Anémie

Rubrika: Onemocnění a léčba

515061_an_infant_says_hello_to_its_new_worldKdyž se mi loni narodil malý, měl dětskou žloutenku. V té době ji ale mělo každé druhé dítě v porodnici, tak jsem to nějak neřešila…Problém nastal až u dětské lékařky, kde malému brali pravidelně každý týden krev na vzorky. Byla to hrůza, jak malému stvoření, které vážilo 2.65 kg při narození, brali krev z ručičky a později v nemocnici i z hlavičky, pokaždé jsem to obrečela. Manžel stál v čekárně se zatnutými pěstmi a zuřil, když malý plakal, měl pocit, že ty sestřičky se na něm učí brát odběry. Takhle jsme pendlovali mezi doktorkou a nemocnicí asi tři měsíce, každý týden.
Co ale musím napsat, na lékaře měli opravdu skvělý přístup a byli připraveni okamžitě jednat, jen co by testy ukázaly něco konkrétního. Doteď nevím, jestli to bylo zapříčiněno tou žloutenkou nebo nízkou porodní váhou, nebo vlastně čím?
Testy, které se pořád opakovaly, ukazovaly pořád přítomnost nezdravých leukocytů. Z lékařské zprávy jsem se dověděla, že chudokrevnost je definována jako nedostatek hemoglobinu v krvi.
Hemoglobin je červené barvivo, které roznáší po celém těle kyslík a způsobuje červené zbarvení červených krvinek. Anémie může být zapříčiněna sníženým množstvím cirkulujících červených krvinek nebo poklesem množství hemoglobinu v červených krvinkách nebo kombinací obou skutečností.
Z toho plyne, že anémie musí způsobovat určité faktory nezbytné pro tvorbu červených krvinek, např. železo, kyselina listová, vitamín B12, nebo jiné zapřičinující sníženou tvorbu krvinek. Mezi vážnější onemocnění krve patří leukémie, rakovina kostí a zhoubné bujení látek, z nichž se tvoří krev.
Jediné, co mě drželo při naději, že se nás ta vážnější forma onemocnění nebude týkat, bylo, že malý byl na pohled úplně zdravý, živý, bez jakýchkoliv známek, které se uvádí:
– nápadná bledost, zánět očních spojivek a výstelky v ústech
– dýchavičnost po námaze
– bušení srdce
– nedostatek enegie
– potažený jazyk
– apatie a stálá únava
– nedostatek vitamínu B12 vede k pocitu necitlivosti a brnění v prstech, k potížím s rovnováhou – to se ale u tak malých dětí nedá zjistit.
V roce nás čeká další a doufám, že i poslední odběr…, který, doufám, dopadne dobře.

Napsal/a: Nikelka

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

[Soutěž] 7 tipů jak přežít těhotenství v létě

Léto je v plném proudu, sluníčko pálí a my bychom svůj čas nejraději trávili ponoření ve vodě. Jinak na tom

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Lussy

    To je jako bych to psala o nás – porodní váha 2,9 kg, těžká žloutenka trvající 3 měsíce a chudokrevnost. První tři měsíce každý týden odběr krve z hlavičky. Naštěstí chudokrevnost asi v půli roce zmizela.

  • Ahoj, máme stejný problém. Dokonce jsme museli ve 3 týdnech na transfuzi. Pokud máš zájem blíže si popovídat, napiš na můje e-mail: Beruska.SPS@seznam.cz

  • My dostali také hned po narození novorozeneckou žloutenku, malá byla v inkubátoru a z porodnice jsme odcházeli déle. Pak to samo zmizelo, železo bereme už 1 rok a stále jsme chudokrevní a málo přibíráme. Krevní testy také známe, naštěstí ne tak často a ne z hlavičky, jen z prstíku.

  • ywetta2465

    držím palečky ať všechno dobř dopadne

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist