Atopický exem, výživa a já

Rubrika: Onemocnění a léčba

736150_kissKdyž byl u naší malé dcery diagnostikován atopický exem, dostali jsme velkou spoustu doporučení, co vlastně všechno smíme a co ne. Byli jsme zahrnuti takovým množstvím zákazů, až se nám z toho točila hlava. Hodně mě to vyděsilo a v první chvíli jsem si odmítla připustit, že by to bylo až tak vážné…

Náš exem naštěstí, alespoň zatím, má suchou formu, tedy na kůži se objevují zarudlá suchá hrubá a svědivá místa. Dlouho jsme byli přesvědčováni, že jde pouze o suchou kůži, ovšem na roční preventivní prohlídce bylo jasně řečeno, že máme atopičku.
S pláčem jsem doma manželovi líčila, že nesmíme mít doma koberce, závěsy a záclony, denně namokro umývat podlahy a utírat prach, vyhodit všechny plyšáky a sedačku a také jí úplně překopat jídelníček. Přišlo mi to tak absurdní, že jsem začala pátrat po tom, co má smysl dodržovat a co ne.
Nakonec se ukázalo, že všeho s mírou a výše uvedené je nutností především pro astmatiky.
Mnohem horší se ale ukázalo sestavit plnohodnotný nezávadný jídelníček. Hledala jsem v knihách, letácích, na netu a ptala se lékařů.
Všude jsme se dočetla, jak zavádět nové potraviny a podobně, ale nikde jsme nenašla seznam konkrétních alergizujících potravin. Ale my už jsme měli všechny potraviny zavedené a protože jsme byli ujišťování, že flíčky nejsou exem, ale jen suchá kůže, neměli jsme žádný důvod to řešit.
Nakonec se mi podařilo ze všech dostupných informací udělat jakýsi seznam zakázaných potravin, který mají i babičky, aby dceři nekupovaly nic, co by jí mohlo přitížit.

My máme podezření na špatnou snášenlivost mléka. Další konkrétní alergeny zatím neznáme. Vyšetření bývá úspěšné až po dozrání imunitního systému, což je mezi druhým až třetím rokem života. A protože u naší dcery nejde o ohrožení života, nebylo zatím nutné jej absolvovat. Začali jsme dodržovat náš seznam a musím říct, že po pár týdnech došlo k radikálnímu zlepšení. Kromě samozřejmého promašťování a přidávání oleje do koupele není nutné používat žádná léčiva. Kůži má naše skoro dvouletá dcera vláčnou, pouze na pohled poznáte, že v místech exemu má nepatrně světlejší odstín. Nic ji nesvědí, je spokojená. A pokud sní něco, co jí exem zhorší, hned poznáme z čeho to bylo a můžeme se tomu vyvarovat.

Na co si tedy dáváme pozor:

  • mléko a mléčné výrobky – žádné pribiňáky, termixy, smetánky a podobně. Pouze jogurt, jogurtové nápoje, po odzkoušení tvaroh, pozor na mléko v buchtách, sušenkách i pečivu. Mně se osvědčilo dát místo mléka do buchty jogurt. Pozor na ochucené jogurty ovocem viz. níže.
  • ovoce tropické a bobulovité – žádné citrusy, ananas, kiwi, broskve a samozřejmě jahody, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt. Výborně se snáší jablka, hrušky, meruňky, hroznové víno a u většiny také meloun (naše dcera je však výjimka), třešně a švestky. A také banán. Višně raději ne, jsou kyselé. Borůvky my nesmíme, ale někdo ano. Hloupé je, že jogurty bývají nejčastěji ochucené právě hůře snesitelným ovocem.
  • oříšky a mandle – pozor na pečivo. Na Vánoce i při jiném pečení se dají nahradit ovesnými vločkami. Ty jsou snášeny velmi dobře a navíc mají obrovské množství vápníku! Vhodné hlavně pro děti s alergií na mléko.
  • ryby a mořské plody – absolutní zákaz. Povoleny pouze české ryby, nejlépe kapr, štika atd.
  • zelenina – v podstatě vše červené, tedy rajčata, červená paprika, u zelené papriky zkoušet snášenlivost, dále jsou zakázány ředkvičky a luštěniny! Pozor na hrách v mražených směsích a taktéž kukuřice je těžký alergen. Někomu přitíží i kyselé zelí. Kupodivu jsou i děti, které reagují na brambory. Naopak povoleny jsou zelené fazolky a zbytek zeleniny. A jak je červená zelenina zakázaná, naopak zelená a bílá je povolena. A taky oranžová mrkev.
  • vejce – zakázaný je bílek, povolen žloutek. Pozor při nákupu pečiva a pochutin na vejce ve složení výrobků. I při pečení buchet a cukroví je nutné dát jen žloutek.
  • bylinky – bylinkové čaje bych nedoporučovala, dokonce i bylinky v mastičce mohou exem zhoršit. Nám se osvědčila pažitka, zelená petržel, majoránka, bazalka a oregano.
  • a samozřejmě „éčka“ – základní pravidlo je žádná umělá barviva a žádné chemické konzervanty. Hodně lidí dává dětem želatinové bonbony, protože je to zdravé mlsání. Bylo by, pokud by v tom nebylo tak obrovské množství barviva. Totéž platí pro lentilky.
  • čokoláda – absolutní tabu. Je tam mléko a kakao. O stopách oříšku ani nemluvě.Na závěr chci říct, že dceři neskutečně pomohlo pití mléka Beba Bifidus Junior. Jako jediné u nás na trhu obsahuje živé probiotické bakterie a ty zvyšují imunitu a snižují alergické projevy. Například Nutrilon má sice probiotickou vlákninu, ale ten dcera nesnese vůbec, má po něm řídkou stolici a to i několikrát za den. Proto taky víme o alergii na mléko. Po Bebě se jí stolice během dvou dnů vrátila k normálu. Podotýkám, že dceru jsem poctivě kojila deset měsíců, půl roku bez jakéhokoli příkrmu. Bebu pije dvakrát denně a velmi jí prospívá.

    Naše malá spoustu věcí ze zakázaných potravin milovala, hlavně mléčné výrobky a ovoce. Je už ale tolik rozumná, že už ví: “Nika nemůže, děti můžou. Nika má exemek, děti nemají..“
    Nejvíce trpí babičky, protože ji nemají čím hýčkat. Snažíme se jí zafixovat už teď, co nesmí. Někdy je to těžké, ale občas úmyslně sama jím něco, co ona nesmí. A když loudí, povíme si o exemku. Až bude ve školce, bude muset umět odolat a umět znát, co jíst nesmí. Těžké je to už teď třeba na návštěvě, ale musím ji pochválit, je moc šikovná a rozumná. Sama pojmenuje a pozná potraviny které nesmí a po nikom je neloudí, i když ostatní děti jedí třeba čokoládu.

    Byla bych ráda, kdyby tyto informace někomu pomohly. Sama jsem o atopickém exemu přelouskala cokoli. A byla jsem někdy až vyděšená, co vše musíme holčičce odepřít. Ale není to tak hrozné, jak to vypadá a za velmi krátkou dobu se dá tento režim zautomatizovat. Musím číst složení na všem, co kupuji, a musím hlídat, aby nikdo malou nepodaroval něčím nevhodným. Jediné, co mě trápí teď v zimě, je nedostatek ovoce. Jíme vlastně jen jablka a banány a ono se to pomalu přejí. Jiné ovoce je hodně drahé.

    A na konec jedna věc. Nedělejte chybu jako já. Atopik vždy patří do rukou kožního lékaře. Vždy se ptejte a nechte si vše vysvětit. Každé dítě je jiné a co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. A hlavně tato nemoc má jednu obrovskou výhodu. Neohrožuje život.

  • Napsal/a: Chromle

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (38 vyjádření)

    • Anonymní

      ahoj,děkuju moc za tyhle super informace. – i já s mou malou řeším atop.e. a musím říct, že je to hrůza. zkoušíme a hledáme neustále nové a nové alergeny. zatím jsme naproto z jídelníčku vyloučily čokoládu kromě kinder, ta kupodivu nic nedělá(nechápu to), pak ocet, citronovou šťávu , citrusy všechny, ořechy. né vždy se tomu dokážeme ovšem vyhnout a musím říct, že následky jsou děs:-( . proto moc děkuji za rady ohledně jídelníčku – nyní v zimním období je malá mnohem náchylnější atak jaký koliv zkušební pokus nerada riskuji – moc děkuji apřeji nám všem ab yse ty naše dětičky – zlatíčka měli jenom lépe – dííííky jiřina a závěrem i já přispěji radou – malá má také suchou formu – tedy nejdříve suchá kůže poté zčervená a ve finále tak strašn svědí, že je malá schopná celou noc škrábat post. místa – mažeme sudokrémem – na doporuč lékaře pokud zabírá nemáme měnit a jsme spokojený. zatím funguje a tak třeba i nějaká maminka uvítá a vyskouší – dá se koupit v lékárně – je to krém na opruyeniny pro miminka a na kůži s příznaky eksemu. zkuste třeba budete příjemně překvapené 🙂 tak to je asi vše a ještě jednou děkuji mamince za pomoc a inspiraci s jídelníčkem

    • Pet-tweety…hlíva ústřičná je fajn. Taky jsem ji jednu dobu užívala..teď z ní spíš vařím 🙂
      Nechci být jedovatá, ale…kdo ti ji doporučil – známá X doktor ???? 🙂

    • pet-tweety

      Muj syn taky od malicka ma atypickou plet, tak jsme porad zkouseli nejake masticky a nekdy se mu to zlepsilo, ale nikdy to nezmizelo uplne. Jendou po antibiotikach mel na nozickach jako casti supinkovity, cerveny, tak pry at hydratujeme…pak mi znama doporucila hlivu ustricnou. Musim rict, ze uz rok ji pouzivame a ekzem se ztratil. Je to tim, ze hliva resi puvod vzniku..ale samozrejme je dal treba hydratovat 😉 Staci se poptam v lekarne nebo se podivat na netu, jmenuje se to pro deti Hlivacek, delaji to jako sirup s prichutem (takze to i dobre chutna) a davaji k otmu figurky postavicek ze Ctyrlistku 😉 Hodne stesti

    • Mischela

      Dobrý den, taky máme atopický ekzém, malý má 16 měsíců a pořád kojím,.Bylo nám řečeno jen nejíst ořechy, čokoládu(hořkou můžete) a kravské mléko a nepoužívat mýdlo či sprcháče. A jsme v pohodě, teď v létě to měl lepší neboť sluníčko taky pomáhá. A pomohlo by i moře, ale na to není.

    • Anonymní

      Dobrý den.Mám 4-tou holčičku a od 3 měsíců má AT.No pro mě to byl šok.Nikdo v rodině to nemá a já se postupně naučila vařit bez alergenů.Strava pro mě katastrofa.Říkala jsem si chudák holka.Když se vařily a mixovaly polévky.tak byla malá jen na mrkvi a bramborách.Pak jablíčka a banány,kuřecí,bobíky,nutrilon,rýže,knedlík.Kůže byla fakt super.Až jsem nevěřila,že nějaký AT má.No jenže já koupila křupky.Ty obyčejné arašídové křupky,kterých jsem se jako malá najedla až,až.A to byl pro mě šok,když se chudák malá ráno vzbudila,nevěřila jsem vlastním očím..A zas mazání a léčení.Advantan,ale ten jen maximálně 3 dny v nesmírně malinkatém množství,vzhledem hormonální masti.Pak těl. mléko Excepial lotion.A do teď koupání v oleji Oilátum.Vše jsme zase pak zvládly.Adélka byla v pohodě do té doby,než mi začala chodit do školky.03.09.2011 nastoupila do školky a stačilo 5 dní na to,aby se vše vrátilo a řekla bych,že je to ještě horší.Tohle jsem ještě neviděla.Zarudlé ručičky(až hroší kůžička),ohyby,obličej,.atd.Nejvíce mě mrzí,že vyplňujete spoustu papírů a i když to tam napíšete,že vaše dítě má AE,tak se tomu nevyhnete.Oběd:hrachová kaše s vejcem a čaj s citronem.svačinka:opět citrusové plody(pomeranč),músli tyčinka s ořechy a polité čokoládou.Pak přijde děcko do školky s lentolkama a rozdává samozřejmě všem dětem.Po měsíci ve školce mě zrejmě čeká návštěva dětského lékaře.No asi jinak.Má dcera je ve školce od 8-15.30 a je na chlebu s máslem(ryby do ní nedostanu,nejí mi omáčka,protože jí nechutnaj)papá mi jen rýži,brambory,těstoviny,knedlíky,vanil.termix,jogurt.Z ovoce jen jablko,banán.dle lékaře holka prospívá,má vitamíny,není hubená a hlavně nebývá nemocná, atd.Na první pohled naprosto zdravé dítě.Asi se začínám obávat i toho,zda třeba neodmítne stravu z důvodu,že si usmyslí,že jí ubližuje.Do školky chodí ráda.Každé ráno se těší na kamarády a i přes to,že teda strava pro atopika nic moc.Spíše téměř nulová.A zaplatím 1000 kč a jak se říká:::a jsem tam.

    • Anonymní

      Všichni,kdo zoufáte nad alergií z kravského mléka a s tím spojenými reakcemi-hlavně u malých dětí,teď čtěte:mám syna 2,5roku,od 3měsíců prokázaná alergie na bílkovinu kravského mléka,příznaky:bolest bříška,průjem,ublinkávání,krev a hleny ve stolici!a ekzem.Doporučena dieta a vyločení mleka ze stravy.Ihned po diagnoze jsem hledala jakoukoli pomoc a díky známým našla!Ten pán se jmenuje Miroslav Němec.Díky jeho schopnostem a léčbě/formou vitamínů+olejíček/jsme dnes spokojeni.Příznaky vymizely!!!Od 1roku dáváme VŠE-nepije pouze mléko jako takové.Jinak všechny výrobky z mléka ANO!!!Vím jaké beznaději člověk v takovém případě propadá a proto se s vámi dělím o zkušenost.Nepíšu to pro toho kdo se vysmívá všemu,co se nedá vědecky podložit,ale píšu to těm rodičům,kteří chtějí opravdu svému dítěti pomoci.Zdraví dnes již spokojená maminka.

    • Anonymní

      Jak tak čtu, jsou tu zajímavé informace. Obvykle jak vidím se AE objevuje u dětí. Budu asi vyjímka. 🙂

      Před 18 měsíci se u mě objevil AE. Otevřená krvácivá forma. Pracoval jsem tehdy v chemičce. O AE jsem nic nevěděl. Pobíhal jsem nadšeně po různých doktorech, kteří neuměli určit přesnou diagnózu protože se mi AE objevil na zcela neobvyklých místech – dokonce mi AE diagnostikovali jako rakovinu :-). AE jsem měl(mám) uších, na předkožce !!! , na konečníku, v puse.
      Každý si jistě dokáže představit jak s AE vypadá „extrakce“ nějakého pálivějšího jídla :-). (Jistě se tak dá zvýšit sebeuvědomění…. někdo se naučí i zpívat :-))
      12 měsíců mi dávali antibiotika, která ale nepomáhala a nebo jen na krátkou dobu. Změnu jídelníčku mi nikdo neporadil a ani se to nediskutovalo. Dostal jsem nakonec nějakou brutální mast – kombinaci různých léků od jedné kožařky co byla v důchodu, a tato mastička naštěstí zabírá. AE po aplikaci masti zmizí po cca 12-50 ti hodinách podle rozsahu, na cca 6 týdnů až 3 měsíce – jak kdy. Léky jako Fucidin,Fucikort apod. u mě nezabírají a nebo jen částečně a na krátkou dobu. Každopádně se projevy AE s postupem času zmírňují. A věřím že to bude mít trvalý charakter.

      Změnil jsem zaměstnání, AE se postupně vytrácí. Jím vše včetně mléka, veškeré zeleniny a ovoce a to i exotické.
      Jsem alergik na prach a pyl. Nevím jestli se AE někdy zbavím zcela, ale bylo by to skvělé 🙂 Ncméně jako „nový“ zábavný koníček se mi AE NElíbí 🙁

    • Danniella

      Zdravím vás, taky máme v rodině tento problém, už dlouho shromažďujeme informace. Je zajímavé, že někomu doporučí lékař tolik věcí, mám opačnou zkušenost, nikdo nic neví, nic nedoporučí, nezakáže, jen naordinuje kortikoidy. Až v poslední době jsme narazili na výjimku.
      Hodně důležité je kromě jídla praní, nejlépe se mi osvědčily mýdlové ořechy a místo aviváže ocet. Pomocí přírodních krémů a kapek se manželovi postupně povedlo vysadit všechny hormonální masti. He dobré hodně promazávat olejíčkem, škodí prach a samozřejmě vše chemické. Nejhorší je čokoláda, oříšky, tropické ovoce. V článku je o jídle hodně informací, ale při kojení je to trochu jiné než při přímé konzumaci.

    • Anonymní

      Ahoj, taky mám skoro 6m chlapečky, který je od 2m atopik. Na kožním na něm zkoušejí různé mastičky, ale je fekt, že nejvíce bohužel zabírají kortikoidy. Když je nejhůř, taky ho tím namažu. Má to nejvíce na zádičkách a na bříšku. Hodně ho to svědí v noci a často se budí. Je plně kojený. Já mám držet dietu, ale každý doporučuje se vyhýbat něčemu jinému, tak prosím o radu. Nevím jak mu můžu pomoci. Hodně mě to trápí a bolí, když se musím dívat, jak ho to svědí. Ty základní škodlivé věci jsme vysadily. Pomozte prosím. Děkuji za každou radu.
      Jana

    • Anonymní

      Ahoj, je úžasný tyhle problémy s někým sdílet. Mám 6m chlapečka, který je od 3.m atopik. Nemáme to nijak hrozné, v podstatě jen na tvářičkách, ale bojíme se zhoršení. Zkoušíme co se dá. Plavání nám doktorka nedoporučila. Nechce se mi věřit, že by to byla potravinová alergie, když je plně kojený. Nemáte s tím někdo zkušenost? Na kožním mi doktor řekl, že dietu držet nemám, že to nemá na malého vliv. Sama jsem přesvědčená, že je to očkováním. Objevilo se to po prvním očkování a po každém dalším se to opětovně zhoršilo.
      Renata

    • Ježeček
      Ježeček

      Výživa ekzematiků je velmi individuální a je nutné zjistit, co kterému dělá a nedělá dobře. Ale jak to tak pročítám, tak mléko a čokoláda je asi problematickou poživatinou u všech. Já mám AE od narození a celý život to probíhá v určitých fázích. Jako malé se mě báli ostatní dotknout – vypadala jsem děsivě, samý flek, mokvavé části a pak hned vedle dost vysušená a šupinovatá kůže.. Nevzpomíná se mi na to dobře. Ve škole to na chvíli polevilo, do doby, než všichni museli povinně absolvovat plavání. Mamka nic nezmohla s tím, že mi to bude škodit, dokonce ani zpráva z kožního nikoho nezajímala – prostě do bazénu musím. A zase nastalo období několika let trápení s ekzémem. V pubertě (střední škola) to polevilo, jen občas flíček, ale už hlavně ne na obličeji. Až zase teď, když jsem těhotná, tak se trápím. Plné ruce, nohy, prsa, svědění, pálení, bolest… Musím přiznat, že poznám chybu v životospávě – ať už to je zmiňovaná čokoláda, mléko a mléčné výrobky, kyselé ovoce, pikantní potraviny – kečup, hořčice, koření, sůl. To jsou má „dráždidla“.
      Bohužel, přes věškerou péči mamky v dětství i později svou, přes včechno to promazávání, promašťování, obklady z bylinek a já nevím jakých dalších odvarů, pomohly vždy kortikoidy. Zkoušeli jsme s dermatoložkou vše, ale vždy se to jen zhoršovalo a dostalo do stadia, na které zabraly jen kortikoidy. Těch se teď samozřejmě zříkám a musím přiznat, že v případě atopického ekzému u mě platí: „zlé na zlé“ a tolik odmítané kortikoidy jsou mou záchranou:-( A ikdyž dodržuju základní pravidlo – vyvarování se dráždidel, patří sem nejen nejíst určité potraviny, ale také vyhýbat se zpocení, sportu, kontaktu s jinými exkrementy (třeba i pot ostatních lidí v bazénu), tak se ekzému nemám šanci zbavit:-(
      Není to infekční a přenosné, ale tké to není jen vada na kráse a člověk s AE trpí nejen nesnesitelným svěděním, ale i bolestí z trhající se, nebo naopak zcelující se kůže. Naším heslem doma bylo: mazat, mazat, mazat…:-)

    • Anonymní

      Ahoj všichni,prosim Vás jestli někdo víte něco o stravě u atopuků,co se smí a co ne tak mi napište. Mam dvou letou dceru která ho ma a má uplně otevřene ručičky. vyzkoušela jsem už vše. děkuji Katka

    • Anonymní

      Taky máme atopický exem zjistili to u nás asi v roce a půl.Naštěstí sme brzo vypozorovali sčeho to dítě má bylo to mléko zajimavé,že jogurty dítku nevadí ani krupička jednou týdně.Ted je malej už velký a exem se uplně stratil takže nejezdíme ani na kontroli do Brna tak,je aspon klid byla to opravdu náhoda že to bylo jen mléko měla sem obavi že je to ovoce ale naštěstí ne.Vlatka

    • marcelosek

      Omlouvám se,že jsem se nepodepsala,vkládala jsem tam přispěvek ještě bez zaregistrování. Je to článek o té alergii na mléko + AE Z 9.5.2008 23:11:58 :-). MACIK

    • Anonymní

      Ahoj všichni :-),
      přečetla jsem si všechny příspěvky a trošku se tím uklidnila…, že v tom nejsem sama. Dnes jsem byla s dcerkou 3,5 let na kožním a sdělila nám, že má také AE. Jsem z toho dost špatná, protože máme již alergii na BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA a už tak musím dávat pozor, co může jíst. Na kožní jsem si zašla sama bez doporučení pediatra. Malá měla od narození sušší pokožku, ale ten eksem se jí objevil až nyní. Nevím, čím to je. Přece když dávám pozor, co jí dávat na jídlo – bezmléčná dieta a přesto se jí to objevilo. Nevím, myslíte si, že když jsem jí asi 3 dny po sobě dala asi 2 malé lžičky nugety (vím, je tam mléko,ale bylo toho jen malinko) a ty problémy, které se jí po požití potravy s BKM objevily neměla (šílené křeče, zpocená, vyčerpáním usnula – trvalo to vždy tak 3/4 hodiny a pak usnula a bylo vše zase v pořádku), tak že se ten eksem tím rozjel??? Ještě jsem přemýšlela, že by to mohlo souviset se zpocením (je od rána do večera venku a je stále v pohybu, ale to by myslím nemělo,ne? Jinak na tu alergii na mléko jsem přišli, jak jsem již výše popisovala, najednou měla šííílené bolesti bříška, úplně zbledla až do omdlení, zpocená, a my ji museli držet v náručí a masírovat to bříško a vyčerpáním usnula, chudinka malá a teď ještě ten eksem do toho… Naše pediatrička na tu alergii vůbec nepřišla, stále tvrdila jen dietku, že má zaražené větry a NIKAM! nás neposlala, jen jí brala stále moč,stolici a krev a myslela si,že si vymýšlím! Ještě TEĎ se mi ježí chlupy snad všude na těle, když si na to vzpomenu. Musela jsem jí říct, že se chci objednat na alergologii a teprve tam mi to potvrdili. Tak kdyby jste náhodou některá měla s dítětem takového problémy, a nevěděla si rady, tak by to třeba mohla být tato alergie na mléko. Jinak po těch křečích nemohla jít asi 2 dny na stolici. Asi se jí ty střeva zúžily. Všem držím pěsti při léčbě a MUSÍME TO ASI BRÁT TAK, ŽE MŮŽE BÝT I HŮŘE. Jinak moc děkuji za tyto stárnky, CHVÁLÍÍÍÍM :-))). HEZKÝ VEČER.

    • Ahoj Leni,
      tak na kožní doporučení nepotřebuješ, zajdi se zeptat. Divím se, že tě tam doktorka neposlala sama.
      Až budeš mít jednou dítě, je opravdu větší pravděpodobnost, že také bude alergik, nemusí se přitom jednat zrovna o atopický ekzém, ale i o jiné formy alergie. Ale taky to zdědit nemusí.
      To, že se doporučuje heřmánek – nás kožní upozorňoval, že v žádném případě žádné krémy s jeho obsahem ani čaje, že je to velký alergen.
      Z krémů se nám osvědčila i obyčejná modrá indulona.

    • Anonymní

      Ahoj, je mi 20, exem mám asi od 4 let. Před dvěma lety jsem přestoupila k jiné lékařce, jakožto plnoletá. Bylo by hloupé jí poprosit o doporučení na kožní? Nikdy jsem tam nebyla, pedoatrička mě léčila sama. Držela jsem různé diety doporučované při exemu, při oslabené imunitě, ale nic nepomáhalo. Měla jsem exem snad všude – v podkolenních jamkách, v ohybu rukou, nejhorší bylo, když se mi udělal na očních víčkách.. Naštěstí se v pubertě začal ztrácet a na chvíli zmizel úplně, jen jsem měla víc suchou kůži, ale teď mám zase flekaté ruce. Je to sice nehezké na pohled, ale to by se dalo přežít. Kdyby to tak příšerně nesvědělo.. Teď už mám oproti době před 15 roky rozum a vím, že když si to budu škrábat, bude to ještě horší, ale ono se tomu prostě ubránit nejde.. čtu plno článků a diskuzí o exemu, tak by mě ještě zajímalo, jestli když mam exem já, bude ho mít i moje dítě, až nějaké mít budu..?
      Jinak jsem samozřejmě zkoušela později, které krémy, nebo tělová mléka mi (ne)dělají dobře. Kromě Excipialu, Linoly jsem zkoušela Oilatum a Menalind. Všechno bylo dobré. Akorát jsem zjistila, že ačkoli to je hodně doporučováno, nemůžu na sebe mazat nic s heřmánkem. Ten to šíleně zhoršuje. Kromě těchto krémů jsem zkoušela i ty „normání“, když jsem neměla žádný z tamtěch po ruce, osvědčil se mi DOVE, Nivea (s madlovým olejem), Garnier (červený) a nedávno jsem objevila Neutrogenu. Nejsou vhodné při nějakém zhoršení, ale když mám období, kdy je to v klidu, tak jsou perfektní na vysušenou kůži.
      Lenka

    • Mamcolenco, musím ti odporovat. Dokud jsme dietu nedrželi, tak měla dcera zarudlá ložiska exemu nepřetržitě,pouze se jí stěhovala v různých obdobích na různá místa po těle. Od té doby, co dodržujeme dietu jí exem vymizel. V našem případě jde o potravinovou alergii a u té se bez diety neobejdeš. To je jako kdybys měla alergii na kočiči chlupy a byla si stále v kontaktu s kočkou.
      Já když nedopatřením dietu poruším, hned se jí exem vyvolá.
      Ale v čem s tebou určitě souhlasím je ta psychika. Jde to spolu ruku v ruce

      Teď jsem ještě četla dost odvážný článek, že alergie a AE jsou v dnešní době tak rozšířené, protože se nabourává imunitní systém očkováním ve velmi ranném věku. Očkování je u nás povinné, takže nemá smysl ho nijak řešit. Navíc si říkám pořád lepší AE, než záškrt. Ale něco na asi bude.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist