Astma u dětí

Rubrika: Onemocnění a léčba

Astma patří mezi nejčastější chronická onemocnění, které postihuje každým rokem čím dál více dětí. Jedná se o onemocnění, které se může u dítěte projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje u dětí předškolního věku a někdy dokonce již u kojenců nebo batolat.

Pokud vaše dítě má problémy s dýcháním, často kašle, rychle se unaví a má dechové potíže při různých hrách nebo sportu, může se jednat o varovné signály, které vás upozorňují na to, že dítě trpí astmatem. Doporučujeme tomu věnovat zvláštní pozornost a v případě podezření navštívit lékaře. Včasné odhalení tohoto onemocnění je opravdu důležité, neboť od toho se bude odvíjet to, jak těžký život bude mít váš potomek s astmatem v dospělosti.

Příčina astmatu

Za příčinou tohoto onemocnění stojí celá řada faktorů. Nejvíce se pojí s alergií, kdy může být vyvoláno např. pyly, trávou, roztoči, plísněmi a dalšími přítomnými faktory. Dále za ním může být také znečištění prostředí, stres, kouř či dědičnost. Běžným spouštěčem astmatu je rovněž zvířecí srst (zejména kočičí a psí), peří, prach, některé potraviny, dráždivé chemické látky, výrazné parfémy, barvy, léky a mnoho dalšího.

Jak se projevuje astma?

Astma se projevuje řadou příznaků. Mezi nejzávažnější příznaky astmatu patří především:

  • náhlá dušnost (ztížený výdech s příznakem hvízdavého dýchání, noční dušnost, dušnost při nebo po tělesné námaze)
  • dráždivý suchý kašel, který se zhoršuje během noci
  • opakující se záněty průdušek
  • záchvaty kašle při emocích (např. během pláče, smíchu atd.)
  • kašel vyvolaný kontaktem se zvířetem, při pobytu ve starém, prašném a vlhkém domě, v určitém ročním období

S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou.

Vyšetření a diagnostika astma bronchiale

Prvním krokem k léčbě je návštěva lékaře, který vaše dítě vyšetří, probere s vámi jeho potíže, okolnosti vzniku, a bude klást různé otázky, zda se ve vaší rodině vyskytuje alergie nebo podobné potíže.

Mezi běžná vyšetření, která jsou prováděna, patří:

  • spirometrie (test měřící parametry funkce vašich plic)
  • kožní testy na alergie (vpíchnutí nejčastějších alergenů)
  • provokační test (podání látky a sledování zhoršení obtíží)

 

Léčba astmatu

Léčba astmatu je běh na dlouhou trať. Bohužel se jedná o nevyléčitelné onemocnění, jehož projevy lze při dodržování léčby minimalizovat nebo dokonce úplně odstranit. Pokud však vašemu dítěti bylo diagnostikováno astma, pak je důležité vědět, že jeho léčba probíhá celoživotně.

Předepsání antihistamik

Na základě charakteru a síly obtíží je stanovena léčba a potřebné léky, které sice astma u dětí neumí úplně vyléčit, ale dokážou jej výrazně utlumit. Tyto léky se nazývají antihistamika. Při záchvatu či akutních obtížích se používají úlevová antihistamika, která působí rychle a dokážou zamezit projevům astmatu. Protizánětlivé léky mají opačný charakter. To znamená, že působí dlouhodobě, tudíž se jedná o prevenci projevů astmatu.

Prevence astma bronchiale

astma_dite_prZákladem léčby astmatu je bezesporu prevence, která by měla být učiněna již před narozením dítěte, neboť může ovlivnit jeho imunitní systém a zabránit tak vzniku onemocnění. Během těhotenství je důležité nekouřit a po narození by se dítě nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem. Dále je důležité dbát na bezprašné prostředí.

V případě zjištění astmatu doporučujeme se dále zaměřit na další spouštěče, které způsobují astmatikovi potíže, a odstranit je. Pravidelně utírejte prach, uklízejte a odstraňte všechny věci, které jsou lapači prachu (např. záclony, závěsy, koberce, čalouněný nábytek atd.). Doporučujeme také pobyty u moře, které mají blahodárné účinky na organismus i plíce astmatiků.

Mějte pod kontrolou toto onemocnění. Díky dodržování pravidel prevence nebude mít astma téměř žádný nebo žádný dopad na běžný život astmatika.

Napsal/a: Klinika Weiden

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist