Atopický ekzém – atopická dermatitida

Rubrika: Onemocnění a léčba

close-ups beauty woman faceAtopický ekzém je dědičné kožní zánětlivé onemocnění, které trápí stále více lidí z rozvinutých zemí. Do věku deseti let postihne až 20% dětí, u dospělých se ekzém dříve vyskytoval vzácně, během posledních desítek let se onemocnění začíná vyskytovat ve všech věkových skupinách v poměrně stejném zastoupení.

Průběh ekzému je u každého zcela individuální. Obecně platí, že ekzém má alergický i nealergický původ, určitě není přenosný, infekční. Sklon k nemoci je dědičný, proto ekzém nelze vyléčit definitivně, tím ale není vyloučeno, že ho nemůžeme dlouhodobě zahojit.
Atopická kůže je tenčí, sušší – neschopná navázat vodu, snadno reaguje na látky vnějšího prostředí a také je snadno propouští skrz. Četnost zánětů a snížený práh citlivosti je dán odchylnou nervovou reaktivitou. Nepříjemně silné svědění nutí ke škrábání. Často se atopikovi uleví, až když se rozškrábe do krve, ekzém se tím pádem zhoršuje a roznáší se i na zdravou kůži – nastává tak nekonečný koloběh svědění, škrábání, ošetřování, možná chvilka klidu a opět neúprosné svědění.

Většinou začíná atopický ekzém v kojeneckém či dětském věku.

První projevy kojeneckého atopického ekzému se objevují v rozmezí 2. a 6. měsíce věku, nejčastěji na konci 3. měsíce. Kolem 10. měsíce, kdy se dítě začíná pohybovat a potit, nastává nejobtížnější zhoršení ekzému. Ekzém se nejčastěji vyskytuje na čele a tvářích, na hlavě, na zadečku, postupně se může rozšířit na trup i končetiny. Jedná se o svědivé mokvající puchýřky a stroupky, které následně splývají ve zduřelé plochy.
Kromě pocení ekzém někdy zhoršuje i prořezávání zoubků, očkování nebo některé z dětských onemocnění. Dále ekzém zhoršuje nevhodné oblečení, nevhodná dětská kosmetika i chemikálie obsažená v absorpčním gelu v jednorázové pleně. Dítě oblékáme do kvalitního bavlněného prádla, do koupele přiléváme hydrofilní oleje a jednorázové pleny můžeme nahradit látkovými.

Kojenecký atopický ekzém a kojení

Zhoršení ekzému mohou často vyvolat také potravinové alergeny. Zde je důležitá úzká spolupráce rodičů s lékařem, protože každé dítě reaguje na různé potraviny jiným způsobem. Mezi více rizikové potraviny patří vajíčka, kravské mléko, citrusové plody, mořské produkty, cukr, kakao, celer, ořechy atd. Menší riziko alergie představují brambory, obiloviny, rýže, cuketa, mrkev, jablka, hrušky, třešně, švestky, meruňky atd. Připomínám, že každý jedinec může na různé potraviny reagovat jinak. Při zavedení nové potraviny by kojící matka měla několik dní i týden sledovat rekci dítěte, podle které si bude vytvářet jídeníček. To platí i u zavádění nových potravin do příkrmů.
Atopický ekzém může být spuštěn i ukončením kojení.

Ekzém, který začal v kojeneckém věku a přetrval do dětství, v pubertě většinou vymizí. Jindy se mohl v dětství zklidnit a v pubertě opět propukl, tento většinou vymizí kolem dvacátého roku. Těžší průběh má ten, kdo ekzém prodělal už jako kojenec, má atopika mezi příbuznými nebo obojí.

Ekzém dospělých mohl přetrvat z dětství, nebo v menším procentu vznikl až v dospělosti.

Ve starším věku se ekzém přesouvá do loketních a podkoleních jamek, do ohybů, na hřbety rukou a nohou a na krk.

Ekzém má svá období klidu, kdy kůže nereaguje na běžné podněty tak přehnaně. Přesto bychom i v těchto klidných stádiích měli kůži promašťovat vhodnými mastmi a oleji. Nesmíme zapomínat na to, že kůže dítěte je zhuba 5x tenší než kůže dospělého. Látky přípravku, který na kůži naneseme, se prakticky hned vstřebají a přecházejí do krevního oběhu. Proto bychom kůži neměli zbytečně dráždit nevhodnými kosmetickými prostředky. Mezi nevhodné masti můžeme řadit i masti kortikoidové, které používá většina lékařů. Tyto masti mají za úkol tlumit imunitní systém, působí díky tomu velmi kladně tam, kde mají, ale spolu s tím nesou spoustu dalších nežádoucích účinků na jiných místech.

Při léčbě se často osvědčila po domácku vyráběná mast z měsíčkového květu, která mimo jiné pomáhá i při akné, oparu, spálení od sluníčka, popáleninách a odřeninách. Můžete si ji zkusit vyrobit sami:
5 g květu měsíčku lékařského, 100 g tuku eucerinu  (můžeme nahradit lanolinem, parafínem, mandlovým olejem nebo čerstvým vyškvařeným nesoleným vepřovým sádlem)
Na vodní lázni zahřejeme některý z tuků asi na 40 stupňů, přidáme květ a odstavíme z lázně. Několik dní necháme vše vyluhovat, až se základ pro mast zbarví do oranžova. Směs znovu zahřejeme na vodní lázni, čekáme, až tuk zkapalní a květy klesnou ke dnu. Přes jemný filtr přelijeme do kelímku s uzávěrem. Na poškozenou kůži natíráme 1x denně.

Předchozí článek ze série o alergiích – Astma v těhotenství
Další článek – Anafylaktický šok


Redakční tip: Kvalitní oblečení z biobavlny i moderní látkové pleny pořídíte v obchůdku PoPoLiNi. Doporučujeme také českou přírodní kosmetiku Eoné.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Muj syn taky od malicka ma atypickou plet, tak jsme porad zkouseli nejake masticky a nekdy se mu to zlepsilo, ale nikdy to nezmizelo uplne. Jendou po antibiotikach mel na nozickach jako casti supinkovity, cerveny, tak pry at hydratujeme…pak mi znama doporucila hlivu ustricnou. Musim rict, ze uz rok ji pouzivame a ekzem se ztratil. Je to tim, ze hliva resi puvod vzniku..ale samozrejme je dal treba hydratovat 😉 Staci se poptam v lekarne nebo se podivat na netu (http://www.vegi.cz/cz/katalog/pro_deti), jmenuje se to pro deti Hlivacek, delaji to jako sirup s prichutem (takze to i dobre chutna)

  • Pingback: Astma v těhotenství | | VašeDěti.cz ()

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist