Bylinky v akci

Rubrika: Onemocnění a léčba

S dětmi ráda používám bylinky. V létě je sbíráme, některé sušíme, vaříme z nich čaje, dáváme do jídla nebo vyrábíme nejrůznější mazání.
Na chalupě nám roste divoká máta, kterou kluci zbožňují. Jen co ráno otevřou oči, běží si ji natrhat, abych jim udělala čaj. Během dne si ji berou místo žvýkačky, což ostatní děti, které nás navštěvují, zpočátku nechápou. Jen je musím krotit, aby jí nesnědli moc. Jinak kluci rádi experimentují a zkouší, co která rostlina dělá…

Tak zjistili, že třezalka, která je úžasná na pleť, barví. Naštěstí pochopili mé varování, že nesmí pomalováni na sluníčko. Ale večer u táboráku koukám, kam zmizeli. Přiběhli celý rozjaření, že už není sluníčko, tak mohou jít za indiány.
Teď starší syn jezdí na skautské tábory a tam se předvádí a sbírá bylinky kuchařce, aby udělala také jiný čaj, než ten pytlíkový. Naštěstí sbírá jen známé bylinkami – maliník, ostružiník, borůvčí, větvička borovice nebo smrku, heřmánek, kontryhel atd.
Jitrocel používáme při odřeninách a štípancích, když se lehce naruší struktura listu, tak šťáva je desinfekční.
Mladé listy pampelišky používáme na salát, sedmikrásky zobou jen tak nebo je také dáváme do salátu a na ozdobu polévky, mladé kopřivy používám do nádivky a polévky.
Levandule je pěkná kytička, kterou používáme na popáleniny (spíše tedy éterický olej), jenže mám nízký tlak, tak se od ní držím raději dál – snižuje tlak. Naopak rozmarýna jej zvyšuje.
V zimě se držíme šípku, cibule a česneku, ať děláme šípkový čaj či cibulové kapky na kašel, nebo pijeme česnekové mléko, cibulová lázeň nohou na prohřátí. Na rýmu si děláme citron se solí naředěný vodou a takto připravené opatrně vdechujeme nosem.
Na bolavé klouby máme vyzkoušený kořen kostivalu naložený v čistém alkoholu. Na hemoroidy je zase účinná mast z měsíčku. Při menstruačních bolestech je výborný majoránkový čaj. Skořice snižuje hladinu cukru, kopřiva je dobrá na očistu organismu a vlasy.
Všechny tyto rady a nápady čerpám od kamarádky, která je zkušená bylinkářka.
Jen vždy nejdřív vyzkouším, jestli na tu kterou bylinku nejsou děti alergické.
Hodně bylinek se dá pěstovat doma, tak toho využívám hlavně přes zimu, jinak v létě něco pěstuji na balkoně, něco na zahradě a zbytek sbíráme na procházce. Alespoň se děti hýbou.
Jsem ráda, že dnešní trendy zase směřují k přírodě a lékaři začínají používat léky jen v nutných případech, za což jim děkuji.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing.

Napsal/a: stanislava.v

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Moc hezký bylinkový článeček :))
    Ti tví klučíci mi připomněli jednoho kamaráda skautíka – na svých letních procházkách po přírodě škubal po cestě různé lupení a ochutnával… naštěstí vždy přežil :))

  • Padmé

    Zajímavý a pěkný příspěvek. Děkuji.
    Zcela jistě vyzkouším majoránkový čaj a že skořice snižuje hladinu cukru, jsem nevěděla – tož díííky za „vzdělání“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist