se šíří kapénkovou cestou, zdrojem je nakažený člověk, se kterým přijdeme do styku. Nemoc se samozřejmě šíří lépe tam, kde se hromadí lidé, tj. nejen v zaměstnání, ale i v dopravních prostředcích apod. Nemocný člověk je infekční obvykle v 1. – 4. dnu nemoci. Co vás ochrání, je pouze velice silný imunitní systém, o který se ale musíte starat po celý rok, nejen v době možnosti nákazy.

Boj s chřipkou
Klasická protichřipková léčba spočívá skutečně pouze ve starých radách odkoukaných od našich předků, lékaři jí nazývají symptomatickou léčbou. To znamená zalézt do postele a být v teple, hodně spát a odpočívat. Nezapomínáme hodně pít, zvláště když máme vysokou teplotu, resp. horečku, abychom dodali tělu tekutiny. Dodáváme vitamíny ve zvýšené míře, zaměříme se především na přírodní zdroje vitamínu C.

Vzhledem k tomu, že chřipka může komplikovaná bakteriální infekcí, je dobré, hlavně v případě dětí, navštívit lékaře. Pak by už antibiotika byla případně nutná. Mezi tyto komplikace můžeme zařadit například angínu, zánět středního ucha, ale i zápal plic.

Kdy ale zajít k lékaři?
Určitě v případě, kdy neklesá teplota a přetrvávají příznaky po dobu déle jak 3 dnů, začne nás bolet v krku, zhorší se průběh kašle a pak samozřejmě co nejdříve, pokud je žena těhotná či se jedná o člověka s jiným onemocněním (nemoci srdce, plic apod).

Co užívat?
Léků na snížení teploty je celá řada. Některé máme vyzkoušené, jiné jsou vhodnější pro děti. Pro ty, co trpí problémy trávicího traktu, jsou určitě lepší farmaka obsahující paracetamol, tj. Paralen, Panadol. Výhoda Ibalginu spočívá v tom, že více „zabere“ na bolesti kloubů a svalů, ale jak se zmiňuji, je to individuální záležitost, jež se také odvíjí dle našich zkušeností.
Vždy se ale řiďte buď návodem uvedeným na obalu, nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem ohledně užívání, především pak množství, které můžete denně užívat. Například u Paracetamolu je doporučená denní dávka 4000mg a jednotlivá dávka maximálně 1000mg.

Jestliže máme rýmu, můžeme využít například nosní kapky a spreje Nasivin, Olynth, Otrivin, Sanorin, z léků proti kašli můžeme jmenovat Bromhexin, který rozpouští hlen, Mucosolvan usnadňující vykašlávání či Stoptussin, používaný na suchý a dráždivý kašel. Pamatujte ale, že vždy záleží na daném průběhu nemoci a o použití jednotlivých léků se poraďte s odborníkem, zvláště v případě užití u malých dětí.

Ti z vás, kteří léky raději neužívají a věří přírodní léčbě, by měli pít bylinkové čaje určené na nachlazení. Například s výtažky z bezinek nebo zázvoru. Čaj s citronem nebo medem je výborný při škrábání v krku. V případě ztíženého polykání zkuste Priessnitzův obklad nebo obklad z tvarohu: Rozetřete kostku tvarohu na plátno či gázu a přikládejte na krk ráno a večer. Na krku necháme působit do té doby, až se tvaroh rozdrobí.
Také česnek je přírodní lék, který vám pomůže. Můžete jej jíst samotný, nebo si s ním zpestřit pokrmy, či si vytvořit nejrůznější „kapky, například smícháním olivového oleje a citronu.
V případě teploty se vyplatí pojídat pálivou papriku, resp. její menší množství smíchané s vodou, mlékem nebo v čaji. Vhodný je i čaj z vrbové kůry.
Na rýmu se pak osvědčily inhalace máty, ale i heřmánkový nebo lipový čaj. Moje babička například doporučovala cibuli. Když jí pokrájíte a zalijete vařící vodou, pak stačí použít tuto směs jako výbornou inhalaci. Cibuli ale lze využít i na potírání hrudi. Také jsme se dočetla, že v případě malých dětí se cibule vysloveně nepodává, ale postačí jí nakrájet na talíř a dát k postýlce, přibližně do výše obličeje. Nos by se měl uvolnit.
Kašel se zlepší například podáváním čajů s přídavkem mateřídoušky a podbělu.

Každopádně – v lékárnách či prodejnách s bylinkami naleznete mnoho a mnoho vyzkoušených a osvědčených přípravků a směsí. Stačí se jen zeptat a obsluha vám jistě ráda poradí.

Vhodnou prevencí je sportování a otužování po celý rok, pravidelný příjem vitamínů, vynechat stresy a kouření a další faktory pro nezdravý životní styl.
Možností prevence je i očkování, cena jedné vakcíny se pohybuje kolem 300 Kč. Očkuje se v podzimních měsících. V České republice je proočkovanost velice nízká, pohybuje se kolem sedmi procent, v sousedním Německu přesahuje dvacet procent. Lidé z rizikových skupin mají vakcínu zdarma.

Jak jsem se zmínila na začátku, chřipka je zákeřná. Využívá totiž hlavně oslabených organismů, kterých najdeme po skončení roku dost, především po podzimních virových nemocech, ze kterých se naše těla ještě nestačila zregenerovat. A pak stačí malé kýchnutí a jsme v tom taky. Ovládl nás nepřítel, který čeká ve stínu na svou dobu a pak zaútočí…

A otázka na závěr. Jak se vy sami snažíte předejít chřipce a vůbec virovým onemocněním? Sportujete, otužujete sami sebe, nebo zapojujete i své děti? Máte nějaké rady a tipy na „vyhnání chřipky z těla ven?“