Atopický exem, výživa a já

Rubrika: Onemocnění a léčba

736150_kissKdyž byl u naší malé dcery diagnostikován atopický exem, dostali jsme velkou spoustu doporučení, co vlastně všechno smíme a co ne. Byli jsme zahrnuti takovým množstvím zákazů, až se nám z toho točila hlava. Hodně mě to vyděsilo a v první chvíli jsem si odmítla připustit, že by to bylo až tak vážné…

Náš exem naštěstí, alespoň zatím, má suchou formu, tedy na kůži se objevují zarudlá suchá hrubá a svědivá místa. Dlouho jsme byli přesvědčováni, že jde pouze o suchou kůži, ovšem na roční preventivní prohlídce bylo jasně řečeno, že máme atopičku.
S pláčem jsem doma manželovi líčila, že nesmíme mít doma koberce, závěsy a záclony, denně namokro umývat podlahy a utírat prach, vyhodit všechny plyšáky a sedačku a také jí úplně překopat jídelníček. Přišlo mi to tak absurdní, že jsem začala pátrat po tom, co má smysl dodržovat a co ne.
Nakonec se ukázalo, že všeho s mírou a výše uvedené je nutností především pro astmatiky.
Mnohem horší se ale ukázalo sestavit plnohodnotný nezávadný jídelníček. Hledala jsem v knihách, letácích, na netu a ptala se lékařů.
Všude jsme se dočetla, jak zavádět nové potraviny a podobně, ale nikde jsme nenašla seznam konkrétních alergizujících potravin. Ale my už jsme měli všechny potraviny zavedené a protože jsme byli ujišťování, že flíčky nejsou exem, ale jen suchá kůže, neměli jsme žádný důvod to řešit.
Nakonec se mi podařilo ze všech dostupných informací udělat jakýsi seznam zakázaných potravin, který mají i babičky, aby dceři nekupovaly nic, co by jí mohlo přitížit.

My máme podezření na špatnou snášenlivost mléka. Další konkrétní alergeny zatím neznáme. Vyšetření bývá úspěšné až po dozrání imunitního systému, což je mezi druhým až třetím rokem života. A protože u naší dcery nejde o ohrožení života, nebylo zatím nutné jej absolvovat. Začali jsme dodržovat náš seznam a musím říct, že po pár týdnech došlo k radikálnímu zlepšení. Kromě samozřejmého promašťování a přidávání oleje do koupele není nutné používat žádná léčiva. Kůži má naše skoro dvouletá dcera vláčnou, pouze na pohled poznáte, že v místech exemu má nepatrně světlejší odstín. Nic ji nesvědí, je spokojená. A pokud sní něco, co jí exem zhorší, hned poznáme z čeho to bylo a můžeme se tomu vyvarovat.

Na co si tedy dáváme pozor:

  • mléko a mléčné výrobky – žádné pribiňáky, termixy, smetánky a podobně. Pouze jogurt, jogurtové nápoje, po odzkoušení tvaroh, pozor na mléko v buchtách, sušenkách i pečivu. Mně se osvědčilo dát místo mléka do buchty jogurt. Pozor na ochucené jogurty ovocem viz. níže.
  • ovoce tropické a bobulovité – žádné citrusy, ananas, kiwi, broskve a samozřejmě jahody, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt. Výborně se snáší jablka, hrušky, meruňky, hroznové víno a u většiny také meloun (naše dcera je však výjimka), třešně a švestky. A také banán. Višně raději ne, jsou kyselé. Borůvky my nesmíme, ale někdo ano. Hloupé je, že jogurty bývají nejčastěji ochucené právě hůře snesitelným ovocem.
  • oříšky a mandle – pozor na pečivo. Na Vánoce i při jiném pečení se dají nahradit ovesnými vločkami. Ty jsou snášeny velmi dobře a navíc mají obrovské množství vápníku! Vhodné hlavně pro děti s alergií na mléko.
  • ryby a mořské plody – absolutní zákaz. Povoleny pouze české ryby, nejlépe kapr, štika atd.
  • zelenina – v podstatě vše červené, tedy rajčata, červená paprika, u zelené papriky zkoušet snášenlivost, dále jsou zakázány ředkvičky a luštěniny! Pozor na hrách v mražených směsích a taktéž kukuřice je těžký alergen. Někomu přitíží i kyselé zelí. Kupodivu jsou i děti, které reagují na brambory. Naopak povoleny jsou zelené fazolky a zbytek zeleniny. A jak je červená zelenina zakázaná, naopak zelená a bílá je povolena. A taky oranžová mrkev.
  • vejce – zakázaný je bílek, povolen žloutek. Pozor při nákupu pečiva a pochutin na vejce ve složení výrobků. I při pečení buchet a cukroví je nutné dát jen žloutek.
  • bylinky – bylinkové čaje bych nedoporučovala, dokonce i bylinky v mastičce mohou exem zhoršit. Nám se osvědčila pažitka, zelená petržel, majoránka, bazalka a oregano.
  • a samozřejmě „éčka“ – základní pravidlo je žádná umělá barviva a žádné chemické konzervanty. Hodně lidí dává dětem želatinové bonbony, protože je to zdravé mlsání. Bylo by, pokud by v tom nebylo tak obrovské množství barviva. Totéž platí pro lentilky.
  • čokoláda – absolutní tabu. Je tam mléko a kakao. O stopách oříšku ani nemluvě.Na závěr chci říct, že dceři neskutečně pomohlo pití mléka Beba Bifidus Junior. Jako jediné u nás na trhu obsahuje živé probiotické bakterie a ty zvyšují imunitu a snižují alergické projevy. Například Nutrilon má sice probiotickou vlákninu, ale ten dcera nesnese vůbec, má po něm řídkou stolici a to i několikrát za den. Proto taky víme o alergii na mléko. Po Bebě se jí stolice během dvou dnů vrátila k normálu. Podotýkám, že dceru jsem poctivě kojila deset měsíců, půl roku bez jakéhokoli příkrmu. Bebu pije dvakrát denně a velmi jí prospívá.

    Naše malá spoustu věcí ze zakázaných potravin milovala, hlavně mléčné výrobky a ovoce. Je už ale tolik rozumná, že už ví: “Nika nemůže, děti můžou. Nika má exemek, děti nemají..“
    Nejvíce trpí babičky, protože ji nemají čím hýčkat. Snažíme se jí zafixovat už teď, co nesmí. Někdy je to těžké, ale občas úmyslně sama jím něco, co ona nesmí. A když loudí, povíme si o exemku. Až bude ve školce, bude muset umět odolat a umět znát, co jíst nesmí. Těžké je to už teď třeba na návštěvě, ale musím ji pochválit, je moc šikovná a rozumná. Sama pojmenuje a pozná potraviny které nesmí a po nikom je neloudí, i když ostatní děti jedí třeba čokoládu.

    Byla bych ráda, kdyby tyto informace někomu pomohly. Sama jsem o atopickém exemu přelouskala cokoli. A byla jsem někdy až vyděšená, co vše musíme holčičce odepřít. Ale není to tak hrozné, jak to vypadá a za velmi krátkou dobu se dá tento režim zautomatizovat. Musím číst složení na všem, co kupuji, a musím hlídat, aby nikdo malou nepodaroval něčím nevhodným. Jediné, co mě trápí teď v zimě, je nedostatek ovoce. Jíme vlastně jen jablka a banány a ono se to pomalu přejí. Jiné ovoce je hodně drahé.

    A na konec jedna věc. Nedělejte chybu jako já. Atopik vždy patří do rukou kožního lékaře. Vždy se ptejte a nechte si vše vysvětit. Každé dítě je jiné a co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. A hlavně tato nemoc má jednu obrovskou výhodu. Neohrožuje život.

  • Napsal/a: Chromle

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (38 vyjádření)

    • mamcalenca

      ahojda,moje dcerka(13) má také od malinka AE a také nám naše skvělá paní doktorka na kožním(je fakt skvělá,jezdí kní do našeho malého městečka lidé až z Brna..)řekla to stejné,co píše šárka,dieta opravdu není potřeba,AE je i iminolog.rázu(chodíme i do alergologie).dcera měla od malinka vždy velmi suchou pokožku,tak opravdu promazávat a olej do vody od mudr.z kožního!a nech si předepsat od kožní Excipial U Lipolotion,je to skvělé mléko na suchou pokožku a právě na AE,když ti ho napíče,tak doplatíš jen 9kš,jinak stojí 109,mají ho v lékárně!!! !a také atopik je ovlivněn i psychykou!!!vše je spojené-imunita,psychyka,AE..máme tyhle problémy už 13let,takže opravdu můžu zodpovědně říct,že víme,co to obnáší a vážně není potřeba taková „dieta“!!nejhorší to měla v kojeneckém a v předškolním věku,chromle,určitě se to zlepší!!když byla dcerka malinká,tak nám i mudr.na slovensku říkala,že dieta a omezení nejsou potřebné a řídíme se tím celých těch 13let.můžu i říct,že ta psychyka tam je důležitá,čím víc se to bude „brát vážně“,tím se to zhoršovalo!!vím,chápu tě,chromle,AE je velmi nepříjemný i bolestivý,svědí..(má dcera je k tomu ještě i alergik. !držím pěsti,upřímně!!

    • ahoj pisi vam z italie mam 7 mesicniho syna take s diagnozou AE jiz od 4 mesice.neustale neco hledam ctu a zkousim.tady je ta lecba vlastne stejna jako v cechach zrovna minuly tyden jsme byli u kozniho lekare ktery mi vysvetlil ze strava nema zadny vliv na prubeh teto nemoci jiste nektre potraviny mohou zhorsit situaci ale rekl mi ze je zbytecne davat diteti dietu a omezovat ho v jidle.alergologicke testy je opravdu zbytecne delat jak pise „chromle“ takze jsme na tom podobne jako vsichni mazem spime s rukavickama(dokud se nenauci je sundavat)jeden den je kuze ok druhy den je plny cervenych mokvajicich flicku-u nas je to nejhorsi pod krkem.chodime plavat a jsem zvedava jake to bude v lete.jinak mi take doporucili kortikoidy tak vaham jestli je mam pouzit ci ne prekvapil me ten clanek o homeopatii tak ze bychom zkusili…jsem moc rada ze jsem nasla tyhle stranky kde se maminky deli s vlastnimi zkusenostmi v italstine jsem zatim nic podobneho nenasla .dekuji vsem a preji hodne trpelivosti .

    • Nás napřed léčila naše dětská doktorka. Pak jsem viděla v televizi dokument o AE a tam vyloženě říkali, že atopik patří na kožní. Dětský doktor a alergolog s kožním pouze doplňkově spolupracuje. My jsme si na kožní prostě zavolali a paní doktorka nás přijala do své péče. Nevím, jak máš velké dítě. Nice v dubnu budou teprve dva. A obě doktorky nezávisle na sobě mi řekly, že na algerologické vyšetření máme čas. Dětský imunitní systém je dokončen až mezi druhým až třetím rokem života. Tak je zbytečné ho trápit. Vyšetření podstupují především astmatici, kde je ohrožení života. Takže naše doktorka volila odlišný postup. Tak fakt nevím.Ale zase je fakt, že nám se ten exem takhle dramaticky nezhoršil.

    • Ahoj Chromle, dneska jsem byla s malou opět u doktorky, protože nám to přes noc začalo na obličeji mokvat a má to úplně zarudlý. Předepsala mi mast, kterou mi v lékárně připravili – světle šedivá. Na doporučení ke kožnímu ani zmínka. Pro jistotu jsem kožnímu zavolala a on mi řekl, ať mi doktorka napíše doporučení na alergologii a doporučení k pediatrovi. Byli jste tam také? Je to standardní postup, nebo se tam chodí až ve stavu nouze? Podle mě je to trápení pro to mimčo, čekat jak se to bude vyvíjet.

    • Nastěnka

      Chromle, asi se ptám hodně hloupě, ale jaký olej vlastně přidáváš do vody? Mě byl od paní doktorky doporučený ocet, že upravuje kyselost vody.
      Jo, a Indulonu prý mám dávat červenou, já už předtím znala to s tou modrou Indulonou, tak jsem se ptala, jestli jsem se nepřeslechla, a prý ne. No, asi je to celkem jedno, hlavně když pomáhá :o)
      S těma čajema to bude u nás teda boj, Tomík je pije jako duha :o(
      Zagorko, my taky chodíme na plavání, zatím po bazénu zhoršení nepozoruji (ale je to krátká doba).
      Tohle se píše o ekzému v propagačních materiálech plaváčka: „Ekzém – záležitostí imunitního systému a tak ve většině případů dětem s ekzémem voda nevadí. Je třeba vyzkoušet reakci, jestliže má miminko alergii na chlór, plavat bez lékařské (homeopatické) léčby nemůže. Jinak děti s ekzémem před bazénem promažeme vazelínou či indulonou, po bazénu ošetříme olejem a vše zvládají v pohodě. Psychická pohoda ekzematiků je důležitá v jejich boji s ekzémem.“
      Asi fakt hodně záleží na stupni ekzému, chlorovaná voda vysušuje ještě víc, musí se mastit a mastit. Na druhou stranu zase plavání dětem prospívá a jestli chodíte i do sauny, podporujete imunitní systém. Jinak my plavem už půl roku a Tomík byl celou dobu v pohodě a ekzém se objevil až teď. Znám i pár maminek, které mají děti s AE a chodí plavat. Je to těžké posoudit, zkus třeba zavzpomínat, jestli sis po tom prvním plavání bezprostředně všimla něčeho nápadného (ta věta zní blbě, myslím to tak, že kdyby malé bazén hodně nesedl, projevilo by se to dost rychle).

    • V létě jsme měli malou na zahradě naloženou v bazénku od rána do večera.Před každým vlezením do vody musí být důkladně namazaná a když vylezla z vody ven tak taky hned promastit. Voda vysušuje. A atopici mají pokožku celkově abnormálně suchou. Takže pořád mastit a mastit. Ale každý lékař ti řekne, že se má atopik koupat jen jednou za dva dny a do vany olejovat. Na druhou stranu v létě je lepší dítě osvěžovat. Asi záleží na stupni exemu. Pokud to mokvá a podobně, tak bych ji na plavání nebrala. Poraď se raději s kožním lékařem.

    • Teď mě napodlo, před tim než nám sdělili, že máme atopický ekzém, jsem začala chodit s malou na plavání. Byli jsme tedy jenom jednou. Neměla bych přestat? Může se to zhoršít?

    • Nastěnka – My čaje nepijeme, jen když má Nika průjem, tak obyčejný slabý černý čaj s „hroznovým“ cukrem. Dětské ovocné čaje v sobě mají buď barvivo, nebo ovoce, co nám nedělá dobře. My jsme s nimi ani nestačili začít. Ty granulované mají barvivo skoro všechny. Koukni na to. Lepší budou ty ředěné ovocné šťávy, nejlíp jablíčko. V těch směskách bývají pomeranče. Prostě se koukni na etiketu a uvidíš. Já mám štěstí, že malá vodu pije.:-)
      Advantan máme taky, ale bylo nám řečeno, že se m dát jen na akutní hodně zarudlé ložisko, když se to zlepší, tak přestat a hodně mazat. Třeba Linolou, nebo i modrou indulonou. Jo a dávej ho jen maličko, tenounkou vrstvičku.A samozřejmě olej do vody.

      Zagorka- AE mizí buď kolem třetího, pak sedmého roku a pak v pubertě. To je si v 75% případů. Ale taky to může zůstat. Ale taky nemusí:-) Chce to optimismus.

    • Ahoj Chromle. Pro nás je to teď taky novinka, že jsme atopici. Skvělý článek. K těm čajům bych taky ráda dotaz, co pít? Ptala jsem se doktorky, kdy to přejde a bylo mi řečeno, že maximálně do školního věku. Z článku mi to vyznívá, jako by to bylo navždy? Upraví se to tedy nebo ne? Mojí kamarádce pomohli jenom olejové koupele. Asi je hodně alergických podnětů, co? Já se z toho furt nemůžu dostat……………

    • Nastěnka

      Ahoj Chromle,moc Ti díky za článek. Asi týden se zaobírám právě takovým problémem a tak přímo hltám veškeré informace a ty tvoje jsou stručné a přehledné. Taky jsi mě přesvědčila o tom, že by tu vyrážku měl vidět kožní lékař. Po pravdě řečeno, naše paní doktorka mi dala Advantan (kortikoidy) a to, že je vyrážka způsobená alergií, mi řekla, až když jsem se přímo zeptala. Teď tedy přemýšlím nad každým jídlem, které synkovi podám.
      Chtěla bych se Tě ještě zeptat, jaké čaje pijete? Já dávala malému Čajánky a Leros, ale to jsou samé směsky bylinek a ovoce. Dávám šťávy (mrkvová, jablečná), Nutrilon H.A. Samotná voda Tomíkovi moc nejede, tak jsme byli zvyklí dopíjet se čajem…
      Ještě jednou díky.

    • Kicul- paprika je ošidná, na někoho působí, na někoho ne. Nejlíp je prý snášená ta obyčejná zelenožlutá. Ty asi myslíš tu žlutou co vypadá jako kapie? Zkus ji na nějakou dobu vynechat a pak zase vyzkoušet a uvidíš, jestli se ti to zhorší. Moc jsme to nepomohla, viď?:-( Já osobně bych tu žlutooranžovou vysadila.
      Vandula- tos mě překvapila, nikdy mě nenapadlo, že to tak někdo může brát. To je jakoby diabetikovi dávala cukr a tvrdila, že se to v těle nějak srovná. Co na to říct.

    • Chromle – budeš se divit, ale znám maminku, sama alergička, dítě ekzematik, která éčka a další chuťovky hlídat prostě nebude….Razí jakousi teorii, že si na to dítě musí zvykat, či co….Dokonce tomu dítěti ani nepromazávala suchou kůži, to jsem ji musela naučit.
      Když jsem se třeba neprozřetelně zmínila, že (skoro) nejím salámy, tak jsem si docela naběhla….Má takový názor, že zdravá výživa sama o sobě nemá valný smysl, pouze snad ve spojení se sportem. Holt lidé jsou různí, no…..Jinak působí jako poměrně inteligentní bytost….

    • Holky obdivuju Vás, jak zvládáte nakrmit svý děti s takovými omezeními. Já mám čtyři a naštěstí můžou všechno, i když teď ta nejstarší/19let/ se prý osype po pomerančích, ale ta už má rozum a nemusí se ji nic vysvětlovat. Smekám před Vámi klobouk.

    • A co žlutá paprika? Připadá mi chuťově téměř stejná, jak červená a podle mě je to to samý. Může se nebo ne?

    • Díky za hezké ohlasy. Zrovna včera jsme malou litovala. Milovala pribiňáky a před večerníčkem na něj dávali reklamu. Hladově na děti koukala a pak pronesla to svoje :“Nika nemůže“ a mě bylo skoro do breku. Četla jsem si jak některé maminky bojují s babičkami ohledně sladkostí. Díky AE to máme vyřešeno. Malá skoro nic nesmí. A já jsem za autoritu, která jediná může rozhodnout, jestli to malé ublíží, nebo ne:-) Co se týče soji, tak na tu fakt bacha, našla jsme ji v toustovém chlebu. Respektive Nika jej dostala ke svačině a druhý den měla zase exem. Tak jsme koukla na obal toustů a málem mě omývali. Takže teď čtu obaly u všeho. Fakt mě nenapadlo, že i pečivo může být pro nás nebezpečné. A zapoměla jsem zmínit uzeniny. Ale každý ví, že je tam tolik éček, že to snad ani nevadí.

    • Olča + Pavlík

      Malému se exém objevil zhruba v půl roce, sice jsem se snažila kojit, ale již od začátku jsme dokrmovali. Vyzkoušeli jsme několik druhů dětských mlék, pak i sójové, ale nic nepomáhalo. Neváhala jsem a hned jsem navštívila naši známou bylinkářku a zjistili jsme, že má opravdu alergii na mléčnou bílkovinu a sóju. Nasadili jsme ovesné mléko a vše se upravilo. Dokonce malý jí i jogurty a pribiňáky a vše je OK. Takže pozor i na sóju !

    • Anonymní

      Atopický exem – to byla naše noční můra před více jak 20ti lety s nejstarším synem. téměř od 1ho měsíce do trí let. Spoustu věcí, co zde píšete jsem nevěděla.. hledali jsme řešení.. jedna lékařka nám poradila změnu prostředí. Radikální. Odstěhovali jsme se z velkoměsta na vesnici s čistým vzduchem, kojeneckou vodou v kohoutku… a možná mi to nebudete věřit, ale můj, dnes již 21letý syn měl během 1ho měsíce pokoj nejen od AE ale i od astmatu, častých průdušek… skoro zázrak. Připouštím, že jsme si tím přestěhováním dost zkomplikovali život, ale zdraví našeho syna stálo za to. Zvláštní ale že sám od sebe spoustu potravin, které tam vyjmenováváte, nejí. Nyní mám ještě 2 letého syna ( proto jsem se také dostala na tyto stránky) ale ten je, ChválaBohu zdravý… Martina

    • Moc hezký článek a máš štěstí, že máš takovou „rozumnou“ dcerku – už v tomhle věku…ono se to může někomu zdát drastické, když schválně před ní jíš zakázané potraviny, ale myslím, že je to vlastně to nejlepší, jak ji můžeš „připravit do života“ ve školce i v jiných kolektivech…takže hodně zdraví:-)…

    • Já sama trpím AE a podařilo se mi ho stravou eliminovat, bohužel ne se ho zbavit. Dcera nemá AE, ale v podpaží má suché místo, který ji nemizí. Díky, že si tak hezky shrnula a vypsala kritické potraviny. Přiznám se, že ačkoliv trpím ekzémem, tak jsem třeba o červené zelenině nevěděla. Rajčata nejím, ale červenou papriku jsem běžně jedla. To samé bylinky, myslela jsem, že některé pomáhají… Asi předám babičkám taky tenhle seznam, i když jsem jim to několikrát říkala, tak si to buď nepamatujou nebo nechtějí pamatovat 🙁 Jinak naše dcera pije Bifidus Junior od nestle, taky obsahuje živé bakterie a moc jí chutná.

    • Děkuji Ti moc za článek…poslední dobou i mě píše pár známých, že ví, že jsme s AE trochu zacvičily díky HYPOALERGENNÍ STRAVĚ o ní jsi tu vypsala to důležité.Je to ale to jediné, co zabírá.
      MUDr.Šácha z http://www.celostnimediciny.cz nám otevřel oči v tom, že nám poslal článek, že to není právě jen problém kůže a kdo máte problémy s AE, tak se na něj obraťe, je velice ochotný a pomůže a není léčba jen v mastích, jak nám radil kožař!

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist