Antibiotika u dětí? Pouze na základě důkladného uvážení

Rubrika: Onemocnění a léčba

Antibiotika jako první rychlá volba na jakoukoli infekci se objevují nejen u dospělých, ale v nemalé míře i u dětských pacientů. Jaká rizika s sebou nese nadměrné užívání antibiotik u dětí?

Faktem je, že dětští praktičtí lékaři by měli být v předepisování antibiotik dětem velice obezřetní, a to jak s indikací antibiotika samotného, tak s volbou druhu antibiotika, délkou podávání i opakovaným předepisováním v krátkých časových odstupech. Antibiotika v dětském organismu totiž mohou zanechat dlouhodobější následky – jejich střevní mikroflóra je ve srovnání s dospělými mnohem citlivější. Je proto třeba vědět, že jsou-li antibiotika nasazena na onemocnění, jako je běžné nachlazení či chřipka, je jejich užívání nežádoucí, a dokonce zbytečné. Pouze oprávněné obavy ze superinfekce mohou v těchto případech znamenat jediné opodstatnění k indikaci antibiotik.

Zcela výjimečně by antibiotika měla být podávána dětem do jednoho roku věku. Přísná indikace na základě nejméně dvou testů by měla být samozřejmá i u dětí ve školkovém věku, které zpravidla postihují virová onemocnění. Nejjednodušším testem je přímo v ordinaci provedení tzv. CRP a dále testy na krevní obraz, streptokoka, sedimentaci aj. Tyto testy jsou rychlé a výsledek je znám buď hned, nebo v ten samý den – pediatr díky nim dostane jasnou odpověď, zda je potřeba antibiotikum nasadit, případně jaké vybrat (existuje mnoho skupin od úzkospektrých po širokospektrá). V potaz je nutné brát i informace o tom, zda se u dítěte jedná o opakované onemocnění, jestli se u něj vyskytuje nějaká alergie apod.

Rodiče samotní někdy v obavách o často nemocné dítě navrhují léčbu antibiotiky. Měli by však počítat s (pro ně nezřídka překvapivým) faktem, že u dítěte je v normě až deset prodělaných infekcí ročně. To se zpravidla týká dětí v prvních dvou letech na začátku školní docházky, které může prodělat v mírné či závažnější formě infekci průměrně jednou měsíčně. Rodiče jsou z toho zpočátku zaskočení. V prvních dnech nemoci není ale u jinak zdravého dítěte třeba vyhledávat hned lékaře, stačí kontrolovat teplotu a symptomy jako rýmu a kašel léčit běžnými dostupnými prostředky.

Jsou ale také případy, kdy u dítěte nezabírá jiná než opakovaná léčba antibiotiky. Pak je namístě nechat dítě vyšetřit nejen u pediatra, ale podstoupit například i vyšetření imunologické. Jestliže se u dítěte vyskytuje opakovaně například streptokoková infekce v krku, hledá se nosič této bakterie v rodině či v blízkém okolí dítěte.

Více se dočtete na www.cmcpraha.cz/cs-CZ/antibiotika-se-musi-predepisovat-s-rozumem

www.cmcpraha.cz/cs-CZ

Napsal/a: CMC Praha

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Anonymní

    Souhlasím, já třeba vždy bedlivě hlídám, na co chce lékař nasadit mému dítěti antibiotika, ale naštěstí nemohu proti dětské doktorce mých dětí říct křivého slova – pokud přijdeme s nějakým nachlazením, tak vždy první co sestra udělá je, že odebere CRP – preventivně, aby se vědělo a pokud je v normě a ani doktorka nic neobjeví, antibiotika nedává. Stejně tak nás i dostatečně informovala co se týče probiotik při užívání antibiotik. Poradila nám pro děti biopron laktobacily a vysvětlila nám i dávkování (správně by se měly brát cca v polovině toho cyklu užívání atb).

  • Co se mi to tam objevilo za hieroglify. To jsem blázen. Omlouvám se

  • Děkšlještě v ra ještěuji za článek. Také se nás to týká. Malá (8 let – byla jsem s ní µ mudr. Kašlala, rýmu, teplotu měla jen zvýšenou, ale protože jsem šla ještě i s nejmladším dítkem, tak jsem ji vzala sebou. Doktor ji prohlídl- poslechl, mrkl do krku a dal léky, které jsem dle jeho slov měla dávat 3 x denne. Až v lékárně jsem byla upozorněna, že to jsou ATB !!!
    Jinak Mudr je píšu také snad víc jak paralen

  • mysicka1407

    3 antibiotika za 3 měsíce je masakr, nesouhlasím, vždy vyžadujte crp a pokud paní doktorka neví co s dítětem tak se obraťte raději na jinou. Na chřipku není léčba. Chřipka je virového charakteru a na viry antibiotika nejsou, Antibiotika se užívají při infekci bakteriální, CRP by mělo být vyšší než 50 a taky se posuzuje klinický obraz.

  • Anonymní

    Dobrý den.
    Tento článek mě velmi zaujal. Má otázka je, zda je normální pokud syn ve 3 měsících už dostal 3x antibiotika. Paní doktorka je předepisuje jak kdyby to byl jediný účinný lék na světě. CRP vyšetření nikdy nedělala a jediné co, tak krevní obraz a moč. Vše měl údajně v pořádku.
    Děkuji za odpověď.

  • Anonymní

    Dobrý den, děkuji za tento článek. Zrovna se mě hodně dotýká, protože mám první dítě, syma který má 3 roky a už po druhé za poslední tři měsíce dostal antibiotika, kvůli chřipce. Mě se to ale moc nezdá. Je sice pravda, že naše paní doktorka je asi dost pečlivá, protože mi hned poradila ať malému koupím laktobacily, kvůli tomu že právě antibiotika narušují střevní mikrofloru.Věechno mi vysvětlila a já od ní slyšela o probiotikách ve spojení s antibiotiky poprvé. No ale i tak u takového prcka za tak krátkou dobu atb 2x? Nevím zda by to nešlo řešit jinak.

  • Anonymní

    Nadměrné užívání antibiotik je bohužel v dnešní době velkým problémem, protože baktérie získávají na antibiotika rezistenci a již dnes některé nákazy lze jen obtížně řešit i záložními antibiotiky (to jsou antibiotika, která se nepoužívají běžně, ale jsou schovaná pro účely léčby obtížně zvladatelných infekcí a baktérie na ně obvykle nemají rezistenci).

    Podle mého názoru je potřeba vždy udělat vyšetření (kultivaci) baktérií a antibiotika nasazovat až podle výsledku, respektive dělat CRP diagnostický test (více o něm na najdete třeba na http://cs.medlicker.com/323-diagnosticky-test-crp-co-to-je-a-k-cemu-slouzi/ ). To samozřejmě neplatí pro nějaké akutní případy meningokoků nebo zánětů příklopky hrtanové, kdy se antibiotika nasazují okamžitě (cefalosporiny třetí generace).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist