Bylinky a my

Rubrika: Onemocnění a léčba

Bylinkám se věnuji takřka 15 let. Jsou mojí vášní a mohu se chlubit i tím, že přátelé a známí k nám chodí pro radu. Mimo jiné jsem masérka a tudíž tuto svou zálibu využiji i při práci. Jen teď se bylinkám trošku vyhýbám, čekáme mimčo a v těhotenství by se mělo s bylinkami opatrně.

Na nevolnost v těhotenství je velice dobrý zázvor ve formě čaje nebo lízátek, také heřmánek ve formě čaje.
Doma pěstuji meduňku, je výborná na uklidnění a při problémech s usínáním, dá se použít i u malých dětí. Nedávno jsem si v supermarketu všimla, že pro miminka už se vyrábí čaj s přídavkem meduňky.
Dále pěstuji mátu, ta je skvělá na žaludeční problémy a při nachlazení, ale dá se použít i na provonění domácnosti. Těch bylinek na provonění domácnosti je víc, patří mezi ně i výše zmiňovaná meduňka, krásně voní po citronu. Dále levandule, hřebíček, skořice, mařinka vonná, rozmarýna, šalvěj. Tyto používám já osobně, ale všem nevoní, někdo má raději růži. Také se používají různé druhy vonných pelargonií, jednu z nich s vůní citronu má naše dcerka v pokojíčku, stačí se o ni jen otřít a hned nádherně voní.
Potom jsou tu bylinky a koření, které máme běžně v domácnosti a používají se na dětské čajíčky a při přípravě pokrmů. Anýz, fenykl, kmín, koriandr, badyán a kopr.

Někde jsem slyšela nebo četla, to už nevím, že ve středověku zkoušeli bylinkářky tím, že se jich zeptali, která rostlina není léčivá. Pokud odpověděla, že takovou nezná, zkouškou prošla.
A je to tak, není rostlina, která by neměla nějaký účinek na naše nebo zvířecí zdraví.
A proto bychom si měli všeho, co nám příroda dává, velice vážit.
Není to tak dlouho, co jsme povinně chodili na sběr bylin, potřebovaly by to i naše děti, aby poznaly sílu bylin a přírodu vůbec.

A nakonec název mé nejoblíbenější léčivé rostliny, kterou mám doma a pravidelně používám. Aloe vera doporučuji všem maminkám malých rarachů na odřeniny, popáleniny a jiná menší poranění, je dobrá i na bodnutí hmyzem. Ale dejte si pozor na vnitřní užití, je to totiž dost silné projímadlo, i to mám bohužel vyzkoušeno a v nemocnici si klepali na čelo, co jsem to za blázna. Ale i mistr tesař se utne a já si zatím jako mistr, co se bylin týče, nepřipadám, možná v 60-ti, dám Vám pak vědět.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing

Napsal/a: knizkova8

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • JanaOss

  Bylinky jsou dobrá věc a já je uznávám. Mám ovšem zásadní problém – poznat je. Už jsem pokročila tak daleko, že mám několik oblíbených, které v naší rodině zabírají na nejčastější potíže. Ovšem, kdybych je měla sbírat, tak to dopadne hrozně. Jediné, co poznám, je pampeliška, ze které dělám med – pomáhá na kašel a nachlazení a podběl, který je vynikající při potížích s průduškami. U našeho astmatika to byl nejlepší lék. Kapky na kašel nezabíraly, ale dva, tři hrnky čaje stačily, aby mu bylo lépe

 • Padmé

  Pěkný článeček a krásná záliba – bylinky.
  Zajímavá otázka, jak ve středověku zkoušeli bylinkářky
  (Která rostlina není léčivá?)
  Já osobně mám s bylinkami jen dobré zkušenosti
  a dobře vím, že pomáhají.

 • Já mám také velmi dobrý zkušenosti s bylinkami.Pěstuju si je sama ve skalce,takže když přijde nemoc zdravá lékárna je neustále po ruce.Šalvěj,máta peprná,mateřídouška,medvědí česnek a mnoho dalších.Aloe je dobré i syrové,ale ta honička na záchod je moc větší než po gutalaxu-za to očistná kůra je provedena stejným způsobem.Jen se toho musí dát trošku a ne ukousávat.Nejlepší je to na lžičce s medem.1.Měsíčně není na škodu,protože to mám osobně vyzkoušené.
  Páni doktoři asi mají strach,že nebudou mít za chvíli do čeho píchnout,protože bude všechno nedostupné a my se budeme vracet zpět ke starým osvědčeným receptům!!!!!!!!!!!!!!!

 • To je krásný článeček…. ty musíš být ohledně bylinek opravdu „profík“ :)))
  Aloe vera mám doma taky, ale nějak jsem ještě nenašla odvahu při poranění „kus ufiknout“ … ale asi to zkusím 🙂 Jen vnitřně ho tedy používat nebudu :)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist